10,076

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Andrita ce mult il recunosc si pe Tzuki in cuvintele tale  smile
Octy eu cred ca daca luai un puiut te apropiai mai repede si mai usor de el.

Cu siguranta nimfele au o personalitate puternica si doar cu multa rabdare te poti apropia de ele.
Acum de cand a venit caldura il las pe Tzuki sa stea in balcon toata ziua si sa faca ce vrea si e super bucuros. Cand ma duc pe acolo vine repede la mine sa se joace. Aseara l-am surprins incercand sa cante, incepe sa lege sunetele intre ele si incet incet isi formeaza trilul. Bineinteles ca daca ma apropii de el sau isi da seama ca sunt prin preajma se opreste.
I-am facut un loc de joaca, un copacel facut dintr-o creanga de mar la care a ros 2 zile si s-a cam plictisit, trebuie sa-i aduc alta cu mai multe crengute sa aiba mai mult de ros  smile .
Cam la 3 zile ii aduc cate o crenguta de salcie sa roada si rupe toate frunzulitele de pe ea si gata, se plictiseste de ea si-s cauta alta treaba  big_smile .

Adaugat: 29-04-2011 15:17

ajutor!!! :pls:  :pls:  l-am gasit acum pe Tzuki rozand la o Craciunita... a rupt o frunzulita si a ros din tulpina. oare ii face rau??? e toxica floarea asta?

ps: scuze pt dublu post dar nu pot sa editez mesajul anterior

:grey: Tzuki

10,077

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Da,monna3,asta e acum,trebuie sa am rabdare,dar s-a mai obijnuit cu noi  :hug:
Acum doua zile l-am surprins cantand asa frumos,canta la cativa metri de noi  :heart: .Ei,asta s-a intamplat si ieri  big_smile  smile .

Ce frumos canta nimfele! :heart:  :heart:

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

10,078

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Andrita, nu vreau sa te dezamagesc dar cred ca nimfa ta este fetita . Dupa cum arata. Baietii sunt mult mai tantosi plus ca nu canta, ceea ce trebuia sa se intample deja. Puii mei au 2 luni si deja scot sunete , il imita pe tatal lor. Fetele tipa si atat. Oricum te admir si te respect pt dragostea ta fata de motata si de cuvintele frumoase pe care le spui despre ea.  :bravo:

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10,079

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

nu ma dezamagesti, aveam si noi banuielile noastre. totusi, nu am vazut nici un semn de oua, dar am presupus ca e prea devreme, daca e fata. sincera sa fiu,  imi pasa prea putin daca e fata sau baiat, atata timp cat e o pasare sanatoasa si fericita. o sa fie problematic cand va veni vremea de o pereche, dar am zis ca mai asteptam pana in toamna, sa vedem daca face oua - pana atunci ar trebui sa se maaturizeze. de cantat, a cantat, dar putin si la inceput. acum doar caraie cand nu-i convine cate ceva sau cand cere atentie... din pacate, e o varietate unde coloritul e irelevant pentru determinarea sexului, plus ca inca mai schimba pene.
dar, cum spuneam, conteaza prea putin ce e. nu l-as iubi mai putin daca as sti ca e fata.

Si iti multumesc pentru admiratie, dar nu e cazul. Il iubesc fiindca e copilul meu si de cand a intrat in vietile noastre, ne-a schimbat. Pe mine m-a cucerit prin personalitate, ca nu mi-am inchipuit vreodata ca o pasare asa mica poate sa ascunda asa o vointa de fier. A fost o provocare din prima zi si asta ma face sa il ador.

- - - -
Pasarile canta dupa fiecare furtuna; de ce nu ar avea si oamenii puterea eliberatoare sa se bucure de putinul soare care le ramane?
Poze aici: http://andrita.sunphoto.ro

10,080

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Venim si noi cu poze noi,Mary daca au coada desfacuta sunt fete nu?

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==

10,081

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Laura cel normal grey este baietel si cea ca si Ally este fetita.
Ramona e tare frumos la voi la zoo. Am uitat sa-ti spun dinainte. Oricum sunt speciali  :pup:
Misu a crescut trupa ta. Sunt marisori.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10,082

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Nu-mi pot da seama bine din poza anterioara.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10,083

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

La voi nimfele,in special toate pasarile... nu sau agitat rau in colivie?, pe mine ma trezit la 5 dimineata sa il linistesc dar greu iam linistit...motivul de ce" A fost un cutremur mic la vrancea" si ei au simtit...

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==

10,084

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

la miue n se agita in fiecare zi ... incepand cu ora 7-7.30 si pana le termin de facut cura in colivie wink) ... azi chiar nu le`am simtit sa se agite  inainte de cutremur, ori eram eu prea obosit .. dar daca ar fi tipat cu siguranta le`as fi auzit tongue

10,085 (edited by silviuof 01-05-2011 11:48)

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Misu sa stii ca ai dreptate. Pe mine m-a speriat la culme golanul meu. Pe la 5.30 a inceput sa zboare prin colivie si sa tipe. M-am speriat la culme, am aprins repede lampa de la capul meu, am intreptat-o spre el, ca sa ii fac lumina. Dar dupa ce s-a agitat putin in colivie a iesit din colivie (usa sta tot timpul deschisa) si a inceput sa zboare. Am aprins repede lumina, ca zbura in nestire. A aterizat pana la urma pe perdea si de acolo l-am fugarit pana a ajuns pe colivie. S-a linistit, am stit lumina si pe urma a adormit. Eu am crezut ca s-a dezechilibrat, cand dormea si s-a speriat. Nu e prima oara cand imi face asa. De cand il am cred ca e a 4-a oara.
App @octy, eu il am pe golanul meu de vreo 9 luni si tot salbatic este. Nu sta sa il pup, sa il ating. Ma pot apropia ff putin cu fata. Daca vede ca ma apropii cu degetul prea mult de el, fuge sau zboara. Asa ca, MULTA RABDARE smile)

10,086

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

si puii mei intre 5 si 6 dim( nu stiu exact cat era ora) s-au zbatut foarte rau in colivie, am aprins lumina si m-am dus langa ei si am incercat sa-i calmez. ei cu siguranta au simtit cutremurul pe cand eu nu am simtit absolut nimic.
va pun si niste poze cu ei sa-mi spuneti si mie ce sex sunt, sunt destul de sigura ca cel inchis la culoare e baiat si probabil si cel din stanga , iar cel din mijloc fata... va rog sa-mi spuneti daca ma insel.

10,087

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Ce tare... Tzuki al meu n-a simtit nimic, sau cel putin nu l-am auzit eu sa se agite. Pana pe la 7.30 el umbla tiptil prin colivie sa nu ma trezeasca pe mine. Poate s-o fi trezit el dar nu s-a agitat incat sa-l aud.

:grey: Tzuki

10,088

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

silviuof wrote:

Misu sa stii ca ai dreptate. Pe mine m-a speriat la culme golanul meu. Pe la 5.30 a inceput sa zboare prin colivie si sa tipe. M-am speriat la culme, am aprins repede lampa de la capul meu, am intreptat-o spre el, ca sa ii fac lumina. Dar dupa ce s-a agitat putin in colivie a iesit din colivie (usa sta tot timpul deschisa) si a inceput sa zboare. Am aprins repede lumina, ca zbura in nestire. A aterizat pana la urma pe perdea si de acolo l-am fugarit pana a ajuns pe colivie. S-a linistit, am stit lumina si pe urma a adormit. Eu am crezut ca s-a dezechilibrat, cand dormea si s-a speriat. Nu e prima oara cand imi face asa. De cand il am cred ca e a 4-a oara.
App @octy, eu il am pe golanul meu de vreo 9 luni si tot salbatic este. Nu sta sa il pup, sa il ating. Ma pot apropia ff putin cu fata. Daca vede ca ma apropii cu degetul prea mult de el, fuge sau zboara. Asa ca, MULTA RABDARE smile)

Eu daca ma apropii de el sare sa ma mste  :hihi:  :soarece:  sad

Multumesc de incurajare!

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

10,089

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Hristos a inviat ! pentru toata lumea ! ...
Si la mine , dimineata au zburat toti de ziceai ca ii urmareste cineva ! Am aprins repede lumina si s-au mai calmat . Am vorbit cu ei , dar nici macar Ally nu ma baga in seama ... era speriata rau !

Multumesc de parere Mary ! :pup:  :hug:  Dar care din cei 3 perlati este fata ? hmm ... Eu cred ca a doua si a treia poza sunt fete si prima poza este baiat ... Am dreptate ? De cel grey eram aproape sigura ca e baiat ...

Pupam toti motatii frumosi de pe forum ... si puisorii lor wink  :pup:  :pup:

:fluture: _ LAURA _ :fluture: Ally :nimfa: + Sonny :grey: + 4 puiuti + Maya :perus: + Tisa :pisica:
Printul & Kid :angel: :angel:

10,090

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

am vesti foarte proaste si vesti farte bune!vestea proasta :mi-a  murit puiul  :cry:  :cry:  :cry: nu-l voi uita nici oadata sad !!! iar vestea buna :am luat o colivie mai mare!!!!pun poze mai tarziu!

Adaugat: 01-05-2011 18:52

au si os de sepie si oglinda si leagan...am revenit cu pozele:

Bianca-am 12 ani -data de nastere:23 ianuarie-am :iubareti: ,2 :ou: ai lor si 1 :caine:  si I :heart: them !-http://biancapoli.sunphoto.ro/

10,091

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Mary,Laura,Ramona...spuneti-mi si mie niste retete pt ei fie batoane..nu conteaza,sa-i mai schimb meniul.Thx

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==

10,092

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

salut. va rog ajutati`ma si pe mine daca se poate repede in seara asta. Riky al meu iar e molesit.. nu face nimic, nu zboara, nu mananca, nu merge, sta pe bat si doarme intr`o pozitie foarte ciudata. azi a fost agitat ziua, a tipat, a mancat, a zburat, etc, si seara cand am venit acasa l`am gasit asa. adaug si niste poze cu pozitia in care sta intins pe bat ca si cum ar fi pregatit sa`si ia zborul, cu gatul lungit si capul in sus neutral

l`am separat de Zuzu si l`am pus in cealalta colivie, daca e bolnav sa nu cumva sa se imbolnaveasca si Zuzu de la el neutral

10,093

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Cei cu frunza aia acolo e toxicat de ceva...presupun

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==

10,094

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

este o frunza de papadie

10,095

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

e frunza de papadie. nu are de la ce sa fie toxicat ca nu i`am dat decat mancare normala .. amestecuri de seminte, de fructe .. de astea speciale pentru ei ...  si cu picioarele sta molesit ... nu le tine cum trebuie... l`am pus pe birou si le tine aiurea.. moi ... daca il cracanez usor sta cracanat, ii pun piciorusele la loc si sta cum il pun ... sad si nici veterinar non-stop nu am acum in iasi ... sper sa nu moara si sa ajung maine dimineata la veterinar sad

10,096

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Este cam vanat. Este frig in camera? L-ai scos afara pe balcon? Betele de la colivie din ce copac sunt? Punel langa o sursa de caldura. Se fumeaza in camera? Ai afumat ceva mancare? Punel repede la caldura si da-i iaurt caldut cu lingurita . Temperatura de pana la 40 de grade. cat mai caldut.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10,097

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

nu se fumeaza in camera, daca fumez, ies pe geam. betele sunt din salcie, plop sau mar. a fost intr`adevar geamul deschis la cemara azi dar nu era frig, si nici nu a stat in bataia geamului. si nicic cu afumatul mancarii nu a fost problema. chiar nu stiu de la ce l`a luat asa deodata. acum si`a intins picioarele pe spate ca si cand ar zbura si asa a rmas cu ele, are ciocul intredeschis si raspira greu si repede, cu ochii intredeschisi. l`am invelit intr`un prosopel dar cred doar ca asteapta sa`sid ea ultima suflare. nu mai sta in picioare ca nu poate sta cu picioarele doar pe spate asa si`s moi si foarte calde. din pacate nu cred ca mai prinde dimineata sad(  poate printr`un miracol isi revine pana maine dar ...


acolo pe cioc pata aia galbena am vrut sa`i dau o picatura de vitamine dar nici o sansa ... si am zis sa nu`l chinui mai tare.

10,098

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

aleku, cum se mai simte motatul?

10,099

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

Din pacate, la cateva minute dupa ce am postat ultimul mesaj s-a dus. Mi`a murit in brate. sad( A fost primul meu papagalutz... am ramas doar cu Zuzu acum ... am privit asa neputincios cum s-a dus .. si nu puteam face nimic...   :ironic:

10,100

Re: Despre nimfe - Nymphicus hollandicus

off, imi pare rau, era tare dragut! sad