1

Topic: Pui de gaina

ok....m-am trezit si eu cu un pui de gaina....
cum s-a intamplat: closca bunicii mele l-a refuzat asa ca am zis ca voi avea eu grija de el.
poate cnv. sa imi spuna ce sa ii dau de mancare?cum?si cand? puiul are cel mult 3-4 zile.

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

2

Re: Pui de gaina

bunica mea ii dadea malai la puii scosi de la inchibator......si le lasa in cutie malai le dadea mancare de cate ori se termina

I love animals :heart:

3

Re: Pui de gaina

malai simplu sau malai cu apa tongue

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

4

Re: Pui de gaina

bunica mea raposata :cry: le dadea ou fiert tare dar sa il lasi sa se raceasca smile

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

5

Re: Pui de gaina

malai cu apa dar nu forte multa apa pt ca puiul nu se va mai opri din mancat dar nici cu putina apa pt ca puiul va vedea ca este tare si nu va minca                eu am 16 pui                   :blb:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

6

Re: Pui de gaina

Help! Am niste pui de gaina 18 la numar(au 1 lun jumate) pe unul l-am luat in casa sa-i dau ou cu malai, si dupa cateva ore dupa ce m-am jucat cu el, a adormit, a mancat iarasi a baut apa, a inceput sa caşce in continuu :wow: De ex. casca acum si mai casca peste 5 secunde apoi la fel apoi se plimba prin casa, si cand se odihneste iar casca. Mentionez ca este foarte vioi dar ma ingrijoreaza cascatul lui sad  hmm

,,Libertatea nu înseamna nimic pentru o pasare care nu a-nvatat sa zboare.''

My pets: un perus Daisy-Roco, un caine Pechinez - Tichi si o pisicuta Biju (prescurtare de la bijuterie) ^^ :heart: si cativa pestisori fff colorati :heart: :heart: :heart: (blondu, dolly, poput, neon, blurel si aurora)

7

Re: Pui de gaina

nu casca...ori ii e foame, ori cauta o mama sau se atreneaza smile Nu te ingrijora

Detin un perus (Paco) :perus: si o nimfa de 3 ani (Cookie), :nimfa:, VA IUBESC :heart:
_____________________________________________________________________
VREAU PACE!!!!!

8

Re: Pui de gaina

nu e nimic grav unii pui ai mei de gaina asa mai fac,si nu auu patit nimic,nu CRED ca este ceva grav,de ex.akm am 11 pui de gaina dintre care unii casca dar nu stiu de ce oricum pana akm nu au patit nimic ,asteapta sfaturi mult mai bune si succes!

9

Re: Pui de gaina

este normal sa caste atunci cand sunt mici...si trebuie sa le dai rombendazol..st niste pastilutze

:heart: -SABINA- :heart:

10

Re: Pui de gaina

si eu am 10 pui de gaina si le dau malai uscat cu apa separat si sa-u facut mari si frumosi big_smile

11

Re: Pui de gaina

Noi cand aveam puiutzi, mama le facea tot felul de delicatese: fie ou fiert tare cu malai si un pic de apa, cat sa se omogenizeze, nu sa fie uscat, fie malai cu branza dulce de vaci. Era nebunie la fiecare masa!  smile

Sa va traiasca puishorii!  :heart:

Adriana

12

Re: Pui de gaina

multumim :merci:  :merci:  :porc:  :aga:  :perus:

