1

Topic: Copoi Ardelenesc - Transylvanian Hound

Copoiul Ardelenesc este un caine de vanatoare orginar din Ungaria. Denumirea sa in limba ungara: "Erdélyi Kopó". Denumirea in limba engleza: "Transylvanian Hound". Alte denumiri: Hungarian Hound, Hungarian Braque, Transylvanian Beagle sau Transylvanian Foxhound
Exista doua feluri de copoi ardelenesc, unul de talie mare folosit in special la vanatul de mistreti, ursi, si copoiul ardelenesc de talie mica, folosit la vanatul de talie mica (vulpi, iepuri).
Din punct de vedere al comportamentului, este calm si echilibrat.
Cainii din rasa copoi ardelenesc sunt recunoscuti pentru bunul simt de orientare in mijlocul naturii, mai ales in munti si paduri. Sunt caini ascultatori, pot fi usor dresati si antrenati. De asemenea au tendinta de a se atasa de cel care l-a crescut caruia ii va fi mereu loial si protector.
Atunci cand se afla pe propietatea stapanului isi pazeste teritoriul. Cand sunt intr-un parc sau in alte locatii obisnuite au un comportament calm.

Istorie

Aceasta rasa de caini este originara din Ungaria. Cainii erau folositi de nobilii unguri pentru a vana ursi, lupi, porci mistreti si rasi. Din pacate dupa terminarea celui de-al doilea razboi mondial guvernul roman a declarat aceasta rasa de caini ca fiind un simbol al ocupatiei ungare. A urmat o perioada de exterminare a rasei din ordin oficial.
Putine exemplare au supravietuit iar crescatorii au incercat sa revitalizeze aceasta rasa. In secolul al nousprezecelea, cand ungurii au invadat Muntii Carpati din estul ungariei au adus cu ei si caini din rasa copoi ardelenesc. Din acest fapt cainii sunt foarte rezistenti, deoarece rasa lor s-a format in munti la temperaturi scazute.
Iernile friguroase si verile cu temperaturi extrem de mari fac aceasta rasa de caini sa fie foarte adaptabila la orice fel de conditii de vreme. Cainii au fost crescuti pentru puterea, agilitatea si rezistenta lor, calitati esentiale pentru un caine de vanatoare.

http://i17.photobucket.com/albums/b93/vipera_alexa/Image4.jpg

2

Re: Copoi Ardelenesc - Transylvanian Hound

e frumoasa rasa asta! imi place! nu cred ca am vazut vreun exemplar pana acum. cam ce dimensiuni are? adica, cat e de mare?

3

Re: Copoi Ardelenesc - Transylvanian Hound

eu am unul dar e femela. e destul de mare. sa zicem cam ca un rothwailer. a mea este copio ardelenesc cu brac german. si e grasa grasa smile

4

Re: Copoi Ardelenesc - Transylvanian Hound

ohooo, e mare! ma gandeam ca e mai micutz smile

5

Re: Copoi Ardelenesc - Transylvanian Hound

da e marishor. dar sa stii ca e extraordinar de cuminte! nu are treaba cu alte animale (a crescut alaturi de o pisica), nu musca pe nimeni, si asculta cand ii zic ceva

aaaah era sa uit. daca ceva nu`i convine, se cearta cu mine smile smile smile

6

Re: Copoi Ardelenesc - Transylvanian Hound

Frumos catzelandrul big_smile

7

Re: Copoi Ardelenesc - Transylvanian Hound

chiar ca frumos :pup:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

8

Re: Copoi Ardelenesc - Transylvanian Hound

super!iubesc cateii!fiecare catel in felul lui e deosebit! big_smile asta e elegant...asa imi pare mie smile

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

9 (edited by Bianca 20-03-2008 13:11)

Re: Copoi Ardelenesc - Transylvanian Hound

chiar ca elegant tongue

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

10

Re: Copoi Ardelenesc - Transylvanian Hound

Deci la origine este rasa maghiara? Si stie sa latre pe romaneste? Nu-i un caine discriminatoriu, nu?? Tiriac si Nastase i-au luat vanatul de la gura, si l-au trecut in "somaj-tehnic"...

11

Re: Copoi Ardelenesc - Transylvanian Hound

smile smile smile :k:

12

Re: Copoi Ardelenesc - Transylvanian Hound

smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

13

Re: Copoi Ardelenesc - Transylvanian Hound

Motto :



Hartuitor, gonitor, limier, frumos, tenace

si singurul caine de vanatoare autohton – Copoiul !!

                  Virgil  Podani


VANATOAREA   CU   COPOI



      Din frageda copilarie am avut multime de copoi care ne-au creat placute amintiri si ne-au oferit in vanatoare satisfactii deosebite – Sigur ca este regretabil faptul ca a fost omologat de tara vecina Ungaria . Pentru cei care nu au avut sansa ca in decursul vietii de vanator sa vaneze cu renumitul copoi este foarte greu de descris placerea oferita de acest gen de vanatoare. Tatal meu care avea arondat un teren de vanatoare cu suprafete intinse de paduri din  zona colinara a crescut si folosit peste 30 de copoi ce erau specializati pe diferite specii de vanat : iepure, vulpe, mistret.
Sigur ca cei folositi la vanatul mic erau superspecializati iar categoria celor destinati vanarii mistretului erau atent selectionati pentru a fi  indiferenti fata de cervide.
De remarcat ca in vanarea mistretului erau utilizate femele ce s-au dovedit a fi mai agresive si mai perseverente.
Calitatea celor destinati hartuirii mistretului erau cu predilectie cei care atacau vanatul din spate evitand astfel eventualele accidente provocate de vierii urmariti.
Ce retin este faptul ca la mistrti cei mai multi pastrau o distanta suficienta fata de mistret dind glas continu.
Se lucra cu un “releu” de 2-3 copoi
De obicei cel mai versat si care semnala din timp prezenta mistretului era primul dezlegat si in momentul cind dadea glas erau dezlegati urmatorii.
In foarte multe cazuri mistretul era blocat si se cerea multa indemanare pentru apropierea la distanta potrivita pentru o impuscatura sigura.
Calitatile acestui caine bastinas asa cum spunea Rosetti-Balanescu care trebuie reconsiderat "fie si numai din mandrie, fie si din pietate pentru memoria legendarei Molda a lui Dragos-Voda si sa ne ocupam si noi de o rasa de caine de vanatoare a noastra Cine nu a avut ocazia sa vada cum lucreaza copoiul la vulpe fie in padure fie la stuf este un vanator saracit de marile placeri.

      Copoiul de calitate pe linga atributul de gonitor-hartuitor este si un excelent limier care gaseste fara gres vanatul ranit si meritoriu da glas care sa-l conduca pe vanator la vanatul gasit.
In sustinerea acestei afirmatii imi vine in minte o intimplare petrecuta cu ceva ani in urma cand un vanator strain a ranit un cerb  dimineata pe la ora 6.
Fiind si eu in alt munte la cerb mi-a parvenit rugamintea celui care l-a insotit pe vanatorul strain sa incerc cu copoiul meu sa urmaresc cerbul ranit.
Am ajuns la locul cu pricina in jurul orei 16 si dupa un plan de bataie, cu copoiul in lesa am inceput urmarirea prin desis. Din start subliniez ca la locul unde sa tras la cerb cainele a gasit o bucata de os.
Terenul era plin de urme de ciute si cerbi dar cainele fara ezitare m-a condus pe urma celui ranit.
La un moment dat dupa circa ½ km am ajuns la un curs de apa – cainele fara ezitare a intrat in apa si  mergind in amonte in apropierea unui desis a devenit foarte nelinistit tragand puternic de lesa.
Am dat drumul cainelui si in cateve minute a gasit cerbul ranit.
Vanatorul strain impresioat de calitatile cainelui a dorit sa-l achizitioneze cu orce pret dar nu m-a induplecat.  Ce dovada mai buna despre calitatile acestui copoi?
De la iepure, vulpe si pana la mistret nu ramane vanat ranit si nerecuperat.
Copoiul destinat vanatului negru este un foarte bun colaborator  la vanarea ursului la goanna.
Acest gen de vanatoare se practica mai ales in Ardeal unde vanatorii in ciuda anatemei aruncate nedrept peste aceasta rasa l-au mentinut si perpetuat.
Cunoscindu-i  calitatile sint din ce in ce mai multi vanatori care doresc sa-si procure un astfel de caine.
Folosindu-l in mod rational il poti face indiferent de cervide.
Sigur ca impuscand in fata lui ciuta, capra il strici definitive devenind un pasionat   “ caprar “cum il denumesc in astfel de situatii vanatorii din Ardeal.
Trebuie sa mentionez ca si copoii sint de diferite tipuri. Am avut prilejul in decursul celor peste 50 de ani de vanator sa vanez cu tote tipurile: copoi ardelenesc, copoi moldovenesc si cu mai noul copoi slovac.
Revenind la farmecul vanatorii cu copoi trebuie sa spun ca nu exista placere mai mare decat atunci caind auzi glasul de clopot a celui care-ti semnaleaza vanatul si dupa ani de experienta dupa cum “ bate “ stii si la ce vanat “mana”.
Este necesara o emulare a celor care se invrednicesc sa creasca singura rasa de caini de vanatoare autohtona. Sa facem deci cunoscute calitatile acestui caine si sa revenim la  vechea traditie vanatoreasca de a vana cu copoiul care ar fi pacat sa se piarda.
Daca pledoaria pentru utilizarea acestei rase de caini a fost convingatoare ramane sa cultivam dorinta de al avea si intre tinerii vanatori care vor ramane cu amintiri de neuitat  si-l vor creste sau procura cu orice efort material.

aici moartea e in scopul vietii

14

Re: Copoi Ardelenesc - Transylvanian Hound

N-am auzit de rasa aceasta pana acum, dar sunt f. draguti! big_smile

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

15 (edited by cristinasabau 28-04-2009 08:39)

Re: Copoi Ardelenesc - Transylvanian Hound

Am si eu la tara un metis de copoi ardelenesc pitic rau de tot are vreo 3 luni.
E mortal.Foarte jucaus, muscacios si tantalau.Toata ziua pica in bot smile
Am sa ii fac poze sa va delectez cu ele.
Am fost cu bichonul meu la el, la inceput i-a fost frica de bichon...dar apoi a prins curaj si venea la asta pe la spate si il prindea de coada sau fund scurt..apoi se reptragea rapid.Inca nu stie el bine sa se joace si prinde cam tare, drept urmare bichonul s-a cam suparat si l-a marait.

16

Re: Copoi Ardelenesc - Transylvanian Hound

misaboy666 wrote:

cel cu picioare scurte stiam eu ca a disparut.
cainele e omologat de ungaria.dar ca rasa s-a format in ardeal(in interiorul arcului carpatic,mai exact),dar...........................ardealul a fost sub ocupatie,de aici diferenta de nume.si dupa 1948 a fost declarat simbol al hortismului si se dorea a fi eradicat.astfel l-au omologat maghiarii.
deci e copoi ARDELENESC pt cei ce nu stiu istorie e Transilvanian hound

Mai pe scurt......A fost vanat pur si simplu !!!
Au fost organizate actiuni de exterminare a Copoiului ! Si atunci pe cine huiduim ????

17 (edited by misaboy666 30-07-2009 18:03)

Re: Copoi Ardelenesc - Transylvanian Hound

daca cunosti mai multe decit mine te rog sa impartasesti cu noi.am crescut linga copoi si iti zic ca era este si va fii apreciat.Cei care doreau eradicarea lui au avut motivele lor.Ce e adevarat ca rasa exista inca;Deci huiduim autoritatile incompetente care au lasat multe treburi sa fie rezolvate de altii:ca de ex omologarea.
Citi dintre cei de pe forumul acesta au fost vreodata la vanatoare sa auda glasul de clopot a acestei nestemate si cati au vazut devotamentul cainelui fata de stapan si invers cind vreun copoi pierdut,ratacit esta cautat zile in sir pina la epuizare.Aceia sa dea primii cu pietre

aici moartea e in scopul vietii

18

Re: Copoi Ardelenesc - Transylvanian Hound

Leo al meu

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet