151 (edited by necunoscuta 20-11-2009 11:08)

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Ma iubeste in felul ei. Cine stie, poate ma sperii eu degeaba si ea doar sare sa ma pupe. :blb:


Indiferent ca e agresiva sau nu, ii voi purta aceeasi grija si iubirea mea e aceeasi.

Simo

152

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

necunoscuta wrote:

ILoveAnimals, si ti se pare ceva normal sa naparleasca de vreo 3 luni, cu mici pauze? Papagalul meu a prins tupeu, :sol: si sare la mine si cand ii pun de mancare. :bang:

La maimultele mele tine cam mult naparlirea, adik le pica multe pene o data, apoi fac o mica pauza, pe urma alte pene, si sunt ff sanatoase. Daca "sare" la tine probabil este in perioada imperecherii.

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

153

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

necunoscuta wrote:

ILoveAnimals, si ti se pare ceva normal sa naparleasca de vreo 3 luni, cu mici pauze? Papagalul meu a prins tupeu, :sol: si sare la mine si cand ii pun de mancare. :bang:

nu stiu ce sa zik......poate ca femelele sunt mai rautacioase..sau doar a crezut ca vrei sa-i iei mancarea..sau nu stiu......si sunt sigura ca te iubeste papagalul tau...dar asta e instinctul lui...... :pup: neutral

:heart: -SABINA- :heart:

154

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Nu stiu, exista si posibilitatea asta. De cateva zile are un comportament ciudat, ma trezeste mereu dimineata....isi desfacen aripile si parca le ``pocneste`` . Ieri de dimineata isi facea baie, ganditi-va la un papagal mare ca rosella sa fie fleasca doar udandu-se cu apa din adapatoare. big_smile Cat s-o fi chinuit saraca oare? :muscle:

Simo

155

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Si eu am mai patit cu Kiki desi eu le pun apa sa faca baie cam la 2-3 zile.... chiar aseara am gasit-o fleasca tot cu apa din adapatoare...

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

156

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

poate a intrat in perioada de reproducere..desi nu cred ca ei se reproduc primavara..... neutral

Adaugat: 21-11-2009 13:27

sau..poate are paraziti....cand l-am luat pe al meu avea si am luat un praf pt el..iar aqm nu mai are..si ii piku si penele...incearca sa te uiti atent dak are....la mn mai ieseau pe capul lui..si ii vedeam.... neutral :rusine:

:heart: -SABINA- :heart:

157

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

mad paraziti? se vad pe cap? m`ati speriat...trebuie sa ma uit si eu atenta la papagalii nostri.... hmm

158

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

sa te uiti atent...ca asta ar fi si o cauza de cadere a penelor.... sad

:heart: -SABINA- :heart:

159

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Nici nu stiu ce sa credm maine il voi analiza cu atentie. Si acum e cu ciocul in pene...se ciuguleste. Sper sa nu fie vorba de vreun parazit ceva. Penele nu ii mai cad.

Simo

160

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Ei se ciugulesc zilnic poate si de 2-3 ori pe zi .... sunt foarte curati si de aceea si daca le faci baita regulat atunci nu au de unde sa faca paduci.... e normal sa le mai cada penele la cateva luni pentru ca se regenereaza si ele

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

161 (edited by anka9mai 22-11-2009 21:06)

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

:sol: se pare ca ai nostri sunt curati,nu au paraziti...am stat aseara pe capul lor si i`am examinat ...am sa`i mai urmaresc...de ciugulit se ciugulesc des,isi curata penele....
curios este ca de 2 sapt de cand avemmasculul de rosella nu l`am vazut sa fi facut baita...e ceva grav?

162

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

ma bucur ca nu au nimic..... :bravo: nu cred ca este ceva grav......poate ca este mai ocupata sa-l cunoasca mai bn decat sa se imbaieze..nu stiu ce sa zic..... :wis:

:heart: -SABINA- :heart:

163

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Nu stiu ce sa zic ai mei daca nu le pun cadita la 2-3 zile deja sunt agitati... probabil depinde de cum iai invatat.... vara ai mei fac de 2-3 ori pe zi baie ... iarna le-am mai rarit baita ca sa nu raceasca...

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

164

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

ce va mai fac frumoasele roselle.....?/? :bang: :heart: :pup:  :rusine:

Adaugat: 02-12-2009 22:39

mai....nimeni nu a mai zis nik despre roselle.......... :ironic: :ironic: :ironic: ce mai fac..cum se simt../////?????? :bang: :bravo: :wis: .....(dedicata  celor care au roselle....)

:heart: -SABINA- :heart:

165

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

ii pot sa rosellei mele nuci:)

166

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

dc nu?/.....si eu ii mai dau cateodata,,,,,,..

:heart: -SABINA- :heart:

167

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

II poti da nuci, alune dar nu in cantitate mare...

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

168

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

yo_dan wrote:

ii pot sa rosellei mele nuci:)

am si eu o intrebare...tie ti-a spus cineva ca e mascul..sau asa ai dedus tu??... :rusine:

:heart: -SABINA- :heart:

169

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

asa am crezut pa m-am dus la magazinul de animale sa-i iau pereche si vanzatorul mi-a spus ca e femela

170

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

pei..femela este... big_smile

Adaugat: 16-12-2009 16:25

am aflat ca lui poly ii place sa-i cant la pian.... smile :heart: :wis: :wis: :wis: de fiecare data cand repet....el incepe sa cante q mn........cateodata este enervant ca ma incurca...dar cateodata scoate niste sunete asa de frumoase...de parca ar imita notele........... :rusine: :pup:

:heart: -SABINA- :heart:

171

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Nu ma mira, eu mereu cand ascult negativele unui prieten, si nu numai chiar si alta muzica, snowy canta si el unori facem amanadoi un duet. :heart: :heart: Ne iese atat de bine, parca el ar uimita negativul iar eu cu versurile. :bravo:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

172

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Ce fain smile ! Si Snowy si Poly sunt niste mari cantareti :heart:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

173

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

Au. Pai Cipyloi al tau nu canta? :wow: Halal baiat. :ironic: Zii ca sunt suparata pe el, intre atatea fete tacute, macar el sa cante. :sol:
Glumeam. :rusine:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

174

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

smile da sunt cantareti de elita.. :bravo: ....dar iti spun eu...uneori ai vrea sa se opreasca........seara te scoate din minti... :sol: smile smile smile

:heart: -SABINA- :heart:

175

Re: Rosella - Platycercus eximius si Platycercus elegans

am o pereche de rosella care s-a ouat!!! imi poate spune cineva daca e normal la vremea asta?? si ce ar trebui sa fac??