51

Re: Papagalii Ara

Aproape toti papagalii vorbesc daca ii inveti . tongue

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

52

Re: Papagalii Ara

Multumesc de informatie! Chiar nu stiam lucrul asta! :wow:

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

53

Re: Papagalii Ara

ehh da dar iti trebuie multa munca,efort si rabdare smile

54

Re: Papagalii Ara

imi imaginez!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

55

Re: Papagalii Ara

Da, intradevar si iti mai trebuie si foarte mult timp dedicat lor .... pe langa rabdarea si iubirea care li se ofera

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

56

Re: Papagalii Ara

Wow :wow: cat poate sa coste neutral dar sunt super draguti tongue

57

Re: Papagalii Ara

Din cate stiu eu papagali Rosella sunt foarte incapatanati si e foarte greu sa-i inveti sa vorbeasca sad

Un papagal Rosella :heart: -Teodora Alina- :heart:

58

Re: Papagalii Ara

e, trebuie sa  invete si ei candva!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

59

Re: Papagalii Ara

rosella, cantataorii, kakariki astia nu invata sa vorbeasca. smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

60

Re: Papagalii Ara

Stiu si sunt umpic trista dar important e ca-l iubesc si ca e al meu :heart:

Un papagal Rosella :heart: -Teodora Alina- :heart:

61

Re: Papagalii Ara

:heart:  inca niste poze cu papagalii ara.sunt superbi!

Adaugat: 08-05-2010 21:57

si inca 3

62

Re: Papagalii Ara

superbe  :k:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

63

Re: Papagalii Ara

ce  frumos!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

64

Re: Papagalii Ara

Sa pun si eu cateva imagini cu acesti papagali superbi smile

Adaugat: 09-05-2010 12:04

Inca 3

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

65 (edited by AlinaVanesa 09-05-2010 11:37)

Re: Papagalii Ara

am gasit ceva despre papagalii ara albastru-auriu: Ara albastri-aurii sunt foarte apreciati pentru frumusetea si personalitatea lor. Sunt pasari de casa excelente, desi uneori au tendinta de a deveni reci. Ara albastri-aurii sunt foare raspanditi in cea mai mare parte a Americii de Sud tropicala, din estul statului Panama si pana in regiunea de ses a Columbiei, in intregul bazin al Amazonului. Traiesc in paduri de multe tipuri si de obicei zboara in stoluri de pana la 25 de pasari.
Ara albastri-aurii pot trai pana la 50 de ani.

Aspect si personalitate
Sunt unii dintre cei mai mari papagali si au o culoare albastru marin la suprafata si aurie de desupt. Gatul negru ii deosebeste de Ara cu gatul albastru. Pielea facila dezgolota este alba si are dungi pe pene negre, ce formeaza linii. Pielea facila se inroseste la emotii. Coada care este aproape la fel de lunga precum corpul este lunga si conica, albastra deasupra, aurie dedesubt.
Papagalii Ara tineri, crescuti de om, sunt foarte adaptabili si pot fii manuiti usor de multi oameni. Trebuie  socializati la o varsta frageda si expusi la o varietate de experiente (vizite la veterinari, vizitatori in casa, drumul cu masina, etc.) pentru a se evita un comportament temator. Ara pot fi foarte zgomotosi si totodata distrugatori. Desi unii vorbesc, majoritatea au capacitatea de imitare limitata. Cu toate acestea, sunt foarte inteligenti si relativ usor de dresat.
Sunt jucausi si le place la nebunie sa rontaie. Trebuie sa aiba intotdeauna jucarii, mai ales bucati de lemn si crengi din copaci netoxici. Pentru evitarea accidentelor, nu trebiue sa li se permita sa stea liberi si nesupravegheati in casa, caci gasesc foarte des articole toxice sau periculoase.

Hranirea
In general, papagalii Ara trebuie hraniti cu o dieta preparata dupa o reteta (granulata sau extrudata), suplimentata  cu fructe si  legume proaspete. Trebuie sa primeasca aproximativ 1/3 ceasca de Pretty Bird Hing  Energy Diet. Mai pot servi Pretty Bird Daily Diet sau Weaning Diet. Mai trebuie oferita si 1/3 ceasca de fructe si legume proaspete. Dati-le si 2-3 nuci, ca delicatese. Trebuie as primeasca si o cantitate mica de seminte, tot drept cadou, in special ca rasplata pentru un comportament bun. Pasarile care primesc o dieta preparata dupa reteta nu au nevoie de suplimente de vitamine.
Ara albastri-aurii sunt relativ greu de hranit cu mana de la o varsta foarte mica. Ei au nevoie de o dieta bogatata in grasimi si deasemenea de proteine aditionale, mai ales cand sunt foarte mici. Niste alegeri bune ar fii Pretty Bird 19/15 sau 19/12. Pentru cresterea nivelului de proteine si grasimi poate fi adaugata o cantiate mica de unt de arahide sau seminte de floarea soarelui.

Ingrijirea
Baia sau dusul sunt vitale pentru mentinerea unui penaj bun si a stari bune a pielii. Pasarile pot fi stropite si apoi lasate sa se usuce intr-o camera calda, la soare, sau sa fie uscate cu grija cu un uscator de par. Un mod ideal de a spala papagalii Ara este sa-i pui intr-o colivie afara, sa-i stropesti cu furtunul si apoi sa-i lasi sa se usuce la soare. Papagalii Ara sunt zburatoare foarte puternice. Cea mai mare parte a penelor principale de zbor (cele 10 pene aflate cel mai aproape de varful apripii) trebiue taiate, ca sa fie impiedicate sa zboare. Taiati numai  atat cat pasarea sa poata plana spre podea.

Colivia
Ara sunt foarte activi si trebuie sa li se asigure cea mai mare colivie pe care o permit spatiul sau bugetul. Colivia trebuie sa ofere atata spatiu incat pasarea sa-si poate intinde aripile fara sa atinga marginile ei (anvergura aripilor este de  aproximativ 1 metru) si trebuie sa aiba spatiu adecvat ca sa  se miste liber intre 2 stinghii. Exemplu de marime corecta pentru o colivie  suspendata pentru papagali Ara mari este de 1,5 X 1,5 X 2,4m, desi daca este mai mare e si mai bine. Colivia trebuie suspendata la aproximativ un metru deasupra solului.
Ideal ar fi ca papagalii Ara de casa  sa aiba si o colivie  mai mare afara,pentru bai si miscare.

Imperecherea
Papagalii  Ara albastri-aurii si imperecheaza in mod regulat in captivitate. Sezonul de imperechere este de obicei primavara si inceputul verii, desi unele perechi se pot imperechea tot timpul anului. De obicei clocesc 2-4 oua odata, dar uneori si mai multe. Perioada medie de incubatie este de 25,5 zile (23-27zile). In timpul  sezonului de imperechere, pentru stimularea reproducerii, in dieta  pot fi adaugate seminte cu continut mare de grasimi, cum ar fi cele de floarea soarelui. Proprietarii care nu au experienta in hranirea cu mana, trebuie sa perimita parintilor sa-si hraneasca puii in primele cateva saptamani.

Cutiile-cuibar
Cutiile de lemn orizontale mari (aproximativ 60 X 60 X 90cm) sunt acceptate bine de papagalii Ara  mari, dar unuii se vor simti mai bine intr-o cutie verticala de lemn (aproximativ30 X 30 X 90 X cm). Papagalilor Ara trebuie sa li se asigure suficient  material  de rontait. Un culcus  excelent pentru cuib ar fi talasul de pin.
In perioada de imperechere, trebuie sa se aiba in vedere zgomotul si distanta fata de vecini.
Masculii Ara nu au un caracter agresiv. Legatura dintre membrii unei perechi este  puternica, dar nu dureaza neaparat toata viata.

Boli frecvente
-Boala dilatarii proventriculare (Boala distructiva a papagalilor Ara)
-Smulsul penelor
-Tumoarea mucoasei bucale si cloacale
-Ciugulirea penelor de zbor si din coada, de catre tineri
-Infectii bacteriene, virale si datorate  ciupercilor
-Sindromul ghearei contractate, la pui
-Malformatii  ale ciocului, la pui
-Pancreatice
-Alergii mai ales la cacadu
-Boli ale rinichilor –guta
-Otravirea cu toxine sau metale grele.
sursa:www.zoopedia.ro

si niste poze...

Adaugat: 09-05-2010 12:33

Estera sunt f frumoase pozele pe care le-ai pus mai pun si eu poze cu papagalii ara... :heart:

66

Re: Papagalii Ara

Multumesc si cele puse de tine sunt foarte frumoase mai ales prima cu puiutul care sta pe mana  :pup:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

67

Re: Papagalii Ara

mie imi place fff mult ultima cu cel cu aluna in gura    :pup:

68

Re: Papagalii Ara

Da si acela este foarte dragutz dar de fapt toti sunt frumosi in felul lor  :ironic:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

69

Re: Papagalii Ara

ai dreptate  :bravo:   :hug:

70

Re: Papagalii Ara

Am gasit un video dragut pe youtube ! Poate va place si voua ! E super ![youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JPXvXfgB2sY[/youtube]

:fluture: _ LAURA _ :fluture: Ally :nimfa: + Sonny :grey: + 4 puiuti + Maya :perus: + Tisa :pisica:
Printul & Kid :angel: :angel:

71

Re: Papagalii Ara

aia de culoare albastra sunt superbi :heart:

72

Re: Papagalii Ara

parca e hipnotizat papagalu big_smile

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

73

Re: Papagalii Ara

parca e un catelus :wow:

74

Re: Papagalii Ara

Cum il ia de picior  yikes

75

Re: Papagalii Ara

Mama mia cum sta! cat de cuminte e!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)