1 (edited by pisulica 08-10-2007 15:34)

Topic: Povesti, pilde si vorbe de duh

Am auzit o poveste care suna cam asa:
Cica D-zeu o dat la om la magar si la caine 30 de ani de proba si dupa 30 de ani ii cheama pe fiecare sa vada cum sta treaba.
Si vine cainele si zice: Doamne mi-ai dat prea mult, mai taie din ani si mai da la alt cineva. Si D-zeu ii da la om. Vine dupa aia magaru si tot asa: Doamne mi-ai dat prea multi ani. Si D-zeu da ani tot la om ca asta-i cerea. Si uite asa ajunge si omu: pana la 30 de ani ii om, pana la 45 ii magar si dupa aia caine.

2

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

O replica buna de-am auzit-o intr-un film, suna cam asa: Chiar si un ceas stricat arata ora exacta de 2 ori pe zi. :wow:

Si codat, Si coltat, Si istet, Si-ndraznet.

3

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

pai ce iti pare asa de ciudat?de exemplu cand arata 12:00 si 0:00 ceasul tot 12 fix arata,nu?

Adaugat: 20-02-2008 11:15

pisulica wrote:

Am auzit o poveste care suna cam asa:
Cica D-zeu o dat la om la magar si la caine 30 de ani de proba si dupa 30 de ani ii cheama pe fiecare sa vada cum sta treaba.
Si vine cainele si zice: Doamne mi-ai dat prea mult, mai taie din ani si mai da la alt cineva. Si D-zeu ii da la om. Vine dupa aia magaru si tot asa: Doamne mi-ai dat prea multi ani. Si D-zeu da ani tot la om ca asta-i cerea. Si uite asa ajunge si omu: pana la 30 de ani ii om, pana la 45 ii magar si dupa aia caine.

misto smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

4

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

bianca wrote:

pai ce iti pare asa de ciudat?de exemplu cand arata 12:00 si 0:00 ceasul tot 12 fix arata,nu?

Nu mi se pare ciudat, mi se pare ironic, gandeste-te la un ceas care nu mai are baterie si practic nu mai indica timpul, deci pentru ceea ce e el facut sa-l folosesti nu-l mai poti folosi si cu toate astea de 2 ori pe zi indica ora exacta. Putem sa extrapolam putin si asupra unor altor lucruri, oameni, etc care ni se par stricate, bune de nimic, de neluat in seama, etc, dar totusi au particularitatile lor care, pentru un moment le fac la fel de precise, bune, ca altele care nu sunt considerate stricate, bune de nimic, etc. Nu-mi vine un exemplu concret acuma in cap dar o sa revin cu exemple.

Si codat, Si coltat, Si istet, Si-ndraznet.

5

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

orice obiect oricat de vechie e bun la ceva smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

6

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

pisulica wrote:

Am auzit o poveste care suna cam asa:
Cica D-zeu o dat la om la magar si la caine 30 de ani de proba si dupa 30 de ani ii cheama pe fiecare sa vada cum sta treaba.
Si vine cainele si zice: Doamne mi-ai dat prea mult, mai taie din ani si mai da la alt cineva. Si D-zeu ii da la om. Vine dupa aia magaru si tot asa: Doamne mi-ai dat prea multi ani. Si D-zeu da ani tot la om ca asta-i cerea. Si uite asa ajunge si omu: pana la 30 de ani ii om, pana la 45 ii magar si dupa aia caine.

da stii de ce l-o facut dumnezeu mai intai p adam,nu?avea nevoie de o ciorna sa iasa eva perfecta! tongue

slm

7

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

adica ce vrei sa spui?zau ca nu am inteles.adica fetele sunt mai dificile ,mai perfecate sau cum? hmm

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

8

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

AXIOME:

1.Fluierul piciorului este un dispozitiv de gasire a mobilei pe intuneric.

2.Intuitia este o calitate a femeii care o ajuta sa-si contrazica barbatul inainte ca acesta sa apuce sa deschida gura.

3.Cine zambeste atunci cand lucrurile merg prost s-a gandit deja pe cine sa dea vina.

4.Probabilitatea sa intalnesti pe cineva cunoscut creste atunci cand esti cu cineva cu care nu trebuie sa fii vazut.

5.Intuitia este o stiinta exacta.

6.O concluzie marcheaza intotdeauna momentul in care ai obosit sa gandesti.

7.Hard-disk-urile sunt intotdeauna pline. N-are rost sa incerci sa faci rost de mai mult spatiu. Datele se vor extinde pana ocupa tot spatiul liber.

8.Oamenii, ca si natiunile, vor actiona rational numai dupa ce toate celelalte posibilitati au fost epuizate.

9.Poti invata o pisica sa faca orice vrea ea.

10.Nu e destul sa fii tu norocos, trebuie ca ceilalti sa nu fie.

11.Stressul inseamna sa te trezesti urlind, apoi iti dai seama ca nu dormeai.

12.Toate femeile sunt bune - bune de nimic sau bune la ceva.

13.Cred ca barbatii care au cercel in ureche sunt mai bine pregatiti pentru casatorie. Au suferit si au cumparat bijuterii.

14.Sfatul meu este sa te casatoresti. Daca vei avea o nevasta buna, vei fi fericit; daca nu, vei deveni filosof.

15.Nu am aflat ce este fericirea decat in momentul in care m-am casatorit. Dar atunci era deja prea tarziu.

16.Verighetele: cele mai mici catuse din lume.

17.Burlacii stiu mai multe despre femei decat barbatii casatoriti; in caz contrar, ar fi si ei casatoriti.

18.Femeile sunt pasionate de matematica. Isi impart varsta la 2, dubleaza pretul hainelor si adauga intotdeauna 5 ani la varsta prietenei cele mai bune.

19.Cea mai buna metoda de a tine minte ziua sotiei tale este sa o uiti odata.

Adaugat: 15-04-2008 22:32

Doctore, ma chinuie ingrozitor coloana. (Constantin Brancusi)

Posteritatea va crede ca am avut un singur ou. (Columb)

Prefer rima imbratisata. (Veronica Micle)

Femeile cu picioare lungi, sunt cele mai bune la pat. (Procust)

Duc o viata regulata; ma culc la sapte, ma scol la sapte. (Alba ca Zapada)

Femeia model trebuie sa fie tanara. (Corneliu Baba)

A fost nunta cu dar, dar nu cine stie ce! (Zamfira)

N-aveti, cumva, un foc? (Nero)

Si totusi, se invarteste! (Galileo Galilei la un chef)

Suntem rude dar foarte indepartate (Fratii Grimm)

Eu sunt o exceptie: mi-am facut carul vara. (Nicolae Grigorescu)

De cand cu politica, am tras poezia pe linie moarta. [A.(carul) Paunescu]

Justitia noastra este bolnava. (un doctor in drept)

Am fost corigent la zoologie si literatura. (La Fontaine)

Am oscilat intre Scoala Ardeleana si Scoala Militara. (Petru Maior)

Aria cercului se bucura de o celebritate nemeritata. (Giuseppe Verdi)

Noi vrem pamant! (un extraterestru)

Nu intrati in marile complexe cu sotia. (Freud)

Am picat la tanc! (Aurel Vlaicu)

Tabloul lui Repin este lipsit de simboluri. (Mendeleev)

Intr-un triunghi conjugal, ipotenuza este iubita la patrat. (Pitagora)

Cand pun mana pe un roman bun, nu-l las pana nu-l termin. (Cleopatra)

Cartea mea de capatai este "Dupa douazeci de ani". (Silviu Brucan)

Ma duc sa ma caut. ( Fiul ratacitor)

Astept Ziua Recunostintei. (Penes Curcanul)

Ce mica-i lumea! (Gulliver in tara piticilor)

Nu-mi fac planuri de viitor. (Nostradamus)

Toti oamenii de valoare au zburat din Romania. (Henri Coanda)

De fapt, la tara eu n-am vara, ci un var. ( George Toparceanu)

Vrem sa ne pastram limba si portul. (un constantean - R Mazare)