13

Re: Pui de gaina

:cry:  :cry: Deci sa va zic povestea:  sad  Acum 2 luni a cumparat bunica mea niste puisori (20) din acestia m-am atasat foarte foarte tare de unul dintre ei  :cry:  :cry:  :cry: Iam dat mancare, apa, numai ce-si dorea el. Pana cand azi dimineata... :cry: L-am luat din cusca ca il vazusem ca sta prost, l-am pus pe canapea sa vad ce are.. incepuse sa sughite cred  :wow:  sad Dupa aceea am vazut ca se intinde, cand sughita sarea in sus deci cred ca tragea sa moara  :cry: .. iam dat niste ulei pe gat am crezut ca este innecat, dar nimic. Pana cand a sughitat odata  si a sarit dupa canapea jos. Atunci m-am pierdut cu firea  :cry: si am plecat de langa el, urlam de m-a auzit toata strada a crezut ca a murit cineva din familie  :ironic:. Asa, dupa ce am plecat de langa el l-am lasat jos si a murit.. :cry:  :cry: L-am luat cu niste batiste albe si l-am infasurat bine de tot, iam sapat o groapa(cu lingura!!! ca nu aveam cu altceva) in spatele casei, un loc pe unde nu prea trece nimeni. Iam pus niste floricele acolo pe mormant. Am inceput sa bocesc nici numai stiam pe ce lume sunt.  :wow: Credeti ca daca l-am ingropat e bine? Fiindca nu pot sa ma gandesc ca zace prin toate gunoaiele trupusoArul lui micut. sad. Dupa ce l-am ingropat a inceput sa râdă bunica de mine ca l-am ingropat..  :ou:
Mentionez(:-j) ca il dresasem pe pui venea la mine in camera, stia ca ii dau mancare buna, ousor cu malai, si de aceea m-am atasat foarte tare de el.  :ou:  :cry: . Ce ar trebui sa-i mai fac? iam pus ou cu malai si apa unde este ingropat si vin vrabiutele si mananca de acolo  :bravo: Te iubesc puisor  :cry:

,,Libertatea nu înseamna nimic pentru o pasare care nu a-nvatat sa zboare.''

My pets: un perus Daisy-Roco, un caine Pechinez - Tichi si o pisicuta Biju (prescurtare de la bijuterie) ^^ :heart: si cativa pestisori fff colorati :heart: :heart: :heart: (blondu, dolly, poput, neon, blurel si aurora)

14

Re: Pui de gaina

din cate stiu eu cand se intampla asa moare ca este deochiat!acum nu stiu exact dar parerea mea asta e..imi pare rau pt micut  sad  :pup:

:floare: Georgiana :floare:

15

Re: Pui de gaina

bicica wrote:

din cate stiu eu cand se intampla asa moare ca este deochiat!acum nu stiu exact dar parerea mea asta e..imi pare rau pt micut  sad  :pup:

multumesc pentru raspuns, cred ca a fost deochiat ca lam mai laudat ca este cel mai mare dintre toti puisorii din cusca  :rusine:  :rusine:

,,Libertatea nu înseamna nimic pentru o pasare care nu a-nvatat sa zboare.''

My pets: un perus Daisy-Roco, un caine Pechinez - Tichi si o pisicuta Biju (prescurtare de la bijuterie) ^^ :heart: si cativa pestisori fff colorati :heart: :heart: :heart: (blondu, dolly, poput, neon, blurel si aurora)

16

Re: Pui de gaina

uitati si puiutzi mei!

O pereche de perusi si o catea carpatina+1 puiut al acesteia

17

Re: Pui de gaina

Foarte frumosi sa-ti traiasca si sa creasca mari smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

18

Re: Pui de gaina

multumesc.Am 40!!

O pereche de perusi si o catea carpatina+1 puiut al acesteia

19

Re: Pui de gaina

Bunica mea le dadea galbenus de ou,frimituri de paine , malai cu apa si cam atat imi amintesc big_smile

-Ioana-

20

Re: Pui de gaina

Da...in special firmiturile de paine si malai cu apa...

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)

21

Re: Pui de gaina

in cate zile ies puii din oua? ca nu imi mai amintesc big_smile

-Ioana-

22

Re: Pui de gaina

2-3 saptamani nici eu nu mai stiu sigur.

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

23

Re: Pui de gaina

Aprox. 2-3 sapt. din cate stiu.

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)

24

Re: Pui de gaina

Puii de gaina ies la 21 de zile dupa inceputul incubatiei :k:

25

Re: Pui de gaina

avem si noi 15 pui de gaina in balcon  :ou:  :ou: