1

Topic: Ciobanescul de Berna

Aceasta rasa vad ca nu a facut-o nimeni si o fac eu,e un caine superb de talie mare,si din cate am azuit e caine de cireada,la mine in oras inca nu am vazut dar ma indoiesc sa fi avand cineva aceasta rasa,pe mine ma impresioneaza frumusetia lor,blana lor lunga,am pus o data mana pe unul era un puiut mic de 2 luni era o minunatie de catel.Pun si cate fotografii pentru cei care vor sa vada frumusetea aceasta de rasa.

I love animals :heart:

2

Re: Ciobanescul de Berna

acestei rase*

Adaugat: 16-03-2009 17:56

nu stiu la ce ma gandeam cand am gresit big_smile

Adaugat: 16-03-2009 17:57

cateva fotografii cu ciobanesc de berna

Adaugat: 16-03-2009 18:06

inca cateva

I love animals :heart:

3

Re: Ciobanescul de Berna

Ce frumosi sunt!!! :wow:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

4

Re: Ciobanescul de Berna

un astfel caine de era la noi la scoala dar a murit din cauza la raine sau ce avea el :cry: :cry:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

5

Re: Ciobanescul de Berna

si eu am avut ciobanesc de berna dar a murit  :cry:    :cry:   :cry:      :cry:        :cry:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

6

Re: Ciobanescul de Berna

imi pare rau....sunt niste caini extraordinari de frumosi cuminti si destepti....si eu as vrea unul doar ca mi se par destul de mari big_smile

I love animals :heart:

7

Re: Ciobanescul de Berna

sunt fff frumosi ,ciobanescul de berna este una dintre rasele mele preferate

Adaugat: 04-05-2010 10:15

:heart: am gasit si ceva despre ei:DESCRIERE



Caine masiv, talie mare.Capul asemanator cu al Saint Bernard-ului, este mare, cu ochii brun inchisi, urechile atarnate pe langa cap.Spinare larga, puternica, sale arcuite, crupa usor tesita, pieptul adanc.






Membrele cu schelet masiv, paralele.Coada atarnata, cu varful usor recurbat.Parul moale, destul de lung, formeaza o blana deasa, a carei culoare neagra, stralucitoare, are un desen caracteristic, cu pete rosii pe falci, la ochi si pe picioare, o dunga alba pe frunte, bot, piept, pe labe si in varful cozii.Talia 64-70 cm (masculi);58-66 cm (femele);greutatea 35-50 kg.





ORIGINEA



Rasa cunoscuta de peste 2000 de ani, se pare ca a fost adusa in areal de legiunile romane.Tara de origine este Elvetia.






APTITUDINI

In trecut era un caine folosit la paza si la manatul cirezilor, printre multe altele. Astazi, este in principal caine de paza si animal de companie.





DIMENSIUNI

Inaltimea la nivelul greabanului este de 64-70 cm (25,5-27,5 inchi) pentru masculi si de 58-66 cm (22,5-26 inchi) pentru femele.





BLANA

Blana este de lungime medie si are un strat inferior gros. Culoarea este in majoritate neagra cu pete ruginii si albe.





INGRIJIREA NECESARA

In acele locuri in care parul se incurca usor (picioarele din spate, gat, articulatiile inferioare ale labelor si in spatele urechilor) trebuie in mod regulat periat si pieptanat. Cand este necesar, indepartati parul dintre pernutele de la picioare.





CARACTER

Cainele din aceasta rasa este echilibrat, prietenos, nu poate fi usor pacalit cu mita si este foarte loial stapanului sau. Este, de asemenea, un caine calm, atent, inteligent si care rareori latra.





DRESAJ

Abordarea dresajului trebuie sa fie consecventa, calma si  foarte iubitoare. Cainele invata repede si este foarte receptiv; de asemenea, este sensibil la tonul vocii. Sa nu lasati niciodata un pui sa alerge pe scari si evitati sa ii suprasolicitati fizic. Acest animal are nevoie de intreaga sa energie pentru a creste.



COMPORTAMENT SOCIAL

Ciobanescul din aceasta rasa se comporta in mod normal minunat cu copiii si ii va proteja. Atata timp cat a avut experiente pozitive cu pisicile sau alte animale din gospodarie, acestea nu vor reprezenta o problema. Sunt buni caini de paza, dar nu ii veti vedea niciodata agitandu-se la gard si latrand. Oaspetii necunoscuti vor fi anuntati cu latraturi intense si apoi atent supravegheati. In caz ca aveti nevoie, vor fi pregatiti sa va apere. Unele exemplare pot fi destul de dominante fata de alti caini.