Ca orice om, am fost si eu la stramtoare. (Magellan)

Marile cuceriri le-am facut in moteluri. (Gingis-Han)

Eu stau, tu stai, el sta. (Imnul de stat)

Ostenii mei, astazi avem exercitii de tragere. (Vlad Tepes )

Americanii s-au obisnuit cu insula in coasta. (Fidel Castro)

Am ajuns in America pentru ca m-a trimis nevasta dupa cartofi. (Cristofor Columb)

Forma mea de protest este demonstratia. (Pitagora)

:k:

9

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

nu am inteles niciuna smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

10

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

O sa intelegi mai incolo cand mai acumulezi cunostinte :einstein: , rabdare wink

Adaugat: 17-06-2008 18:29

Cu o ocazie oarecare, vizitind Anglia, George W. Bush a fost invitat la un ceai cu regina.
 
Zambitor, dar cu o netrucata curiozitate, Bush jr o intreaba:
 
- La capatul unei asa frumoase cariere, stimata doamna, mi-ati putea raspunde la o intrebare?
 
- Desigur, - spuse regina.
- Ei bine - cuteza Bush -, care credeti ca este esenta leadership -ului? Care este secretul unei bune conduceri?

Cu un zimbet suav, regina raspunse:
 
- In opinia mea, filozofia minimala a conducerii cere sa fii inconjurat de oameni inteligenti.
- Si cum iti dai seama cine este inteligent si cine nu? insista presedintele.
 
- Foarte simplu, spuse regina ridicindu-se, permiteti-mi sa va arat.
Imediat ea il suna pe Tony Blair, pune telefonul pe speakerphone si spune:
 
- Domnule prim-ministru, va rog raspundeti-mi la o intrebare: Mama dvs. are un copil, tatal dvs. are un copil, iar acest copil nu este nici fratele si nici sora dvs. Cine este el?

Blair raspunde imediat:
- Sunt exact eu, Milady.
- Corect - spune regina. Multumesc si la revedere, mister Blair.
 
Iar apoi, privindu-l pe Bush:
- Ati inteles, domnule presedinte?.
- Da, doamna! Foarte interesant! Fiti sigura ca o sa folosesc aceasta lectie! spuse presedintele SUA.
 

Odata intors la Washington, Bush jr. se hotari sa-l puna la test pe Jesse Helms, presedintele Comitetului pentru Relatii Externe din Senat. Convocat, senatorul vine.
 
- Draga Helms, ma intreb daca ai fi capabil sa-mi raspunzi la o intrebare.
- Desigur, dle presedinte.
- Ei bine - incepu Bush -, mama ta are un copil, tatal tau are un copil, copilul asta nu este nici fratele si nici sora ta. Cine este el?

Helms roti cateva clipe ochii intre tavan si podea si finalmente intreba pe sef daca i-ar putea da raspunsul dupa o usoara meditatie. Intors la Senat, el convoaca pe data cativa republicani, alaturi de care zaboveste cateva ore asupra problemei, fara sa ajunga la o solutie.

Prada disperarii, Helms il suna pe Colin Powell, la Departamentul de Stat:
- Asculta, fiule, maica-ta are un copil, taica-tau are un copil, si acest copil nu este nici frate-tau si nici sora-ta. Cine este el?
 
Powell raspunse pe data:
- E simplu, sint eu.

Mult mai usurat, Helms fuge sageata inapoi la Casa Alba, trece in zbor pe langa secretariat si intra gafaind in Biroul Oval.
- Stiu raspunsul, domnule! Stiu cine este blestematul asta de tip! E Colin Powell!

De peste birou, mangaind usor spatarul fotoliului, gandind probabil la ce noroc are regina cu asa oameni inteligenti pe langa ea - englezii astia! -, cu o nemascata grimasa de dezgust pe fata, Bush ii raspunde:
 
- Oh, God! Gresit, cretinule! E Tony Blair!  :k: :bravo: smile

11

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

12

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

smile=)

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

13

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

nici Bush nu intelesese.trebuia sa spuna ca  Jesse Helms (adica cel intrebat) smile .

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

14

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

DEFINITII NOI DIN DEX 2008:
INFOCARE = transformare in foca;
GHINIOANE = varianta moldoveneasca pentru ardelenescul "Bine, Ioane";
IMPRASTIERE = rezultatul procesului prin care betivii se fac prastie;
BIZAR = zar dublu;
MACEL = mac mic;
MICROSCOP = scop marunt;
INVIORAT = prevazut cu vioara;
LESINA = pe unde merge "le tren";
MERITORIU = teritoriul ocupat de livada de meri;
RATEU = pateu din carne

Adaugat: 19-06-2008 22:45

In pauza de masa, un elev, nemaiavand loc nicaieri, se aseaza la masa cu un profesor. Profesorul, indiganat, zice: Porcul porumbelului nu-i este prieten. La care elevul: Bine, eu am ZBURAT. Nervos, a doua zi la curs, profesorul il provoaca pe elev: Te duci pe drum si gasesti 2 saci - unul cu minte, unul cu bani. Pe care il alegi? Elevul: Pe cel cu bani. Profesorul: Prost raspuns. Eu l-as alege pe cel cu minte. La care elevul: Fiecare cu ce-i lipseste. Nemaiputand suporta, profersorul le da test la totzi. A doua zi, aduce lucrarile corectate. La elevul nostru scria doar BOU, fara nici o nota. La care elevul, ridica mana si zice: Domn profesor, v-ati semnat, dar nota nu ati pus-o.

Si codat, Si coltat, Si istet, Si-ndraznet.

15

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

16

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

Un somer merge sa se angajeze la Microsoft ca om de servicu. Managerul de acolo il supune unui test de aptitudini: spalatul podelelor, spalatul geamurilor etc. Dupa test ii spune:
- Vei avea un salariu de 30 $ pe zi. Lasa-mi adresa de e-mail ca sa-ti trimit formularul sa il completezi si sa-ti spun unde si cand sa vii in prima zi la lucru.
Somerul recunoaste cinstit ca nu are nici calculator, nici adresa de e-mail.
- Atunci inseamna ca tu virtual nu existi si deci nu te pot angaja la Microsoft”, ii spune managerul.
Uimit, omul pleaca si nestiind ce altceva ar putea face, cu ultimii 10 $ din buzunar cumpara o lada cu 10 kg de rosii de la supermarket, pe care, in doua ore, le revinde cu profit de 100%. Repetand procedeul de mai multe ori in ziua aceea ajunge seara cu aproape 100 $ mai mult decat avea dimineata. Asa a realizat ca putea sa traiasca vanzand rosii. Sculandu-se dimineata devreme si culcandu-se noaptea tarziu omul nostru a realizat un profit bun in scurt timp. Apoi si-a cumparat o masina pentru transportul rosiilor, iar la sfarsitul primului an a avut un intreg parc de camioane si o multime de angajati dintre somerii ca si el, toti vanzand rosii. Era momentul ca gandindu-se la viitorul sotiei si al copiilor sa faca o asigurare pe viata. A telefonat deci unei companii de asigurari si a ales o asigurare foarte scumpa, care sa reflecte noua lui situatie de milionar. La sfarsitul convorbirii, persoana cu asigurarea i-a cerut adresa de e-mail pentru a-i trimite documentatia. Cand omul nostru a spus ca nu are asa ceva, persoana de la compania de asigurari a fost uimita:
- Cum ai reusit atunci sa faci o asemenea avere fara internet, e-mail si e-commerce? Imagineaza-ti unde ai fi fost acum daca ai fi fost conectat de la inceput.
Milionarul rosiilor a raspuns prompt:
- Imi imaginez. As fi fost om de serviciu la Microsoft.
Morala :
1) Internetul, e-mail si e-commerce-ul nu trebuie sa ne conduca in viata.
2) Fa-ti un e-mail daca vrei sa fii om de serviciu la Microsoft.
3) Daca nu ai e-mail, dar muncesti din greu, inca poti deveni milionar.
4) Presupunand ca citesti aceasta povestire prin intermediul e-mailului sau internetului esti tot mai aproape de a deveni om de serviciu si tot mai departe de a deveni milionar.     smile

Si codat, Si coltat, Si istet, Si-ndraznet.

17

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

18

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

Americanul spune mandru: - We have George W. Bush, Stevie Wonder, Bob Hope and Johnny Cash!

Romanul spune si el: - We have Traian Basescu, no wonder, no hope, no cash.

Si codat, Si coltat, Si istet, Si-ndraznet.

19

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

20

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

smile=)=)=)=)=)=)=)=)=)=)=)=)=)=)=)=)=)=) super

iubesc animalele!!!

21 (edited by lupu 25-09-2008 22:07)

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

Este foarte periculos sa fii sincer in conditiile in care nu esti si prost. George Bernard Shaw  wink

Adaugat: 19-09-2008 12:08

Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu foarte siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli. Bertrand Russell

Si codat, Si coltat, Si istet, Si-ndraznet.

22

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

lupu wrote:

Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu foarte siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli. Bertrand Russell

super tare citatul! :bravo:

23

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

aham

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

24

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

Da, din pacate...

Daca nu-ti poti schimba soarta, schimba-ti atitudinea. Amy Tan

Si codat, Si coltat, Si istet, Si-ndraznet.

25

Re: Povesti, pilde si vorbe de duh

Lucrurile nu sunt intotdeauna ceea ce par a fi


Doi ingeri calatori s-au oprit sa-si petreaca noaptea in casa unei familii instarite. Familia a fost rea si a refuzat sa-i lase pe ingeri sa innopteze in camera de oaspeti. In schimb, le-a oferit o camaruta in subsol.
In timp ce isi faceau paturile, ingerul cel batran a vazut o gaura in perete si a reparat-o imediat.
Cand ingerul cel tanar l-a intrebat de ce, celalalt inger i-a raspuns: "Lucrurile nu sunt intotdeauna ce par a fi".
In noaptea urmatoare ingerii au ajuns sa se odihneasca in casa unui om foarte sarac, dar foarte ospitalier, taran ce locuia impreuna cu sotia lui.
Dupa ce au impartit cu ei putina mancare ce o aveau, i-au lasat pe ingeri sa doarma in patul lor, unde se puteau odihni in voie.
Cand s-au trezit a doua zi, ingerii i-au gasit pe taran si pe sotia lui plangand. Singura lor vaca al carei lapte era singurul lor venit, murise pe camp.
Ingerul cel tanar s-a infuriat si l-a intrebat pe cel batran, cum se poate intampla un asemenea lucru?
"Primul om avea tot si totusi l-ai ajutat", a spus el.
"A doua familie avea atat de putin, dar era in stare sa imparta totul, si tu i-ai lasat vaca sa moara".
"Lucrurile nu sunt intotdeauna ce par a fi", i-a raspuns ingerul cel batran.

"Cand am stat in subsol am observat ca in gaura din perete era depozitat aur. De vreme ce stapanul era obsedat de lacomie si era incapabil sa-si imparta bogatia cu altcineva, am astupat zidul ca sa nu o mai gaseasca.
Noaptea trecuta cand am dormit in patul familiei de tarani, ingerul mortii a venit dupa sotia lui. I-am dat in schimb vaca.

"Lucrurile nu sunt intotdeauna ce par a fi".

Uneori chiar asa se intampla cand lucrurile nu se desfasoara asa cum ar trebui.Daca ai credinta, e nevoie doar sa crezi ca orice intamplare este intotdeauna in avantajul tau. S-ar putea sa nu stii (sa nu afli de ce anume te-a pazit Dumnezeu) ...

Unii oameni intra in viata noastra si pleaca repede... Unii ne devin prieteni si stau aproape de noi...lasandu- si minunatele amprente asupra inimii noastre... si noi nu mai suntem aceiasi pentru ca ne-am facut un prieten bun!!!

Ieri a trecut. Maine este un mister. Astazi este un dar. De aceea se cheama prezent (de la present = dar)! Cred ca viata aceasta este deosebita... traieste si savureza fiecare moment... :pls:

:heart: crin_alb :heart: