1

Topic: Husky Siberian

Husky.Caini de companie, insa la baza sunt caini de sanie.Se preteaza atat pentru viata de curte cat si pentru viata de apartament cu conditia sa beneficieze de un regim de miscare adecvat.

A?teptarea de via??: 12-15 ani;

Grupa: de munc?;

În?l?ime: 53-60 cm la mascul, 51-56 cm la femel?;

Greutate: 20-27 kg la mascul, 16-22 kg la femel?;

Culoare: orice culoare de la negru al alb pur cu pete în zona capului, blana de pe burt? ?i fa?? este de obicei mai deschis? la culoare decât restul corpului;

Blana: de lungime medie, bogat?, dubl?, cea de la exterior este dreapt?, groas? ?i lipit? de corp; sub-blana este moale ?i deas?;

N?pârlire: moderat?; cu dou? sezoane pe an cu n?pârlire accentuat?; 

Condi?ii de trai: Nu sunt recomanda?i de obicei pentru traiul în apartament, cu toate acestea, pot s? se adapteze unui asemenea trai dac? le oferi?i suficient? mi?care ?i un dresaj. Sunt foarte activi în interior ?i se împac? cel mai bine cu o curte îngr?dit?. Din cauza bl?nii lor groase ei prefer? climatele r?coroase ?i în zonele c?lduroase vor avea nevoie de umbr? ?i aer condi?ionat. 

Istoric

Rasa este originar? din Siberia ?i a fost adus? în Alaska în 1909. Timp de secole au fost folosi?i de c?tre popula?ia denumit? Chukchi în Siberia pentru a trage la sanie, s? mânuiasc? renii ?i s? îndeplineasc? roluri de paz? ?i protec?ie. Erau foarte potrivi?i condi?iilor climatice extreme prezente în Siberia: rezisten?i, capabili a se integra în mici grupuri ?i ferici?i dac? aveau activit??i, munci ore la rând. Husky Siberian este un câine de atelaj cu o greutate relativ mic? cu o robuste?e ?i rezisten?? incredibil?. A fost adus în nordul Americii de c?tre comercian?ii de bl?nuri care erau încânta?i de viteza lor remarcabil? de mi?care. În 1925 a fost o epidemie de difterie în Nome, Alaska ?i multe echipe de astfel de câini au asigurat transmiterea medicamentelor în ora?ele lovite de aceast? boal?. Acest eveniment a atras aten?ia na?ional? asupra rasei de Husky Siberian ?i a ajutat la popularizarea ei. Husky Siberian a mai fost folosit de asemenea ?i în timpul expedi?iilor Antarctice ale Amiralului Byrd. Un animal impresionant care prefer? s? tr?iasc? în hait?, Husky se în?elege bine nu numai cu al?i câini, dar ?i cu oamenii cu care lucreaz?. Câinii Husky Siberian au devenit acum foarte populari ca ?i câini de companie, dar mai sunt folosi?i ?i la atelaj, concursuri.

Descriere

Husky Siberiani sunt puternici, cu o constitu?ie compact?, foarte muncitori. Blana acestor câini poate avea diverse culori, cu anumite însemne, pete specifice, similare celor ale unui cal pinto. Masca fe?ei ?i partea inferioar? a corpului, burta câinelui sunt de obicei albe. Ochii au form? de migdale, a?eza?i oarecum oblic; ?i este o concep?ie gre?it? aceea conform c?reia to?i Husky Siberieni au ochii alba?tri. Pot avea ochi alba?tri, maronii, de culoarea ambrei sau orice combina?ie care includ ochi care sunt jum?tate alba?tri ?i jum?tatea maronii; sau s? fie un ochi de o culoare ?i cel?lalt de alt? culoare. Picioarele lor mari cu labe de z?pad? sunt bogate în blan?, cu fire de p?r între degete pentru a nu aluneca pe ghea??. Urechile lor sunt a?ezate sus ?i erecte, cu o coad? de forma unei secere. Sub-blana acestor câini este groas?, cu o textur? lânoas?, iar stratul de blan? de la exterior este moale. Sunt capabili de a rezista la temperaturi mici de la -58 grade pân? la  -76 grade F ( de la -50 grade pân? la -60 grade C). Husky Siberian are o fire dulce ?i este o ras? potrivit? pentru întreaga familie, dar nu este neap?rat un câine bun pentru protec?ie.


Sunt firi prietenoase ?i de obicei se în?eleg bine cu copii ?i cu al?i câini. Caracterul s?u blând ?i înf??i?area sa foarte hot?rât? îi prezint? ca pe ni?te câini care sunt orienta?i spre rela?iile cu oamenii. Husky Siberian s-a dezvoltat constant în prezen?a copiilor, de aceea este c?utat ca ?i animal de companie de c?tre familii. Masculii au tendin?a de a hoin?ri ?i trebuie s? fie ?inu?i într-o suprafa?? îngr?dit?. Dac? au sc?pat din spa?iile destinate lor va fi dificil de prins câinele pe jos deoarece sunt mae?tri în evad?ri ?i mai ales în ceea ce prive?te viteza lor în deplasare. Husky Siberieni sunt câini cu o via?? relativ lung?, activi ?i afectivi cu prietenii ?i familia. Tind s? fie independen?i, nu foarte obedien?i cu st?pânii lor ?i nu vor fi niciodat? câinele unei singure persoane. Se potrivesc oric?rui gen de om. Membru al familiei Spitz, câinele Husky Siberian este puternic ?i are abilitatea de a transporta, de atrage înc?rc?turi mari pe distan?e lungi ?i pe teren accidentat. Un Husky Siberian va trage cu pl?cere un copil mic într-o sanie sau c?rucior. Au picioare puternice ?i cu o constitu?ie rezistent?, dar suficient de sub?iri pentru a fi rapizi. Au o rezisten?? incredibil? la dureri ?i oboseal?, chiar dac? au corpuri de dimensiuni medii. Nasul poate avea mai multe culori, în func?ie de culoare bl?nii. Câinii Husky Siberieni nu sunt numai magnifici la înf??i?are, dar au ?i o personalitate pe m?sur?; iar ajutorul pe care-l dau oamenilor în zonele arctice le confer? un statut special. 

Temperament

Sunt câini blânzi, juc?u?i ?i foarte apropia?i de familia de adop?ie. Sunt inteligen?i, sociabili, iubitori ?i docili. Au un nivel ridicat de energie, mai ales în perioada de cre?tere, ca ?i c??ei mici. Se împac? bine cu copii, sunt prieteno?i cu str?inii. Faptul c? nu latr? mult ?i sunt firi prietenoase cu aproape oricine intr? în contact cu ei nu îi recomand? ca ?i câini de paz?. De?i sunt inteligen?i ?i u?or de dresat, ace?ti câini au o voin?? proprie foarte puternic?; astfel c? nu vor urma o comand? dac? nu îi în?eleg sensul sau dac? nu ave?i o atitudine de conduc?tor. Dresajul lor trebuie s? con?in? r?bdare, consisten?? ?i în?elegere a caracterului câinelui arctic. Dac? nu v? stabili?i de la început ?i apoi sus?inut pe parcurs ca ?i conduc?torul câinelui, ?eful haitei atunci ve?i avea de pierdut. Câinele de va „instala la putere” ?i nu ve?i mai avea absolut nici un control asupra lui.

Ace?ti câini sunt excelen?i ca ?i tovar??i de alergare, dar fi?i aten?i s? nu fie prea cald pentru ei. Pot fi dificili de dresat pentru traiul în cas?, de obi?nuit cu igiena casei. Sunt câini care tind s? urle ?i s? se plictiseasc? repede, mai ales dac? sunt l?sa?i singuri. De aceea va trebui s? contempla?i ideea de a cump?ra doi câini din aceast? ras?, în loc de unul, pentru a elimina singur?tatea. Un Husky singuratic sau un Husky care nu are parte de suficient exerci?iu mintal ?i fizic poate dezvolta comportamente distructive. Nu uita?i niciodat? c? Husky este un câine de atelaj în inim? ?i va avea nevoie de stimulare prin exerci?ii de tot felul. Se împac? bine cu alte animale de companie, mai ales dac? sunt crescu?i al?turi de acestea de la vârste fragede. Sunt câini modera?i în ceea ce prive?te mâncarea ?i vor avea parte de mult mai pu?in? mâncare, decât v-a?i a?tepta dumneavoastr? s? le oferi?i.  Sunt companioni perfec?i pentru oamenii care ?tiu exact la ce s? se a?tepte de la asemenea câini, nu sunt complet recomanda?i persoanelor care nu au mai avut niciodat? un câine. Cu toate acestea, exist? o serie de caracteristici ale acestui câine arctic care s? sublinieze excep?ia de la regul?; dar nu subestima?i niciodat? animalul. Nu este bine cu aceast? ras? s? considera?i c? ?ti?i totul despre ei, pentru c? mereu ve?i descoperi ceva nou la ei, o tr?s?tur? de caracter, un comportament de care nu era?i con?tien?i. Printre calit??ile se num?r? ?i urm?toarele: de încredere, energici ?i prieteno?i; îndr?zne?i, vioi. Dar sunt ?i înc?p??âna?i, independen?i ?i nu foarte obedien?i: Punctul lor forte în rela?ia cu st?pânul este acela c? ador? s? petreac? cât mai mult timp în compania oamenilor. Sunt câini activi, inteligen?i ?i non-agresivi.

Probleme de s?n?tate

Câinii Husky nu prezint? mari probleme de s?n?tate, în afar? de displazia de ?old ?i ocazionalele probleme cu ochii (precum cataractele juvenile, atrofia progresiv? a retinei mai ales la masculi, distrofie cornean?, opacitate a cristalinului ?i ectopia sau deplasarea uretrei. O boal? specific? rasei este aceea de dermatite care r?spund la zinc; o boal? de piele care poate fi ameliorat? prin oferirea de suplimente de zinc.

Blana lor nu necesit? mult? aten?ie pentru între?inere, excep?ie f?când cele dou? sezoane anuale de n?pârlire accentuat?. În timpul acestora au nevoie s? fie peria?i ?i piept?na?i cu un piapt?n de metal. O periere a bl?nii de dou? ori pe s?pt?mân? este suficient? pentru a le men?ine str?lucirea ?i s?n?tatea firului de p?r. Îmb?ierea acestui câine se va îndeplini doar atunci când sim?i?i dumneavoastr? c? este necesar. Unghiile lor trebuie s? fie t?iate regulat ?i s? le verifica?i ?i din?ii periodic.

Ace?ti câini au nevoie de mult exerci?iu ?i trebuie s? fi?i aten?i s? nu pune?i câinele s? fac? mi?care în timpul anotimpurilor c?lduroase, deoarece blana lor groas? îi predispune la insola?ii. Plimb?ri zilnice ?i o curte îngr?dit? în care s? se mi?te va men?ine câinele Husky în form? ?i s? previn? plictiseala ?i comportamentul distructiv. Câinele din aceast? ras? este un partener ideal pentru împ?timi?ii de schi..

Exerci?ii ?i dresaj

Husky Siberieni necesit? o cantitate important? de exerci?ii, inclusiv alerg?ri sau plimb?ri zilnice. Au nevoie de o curte cu un gard înalt, dar fi?i aten?i al modalitatea de construc?ie a gardului pentru c? ei vor tinde s? sape la baza lui pentru a sc?pa; s? îi feri?i de eventualele accident?ri.

Dresajul trebuie s? fie îndeplinit cu r?bdare ?i consisten?? deoarece sunt câini de atelaj prin defini?ie, obi?nui?i cu munca ?i exerci?iu îndelungat. Vor r?spunde eficient ?i prompt la dresaj dac? vor vedea scopul lui sau dac? va sim?i c? dumneavoastr? impune?i legea ?i comenzile. Sunt firi inteligente ?i înva?? foarte repede orice truc ?i comanda; de aceea este bine s? le asigura?i mereu noi metode de înv??are pentru a nu-i plictisi cu rutina sau exerci?ii mult prea u?oare pentru ei.

I love animals :heart:

2

Re: Husky Siberian

Cateva foto cu Husky

Adaugat: 27-02-2009 14:02

Husky

I love animals :heart:

3

Re: Husky Siberian

Vaaiiiiiiiiiiiii, ii ador! De cand aveam 3 ani imi doream un husky! :bravo: Bun articol! :k: Superbe imagini :sanatate:!

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

4

Re: Husky Siberian

Inca catev aimagini

Adaugat: 28-02-2009 19:41

Siberian Husky "REGELE ZAPEZII"

Adaugat: 28-02-2009 19:42

[youtube]Siberian Husky[/youtube]

Adaugat: 28-02-2009 19:43

scz am vrut sa incerc ceva...... sad

I love animals :heart:

5

Re: Husky Siberian

husky sunt caini mei preferati :heart: :heart: mi-am dorit intotdeauna unul :pup: ii ador :pls: ...el si caini dalmatieni :heart: :heart: :pup: am avut unul dar a murit de batranete sad

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

6

Re: Husky Siberian

Imi pare rau......... sad

I love animals :heart:

7

Re: Husky Siberian

ee...nu-i nimic sad acum asta este...era cel mai bun prieten al meu sad( dar acum am alti 3 catei big_smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

8

Re: Husky Siberian

Pun si eu niste poze! :heart: :heart: :heart: Ce draguti sunt! :heart:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

9

Re: Husky Siberian

Superbe fotografii......

I love animals :heart:

10

Re: Husky Siberian

Mersi! Fac colectie de poze cu animale! Am o groaza cu pisici, iepuri si caini! :bravo:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

11

Re: Husky Siberian

Acesti cani se afla in Top 5 - al meu - preferinte canine...:heart: . Ii iubesc pt felul cum arata si pt rostul lor in lume... :)

:heart: crin_alb :heart:

12

Re: Husky Siberian

Si mie imi plac foarte foarte mult...Voi avea si eu unul:DAbia astept...Nu stiu exact cand dar peste cativa ani(1-2-3)...Sunt atat de nerabdatoare!:D

Animalutzele mele:o broscutza testoasa,2 catelusi,2 perusi big_smile

13

Re: Husky Siberian

ce frumosi sunt!am o intrebare.exista husky albi?

Adaugat: 02-05-2010 20:14

:pup:

14

Re: Husky Siberian

ce caini frumosi! cred ca exista si husky albi!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

15

Re: Husky Siberian

Si, bineinteles.... specific siberienilor husky...[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UZE4HtLxNMY&feature=related[/youtube]

Simo

16

Re: Husky Siberian

:pup: fff frumosi va multumesc ca mi-ati raspuns la intrebare si atunci daca exista si husky albi sa pun si poze cu ei :heart:
(Vanesa)

17 (edited by necunoscuta 04-05-2010 09:31)

Re: Husky Siberian

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0QlTEOE1_o0[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=chrP2MukhIQ&feature=related[/youtube] Voua nu va place melodia asta?:P

Simo

18

Re: Husky Siberian

=)ce-mi place ultima smile

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

19

Re: Husky Siberian

ce tare..primu husky canta si cel de-al doilea se uita la el si parca zice : ia uite frate a dat boala in el smilesmile

20

Re: Husky Siberian

ce mult imi place cum canta!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

21

Re: Husky Siberian

ce ochisori superbi au

22

Re: Husky Siberian

da am vazut si eu azi un pui in Carrefour...tata e plecat intr-o tara straina la munca si a zis ca ...atunci cand se intoarce adica pe 19 septembrie imi va lua un caini... Husky este o rasa foarte frumoasa si mi-as dori foarte mult unu...acela de azi care l-am vazut la magazi urla si latra...facea exact ca un lup adevarat...si plangea asa de tare ca mi sa facut o mila de el si am zis...of doamne daca vine mai repede tata l-as cumpara si l-as duce intr-un loc mai placut si frumos...  smile  :heart:

Metallica !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

23

Re: Husky Siberian

Aveti caini husky de vanzare?
:caine:  :caine:

----Alex----  :nimfa:  :grey: + Max :X

24

Re: Husky Siberian

ulianrobert cat costa cainele?

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

25

Re: Husky Siberian

Am si eu o intrebare: cred ca imi voi lua un Malamut de Alaska, dar este mare, nu e pui si mananca numai mancare pt catei...cum pot sa-l invat sa mai manance si  altceva  in afara de mancare speciala??
Pls.. vreau un raspuns repede..      :pls: :pls:

----Alex----  :nimfa:  :grey: + Max :X