1

Topic: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

M-am tot intrebat dar inca raspunsul nu l-am aflat....de ce vitele se mai numesc si " vaci". Sau de ce unor madame li se atribuie eticheta " vaci" ( vaco, esti ca o vaca )?

Adevaratul motiv pentru care am deschis acest topic este o alta curiozitate de a mea...oare vacile ( animalele in general ) simt cand urmeaza sa fie duse pentru a fi sacrificate? Eu cred ca da...
In aceasta seara sunt la tara, este intuneric si innorat iar dintr-o data aud galagie si niste zgomote ciudate...ce sa fie?
Ies afara din casa si in vecini vad o masina mare si cativa barbati care se chinuiau ( unii sa traga, altii sa impinga ) cu o vaca...
Bietul animal...nu vroia sa urce in masina si cred ca simtise ca finalul i se apropie...era una impotriva catorva indivizi... :cry: :cry:
Asa se intampla si cu porcii sau caii... sad

Voi ce parere aveti despre vacutze? Ce amintiri aveti cu alte animale de prin curte? Viata la tara nu are termeni de comparatie...aici iti faci cele mai frumoase amintiri...asta este parerea mea, si o sustin deoarece am copilarit la bunicii mei si stiu cum este... :pls:

:heart: crin_alb :heart:

2

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

Aceasta este un dintre vacutele unui alt vecin care zi de zi face mizerie in fata casei mele...si din cauza asta sunt suparata pe el deoarece le mana inspre mine si nu le lasa pe cealalta parte, lanaga el... mad

:heart: crin_alb :heart:

3

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

uff...saracutele animalute  :cry: :cry: si eu cred ca simt atunci cand sunt duse la taiere  unii se considera iubitori de animale dar mananca cu atata pofta salamurile, pateurile si diferite  alimente facute din carnea lor mad
Si eu stau tot la tara si este mult mai bine, chiar daca uneori mai vezi masini cu vacute, cai, porci si alte animalute care pleaca spre abator, acele animale au si ele suflet un suflet mult mai mare decat al oamenilor sad

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

4

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

vreau si eu sa stau la tara! uibesc toate animalele si vitele. am crescut la bunici si am mers si eu cu vacile si le-am muls si nu se compara bucuria de a locui la tara cu nimic altceva.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

5

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

deyseby wrote:

vreau si eu sa stau la tara! uibesc toate animalele si vitele. am crescut la bunici si am mers si eu cu vacile si le-am muls si nu se compara bucuria de a locui la tara cu nimic altceva.

Eu in vremea aceea nu am fost nici cu vacutele pe imas si nici n-am muls...in rest sunt total de acord cu tine... :k: smile
Bunicul meu si acum la 83 de ani se ocupa de animale..are o vacuta si o vitica plus alte oratanii... :heart:

:heart: crin_alb :heart:

6

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

Sal la toata lumea,
Crin_alb, am sa incerc sa dau o explicatie "curiozitatii" tale...., din proprie experienta, o parere personala, bazata pe observatii tot personale.
Omul, fiara de baza, unicul dusman natural al animalului, se pregateste din timp sa sacrifice un animal !!!
Astfel....> Intra in adapost de mai multe ori si poate si cu persoane straine, muta animalul,(mai schimba si regimul alimentar).... il scoala, il misca...ma rog... Toate aceste actiuni, provoaca o stare de neliniste (stress). De urcat in camion si alte utilaje...sa nu mai spun...  Mai departe....nu mai dezvolt..... :bang:

7

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

Intr-un fel ai dreptate ...dar ce se intampla cand "luatorul" vine pentru prima data la poarta omului si face targau'?
Aici nu mai ptem vorbi ca - citez: "intra in adapost de mai multe ori si poate si cu persoane straine, muta animalul,(mai schimba si regimul alimentar) ".
Asa gandesc eu acuma... :sol:

:heart: crin_alb :heart:

8

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

Inainte sa vina "latorul " , toate astea le face proprietarul. Nu vinde nimeni o vaca primului care bate-n poarta !
Chestia asta este premeditata. Intra unu, altu, negociaza la fata locului...nu se inteleg...vine urmatoru...etc ..si in tot acest timp, animalu se streseaza. Cu hrana la fel : "nu-i dau la asta ce-i mai bun, ca...oricum pleaca "
Crede-ma, toate astea creaza o atmosfera incarcata....
Sau .... un singur exemlu : Ii da sare sa-i fie sete, sa bea cat mai multa apa...sa traga la cantar...De asta ce zici ?
Si daca mi-e sete..., si io am un discomfort !!!

Adaugat: 25-06-2009 15:14

Si pentru ca am "mancat" un "U" din "luatorul" tau, PACE si PRIETENIE . Scuze !:sol:

9

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

foxbox wrote:

Si pentru ca am "mancat" un "U" din "luatorul" tau, PACE si PRIETENIE . Scuze !:sol:

:sanatate: :k:
poate ti-a fost putin foame... big_smile

:heart: crin_alb :heart:

10 (edited by deyseby 25-06-2009 19:31)

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

crin alb. nu e de ras ci de plans , la ce chinuri sunt supuse vitele in general cand sunt date la abator. ca despre asta este vorba mai mult. daca stie ce se intampla cu ele " cu sarea si apa" asta nu inseamna ca a si facut asa ceva. eu cunosc situatii , mai bine zis am auzit de situatii in care vaca este umpluta cu apa fara ca ea sa bea. este bagat un furtun cu apa pe gura pana o umfla . si asta e realitate.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

11

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

deyseby wrote:

crin alb. nu e de ras ci de plans , la ce chinuri sunt supuse vitele in general cand sunt date la abator. ca despre asta este vorba mai mult. daca stie ce se intampla cu ele " cu sarea si apa" asta nu inseamna ca a si facut asa ceva. eu cunosc situatii , mai bine zis am auzit de situatii in care vaca este umpluta cu apa fara ca ea sa bea. este bagat un furtun cu apa pe gura pana o umfla . si asta e realitate.

Draga mea....daca ai fi fost putin mai atenta ai fi observat ca raspunsul meu anterior a fost legat de alceva si nu de " sarea si apa" cum ai specificat tu...dar nu e nici o problema, se mai intampla sa mai gresim... wink
Sunt exemple si exemple...asta e lumea din care facem parte si noi... sad
Si din ce cauza crezi ca se intampla toate acestea, cu bietele animale? Raspunsul l-am dat si eu in randurile de mai sus.. :bang:

:heart: crin_alb :heart:

12

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

crin_alb wrote:
foxbox wrote:

Sau .... un singur exemlu : Ii da sare sa-i fie sete, sa bea cat mai multa apa...sa traga la cantar...De asta ce zici ?
Si daca mi-e sete..., si io am un discomfort !!!

hmmmmmmm...ce chestie...:wow:
ce nu face omu' pentru bani, in ziua de azi....
observ ca ai ceva experienta de genu'...te ocupi/te-ai ocupat si tu cu asa ceva? tongue

eu la asta m-am adresat si nu la "mancatul "unei litere. scuze daca nu era vorba despre subiectul de care se vorbeste aici.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

13

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

Buna fetelor,
Va scriu acuma ca sunt lucru si am timp...acasa nu am timp ! hihihi....
Mai bine ne-am apuca sa scriem poezii cu tema "vaca" .... Una peste alta, vrem nu vrem...vaca a fost si va fi sacrificata ! Singurul lucru pe care putem sa-l facem, este ca macar noi... cei cu consideratie pentru animale, sa informam si sa discutam tema. Poate mai baga nasu si altcineva pe aici si vede sau chiar se implica cat de cat...
Deci, daca tot moare vaca...sa moara cat mai frumos si fara stress sau dureri. In rest, pace si sanatate maxima !!!

Adaugat: 26-06-2009 10:23

:sanatate:De la vaca , la BOU (boi)
Fotografie relizata de ..IO.:sanatate:

14

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

la africani daca o vaca nu intra in masina de transport se alege cu ardei usturoi sau "iute" cum se mai zice sau cu piper...trist dar adevarat...

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

15

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

danyto wrote:

la africani daca o vaca nu intra in masina de transport se alege cu ardei usturoi sau "iute" cum se mai zice sau cu piper...trist dar adevarat...

he he......au invatat de la noi....
Daca as spune tot, as "pipera"prea tare acest forum.... Iti sta mintea in loc daca ai auzi de ce este in stare taranul Roman....Exista pe la noi niste practici babesti de-i intrecem pe toti !!!!:bang:

16

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

foxbox wrote:
danyto wrote:

la africani daca o vaca nu intra in masina de transport se alege cu ardei usturoi sau "iute" cum se mai zice sau cu piper...trist dar adevarat...

he he......au invatat de la noi....
Daca as spune tot, as "pipera"prea tare acest forum.... Iti sta mintea in loc daca ai auzi de ce este in stare taranul Roman....Exista pe la noi niste practici babesti de-i intrecem pe toti !!!!:bang:

Te rog...nu mai da idei unora....care cred ca si asa stiu cam multe....:(
Eu nici nu vrea sa ma gandesc la asemenea practici inumane a " taranului roman"...ofof :bleah:
Vai ce ma bucur ca la tara nu avem vite sau cai...dar in schimb avem porci  sad

P.S. imi place poza cu  - vacutele pe ulita... wink

Adaugat: 26-06-2009 20:17

Eu nu prea tin minte...poate ma lamuriti voi...cum se sacrifica porcii de Craciun...cu un instrument cu electrosocuri?
Si credeti ca nenea de la tara va apela la acest procedeu in favoarea celui clasic? :einstein:

:heart: crin_alb :heart:

17

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

:bang:Nu, o chestie cu aer comprimat ..... nu dau detalii.
Asa vrea UE....da sa fim realisti ! Pana ajunge porcu nostru in UE.... e buna si metoda clasica.....
Este ieftina si pe intelesul plebei....

18

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

big_smile Ai dreptate... :sol:
Dar sa stii ca anul trecut, la mine la tara, au fost cateva familii care au chemat dr veterinar ca sa le sacrifice porcii...dupa noua metoda.... :pls:

:heart: crin_alb :heart:

19

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

De acord ! oraseni mutati la sat...ma rog....nu dezvolt, dar poti generaliza pe plan national?
Eu pot sa-ti spun, ca sunt multi veterinari care apeleaza la nea X sa le taie porcu. Si asta si din motive traditionaliste (ca soricu...e mai bun. ca paiele tra sa fie nu stiu cum etc).
A... sau sateni orasenizati...daca pot sa-i numesc asa...?!
Care taran adevarat cheama veterinaru sa faca asta...? sa fim seriosi ... In  Romania am lucrat in domeniu. Cand incercam sa explic niste chestii europene... ziceau.... " no....altceva .., ce mai ai de zis..... ca pentru din astea nu avem timp...!"
:sanatate:

Adaugat: 27-08-2009 21:17

Inca ceva... Pe cand vom avea suficiente scule de sacrificare moderna pentru gospodariile publice,
nu vom mai avea porci in acest sector... :cry:

20

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

Sa nu ma intelegi gresit...nu la familia largita a mea m-am referit cand am facut afirmatia de mai sus...stii si u destul de bine ca sunt persoane care prin ceea ce fac incearca sa iasa in evidenta...se cred mai... destepte, asta ca sa nu ma exprim altfel... Si la acest capitol- sacrificarea porcilor de Craciun...s-au evidentiat, cu siguranta...
Daca n-as fi sigura de asta, nu as fi comentat nimik...dar asa? :wow:
Eu nu zic ca tu nu ai dreptate...nu stiu cum merge treaba pe la tine asa ca pana la proba contrarie, iti sustin ideea... :k:

:heart: crin_alb :heart:

21

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

Dydy, degeaba esti tu revoltata. Stiu ca e pacat sa le taiem, dar asta e menirea lor. Pentru asta le-a facut Doamne Doamne, pentru a fi mancate. smile Si daca n-ar fi carnea, de unde ne-am mai lua anumite vitamine necesare? Din vegetale nu putem lua tot necesarul zilnic.... ce, tu esti vegetariana? big_smile Nu mananci pate, carnati, sarmalute de Craciun ? smile

22

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

birdslover wrote:

ce, tu esti vegetariana? big_smile Nu mananci pate, carnati, sarmalute de Craciun ? smile

Sa stii ca da, mananc vegetale, oua, iaurturi.

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

23

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

No saramalute, chiftele, mici, carnati? yikes

24

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

Nup. tongue

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

25

Re: Vitele (vacutele ) sau alte animale de prin ograda :-)

Acum inteleg de ce esti mai slabuta decat mine big_smile :bang: