1

Topic: Expozitia felina de primavara sofisticat 2009

Asociatia Felina Sofisticat are placerea de a va invita in zilele de 25 si 26 Aprilie 2009 la Expozitia Internationala Felina de Primavara 2009 ce va avea loc la Sala Palatului in Bucuresti.
orele 10-17

Arbitri invitati:

Mr. Karl Preiss, (Austria), toate rasele
Mrs. Anne Veland, (Austria), categoriile II, III si IV
Mr. Albert Kurkowski, (Polonia), categoriile I, II si IV
Mr. Fabrice Calmes, (Elvetia), Categoriile I, II, si III

Inscrieri: sofisticatshows@gmail.com si fax 021 3306921
informatii suplimentare: 0728 005001 sau 0722 308195

2

Re: Expozitia felina de primavara sofisticat 2009

Pentru prima oara in Romania, la Expozitia Sofisticat, din Ucraina, primele 5 exemplare de pisici din rasa Kurilean Bobtail

3

Re: Expozitia felina de primavara sofisticat 2009

wow pisici cu coada scurta interesant...

4 (edited by Iusty 16-03-2009 09:59)

Re: Expozitia felina de primavara sofisticat 2009

:heart: Eu stiu rasa de pisica cu coada scurta...e Bobtail...am citit in revista Pisica...si cred ca mai e si Manx! :heart:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

5

Re: Expozitia felina de primavara sofisticat 2009

sigur am sa-mi fac timp sa ma duc si eu. n-am fost niciodata la o expozitie de pisici, dar pe asta n-o ratez, ca de mult mi-am propus sa merg sa vad si eu cum e!

6

Re: Expozitia felina de primavara sofisticat 2009

eu nu am fost nici la una de caini apai de pisici =)dar mi-a prmois tataca ma duce la unconcurs de frumusete

I love animals :heart:

7

Re: Expozitia felina de primavara sofisticat 2009

Ultimele Stiri:
Expozitia va prezenta peste 150 de pisici de rasa din Romania, Ucraina, Bulgaria, Ungaria, Serbia, Italia, Polonia si Spania. Pentru prima oara in Romania vor fi prezentate exemplare din doua rase noi: Kurilean Bob si Burmese.

Vom avea ca oaspeti si pe Judith Toth, impreuna cu Laszlo, din Ungaria, crescatori de Burmese, dubli detinatori ai titlului mondial.
http://www.burmesecats.eu/coppermine/di … amp;pos=36

Intre rasele prezente, mentionam: Persane, Exotice, Maine Coon, Norvegiene de Padure, Ragdoll, Siberiene, Abisiniene, Albastre de Rusia, Bengaleze, Burmese, British Shorthair, Cornish Rex, Devon Rex, Kurilean Bobtail, Singapura, , Peterbald, Siameze si Orientale.

8

Re: Expozitia felina de primavara sofisticat 2009

Nici eu nu am fost niciodata la o astfel de expozitie. As vrea sa merg, dar ......voi cei din capitala sunteti norocosi , eu sunt din provincie si e mai greu sa ajung la expo. Daca aveti posibilitatea sa faceti fotografii, va rog sa le postati pe site.

Toate cele bune!

9

Re: Expozitia felina de primavara sofisticat 2009

vom face sigur. Dar daca ajung participanti din toate colturile Europei, puteti ajunge si dvs din Romania. E doar o chestiune de prioritati :-))

Adaugat: 31-03-2009 23:36

Inscrierile fiind inchise, in urmatorul weekend, arbitri internationali ai Federatiei Internationale Feline din 4 tari (Polonia, Austria, Norvegia si Elvetia) vor hotari castigatorii expozitiei dintre 153 de pisici nascute in 25 de tari, apartinand a 20 de rase diferite.

Cele 25 de tari de unde provin pisicile sunt:
1.AUSTRIA
2.BELGIA
3.BULGARIA
4.CANADA
5.CEHIA
6.CROATIA
7.DANEMARCA
8.FINLANDA
9.FRANTA
10.GERMANIA
11.GRECIA
12.ITALIA
13.LATVIA
14.MOLDOVA
15.NORVEGIA
16.OLANDA
17.POLONIA
18.ROMANIA
19.RUSIA
20.SERBIA
21.SLOVAKIA
22.SPANIA
23.STATELE UNITE
24.UCRAINA
25.UNGARIA

Iar cele 20 de rase reprezentate in expozitie sunt:
EXO (Exotica)
PER (Persana)
MCO (Maine Coon)
NFO (norvegiana de Padure)
SIB (Siberiana)
RAG (Ragdoll)
ABY (Abisiniana)
BEN (Bengal)
BRI (Britanica cu parul scurt)
BUR (Burmeza)
CRX (Cornish Rex)
DRX (Devon rex)
KBS (Kurilean bob cu parul scurt)
KBL (Kurilean bob cu parul lung)
RUS (Albastra de Rusia)
BAL (Balineza)
SIA (Siameza)
OSH (Orientala cu parul scurt)
SYS (Seychellois)
NON SIN (Singapura, rasa nerecunoscuta)