EXERCITII

Cainii din aceasta rasa vor trebui scosi la plimbare in mod regulat deoarece le place sa faca miscare. Atunci cand este posibil, permiteti-i sa alerge si sa se joace liber. Asigurati-va ca puii beneficiaza de destula odihna si somn. Nu ii scoateti la plimbari lungi si obositoare in perioada de crestere.
CARACTERE PSIHICE.Caini vioi, echilibrati.Nu cunosc frica.





UTILITATE



Caine de paza prin excelenta, a fost utlilizat la tractiune sau vanatoare.Poate fi utilizat si in calitate de caine insotitor pentru persoanele nevazatoare.

sursa:www.caini-pisici.ro

8

Re: Ciobanescul de Berna

sunt atat de frumosi acesti caini! as vrea sa am si eu unul!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

9 (edited by AlinaVanesa 28-06-2010 10:20)

Re: Ciobanescul de Berna

:heart: si eu mi-as dori fff mult unul pt ca este una dintre rasele mele preferate
(Vanesa)

10

Re: Ciobanescul de Berna

pentru cei ce isi doresc ciobanesc de berna, ma spun ca sunt caini extraordinari ,dar cam incapatanati. Iata catecva poze cu al meu:X

11

Re: Ciobanescul de Berna

Ofer spre monta ciobanesc de berna in varsta de 3 ani , exemplar frumos cu pedigre,
contact : Alex - 0722513361
Bucuresti

12

Re: Ciobanescul de Berna

al3xandru wrote:

Ofer spre monta ciobanesc de berna in varsta de 3 ani , exemplar frumos cu pedigre,
contact : Alex - 0722513361
Bucuresti

pedigre ?  :wow:  poate pedigree  wink
1. Cine sunt parintii acestui caine ?
2. Care este numele lui ?
3. Ce concursuri are castigate ?
4. Are drept de monta ?
5. Ne pui poze cu el ?
6. sa mai continui ?  smile
Hmm  :hihi:  sunt in tura de noapte si o sa ma apuc sa iti fac o lista , sa nu ma apuce somnul  big_smile .
Acum serios , si eu pot zice ca , catelusa mea are pedigree si cand colo ea e de pe strada  wink

Animalutele mele : 3 :caine: (Chooci - metis (RIP) , Buki - chow chow si Leea - chow chow) , 1 :pisica: (Miron) , 2 :perus: (Kira si Kiki) , 1 :hamster: (Tina) si 7 pesti (Mum , Miki , BoB , Bobita , Kiki`s , Bibi si Pesy)
RIP Chooci :cry: nu te voi uita niciodata , catelusa mea draga .

13

Re: Ciobanescul de Berna

Nu cred ca postam un mesaj de dragul de a posta smile iar daca are pedigree se poate demonstra wink

Adaugat: 18-01-2012 08:40

Uite si cateva poze smile nu cred ca este dupa strada wink) la cum arata

14

Re: Ciobanescul de Berna

foarte frumos :pup:

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

15

Re: Ciobanescul de Berna

al3xandru wrote:

Uite si cateva poze smile nu cred ca este dupa strada wink) la cum arata

Si de ce nu spui numele lui si parintii lui ?  smile

Animalutele mele : 3 :caine: (Chooci - metis (RIP) , Buki - chow chow si Leea - chow chow) , 1 :pisica: (Miron) , 2 :perus: (Kira si Kiki) , 1 :hamster: (Tina) si 7 pesti (Mum , Miki , BoB , Bobita , Kiki`s , Bibi si Pesy)
RIP Chooci :cry: nu te voi uita niciodata , catelusa mea draga .

16

Re: Ciobanescul de Berna

Buna, am intrat din curiozitate atras de faptul a aveti posturi despre ciobanescul de berna, dar am constatat ca nu a mai dat nimeni pe aici de ceva vreme. pe mine ma intereseaza un mascul din zona Cluj daca se poate pentru monta.



Un an nou fericit tuturor membrilor si "animalutelor" voastre!!!!

17

Re: Ciobanescul de Berna

Bun venit!Un an nou fericit si tie! smile
Din pacate,detinatori de ciobanesc de berna nu avem,sa speram ca o sa apara intre timp,dar acest lucru nu este un ipediment,putem "dezbate" orice problema impreuna. smile

-Ioana-