1

Topic: Toti pasii pentru a face o canisa

de mult timp stau si eu pe forum,, ca sa invat si eu cam ce iti trebuie ca sa faci o canisa ,,,,dar muti se tem sa spuna adevarul sau asa vad eu ,,,de parca iasi incurca cu ceva daca as detine si eu o canisa....

2

Re: Toti pasii pentru a face o canisa

chiar nu vrea numeni sa spuna ce trbuie sa faci ,,,,,ca sa detii o canisa???????:cry:

3

Re: Toti pasii pentru a face o canisa

poate ca nu stie nimeni dupa acest forum ce trebuie sa faci, nu ca nu vrea tongue ...te-as ajuta cu mare placere big_smile dar nu stiu sad

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

4

Re: Toti pasii pentru a face o canisa

Sa ai o canisa in primul rand trebe sa ai catei tongue a fost o gluma normal ca trtebe sa ai catei..... :k: acum sati spun ce am auzit eu de la tata......pentru a avera o canisa adevarata trebe sa fi in primul rand un om serios :bravo: cu catei sanatosi,si acesti catei trebe sa aiba pedigree,daca vrei sa ai o crescatorie trebe sa ai o anumita varsta cred mai mult de 18 ani pentru a putea detine toate rasele de ex: Amstaff,pitbull,rottweiler care copii sub 18 ani nu au voie(nu-i pot controla si cateii devin agresivi).Si mult mai usor ar fi sa te inscri la asociatie pentru ca e  mai usor pentru a afla unde si cand sunt concursurile universale europene concursuri pe tara etc.... de aceste lucruri poti afla pe www.ach.ro ....... daca vrei sa-ti fie cumparati cateii trebe sa aiba parinti campioni ca stiti si voi ce mofturi mai fac si oamenii din ziua de azi......iar aceasta asociatie te va ajuta dar trebe sa platesti o taxa lunara sau anuala nu mai stiu.Am avut caine cu pedigree si stiu ca si ea a fost inscrisa la aceasta asociatie pe ea o chema AMATERASU INU YOKO ZUNA SHIRA era akita inu o frumusetedar a murit sad .Eu cam atat stiu despre cum poti face o canisa dar daca aflu iti mai spun ca eu mai mereu vorbesc cu tata de chestii deastea ca si el vrea sa-si faca o canisa dar momentan nu putem.

Adaugat: 22-04-2009 17:22

sper sati fie cat de cat de folos

I love animals :heart:

5 (edited by angelin 23-04-2009 16:12)

Re: Toti pasii pentru a face o canisa

!!!!!!!!
multumesc luky muky

6

Re: Toti pasii pentru a face o canisa

Pentru a face o canisa, in primul rand trebuie sa te hotarasti asupra rasei pe care vrei sa o cresti.Sa studiezi rasele sa alegi ce ti se potriveste, sa vorbesti cu crescatori care detin respectiva rasa.Intr-un cuvant sa inveti tot abecedarul  rasei...apoi te poti apuca de crescut caini.
In primul rand iti trebuie un caine cu pedigree, femela.Trebuie sa fie arbitrata in expozitii si sa aiba 2 sau 3  (aici nu sunt sigura) de Foarte bine de la arbitri diferiti in expozitii diferite.
De aici in colo e cel mai sumplu sa iei legatura cu Ach-ul de la tine din oras.El iti va indruma pasi de urmat.Iti trebuie afix de canisa ( adica denumire)...care si astea se aleg in functie de rasa detinuta.