1

Topic: Maltratarea/uciderea animalelor

Pur si simplu mi s-a facut pielea gaina cand am auzit reportajul de la Pro tv cu privire la calul care a fost ucis de un lucrator al Gradinei zoo Braila, ca sa-i fie data carnea la lei,  brrrrrrrrr ....zic "am auzit" deoarece nu am putut sa ma uit la imagini... :cry: :cry:  asta dupa ce ...parca...se linistisera apele printre macelurile asupra acestor necuvantatoare...:(

O tara intreaga se revolta in fata imaginilor crude, filmate la Gradina Zoologica din Braila...Un biet animal a fost omorat de patru bestii, iar cel care a savarsit aceasta fapta cu cruzime...se pare ca s-a ales DOAR cu dosar penal... sad

Si asociatiile de protectie a animalelor au reactionat vehement cand au auzit ca fapta angajatului a fost considerata contraventie, si nu infractiune. In lege se spune limpede: "Art. 19 - Animalele nu vor fi supuse unor suferinte inutile, in cazul sacrificarii sau uciderii."

Legea care prevede infiintarea Politiei Animalelor s-a pierdut prin Parlament, dupa doi ani de amanari si dezbateri. Sensibilizati de oroarea de la Braila, politicienii reactioneaza si mai incearca o data.

"Luni vom depune alt proiect de lege. Se va introduce clar obligativitatea infiintarii Politiei Animalelor", spune Mircia Giurgiu, deputat PD-L.

:heart: crin_alb :heart:

2

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

Trist...dar adevarat ceea ce se petrece in tara noastra draga... mad :bleah:

Kuki Barbuceanu, coordonator de proiecte la asociatia Vier Pfoten, iti spune ce trebuie sa faci cand vezi sau cand auzi de acte de cruzime impotriva animalelor.

Unde trebuie sa suni in asemenea cazuri? Cum pedepseste legea din Romania acest gen de abuzuri? Cat timp va mai trece pana cand in Romania va exista Politia Animalelor?

Sinteza discutiei:

- sacrificarea cailor face obiectul unei legi foarte clare: nu oricine poate sa omoare un cal si nici oriunde; caii se pot eutanasia ca sa le fie curmata suferinta;

- omorarea animalelor cu intentie face obiectul unei infractiuni, constituie caz penal;

- orice act medical, in cazul in care animalul este bolnav, se face sub stricta supraveghere; ingrijitorii nu aveau dreptul sa ucida acel cal;

- in cazul unui abuz, oamenii trebuie sa sesizeze Politia si Directia Sanitar-Veterinara;

- infiintarea unei Politii a Animalelor ar usura lupta impotriva abuzurilor;

- o persoana care isi bate animalul de companie risca doar o amenda contraventionala; daca acest lucru se repeta, se aplica si masura confiscarii animalului;

- lipsa de respect fata de animale este o dovada a lipsei de educatie, spune Kuki Barbuceanu, coordonator de proiecte la asociatia Vier Pfoten;

- asomarea animalelor este ingreunata de lipsa personalului veterinar;

- K. Barbuceanu: Nu cunosc niciun caz de maltratare a animalelor pedepsit cu inchisoarea in Romania;

- nimeni in Romania nu stie cum sa faca fata unor cazuri de abuz impotriva animalelor; veterinarii si organizatiile de protectie a animalelor trebuie sa-i sprijine pe politisti in acest sens.

Adaugat: 20-05-2009 20:11

Tu ce parere ai despre aceste fapte inumane?
Ai fost martor la vreun asemenea incident?

Eu am avut o pisica siameza care a disparut fara urma...si dupa mult timp sa aflu ca un dement mi-a furat-o si a tras pur si simplu pielea de pe ea...va puteti imagina o asemenea cruzime? mad :cry:

:heart: crin_alb :heart:

3

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

ce parere sa mai poti avea...in Romania nu se face mai nimic pt saracutele animale si caini abandonati sunt eutanasiati neutral ....sa dea Dumnezeu sa se infiinteze mai repede Politia aia a animalelor despre care se tot vorbeste...

Ai fost martor la vreun asemenea incident?

nu am fost martora dar am auzit ceva...in teren pe aici pe la noi au gasit niste copii un caine care era legat cu o sarma de gat....i-au dezelgat-o...mai tarziu au vezut acelasi caine care fugea ca de moarte doarece niste dobitoci ii atarnasera niste cutii de conserve de el si saracu catel era aproape mort...un coleg la "inviat" cu apa rece si si-a revenit...mai tarziut a auzit ca acel catel a murit...de ce credeti? niste nenorocite fiinte l-au taiat pe burta, i-au luat pielea, ii scoteu matele si organele sinterne din el....era legat de bara de la poarta...cand am avuzit nu mi-a venit sa cred mad cum poate face un omo sanatos asa ceva? mad acei "oameni" care ucit doar din distractie nu vor ajunge bine mai tarziu cool mad

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

4

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

aceste persoane au probleme psihice si daca o tin tot asa sunt viitoare masini de ucis,dar asta se datoreaza si noua deoarece toleram asta in primul rand si in al doilea rand pt ca copii care au fost maltratati si molestati isi vor descarca frustarile pe aceste animale.
dar din pacate suntem legati la ochii si nu putem vedea lucrul asta.

5

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

nu doar copii car au fost maltratati, si mai mult cei care vor sa fie "smecheri" cunosc persoana care a despicat catelul ala, si cand am auzit nu mi-a venit sa cred....un copil de 10 ani sa taie un caine pe burta cu un ciob de sticla :wow: de vina sunt parintii pt educatie, daca cel mic de 10 ani face asa ceva ce sa mai spunem de unul mai mare :wow: ...omoara un soarece, omoara un iepure, ajunde la pisica....despica un caine....nu mai este mult pana va omora si un om neutral

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

6 (edited by crin_alb 04-06-2009 14:33)

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

Ai dreptate, draga mea...este inimaginabil ceea ce se petrece in zilele noastre... mad

Azi iar am auzit ( si nu m-am uitat la reportaj ) cum o parte dintre oile care au  fost transportate cu o masina, duba sau ce-o fi fost, s-au asfixiat din cauza inghesuielii si a caldurii dupa care au fost abandonate, undeva, pe o margine de drum ( sau cam asa ceva...daca am auzit bine ).

Mai poti zice ceva? Nu... :bang: mad

Adaugat: 21-05-2009 14:11

Poate ati auzit si voi despre inca un caz socant din lumea necuvantatoarelor: un catelus de cateva luni a fost batut peste spate cu coada de lemn a unei maturi pana ce si-a frant coloana, de catre o femie.... yikes yikes :cry:

Aici, http://stirileprotv.ro/exclusiv/stirile … ranta.html gasiti intreg articolul cu un filmulet si cateva imagini...adevarate, din pacate.... :bang:

:heart: crin_alb :heart:

7 (edited by iloveanimals 04-06-2009 17:15)

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

mad mad mad Doamne nu suport asa ceva :cry: :cry: saracutul catel cum se chinuie :cry: :cry: sper sa sfarseasca si ei la fel ca bietele aniamle pe care le distrug :furios: :furios: :cry: , saracutul catelus :cry: ar trebuii eutanasiat ca altfel se chinuie ff mult :cry:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

8

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

Dar a fost eutanasiat, la recomandarea dr. veterinar.... :cry:

:heart: crin_alb :heart:

9

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

doamne saracutul :cry: :cry: inebunesc cand vad asa ceva!!Ce vina avea bietul catelus?Ce i`a facut asa de rau sa merite soarta asta?Nici nu s`a bucurat saracutul de viata!! :furios: :furios:

>>>>Alexandra<<<<

10

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

OBlonda wrote:

doamne saracutul :cry: :cry: inebunesc cand vad asa ceva!!Ce vina avea bietul catelus?Ce i`a facut asa de rau sa merite soarta asta?Nici nu s`a bucurat saracutul de viata!! :furios: :furios:

Iti sustin ideea... sad

:heart: crin_alb :heart:

11

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

groaznic... :cry: mi-e greu sa intzleg cum pot exista astfel de oameni. de fapt nu sunt oameni ca nu potzi sa le spui asha

12

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

Batuti si otraviti: soarta cainilor din Targu Neamt


Targu Neamt este intesat de cadavre de caini! Comunitari sau catei de companie, animalele au fost, se pare, otravite! Cine este in spatele acestui macel, nu se stie cu siguranta.

Cazul a fost adus in atentia www.stirileprotv.ro de o uitilizatoare a site-ului, Raluca Smintina. Femeia, ingrozita de ce se intampla in orasul ei, a facut mai multe plangeri la Primarie, Politie si Directia Sanitar-Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor. Potrivit acesteia, raspunsul autoritatilor a fost ca, neimaintalnind astfel de cazuri, nu stiu cum sa rezolve problema.

Cert este un singur lucru. Targu Neamt nu are un adapost de animale. Astfel, "cainii sunt capturati si dusi la groapa de gunoi sau otraviti prin oras, chiar si pe proprietati private," spune Raluca Smintina. Femeia a vazut chiar si cum un catel era biciuit de un carutas, pe strazile orasului.

Satula sa dea zi de zi peste caini morti, dar si sa se loveasca de indiferenta autoritatilor, Raluca a luat initiativa si a dus unul dintre cadavre la o clinica veterina pentru autopsie. Rezultatele le va primi in cursul saptamanii viitoare. Pana una alta, femeia este hotarata sa faca un drum pana la Bucuresti pentru a sesiza si autoritatile de aici In legatura cu ororile din Targu Neamt.

Dupa cum bine stiti, in Romania exista o Lege privind protectia animalelor. Din pacate, nu este aplicata corespunzator! Prea putini sunt cei care platesc pentru actele lor de cruzime! :cry: :bang: :cry:

Adaugat: 22-08-2009 17:40

E groaznic ce se intampla in tara asta...animalele maltratate si ucise...copii abuzati sexual si exploatati dpdv fizic....brrrr...imi este pur si simplu scarba de acest sistem...  :bleah: :bang:
Referitor la articolul anterior...imagini socante ar mai fi...dar nu am fost eu in stare sa le postez... pe site-ul stirilor protv gasiti mai multe informatii...
Vai de picioare unde nu-i cap... sad

:heart: crin_alb :heart:

13

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

nu pot sa mai citesc asa ceva ma doare sufletul.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

14

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

of unii oameni sunt chiar niste bestii     :furios:  :furios:  :furios:  :furios:  :furios:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

15

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

Chiar crezi ca animalele isi doresc sa moara? oricat de chinuite ar fi ele cred, si spera ca intr-o buna zi vor fi fericite. De unde stiu? Se vede clar asa cand 5te uiti in ochii uni animalut chinuit si infometat. Uita-te la cainii de pe strada cum cauta prin gunoaie un colt de paine sa manance, sa mai supravietuiasca o zi... Asta inseamna ca lupta pentru viata lui, dac si-ar dorii moartea nu si-ar mai epuiza fortele pt a cauta o bucata de paine... :-<

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

16

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

am nevoie urgent de ajutor!!!! am nevoie de raspuns urgent!!! stie cineva ceva nr de telefon de la ceva asociatie de protectia animalelor???? ca este aici la oradea un pet shop unde am vazUt in ianuarie un micul alexander care si-a smuls penele ca era singur atunci am facut o sesizare ... si a zis sefu ca o sa se rezolve problema ... astazi a fost cumnata mea la pet shop si a observat ca papagalul e tot acolo ... tot asa cu penele smulse dar ce e mai rau ca colivia in care era ... era acoperit cu postere sa nu vada lumea ca e acolo si in ce hal arata !!!! va rog frumos sa imi dati ceva nr daca stiti ... am vorbit cu sefu de acolo si a zis ca ni-l da pe gratis ca prea multe probleme i-am facut cu micul alexanderul respectiv ... si dupa aia cand eram deja in drum spre pet shop am sunat din nou si a  zis ca vorbim maine ca el e in drum spre cluj ... si ca vorbeste cu cineva pentru papagal si daca nu rezolva nimic atunci o sa ni-l dea ... dar tare mi frica ca face ceva cu saracu animal !!!!!!!!!!VA ROG SA MA AJUTATI DACA PUTETI!!! si inca o data scuze pentru off topic  dar is tare necajita  si suparata si chiar imi fac grij pentru  papagal

17

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

http://stirileprotv.ro/exclusiv/stirile … ranta.html                   :cry:

Simo

18

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

da ... pana la urma .. am vorbit cu seful de la pet shop si i-am spus .. sa ne spuna cat cere pe papagal ca il cumparam numai sa ni-l dea ... dar a zis ca nu ni-l da nici macar pe bani ... ca mergem dupa aia sa ii facem reclama ...  si ca sa spun astazi papagalul nu mai era la pet shop ... numai ei stiu ce au facut cu saracu animal ...

19

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

Nici nu ma asteptam la altceva. Ai putea face o plangere la protectia consumatorului, sunt sigura ca ar gasi multe in neregula acolo.

Simo

20

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

din ianuarie pana acuma deja am depus mai multe plangeri la centrul sanitar veterinar ... dar uite ca nu s-a intamplat nimic ... de aia caut disperata ceva asociatie pentru protectia animalelor ..dar din pacate nu gasesti ... si care is, is numai de forma ca nimeni nu face nimic sad

21

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

Nu face nimeni nimic, sunt prea ocupati cu altele. Si au azi am regasit, un papagal rosella care incerca o vanzatoare sa mi-l vanda in aceeasi stare in care era acum vreo 4 luni. Pene smulse, apatic.  sad

Simo

22

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

trist ... ce sa spun ... mie mi-o spus sefu de la pet shop sa nu ma mai uit atata la animal planet ca de acolo luam toate chestiile astea cu maltratarea animalelor ...  :wow:  om inteligent ce sa spun

23

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

Vai de mine! Cand am vazut imaginile si cand am citit acest subiect am inceput sa plang! Se mai pot numi oameni cei care lovesc in asa hal animalele? Eu zic ca nu!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

24 (edited by necunoscuta 24-05-2010 17:56)

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

Si tu puteai sa ii spui ca ai luat exemplu de la un popor civilizat, de la oameni cu suflet ceea ce el nu va fi niciodata. I-as fi luat numarul de la masina si i-as fi taiat putin cauciucurile. big_smile

Simo

25

Re: Maltratarea/uciderea animalelor

nu am avut cu cine sa vorbesc .. oricum mai mergem si depunem inca o plangere la centru sanitar veterinar ... poate reusim de data asta