1 (edited by deyseby 13-06-2009 09:20)

Topic: Copiii si animalele

cred ca ar fi foarte bine sa avem un subiect despre relatia copiilor cu animalele. multa lume intelege gresit faptul ca un animal nu poate supravetui langa un copil, oricat de mic ar fi bebele. subiectul as dori sa fie despre toate animalele in general si nu despre fiecare in parte. multumesc

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

2 (edited by deyseby 27-03-2009 14:22)

Re: Copiii si animalele

aici sunt copii mei cu animalutele noastre. sper sa va placa

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

3

Re: Copiii si animalele

Am citit undeva ca, a avea animale de mici copii, previne multe alergii :bravo:.Parerea mea este ca e foarte bine ca, pe langa un copil, sa ai si animalute.Astfel copiii invata cum sa fie responsabili, invata sa iubeasca un animalut, nu sa dea cu piciorul in el pe strada hmm.Sa vorbim din partea animalutului..hmm..daca sunt bine dresati sau daca au un temperament bun si sunt rabdatori, nu cred ca vor fi stresati de un copil, ca se vor supara daca o sa`l traga de codita, de urechi, de nasuc.unora chiar le place :k:.Binenteles, in orice caz, a trebui supravegheati amandoi, si animalutul, si copilul.

Ps: dc ai deschis topicul la reclamatii? :wis: smile
Ps2: Frumosi gogolosii tai,in special grasunu ala mic :heart:

>>>>Alexandra<<<<

4

Re: Copiii si animalele

Subiectul este foarte interesant insa am decis sa-l mut aici pentru ca nu-si are locul la "Condica de sugestii si reclamatii".

Si, ca sa fiu si eu on topic smile noi ne bucuram foarte mult pentru faptul ca pe site si pe forum sunt multi copii. Sa speram ca de la toti cei de aici vor avea de invatat numai lucruri bune! smile

Spor la discutii in continuare!

P.S. Copiii tai sunt minunati deyseby! :bravo: Sa-ti traiasca si sa fie sanatosi!

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

5

Re: Copiii si animalele

Eu am preferat ca puiul meu sa creasca la casa de la tara  - unde intra in contact direct sau indirect cu mai multe animale si pasari - si la bloc doar ocazional... si nu-mi pare rau pentru decizia luata. smile
Acuma la un an si cateva luni chiar daca nu stie sa vorbeasca, cunoaste aproape toate orataniile de pe langa casa omului si-si dezvolta astfel bagajul de cunostinte...
Cainii, de ex...sunt folositi si in terapia copiilor cu dizabilitati.... :pls:

:heart: crin_alb :heart:

6

Re: Copiii si animalele

Latifa wrote:

Subiectul este foarte interesant insa am decis sa-l mut aici pentru ca nu-si are locul la "Condica de sugestii si reclamatii".

Si, ca sa fiu si eu on topic smile noi ne bucuram foarte mult pentru faptul ca pe site si pe forum sunt multi copii. Sa speram ca de la toti cei de aici vor avea de invatat numai lucruri bune! smile

Spor la discutii in continuare!

P.S. Copiii tai sunt minunati deyseby! :bravo: Sa-ti traiasca si sa fie sanatosi!

nu pot sa cred ca deabia acum am gasit subiectul lansat de mine. credeam ca nu a fost acceptat. nu prea intram aici. i-ti multumesc mult Latifa pt apreciere.

Adaugat: 13-06-2009 10:23

am observat si eu ca majoritatea celor care scriu pe acest forum sunt doamne si au si copii. asta ma bucura enorm pt ca se poate discuta sincer si serios. le pup pe toate mamicile de aici si pe copii lor impreuna cu animalutele pe care le detin.

