1

Topic: Stiati ca..........

- Femela leu se ocupa cu vanatoarea in peste 90% din cazuri, in timp ce masculul leu prefera sa doarma sau sa se odihneasca.

- Elefantul este singurul mamifer care nu poate sari.

- In ciuda greutatii sale impresionante, un urs grizzly poate alerga la fel de rapid ca si un cal obisnuit.

- Cel mai mare mamifer al planetei, balena albastra, cantareste 50 de tone la nastere. La maturitate, ea poate ajunge pana la 150 de tone.

- Cangurul nu poate sa sara, sa se desprinda de la sol, decat daca coada ii atinge pamantul.

- Singurul loc de pe corpul unei vaci in care exista glande sudoripare este nasul acesteia.

- Hipopotamul da nastere puilor sai sub apa si ii ingrijeste in primele zile de viata tot in apa. Totusi, cei mici ies din cand in cand la suprafata pentru a lua destul aer.

- Un cimpanzeu poate sa invete sa se recunoasca pe sine intr-o oglinda, insa o maimuta nu poate fi invatata acest lucru.

- Pe parcursul intregii sale vieti, o singura vaca da peste 200.000 de pahare de lapte.

- Cu ajutorul limbii sale extrem de lungi si elastice, aproximativ 55 cm, girafa este capabila sa se curete singura in urechi.

- Cea mai mare rata de homosexualitate intre animalele mamifere se intalneste la lilieci, aceasta depasind chiar rata homosexualitatii la oameni.

- Crocodilii nu pot scoate limba din gura deoarece au o protectie pentru a nu si-o musca cu ajutorul falcilor puternice si a dintilor fiorosi.

- Un pinguin imperial-tata suporta frigul Antarticii timp de 60 de zile sau chiar mai mult pentru a proteja ouale din care urmeaza sa iasa puii. In toata aceasta perioada el nu mananca nimic si sta in picioare tot timpul. Dupa ce puii ies din oua el ii hraneste cu un lichid special din gat si asteapta ca mama pinguin sa vina sa aiba grija de cei mici.

- Ragetul unui leu adult poate fi auzit de la o distanta de 7 kilometri departare si ii avertizeaza pe intrusi sau aduna membri grupului ce s-au rasfirat.

- Cea mai scurta perioada de gestatie la animale se poate intalni la opossum, care da nastere puilor la numai 12-13 zile de la concepere, iar cea mai lunga perioada este la elefantul asiatic, cu 608 zile, adica peste 20 de luni de gestatie.

- In timpul celui de-al doilea razboi mondial, prima bomba aruncata asupra orasului Berlin de catre aliatii a ucis singurul elefant al gradinii zoologice a orasului.

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

2

Re: Stiati ca..........

Ursul are o dentitie bogata alcatuita din 42 de dinti si masele, bine adaptati pentru o dieta care include cantitati semnificative de vegetatie. Se spune chiar ca dentitia ursului este in proces de evolutie de la o alimentatie predominant carnivora la una predominant ierbivora.
Acest lucru de fapt indica faptul ca ursul este un animal omnivor si oportunist, dieta fiind adaptata in functie de mediu.
Cele mai notabile exceptii sunt constituite de ursul polar, care se hraneste exclusiv cu animale marine (foci, lei de mare....) si de ursul panda, care mananca aproape exclusiv bambus.

Laptele de camila nu se strica pentru ca este adaptat la caldura desertului.

Karen Allen, cercetator in medicina la Universitatea Buffalo (Statele Unite), afirma ca "pisica joaca rolul de tampon asupra efectelor patogene ale stresului". O pisica in casa inseamna, deci, scaderea tensiunii arteriale si - ca urmare - si a riscurilor unei boli cardiace

Ursul Alb, sau Polar (Ursus maritimus) traieste in zona Polului Nord, mai precis in zona corespunzatoare Oceanului Arctic, dar nu si in zona Polului Sud (Antarctica). Este cel mai mare animal de prada de pe uscat, avand si 700 kg (masculii), la o inaltime de 1.8 metri si 3 metri in lungime!

Aye- Aye (Daubentonia madagascariensis) bate in copaci cu degetul lui mijlociu lung, ascultand apoi sunetele insectelor care se misca sub coaja. Apoi foloseste acelasi deget pentru a scoate insectele. Traditia locala spune ca daca vezii acest animal straniu, vei avea ghinion. Din nefericire, adesea este ucis. Aye- aye traieste in Madagascar

Imagine dramatica: liliac ataca o broasca - probabil ultimele clipe ale acesteia.
Liliecii emit ultrasunete (sunete de frecventa foarte inalta) pentru a se orienta in spatiu si pentru a vana pe intuneric, fara a fi depistati, sistemele auditive ale prazii fiind surde la aceste frecvente.
Oamenii nu pot percepe sunete care au o frecventa peste 20KHz.

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

3

Re: Stiati ca..........

Super!                                                                                                                                                                                             tongue

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

4

Re: Stiati ca..........

Sunt peste 300 de specii de veverite dintre care cele mai cunoscute sunt: veverita rosie, marmotele, cainele de prerie si veverita zburatoare. Veveritele "de pamant", adica cele care nu traiesc in copaci, au un fel de buzunare in obraji cu care cara mancare in scorbura lor ca sa o stocheze.

Sunt 315 specii de papagali in lume, unii de talie mica si altii de talie mai mare. Papagalii mici traiesc 10-15 ani iar cei mari 75 de ani.

Adaugat: 24-06-2010 22:30

Mustatile cainelui sunt sensibile la atingere. Situate pe botul cainelui, deasupra ochilor si sub maxilar, acestea pot detecta cele mai sensibile miscari din aer.

Potrivit unor studii efectuate recent, cel mai des intalnit nume de caine este Max. Alte nume folosite frecvent sunt Molly, Sam, Zach si Maggie.

Conform mitologiei grecesti, in momentul in care Ulise revine acasa dupa o absenta de 20 de ani, deghizat in urs, singurul care il recunoaste este cainele lui, foarte batran, Argos, care a dat din coada de bucurie la revederea stapanului, dupa care a murit.

Aproximativ 1 milion de caini din Statele Unite au fost numiti beneficiarii numarul 1 in testamentele stapanilor lor.

Pisicile au o memorie mult mai buna decat cea a cainilor. Teste efectuate de cercetatorii de la Universitatea din Michigan au dus la concluzia ca, in timp ce memoria cainilor nu dureaza mai mult de 5 minute, cea a pisicilor se poate pastra pana la 16 ore, acestea depasind din acest punct de vedere maimutele si urangutanii.

Pisicile pot produce aproximativ 100 de sunete, in timp ce cainii doar 10.

Cainii sunt mentionati de 14 ori in Biblie.

Desi cainii nu au la fel de multe papile gustative ca si oamenii (limba lor contine in jur de 1700, in timp ce a omului 9000), acest lucru nu inseamna ca nu pot face diferenta intre mancaruri. Ei au peste 200 de milioane de receptori olfactivi in nas (oamenii au doar 5 miloane), asa ca este important pentru ei ca mancarea sa miroasa bine pentru a avea gust bun.

Adaugat: 24-06-2010 22:35

Majoritatea stapanilor de caini (94%) spun ca animalele lor ii fac sa zambeasca cel putin o data pe zi.

Pechinezii au fost animale sacre in China mai bine de 2000 de ani si reprezinta una dintre cele mai vechi rase de caini din intreaga lume.

Adaugat: 24-06-2010 22:38

- 95% dintre proprietarii de pisici recunosc ca vorbesc cu ele.

- Pisicile pot fi si ele, ca si oamenii, dreptace sau stangace.

- O pisica poate sari de sapte ori inaltimea ei.
   
- Pisica nu poate vedea imediat sub nasul ei, de aceea bunatatile pe care i le aruncati pe podea vor ramane neatinse daca nu este atenta cand le aruncati. 

- Corpul pisicii contine 230 de oase, in timp ce al omului are doar 206.

Pisicile au patru randuri de mustati.

- Sprintul pisicii poate atinge 49 km/h.

- Pisicile pot vedea in intuneric de sase ori mai bine decat oamenii datorita unui strat de celule cu proprietati extrareflectoare ce absorb lumina si care se numeste tapetum lucidum.

- Pisicile isi folosesc mustatile pentru a-si da seama daca un loc este suficient de larg pentru ca ele sa se poata strecura in interiorul lui. Astfel, mustatile ii servesc ca un fel de antene ce o ajuta sa masoare largimea corecta a unui pasaj.

- Rar o pisica miauna la o alta pisica, acest sunet fiind folosit pentru comunicarea cu oamenii.

Adaugat: 24-06-2010 22:40

Proportional cu dimensiunile ei, o pasare are nevoie de mai multa mancare decat un bebelus sau o pisica.

Albatrosii pot sa doarma in timp ce zboara cu viteze de pana la 40 de kilometri pe ora.

109 specii de pasari (90% din toate speciile de animale) de pe intreg globul au fost declarate a fi pe cale de disparitie.

Viteza maxima de deplasare a unei gaini este de 14km/h.

Denumirea curcanului in limba engleza este ?turkey?, dupa ceea ce s-a crezut in mod eronat a fi tara lui de provenienta (Turcia).

Este nevoie de 40 de minute pentru a fierbe un ou de strut.

Penajul pasarilor cantareste aproximativ 10% din greutatea sa.

Hranite cu anumite vopsele, gainile pot face oua colorate.

Adaugat: 24-06-2010 22:42

- Soarecii si sobolanii isi petrec aproximativ o jumatate de ora pe zi rontaind obiecte.



   

- Bolile raspandite de rozatoare au ucis mai bine de 10 milioane de oameni in ultimii 100 de ani, insa in ultima perioada acest fenomen a scazut in mod simtitor datorita sistemelor avansate de deratizare, a antibioticelor si a altor masuri de impiedicare a transmiterii unor astfel de boli.



   

- Exista aspecte in care oamenii profita de pe urma rozatoarelor: acestea ucid unele insecte distrugatoare, printre care gandacii de bucatarie, sunt folositi in experimentele de laborator si sunt hrana pentru animalele salbatice, pentru pasari, sau chiar pentru om in cultura asiatica.

- Oamenii de stiinta de la Universitatea Cornell au descoperit ca ?armpit effect? se aplica si in cazul hamsterilor. Rozatoarele simt feromonii celorlalte rozatoare, ceea ce-i impiedica sa se imperecheze rudele apropiate intre ele.



   

- Soarecii care au mancat din creierul unui alt soarece care a fost invatat sa faca o smecherie, vor face smecheria respectiva de 2 ori mai repede decat primul soarece.



   

- Un sarpe are nevoie de 17 zile pentru a digera un soarece, astfel incat numai dupa aceasta perioada sarpele poate manca din nou.



   

- Sobolanii se inmultesc atat de repede, incat 2 sobolani ar putea avea un milion de descendenti intr-o luna.



   

- Anumite specii, ca Sobolanul Maro, spre exemplu, care traieste in Norvegia, sunt cunoscuti ca fiind foarte agresivi, atacand gaini, alte animale domestice sau copii mici. Pot atinge o marime de 40,64 cm.

Adaugat: 24-06-2010 22:43

Incisivii unei rozatoare nu se opresc niciodata din crescut. De aceea, ele trebuie sa roada ceva in permanenta. Sobolanii pot roade chiar si betonul.

5

Re: Stiati ca..........

-cei care au  :caine:  nu sunt nervosi??? yikes

picii mei, va iubesc!!!!!!!!!!!!!!!!! ingerul meu pazitor este dasa

6

Re: Stiati ca..........

cum sa fii nervos cand ai un caine? :hihi: nu se poate asa ceva!cainele nu iti provoaca o stare de nervozitate!

7

Re: Stiati ca..........

asa e, dar nu la toti... hmm

picii mei, va iubesc!!!!!!!!!!!!!!!!! ingerul meu pazitor este dasa

8

Re: Stiati ca..........

tu esti nervoasa in preajma cainilor?sau cineva de pe forum e nervos din cauza cainilor?eu nu prea cred.

9

Re: Stiati ca..........

eu nu, forumistii nu cred,  wink dar altii poate da ,eu stiu un om asa :hug:

picii mei, va iubesc!!!!!!!!!!!!!!!!! ingerul meu pazitor este dasa

10

Re: Stiati ca..........

si eu stiu multi oameni care sunt enervati de cainii lor hmm

11

Re: Stiati ca..........

eu am o prietena care are un pui de canis si  se enerveaza daca catelul vine murdar de afara . si elliot uneori vine murdar il iau il sterg si gata  !

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine: