51

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Da,dar nu este numai vina lui,este si vina celor care au aruncat cainii in strada,asa ca nu doar el ar trebui sa faca munca in folosul comunitatii.....ci toti oamenii barbari

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

52

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Uitati-va acum pe Animal Planet! A inceput la 5 o emisiune care prezinta faptele Politiei Animalelor din Huston.  E ffff interesant.. dar si dureros sad

Adaugat: 05-02-2010 17:58

Aaaa sad Au zis ca revin dupa publicitate si a inceput altceva sad Scuze

53

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Tot timpul ma uit :cry: ...e fff. dureros sad ..saracele animale! Dar macar au protectori (Politia Animalelor), au legi care se respecta etc. ! Mai e mult pana cand vom avea si noi Politia Animalelor. Ar fi f. fain sa se infiinteze, dar problema este, va da vreun cetatean roman telefon pt. un animal hmm ? Nu prea cred...doar iubitorii de animale...carora chiar le pasa :cry:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

54

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Doar ca noi nu vom avea niciodata asa ceva sad

55

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Si eu ma tem de asta :cry: ...semnez o groaza de petitii sa se infiinteze, dar nici un rezultat mad !

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

56

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Mda.. nu vezi.. ei sunt preocupati sa ne puna noua taxa pe ciocolata ca vai domne ce le pasa lor de sanatatea noastra... Daca din Politia Animalelor nu le iese banu' de ce s-o infiinteze sad

57

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

S-o infiintam noi, iubitorii de animale, stiu ca e o idee absurda, dar ar fi buna, noua chiar ne pasa de animale, si sunt destui oamenii in tara asta care le iubesc, de ce sa nu incercam. Acum urmaza intrebarea Cum o sa facem asta? smile Ar fi o idee dar greu e realizat sad Eu sunt mai optimista de fel, dar sunt de parere ca cine vrea poate. :sanatate: Poate ca acum sun:bang: doar un copil dar mai tarziu daca voi avea finante as face lucrul asta. smile E unul din visele mele Stop maltratarea animalelor! dar mai dureaza pana o sa fie real. :succes:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

58

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

E foarte dificil. In primul rand ma gandesc ca ar trebui sa fie o institutie a statului, si nu una particulara. Apoi ne trebuie bani multi (spagi pt aprobari, uniforme, salarii, toate cele necesare fiecarui animal si un "depozit"). Mi se pare peste putinta noastra hmm

59

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Pai ce sa face o persoana de 16 ani acum, cand nua vem niciun salariu nimic. smile Oricum eu tot sper. smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

60

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Si in sfarsit,revin cu ceea ce v-am promis,nu stiu,defapt NU CRED ca poate sa il urmareasca cineva mai mult de 15-20 minute,eu nu am rezistat nici 5 si in ziua de azi am ramas socat.

http://video.google.com/videoplay?docid … 009495453#

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)

61

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

E oribil .. ce este pe acolo  :furios: ...

(miam dat seama de el .. trebuie pus din acp-ul forumului inca un cod BB pentru flash sau embed)

Gestul Conteaza !

62

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Deci pana la urma cat ai rezistat? Nu cred ca exista om care sa reziste tot filmul,sau ma rog,rezisti,dar urmarile sunt clare...

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)

63

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

l-am dat pe sarite direct cand curenta porcii , am ramas cu un gust foarte amar in mine .De acum nu cred ca o sa mai mananc carne de porc.:(

-Ioana-

64

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Este oribil ,ce le fac sarmanelor animale :cry: !!!!!Oameni aia nu au suflet  :furios:  :furios: !!!!!!!

65

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Chiar daca nu mananci carnea de porc ei tot vor continua sa le fata rau animalelor ceea ce nu e un lucru bun si nu se vor oprii niciodata din asta numai daca sunt siliti, ceea ce e aproape imposibil. AR trebuii sa se dea legi ca animalele crescute pt carne sa fie omorate in moduri mai rapide si mai putin dureroase, stiu ca nu e placut sa omori un animal si chiar nu-mi surade ideea dar din pacate astea le e soarta la unele si nu avem ce face ca sa nu mai existe lucrul asta.  sad

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

66

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

stiu asta dar macar nu mai ma simpt vinovata! ati vazut ca inca zicea ala care ii curenta in filmul ala "good boy "si ii punea aparatul pe el.cum pot fi uni oameni asa de cruzi? :cry:  :cry:  :cry:

-Ioana-

67

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

titi.coco wrote:

Este oribil ,ce le fac sarmanelor animale :cry: !!!!!Oameni aia nu au suflet  :furios:  :furios: !!!!!!!

Oamenii aia? Adica noi,ca nu e vorba de 2-3 oameni,ci de OAMENI !

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)

68

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Nu am stiu unde sa scriu in legatura cu acest subiect asa ca am sa scriu aici..
am fost in mai multe magazine de animale si peste tot aceeasi situatie in legatura cu papagalii
colivii murdare..papagalii foarte multi in aceeasi colivie..un singur recipient pentru apa si unul pentru mancare..apa murdara si mancare putina.
cea mai proasta situatie am descoperit-o in cora lujerului unde aveau cea mai murdara apa posibila si in loc de mancare coji
am sunat la o asociatie de protectia animalelor iar domnul care mi-a raspuns in afara de faptul ca vorbea cu dezinteres mi-a zis: "Se mai poate intampla sa fie apa murdara."
in acest caz ce as putea sa fac daca pe cei care ar trebui sa-i apere nu-i intereseaza neutral

69

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Parerea mea: Sa te duci zambind si linistita acolo, sa intri de vorba cu angajatii. Nu e sigur ca nu le pasa de animale, dar trebuie sa intelegi ca a lucra intr-un petshop nu inseamna numai a avea grija de animale. Eu lucrez intr-un petshop, dar trebuie sa ma ocup de clienti, de casa |(de marcat), de comenzi, preulare marfa, receptii, sters praf, verificare termene de valabilitate, etc...
Sa intri in vorba cu angajatii, eventual sa duci frunze de papadie, salata sau morcov sa dati impreuna la pasari. Cand le dai ce le-ai dus (sau angajatul), spune repede: Uite, nu mai au mancare, numai coji. Poti sa completezi?
In aceasta situatie nu cred ca se supara. Nu iau partea nimani, insa stii vorba aia, la toti ne e greu. Cu o atitudine pozitiva poti schimba multe.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

70

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Faza este ca acolo exista separat om care se ocupa de casa de clienti..si separat cineva care are grija de animalute..era o fata care se tot plimba pe acolo prin magazin si atat..in loc sa aiba grija de ei neutral

71 (edited by biancapoli 26-03-2011 14:45)

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Idi dau 1 punct reputatie pentru ce ai scris aici!(lui shadow)

Bianca-am 12 ani -data de nastere:23 ianuarie-am :iubareti: ,2 :ou: ai lor si 1 :caine:  si I :heart: them !-http://biancapoli.sunphoto.ro/

72

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Multumesc, Bianca!
Annemarie, daca ai chef si vreme, incearca metoda recomandata de mine.
Chiar sunt curioasa, in celalat capat al tarii care e atitudinea unor angajati, care teoretic trebuie sa fie oameni draguti...

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

73

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

shadow,sunt foarte bune sfaturile doar ca in Romania nu ai ce face...
azi m-am dus si eu intr-un petshop(era deschis pentru ca au venit sa hraneasca animalele) ca sa le cumpar mancarica la alor mei ca li se terminase.
Nu ma lasat sa intru,mi-a zis"nu te las sa intri pentru ca stiu ca voi copii doar va uitati si nu cumparati nimic,si pierd timp asteptandu-va,trebuie sa merg si eu acasa la familie si copii",eu i-am explicat ca vroiam sa cumpar mancare pentru papagali,si abea abea m-a lasa....
pe o cutie mica Cocorite de la Padovan care de obicei dadeam 6sau7 lei am dat 10 pentru ca cica era sambata si nu au program....
imi vinea sai dau cu cutia aia in cap,nu ca am dat mai mult ca de obicei pentru ca a vorbit asa cu mine parca as fi fost un copil de 5...

-Ioana-

74

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Asta tine de protectia consumatorului...
Trebuie sa o intelegi si pe doamna. Intr-un magazin intra foarte multi copii, unii stau chiar si o ora si trebuie sa stai sa ii supraveghezi, sa nu le faca rau la animale.. Iar daca nu era program, cred si eu ca te-a lasat sa intri cu greu.
Ar trebui sa mergi la OPC (Oficiul pentru protectia consumatorului) si sa faci o sesizare. Insa eu cred ca nu trebuia sa cumperi cutia. Cliebtul trebuie sa plateasca pretul afisat, nici mai mult, nici mai putin.
Stiu ca in vremurile noastre nu avem timp pt nimic, dar eu zic sa o intelegi si pe vanzatoare ca s-a grabit acasa in ziua in care nu lucra. Totusi, pt ca a vandut ceva mai scump, trebuie sa faci o sesizare.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

75

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

nu ma complic atat pentru cativa lei,
totusi daca era deschis de ce sa nu ma lase?oricum vanzatoarea ma cunostea,am cumparat un acvariu mare de la ea si un Akita-inu pentru bunica mea de la acel petshop,stia ca eu nu sunt genu de copil care sa stea doar sa se uite,eram clienta de mult la magazinul acela dar acum nu am ce sa fac...
oricum nu cred ca o sa mai intru prin acel petshop,mi s-a mai intamplat alta intamplare cu alt vanzator tot acolo,poate uni stiti,am scris mai demult la cafenea...

-Ioana-