Adaugat: 13-06-2009 10:26

aici e Rita cu Seby. a dormit la capul lui din prima zi cand am ajuns de la maternitate. se iubesc mult. Rita e mai mare cu 4 ani decat baiatul.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

7

Re: Copiii si animalele

deyseby wrote:

aici e Rita cu Seby. a dormit la capul lui din prima zi cand am ajuns de la maternitate. se iubesc mult. Rita e mai mare cu 4 ani decat baiatul.

Rita, pare sa fie o a doua mama pentru Seby, nu? big_smile
Si Bella mea imi iubeste puiul, simte catelusa ca mititica este inca un copil si se comporta altefel decat cu noi adultii.... :pls:
Oricum, singura nu o las in prezenta animalelor deoarece cand stau tolaniti
(din cauza caldurii), ii mai calca pe coada sau da cu piciorusul in ei iar o alta catelusa, de 2 ori s-a dat la ea... sad

Pupici si din partea noastra... :pup: :heart:

:heart: crin_alb :heart:

8

Re: Copiii si animalele

deyseby wrote:
Latifa wrote:

Subiectul este foarte interesant insa am decis sa-l mut aici pentru ca nu-si are locul la "Condica de sugestii si reclamatii".

Si, ca sa fiu si eu on topic smile noi ne bucuram foarte mult pentru faptul ca pe site si pe forum sunt multi copii. Sa speram ca de la toti cei de aici vor avea de invatat numai lucruri bune! smile

Spor la discutii in continuare!

P.S. Copiii tai sunt minunati deyseby! :bravo: Sa-ti traiasca si sa fie sanatosi!

nu pot sa cred ca deabia acum am gasit subiectul lansat de mine. credeam ca nu a fost acceptat. nu prea intram aici. i-ti multumesc mult Latifa pt apreciere.

deyseby, bine ca l-ai gasit pana la urma, asta conteaza! smile E un subiect foarte placut si abia astept sa-l umpleti numai cu bucurii si lucruri frumoase! :bravo:

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

9

Re: Copiii si animalele

e foarte interesant intr`adevar.ai avut idee buna sa`l deschizi! :bravo:

>>>>Alexandra<<<<

10

Re: Copiii si animalele

va pup pe toate si astept poze cu copii si animalele vostre.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

11

Re: Copiii si animalele

Taticii au voie ???????

Adaugat: 24-06-2009 12:23

Antrenament compus, 6 in 1....

Adaugat: 24-06-2009 12:38

Este foarte bine ca prichindeii nostrii sa creasca in armonie si echilibru !!!
un animalut are o contributie enorma in acest sens !!! O mentiune :
- oricat de prietenos ar fi un animal, nu va apropiati de el fara sa-l atentionati in prealabil. De exemplu, un caine care doarme si este tras de par...,poate reactiona nefavorabil si nu este vina lui !!! Invatati-va copii sa vorbeasca cu animalul inainte de pune mana. Aveti in vedere acest lucru, mai ales cand este vorba de animale straine !
Toate cele bune, Robert

12

Re: Copiii si animalele

foxbox wrote:

Taticii au voie ???????

Bineinteles ca au voie...si este o onoare sa avem si un tatic printre noi...E scumpik bebelino al tau...cat timp are?
Sunteti o familie frumoasa si...numeroasa... :k: wink

Adaugat: 24-06-2009 12:57

foxbox wrote:

Este foarte bine ca prichindeii nostrii sa creasca in armonie si echilibru !!!
un animalut are o contributie enorma in acest sens !!! O mentiune :
- oricat de prietenos ar fi un animal, nu va apropiati de el fara sa-l atentionati in prealabil. De exemplu, un caine care doarme si este tras de par...,poate reactiona nefavorabil si nu este vina lui !!! Invatati-va copii sa vorbeasca cu animalul inainte de pune mana. Aveti in vedere acest lucru, mai ales cand este vorba de animale straine !
Toate cele bune, Robert

Frumos spus si-ti dau dreptate....eu am 6 caini ( in 2 locuri ) din care doar 1 este o lupoaica...Unul dintre ceilalti era sa se dea la pitica mea deoarece si-a luat avnt din mers si cum a trecut pe langa el l-a calcat pe coada sau l-a atins...iar reactia cainelui nu a fost una de dorit...Acum avem mai mare grija cu animalutul respectiv...
Toate cele bune... smile

:heart: crin_alb :heart:

13

Re: Copiii si animalele

crin_alb wrote:
foxbox wrote:

Taticii au voie ???????

