26

Re: Papagalii Ara

Stiu ca Dayseby le tine in pereche si asa cum trebuie si ca a reusit sa faca si puisori, eu mam referit doar la chestia care a spuso ca daca au ajuns la iubitori de animale atunci e ok si daca sunt singuri.
Nu condamn colectionari ca si eu fac parte din ei ( si nu am terminat inca ), toata treaba este cum o facem.
Si referitor la tine, nu imi fac griji ca Alexa ta si restul trupei o sa ramana singuri, ba sunt convins ca o sai tii asa cum merita, iar cu sotol tau sunt convins cal lamuresti tu cumva smile , nui zici cai iei pereche la Alex ci il pui in brate si spui ca e cadoul lui :angel: .
Referitor la Latifa: Ce animalute tine, creste, papagali, caini, pisici ??
Daca are animalute, care ar fi motivul sa nu posteze poze cu ele  ?? pentru mine greu de inteles.

Salutari. Oti

Crescatorie papagali. Oti

27

Re: Papagalii Ara

Ai perfecta dreptate Oti. Noi de fiecare data cand am luat o pasare, fie am luat-o impreuna cu perechea ei, fie i-am luat ulterior. Acum, din pacate am doi copii care sunt singurei: un perush (Axi) si un micul alexandru (Paulie). Pentru pescarusa japoneza azi am fost si i-am luat baietzel. Ne gandim sa le luam si celor doi cate un companion si o vom face cat de curand. Daca pentru Axi e cat de cat bine pentru ca mai avem 4 perushi, de Paulie chiar mi se rupe inima. Mentionez ca ambii au avut pereche, dar femelele au murit. :cry: De ce zic ca mi se rupe inima de Paulie si trebuie neaparat sa-i luam fetita? De fiecare data cand dau drumul unui filmuletz cu micul alex si-i aude, se agita si incearca sa comunice cu ei. Chiar mi se rupe sufletul :cry:. Si ai dreptate, oricat de mare este iubirea noastra pentru el, nu e suficient. Vazusem o fetita in piata, chiar de unde l-am luat anul trecu pe el si pe Wally, dar nu mi-a palcut cu arata. Mi-as dori una crescuta de oameni care sunt crescatori si chiar iubesc pasarile. Sper cat de curand sa vin cu vestea minunata ca verzitura mea are o sotzioara.

Adriana

28

Re: Papagalii Ara

Silviu,elfie a povesti tot la topicul pentru micul alex.Am raspuns eu pentru ea,pentru ca e greu sa retraiesti momentele astea grele,sa le tot povestesti.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

29

Re: Papagalii Ara

Merci, Suana. Chiar e foarte greu... :cry:

Adriana

30

Re: Papagalii Ara

Buna Elfie,
Imi pare f rau ca ai trecut prin necazuri cu puiuti tai sad , credema ca stiu cum este sad , asta o stiu toti iubitori de animale :cry: .
Ma bucur mult ca ai de gand sai tii iarasi pe toti in pereche wink .
Tonuri de la clipuri cu pasari sunt ok, numai sa nui puneti in fata televizorului in ideia ca sa vada si ei un film cu animale ca ii rupe la ochi, TV da cca. 25 de poze pe secunda ( pentru noi este un film ) , pasarile vad peste 100 de poze pe secunda, pentru ei filmul este doar un dia shou.

Salutari. Oti

Crescatorie papagali. Oti

31

Re: Papagalii Ara

Oti eu sunt sigura ca Suana va lua pereche pt Alexi. sincer. un pic de rabdare si se va rezolva. respect foarte mult parerea ta in legatura cu perechile la pasari. nu sunt de acord cu papagalii care vorbesc sau sunt tinuti anume pt acest lucru. urasc asta. intotdeauna am sustinut ideea ca fiecare pasare sa aiba o pereche si sa se comporte natural. nu sunt de acord ca aceste pasari sa fie dresate. daca vrei o pasare, o vrei pentru felul ei de a fi si nu pentru a-ti face tu un moft. in legatura cu Latifa, mi-as dori si eu sa puna animalutele ei pe forum. nu vad de ce s-ar feri. nu are de ce. suntem toti la fel . asteptam opinia ei.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

32

Re: Papagalii Ara

Sunt convins ca o sai tina in pereche.
Referitor la vorbit: vorbitul nu este un chin pentru papagali pentru ca asta o fac ei si in libertate, sa imte alte sunete, dar din pacate asta este motivul multora ca nu ii tin in pereche ca daca se tin singuri cica ar vorbi mai repede sad ( vrajala ) , la mine stau pasarile in perechi sau colonie si ne da prosteala ca suna telefonul sau striga canele smile si multe altele , uni vorbesc ca o moara stricata si eu nu incerc sai invat sa vorbeasca, ce prind ei din fuga si li se pare interesant aia imita.
Multa sanatate voua, pasarilor si puiutilor vostri.

Crescatorie papagali. Oti

33

Re: Papagalii Ara

MAi,mai conspirati pe aici..... :sol: Ma gandesc la pereche pentru Alexi,in viitor,dupa ce viata mea va intra pe fagasul normal.Dar la o adica va fi un razboi de dus cu sotul meu,pentru ca asta va presupune multe.Si Alexi de cand e la noi a invatat cuvinte si sunete noi ,fara s-o streseze nimeni,cand are ea chef incepe sa vorbeasca.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

34

Re: Papagalii Ara

ce chestie. si Suana pateste la fel cu telefonul.  smile. ma bucur sa aud asta, ca nu este un chin pt ei. m-am linistit. dar tot nu sunt de acord sa inveti un papagal neaparat sa faca ce vrei tu si nu ce vrea el de fapt.  tongue

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

35

Re: Papagalii Ara

Pai daca papagalul nu vrea sa faca ce vrei tu nu face, eu pe ai mei nu-i mai oblig. smile Am renuntat sa ii mai imblanzesc sau sa-i invat cuvinte, arunci cand incep ei sa cante mai fluier si eu in rest nimic. smile Nu m-am chinuit nici cu video de pe youtube sa-i invat sa vorbeasca/fliere/cante, au invatat singuri. Cel  putinSnowy(perusul) imita cam toate pasarile pe care le aude, mai noi il imita pe Miky(nimfa). :heart:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

36

Re: Papagalii Ara

deyseby wrote:

ce chestie. si Suana pateste la fel cu telefonul.  smile. ma bucur sa aud asta, ca nu este un chin pt ei. m-am linistit. dar tot nu sunt de acord sa inveti un papagal neaparat sa faca ce vrei tu si nu ce vrea el de fapt.  tongue

Nu dragutza mea,nu e un chin, oti ti-a confirmat.Si-ti confirm si eu....Alexi prinde noutatile din mers.Sigur eu vorbesc mult cu ea.De fapt eu vorbesc cu toti ,cine m-ar auzi ,mai ales cand sunt singura acasa....  smile :wow:  Dar asa m-am obisnuit.Scriam si la perusi ca am avut unul care vorbea.A invatat singur ca tot asa imi turuia gura si l-am auzit odata spunandu-si numele:cucky.Si apoi,pasarelele nu sunt pentru dresaj,dar sunt pasarile mari cu o inteligenta extraordinara care invata cu usurinta sa faca tot felui de chestii,si de multe ori fac de la sine putere.Cu un jako aproproape poti dialoga.....Prin joaca si prin vorbarie multa se invata lucruri multe.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

37

Re: Papagalii Ara

normal ca ne-am simtit. tongue . nu am zis cu rautate. ma refeream la cei care colectioneaza un papagal si vine cu intrebarea" cum il dresez?". ce a zis Oti am inteles.

Adaugat: 23-01-2010 23:47

Pentru ca vad ca se insista foarte mult pe subiectul animalelor pe care le detin eu, am sa explic pentru ultima oara:
1. Nu numai eu, ci toti cei care lucreaza la acest site avem animalute, nu doar unul, ci mai multe, nu de un singur fel, ci de mai multe feluri. Altfel, cum credeti ca am fi ajuns sa facem un astfel de site, care ne mananca o groaza de bani si de timp?
2. Nu voi publica niciodata poze cu animalele mele si nici nu voi vorbi despre ele. Motivele sunt mai multe. In primul rand, postura de administrator si moderator al forumului presupune obiectivitate si distanta. Daca nu respect aceasta regula se vor intampla diverse lucruri care nu sunt de bun augur si care vor interfera cu, calitatea de moderator: cereri de sfaturi, linguseli gratuite, remarci care vor influenta bunul mers al lucrurilor. In al doilea rand, daca nu v-ati dat seama, sunt o persoana extrem de discreta si nu imi place sa fac poze, asa cum am mai spus, cu unele dintre animalele mele nici macar nu am poze deloc.
3. Acest site si acest forum nu sunt facute pentru a ne lauda noi cu animalele noastre ci sunt facute pentru voi si pentru a va oferi voua un loc unde sa puteti interactiona cu placere si bucurie si unde sa invatati lucruri bune despre cresterea si ingrijirea animalelor de companie. Rolul meu este sa ma asigur ca toate astea se desfasoara intr-un climat de liniste si respect reciproc. Astfel, eu nu trebuie sa dau nicio ocazie ca rolul meu sa poata fi influentat sau deteriorat in vreun fel.
Deci, nu este vorba ca ma feresc, iar daca nu puteti intelege discretia mea, o sa va rog sa o acceptati pur si simplu, sa o respectati si sa ma credeti pe cuvant ca asa este cel mai bine (am o oarecare varsta si multa experienta in lucrul cu oamenii si cu internetul).
Va multumesc pentru intelegere!

Adaugat: 24-01-2010 00:04

da . poate ca ai dreptate. lasane pe noi ,ca stim ce avem de facut  :k: . eu una ma bucur de fiecare moment petrecut aici. am prieteni si o sa-mi mai fac. asta e multumita mea cea mai mare si pt asta te respect. in rest e problema fiecaruia.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

38

Re: Papagalii Ara

Dl. administrator:
Viam scris pe priva, nu stiu daca ati primit.

Crescatorie papagali. Oti

39

Re: Papagalii Ara

ramona12 wrote:

Dl. administrator:
Viam scris pe priva, nu stiu daca ati primit.

Si eu v-am raspuns deja de aseara, tot pe mesaj privat. smile

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

40

Re: Papagalii Ara

Am gasit cateva poze dragute cu ara si vreau sa le vedeti si voi smile.

Adaugat: 20-03-2010 18:08

Inca cateva ...

Adaugat: 20-03-2010 18:09

Inca...

Adaugat: 20-03-2010 18:10

Inca 3...

Adaugat: 20-03-2010 18:11

Inca...

Adaugat: 20-03-2010 18:12

Ultimele.
Scuzati ca am pus atatea sper sa nu supar pe cineva :rusine:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

41

Re: Papagalii Ara

doamne..ce frumos poate sa fie! :heart: :heart: !!..si mai ziceam de rocco k are ciocul mareeee! smile

Ana :heart:

42

Re: Papagalii Ara

super... splendid...nu da nimeni de pomana asa ceva??  big_smile

43

Re: Papagalii Ara

sunt chair superbi punn si eu cateva poze cu frumosii papagali ara

44

Re: Papagalii Ara

Foarte frumoase pozele Vanesa smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

45

Re: Papagalii Ara

multumesc si cele pe care le-ai pus tu sunt fff frumoase :pup:

46

Re: Papagalii Ara

niste pasari extraordinare!!

Adaugat: 16-04-2010 21:06

:nb:

O pereche de perusi si o catea carpatina+1 puiut al acesteia

47

Re: Papagalii Ara

estera,tu ai papagali ara?

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

48

Re: Papagalii Ara

Nu am pus doar poze cu papagali Ara pentru ca imi plac :rusine:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

49

Re: Papagalii Ara

ce frumosi sunt papagali ara! :heart:

50

Re: Papagalii Ara

papagalii ara vorbesc?

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)