10,301

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Suana felicitari pentru outze! :bravo: Nimfele mele au ramas la fel de speriecioase dar imi canta si fluiera cat e ziua de lunga wink

:heart: Copiii mei:  Alexa si Paco Marele Alex, :nimfa: 2 Nimfe Pusi si Kiki , :iepure:  2 iepurasi Maxi si Mitzi, o veverita siberiana cu dungi Del, :caine: Tori mini yorkshire terrier :floare: 2 :hamster: :hamster: hamsterici Lilo si Stitch

10,302

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Multumim.... :merci:  Hanny imi ,,povesteste de zor'',vad ca Motzatul e pus serios pe treaba.O sa-l declar ,,taticul anului. :heart:  Au facut si baitza,le-am pus o caditza mica in colivie.Au tot ce le trebuie,au papat azi branzica si ou fiert.In rest...Doamne ajuta,sa fie bine.  :iubareti:
Dincolo Bombonel canta de zor,ii face curte Silverinei dar domnisoara vad ca nu e interesata deloc.....  hmm

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,303

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Avem si noi 4 outze  :angel: , dar Pufi nu prea vrea sa faca treaba, ma refer la clocit, sta numai de paza  :nani:

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

10,304

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

coco a meu cad k are putin sange pe o gheruta cu ce sa`l dau  sad ?

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

10,305

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Betadina amestecata cu apa,sa nu fie concentrata.Depinde unde s-a lovit si cat de tare,o sa se opreasca sangerarea,dar trebuie dezinfectat.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,306

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

la un dulap nu am vazut k e pe marginea usii si am inchis dulapu si si`a prins o gheruta. am avzut doar k are sange uscat. ms

Adaugat: 25-05-2011 02:28

coco are cateva saptamani de cand canta...cum canta zuzu...deci e baietel nu?
face 3 luni pe 1 iunie

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

10,307

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

cum sa cante de la 2 luni si ceva ? yikes:O:O

10,308

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

dydav,e o aiureala sa aiba doar 3 luni si sa cante de cateva saptamani..... hmm  La varsta de 3 luni nici nu stii inca ce e,mascul/femela.De-abia invata ce e viata si gangureste ,insa de cantat....mai e nevoie de timp.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10,309

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Acum chiar sunt curios, am si eu o nimfa de 2 saptamani si nu canta deloc doar un sunet scoate.Acum vine si intrebarea : la ce varsta incep sa cante?

My pets :heart: :1 :nimfa: (Rico) ; 1 :perus: (Cipy)  2 :pisica: (Tudy si Danutz) +1 :caine:  (Dezi) + 3 :caine: :caine: :caine: pui ai ei
                Paco & Ola

10,310

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

din cate am mai citit eu cam dupa 4-5 luni

10,311

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

o sa o / il filmez smile k sa vedeti. pe 1 martie a eclozat adik atunci am auzit eu pt prima oara k piuia knd ii dadea mancare in cuib
si canta in fiecare dimineata exact k zuzu

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

10,312

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

dupa toate semnele imperecherii nici un out sad ... dupa ce s`au iyhbit, s`au calcat, singurul care intra in cuib e Pico. petrece mult timp pe acolo, trege de marginea cuibului, ciocaneste in toti peretii, canta ianuntru, motaie pe bara din cuib, dar Zuzu nici un semn , mai baga capul cate putin curioasa si atat. sta si motaie pe aceeasi bara a cuibului dar in afara smile))

10,313

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

mai asteapta cateva zile..ei se iubesc mai multe ture pana vin outele :ou:  [asa am citit]   :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,314

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

aleku wrote:

dupa toate semnele imperecherii nici un out sad ... dupa ce s`au iyhbit, s`au calcat, singurul care intra in cuib e Pico. petrece mult timp pe acolo, trege de marginea cuibului, ciocaneste in toti peretii, canta ianuntru, motaie pe bara din cuib, dar Zuzu nici un semn , mai baga capul cate putin curioasa si atat. sta si motaie pe aceeasi bara a cuibului dar in afara smile))

Asa au facut si ai mei anul trecut, dar nici un outz. Ai citit aici pe forum semnele care indica ca o sa depuna outze?

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

10,315

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

pai cam astea sunt ... se iubesc, se pupa, se ciugulesc, se calca, masculul inspecteaza cuibul, il aranjeaza, trege de pereti, de gaura cuibului, ciocaneste in el, canta in el, iar se calca... si doar atat:P fara oute wink)

10,316

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

http://www.4animale.ro/pasari/papagali/ … eproducere

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10,317

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

mersi .. cred ca stiu pagina aia pe de ros+ altele smile :rusine:

10,318

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=e-kkWLsGjCM [/youtube]

sper sa mearga filmarea... ziceati ca nu canta...eu numesc asta cantat  desi zuzu se pricepe mai bine  big_smile

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

10,319

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

interesant

10,320

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

aleku wrote:

pai cam astea sunt ... se iubesc, se pupa, se ciugulesc, se calca, masculul inspecteaza cuibul, il aranjeaza, trege de pereti, de gaura cuibului, ciocaneste in el, canta in el, iar se calca... si doar atat:P fara oute wink)

Ai observat o cantitate mare de fecale expulzate de femela? Te intreb pentru ca asa s-au manifestat si la mine anul trecut si nu au depus, iar anul asta cand am vazut ca femela expulzeaza o cantitate mare de fecale am stiut sigur ca o sa depuna.

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

10,321

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

nu prea`mi dau seama. din ce vad eu, parca ar fi de vreo 2 zile niste fecale mai marisoare. nu exagerat. cam duble fata de normal, dar acum nu stiu ale cui sunt smile) ale lui Pico sai ale Zuzulinei smile) ideea e ca ei mananca cam la fel .. adiq exact la fel .. si fecalele alea obisnuite sunt negre iar alea mai marisoare sunt verzui :-??

10,322

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

fecalele la femela ar trebuii sa fie c-am cat o moneda de 50 Bani, posibil si mai mare

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

10,323

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

in nici un caz nu`s asa de mari smile deci ... s`au dus sperantele mele tongue

Adaugat: 26-05-2011 22:39

Pico al meu smile) cred ca face pe closca in rumegusul gol smile)) toata ziua sta doar in cuib  si iese doar sa mai manance si sa doarma seara smile))

10,324

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

m`am laudat cu el k incepe sa cante si acum de pe la 6, 6-30 canta toata ziulica de te saturi  big_smile

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

10,325

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

aleku wrote:

dupa toate semnele imperecherii nici un out sad ... dupa ce s`au iyhbit, s`au calcat, singurul care intra in cuib e Pico. petrece mult timp pe acolo, trege de marginea cuibului, ciocaneste in toti peretii, canta ianuntru, motaie pe bara din cuib, dar Zuzu nici un semn , mai baga capul cate putin curioasa si atat. sta si motaie pe aceeasi bara a cuibului dar in afara smile))

Pot dura si 2 luni sau un sezon de imperechere, pana sa depuna oute. Daca fetita nu-i comvine locul de depunere, nu va depune. Daca sunt stresati sau e prea tanara, tot nu e bine. Sunt FOARTE MUUULTE impedimente. Daca au cuibul jos si nu se simt in siguranta.... Baiatul o sa cante pana face guturai, daca ei nu-i comvine ceva, nu depune.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro