201

Re: Pesti Betha

nu poate fi mai rau daca o fierb ?

202 (edited by dana1 27-07-2011 13:23)

Re: Pesti Betha

si eu o fierbeam la inceput dar nu aveam rabdare sa o las sa se raceasca..asa ca i-am dat drumu direct de la robinet..daca ALEX face asa nu cred ca afecteaza mai mult decat situatia actuala..incearca..[pe aici s-a scris ca odata cu fierberea dispar microorganismele ]  asta am citit. asta ti-am scris..vezi cine mai intra[util ar fi sa vie NOEMI..SHADOWDINASTY..]

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

203

Re: Pesti Betha

pestii nu par sa fie bolnavi sau altceva..doar ca inoata mai rar si stau tot pe fundul apei..daca pun mana deasupra acvariului un neon fuge prin apa ca si cum e speriat..si celalalt mai mic nu are nici o treaba..betha intra prin scoica pe dupa filtru, mai mult se ascunde

204

Re: Pesti Betha

Ti-as recomanda sa scoti scoica aceea  :k:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

205

Re: Pesti Betha

eu am fierto si nu am mai avut probleme....acum faci cum crezi dar e imposibil cu apa fiarta sa fie mai rau......ca apa de la robinet de la mine e prea dura si are clor....vezi cum faci...SUCCES!!!

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

206

Re: Pesti Betha

Nu am mai schimbat apa, am scos scoica si am pus nisip si pietris pe fundul acvariului.Am calculat volumul de apa (are 12l si ceva)si am pus o lingurita de sare si 5 picaturi de tripaflavin pentru dezinfectarea apei big_smile.Cum am pus nisipul deja incep sa inoate pestii , betha se tot plimba si neonul mai mare incepe sa isi dea si el drumul smile, mai am inca unul mic, e pui si sta mai mult pe fundul apei sper sa fie bine asa wink.

207

Re: Pesti Betha

atunci nu-ti ramane decat sa te bucuri de ei.. :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

208

Re: Pesti Betha

Azi am gasit neonul mic mort, fara coada si fara un ochi si burta era rupta toata sad . cred ca l-a omorat betha...

209

Re: Pesti Betha

vezi sa nu-l atace si pe celalalt..betta are o reputatie mai urata :furios:   la mine am pus molly cu puii si nu le-a facut nimic iar o domnisoara betta nu stiam cum sa o scot mai repede de-acolo ca mi-i ataca..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

210

Re: Pesti Betha

O sa-l  mai urmaresc ..azi am luat alta mancare ca niste granule care se scufunda in apa si le mananca..ca astea ce pluteau nu prea le mancau..

211

Re: Pesti Betha

vad ca te descurci.. :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

212

Re: Pesti Betha

Am fost azi la un pet-shop unde am vazut ca aveau niste betta.Erau atat de frumosi :heart:  :heart: Pana la urma trebuie sa o conving pe mama sa ma lase sa iau unul  :hihi:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

213

Re: Pesti Betha

eu una prefer sa iau masculul de pui..ca sa-l vad eu cum creste si i se formeaza coada aceea frumoasa  :heart:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

214

Re: Pesti Betha

Pestisorii Betha sunt supeerbi, coada lor este maiastra, seamana cu o coama de leu  :hihi:

-Lory-   :heart: *Nu exista psihiatru mai bun pe lume decat un catelus care te linge pe fata.*
:floare: *Cainele este singura fiinta dupa pamant care te va iubi mai mult decat te iubesti tu insuti.*

215

Re: Pesti Betha

pacat ca masculii nu pot sta mai multi la un loc[se bat pana se omoara]iar femelele nu au coada asa mare.. :heart:

Adaugat: 31-07-2011 12:58

daca mi-a placut cum s-au imbratisat..trebuie sa-mi placa sa ingrijesc si rezultatul[daca reusesc sa-i mentin in viata mai mult ca tura trecuta]   tongue     ..asa ca ..aspir mizeria cu un furtunas mic..aspir si pui..pe care apoi ii culeg cu o pompita.. :wis:   sa-i pun la loc...frumos..nu???

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

216

Re: Pesti Betha

foarte  smile smilesmile  smile  succes in continuare cu ei si sa iti traiasca ....o sa vezi ca nu o sa te chinui cu ei degeaba

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

217

Re: Pesti Betha

dupa aceea o sa ma chinui sa le gasesc casute .. :ironic:         mad

Adaugat: 14-09-2011 16:52

puii mei betta de 1 luna...mi-au scos peri albi cu ingrijitul.. smile

Adaugat: 11-10-2011 12:06

astazi i-am mutat cu crevetii si guppy.... :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

218

Re: Pesti Betha

Sunt identici cu cei de guppy big_smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

219 (edited by dana1 02-12-2011 11:42)

Re: Pesti Betha

nu am cum sa-i confund..ca la guppy sunt masculi  adulti de-acum..iar betta sunt cam mititei... :ok: si puii de guppy sunt mai usor de intretinut decat betta[sau asa mi s-a parut mie]... :ironic:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

220

Re: Pesti Betha

Am cumparat 2 pesti betha mi au zis ca-s mascul si femela,dar tot citind am zis ca ambi sunt masculi dupa modul cum arata,tot timpul se alerga si se inconvoie,zici ac se infoaie precum curcanii.am mai cumparat inca unul spunandu-mi ca e femela,dar vad ca si acesta se comporta la fel.nu stiu ce sa mai cred tot timpul se alearga.ii am de o saptamna,si ii tin intr-un bol,schimbandu-le apa la 2 zile.ce trebuie sa fac ,imi e sa nu se omoare.multumesc

221

Re: Pesti Betha

oricum ar fi femela si mascul tot se bat, acestia de obicei stau separati pana la momentul imperecherii(exista si exceptii), citeste mai mult despre ei. separai ca sa nu se omoare

:heart: -SABINA- :heart:

222

Re: Pesti Betha

daca nu s-au omorat intr-o saptamana mai au sanse sa se omoare? :d am intels sa pun sare in apa e ok?

223

Re: Pesti Betha

bine daca vrei sa astepti pana o fac, e alegerea ta, da e ok cu sarea dar nu e absolut necesara, eu cand am avut nu am pus.

:heart: -SABINA- :heart:

224

Re: Pesti Betha

daca nu se accepta si se bat..unul poate muri si de stres [nu numai din cauza bataii]..masculii au toate aripioarele mult mai lungi decat femelele..daca vei cauta poze..iti vei da seama cu siguranta..femelele fac dungi de la cap spre coada cand sunt stresate si transversale cand sunt in perioada imperecherii[asta daca ai nimerit vreo femela din intamplare pe acolo]..bolul nu este recomandat[indiferent de peste] datorita formei sale rotunde...

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

225

Re: Pesti Betha

Mi-am cumparat un betta big_smile Este albastru big_smile Iar ca si mancarea i-am luat de la Tetra e speciala pentru Betta dar nu stiu cat fulgisori sa ii dau? :sol: si de cate ori sa ii dau de mancare pe zi? o sa ii fac maine niste poze big_smile  smile

Adaugat: 24-12-2011 12:38

Si pozele promise: :pup:
In primele trei poze este el iar in a patra este acvariul cu planta cere se numeste Ammania  tongue

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.