26

Re: Xipho

chestia este ca i-a mai crescut burtica de atunci de cand i-am facut poza...... neutral

Adaugat: 30-12-2009 13:42

buna..am o veste super frumoasa...femela mea platy tocmai a nascut azi dimineatza....dar din pacate aseara am vazut ca masculul sta dupa ea si nu i-am pus cutiutza pt puiuti.nu am stiut sigur ca trebuie sa-i faca..mi se parea cv ciudat dar am lasat-o iar dimineatza cand m-am trezit nu mai avea burta..si m-am alarmat :wow: :wow: :wow: dar nu vazusem nimic in acvariu..iar acum am gasit unul dar..cred ca au mai mancat....este bun si acesta..este foarte micutz..si are niste ochisori minusculi..dar imi pare rau pt ceilalti asta dak nu a fost singurul...ma simt vinovata pt asta..ca aseara chiar ma ganseam sa-i pun cutiutza... :cry:

Adaugat: 04-01-2010 20:53

si o pozitza und il tin..eu sper sa fie femela.... :rusine: nu ii pot face acum lui pt ca nu se vede prea bn in poza o sa mai incerc maine.. :wis:

Adaugat: 04-01-2010 21:27

:d

:heart: -SABINA- :heart:

27

Re: Xipho

Pacat pentru puiuti....daca iai lasat in acvariu....inseamna ca masculul a mancat f bine az noapte smile) Pt ca de obicei viviparii fac in jur de 5-50 puiuti..... :k:

28 (edited by alen 19-01-2010 14:54)

Re: Xipho

toti viipari nasc pui vii si daca nu stiati ei isi mananca puii si mamele puilor eu am patit-o cu o guppyta.
Eu am 33 pui guppy

Acvariul meu de 40 L:1 mascul gurami,2 xipho,2 cory si multi guppy,2 carasi,2 zebre  Acvariul de 10 L: 30 pui zebre Acvariul de 1,5L:2 pui xipho

29

Re: Xipho

stiu ca ii mananca...acum trebuie sa-mi nasca 4 femele guppy.. smile smile smile ma copleseste..:wis: :wow:

:heart: -SABINA- :heart:

30

Re: Xipho

te umplii de puii!!!!Unde o sa ii tii?

Acvariul meu de 40 L:1 mascul gurami,2 xipho,2 cory si multi guppy,2 carasi,2 zebre  Acvariul de 10 L: 30 pui zebre Acvariul de 1,5L:2 pui xipho

31

Re: Xipho

i las in acvariu...hrana vie..=) deci nu pot sa fac fatza...si acum care traieste traieste...tocmai mi-a murit azi o femela.. :cry: si o sa postez la guppy..ca aici este despre xipho.. wink

:heart: -SABINA- :heart:

32

Re: Xipho

poti sa ii prinzi si sa ii pui intr-un recipient(eu asa fac) acolo nu am filtru si le schimb 10% din apa in fiecare seara. :sol:

Acvariul meu de 40 L:1 mascul gurami,2 xipho,2 cory si multi guppy,2 carasi,2 zebre  Acvariul de 10 L: 30 pui zebre Acvariul de 1,5L:2 pui xipho

33

Re: Xipho

Bunaa ! :sanatate: azi mi-a nascut Xiphoritza :bravo: am in jur de 25 de puiuti foarte mici....dar daca ma puteti ajuta cu o sugestie... :pls: Ce sa le dau de mancare ?? :angel: Purici e bine ?

34

Re: Xipho

2 zile nu le dai de mancare,se vor hrani din sacul viterin.Poti sa le dai mancare de adulti facuta praf sau infuzori.DAca mai ai nelamuriri intrabama.

Acvariul meu de 40 L:1 mascul gurami,2 xipho,2 cory si multi guppy,2 carasi,2 zebre  Acvariul de 10 L: 30 pui zebre Acvariul de 1,5L:2 pui xipho

35

Re: Xipho

ok...multumesc mult...sper sa imi traiasca...e prima data cand imi naste...

36

Re: Xipho

stiu cum e

Acvariul meu de 40 L:1 mascul gurami,2 xipho,2 cory si multi guppy,2 carasi,2 zebre  Acvariul de 10 L: 30 pui zebre Acvariul de 1,5L:2 pui xipho

37

Re: Xipho

Multumesc pentru sfaturi....pui traiesc si mia mai nascut o xiphoritza... :bravo: in total am acum 31 de puiuti si astept sa nasca alta smile stiu ca va ganditi ca, cate femele am am 5 tongue De catevva zile seara o bag in maternitate sa nu cumva sa nasca in timpul noptii si sa pierd puii... :k: Pentru Puiuti miam mai loat un acvariu mai micutz.... Multumesc Mult.. smile

38

Re: Xipho

buna, vroiam sa va intreb dak stie cineva dak a tinut  in acelasi acvariu fosilis cu xipho sau dak stiti cei care se pricep dak sunt compatibili (sau cu molly).....astept raspuns

Adaugat: 31-01-2010 21:52

buna, s-ar potrivi intr-un acvariu de 30 l 3 xipho (1 mascul si 2 femele), 3 betta (1 mascul si 2 femele) si 2 cory.......e destul spatiu ???

,,metalrock,, and animals forever........ :rock:

39

Re: Xipho

deci....mi-a nascut o guppy..si o platy....si..acum am ogroaza de pui :heart: :hihi: :hihi: :hihi:  :caine: :caine: 58... :elefant:

:heart: -SABINA- :heart:

40

Re: Xipho

Vai ce micuti sunt big_smile sa-ti traiasca smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

41

Re: Xipho

eu am o gramada de pui am si de 5 luni.

Acvariul meu de 40 L:1 mascul gurami,2 xipho,2 cory si multi guppy,2 carasi,2 zebre  Acvariul de 10 L: 30 pui zebre Acvariul de 1,5L:2 pui xipho

42

Re: Xipho

Asteptam poze cu ei smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

43

Re: Xipho

Estera wrote:

Vai ce micuti sunt big_smile sa-ti traiasca smile

ms  :heart:

Adaugat: 04-02-2010 15:43

deci.....cum imi dau seama daca o femela platy s-a transformat in baiat..?////..pun aceasta intrebare deoarece masculul platy nu se mai atinge de ea de cateva sapt si o alearga pe cealalta platy care este albatra.....el este assorted..... :cocos:

:heart: -SABINA- :heart:

44

Re: Xipho

am mai incercat sa le fac poze dar nu a mers sunt rapizi

Adaugat: 04-02-2010 18:34

nu doar la xipho se intampla asta si deutschland nu poti tine 3 betta doar 1 deoarece Betta+batta= :furios:

Acvariul meu de 40 L:1 mascul gurami,2 xipho,2 cory si multi guppy,2 carasi,2 zebre  Acvariul de 10 L: 30 pui zebre Acvariul de 1,5L:2 pui xipho

45

Re: Xipho

corect.eu am 2 masculi dar nu in acelasi borcan.iar amandoi isi umfla gulerul unul la altul
big_smile

46

Re: Xipho

alen wrote:

nu doar la xipho se intampla asta si deutschland nu poti tine 3 betta doar 1 deoarece Betta+batta= :furios:

stiu ca nu doar la xipho..da cum imi dau seama ca s-a transformat...?arata altfel sau ce..?

:heart: -SABINA- :heart:

47

Re: Xipho

yikes Dar e normal sa se transforme din femela in mascul? Si invers? yikes Nu prea stiu mare lucru despre pesti dar asta chiar ca n-am mai auzit big_smile neutral

48

Re: Xipho

Poly daca sa transformat in mascul ii va creste coada lunga... ["spada"] Birdslover da e normal....se mai intampla... wink

49

Re: Xipho

nu am specia aceea cu spada..am platy.. smile......

:heart: -SABINA- :heart:

50

Re: Xipho

Da, dar din cate stiu eu doar Xipho isi pot schimba sexul hmm :wis: ...