Bineinteles ca au voie...si este o onoare sa avem si un tatic printre noi...E scumpik bebelino al tau...cat timp are?
Sunteti o familie frumoasa si...numeroasa... :k: wink

Multumim !
Bebele are un an ( in poza avea vreo 4 luni ) si adora animalele. !!!
Si noi avem animalute in doua parti.....Sper ca la anu...sa le adunam intr/un singur loc....
Cainii cu noi, caii la sat. Dupa ce "intarc" pruncu, ma mut in varf de munte
Asa sa m-ajute Dumnezeu !!!! ( E.... acuma sa vedem ce-o vrea si el.....?! )

14

Re: Copiii si animalele

Ce faci cu caii? Detii o herghelie? Faci afaceri cu ei?
Eeeeeeee nici chiar asa....in varf de munte...departe de lumea civilizata... :einstein:
Puiului tau...cu siguranta ii va place acolo...natura, aer curat si animalute. :heart:

:heart: crin_alb :heart:

15

Re: Copiii si animalele

crin_alb wrote:

Ce faci cu caii? Detii o herghelie? Faci afaceri cu ei?
Eeeeeeee nici chiar asa....in varf de munte...departe de lumea civilizata... :einstein:
Puiului tau...cu siguranta ii va place acolo...natura, aer curat si animalute. :heart:

Nu pot traii fara cai..... am doar o pereche. Nu fac afaceri cu cai !!

16

Re: Copiii si animalele

foxbox. eu una as face la fel ca tine daca as putea. iubesc muntele si eu si sotul meu.cand stai la oras ai impresia ca lumea asta o ia razna si nu stie sa se bucure de ce e frumos cu adevarat. copii sunt crescuti fara animale si nu stiu sa le pretuiasca. alte preocupari sunt acum pt tineret . pacat de noi ca nu stim ce e frumos.

Adaugat: 24-06-2009 14:59

aici mai avem o poza cu cel mic si cu Raducu de la tara.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

17

Re: Copiii si animalele

Sara ( 1 an si 3 luni ) si puiul din curte de la tara... :heart: big_smile

:heart: crin_alb :heart:

18

Re: Copiii si animalele

doamne cat sunt de frumosi. crin-alb

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

19

Re: Copiii si animalele

Sunt prieteni si se inteleg f bine... smile
Se observa, nu? :bravo:

:heart: crin_alb :heart:

20

Re: Copiii si animalele

crin_alb wrote:

Sunt prieteni si se inteleg f bine... smile
Se observa, nu? :bravo:

da sa stii. mai rar vezi ca o gaina sa fie atat de sociabila. mai ales cu copii. se vede cat se iubesc reciproc.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

21

Re: Copiii si animalele

daaaa...asa este...:k: :bravo:
baietii tai ce mai fac?

Adaugat: 04-08-2009 14:54

Iubirica mea impreuna cu Bella...la joaca... :heart: big_smile

:heart: crin_alb :heart:

22

Re: Copiii si animalele

super. bravo. o sa mai fac si eu cateva poze cu copii si animalele sa mai inveselim forumul.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

23

Re: Copiii si animalele

Asteptam cu drag si pozele voastre... :k:

:heart: crin_alb :heart:

24

Re: Copiii si animalele

uite cum am si eu grija de puiuti? fac cicea.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

25

Re: Copiii si animalele

Ce dragalas e...se pare ca acest virus al cresterii papagalilor...s-a transmis si celui mic...  smile

:heart: crin_alb :heart: