1 (edited by Printzesa 08-10-2007 15:19)

Topic: Tarantule

Buna tuturor!

mi-ar placea sa-mi cumpar o tarantula, dar nu prea stiu nimic despre ele. mi se par foarte frumoase si gratioase, chiar daca mi-e si putzin frica de ele.
aveti idee oare sunt periculoase? adica, ce as risca daca mi-as lua una?

2

Re: Tarantule

nu  prea ma pricep da eu nu mi-as lua tarantula...mie una nu imi plac paianjenii da daca vrei caut informatii si le pun aici

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

3

Re: Tarantule

tarantulele sunt mai mari decat paianjenii si au ceva par pe ei. culorile de baza sunt negru si maro...

Muşcătura tarantulei NU ESTE MORTALĂ!!
Daca cumva din neglijenţă, aţi reuşit sa fiţi muscat de o tarantulă, veninul injectat în om cauzează o uşoară umflătură, urmată de o inflamaţie zonală cu mâncărimi şi usturimi care dispar intr-un timp relativ scurt. Totuşi muşcătura este pe departe de a fi plăcută, cei care au fost muscaţi declara ca este relativ dureroasă. Şansele de a fi muscat sunt atât de mici , ca nu sunt motive de îngrijorare. Doar dacă ţineţi cu tot dinadinsul să puneţi mana pe tarantula. în general tarantula musca doar ca sa se hraneasca, iar omul nu face parte din meniu.

Cu toate ca şi masculul şi femela sunt capabili să muşte dacă sunt provocaţi sau se simt ameninţaţi, acest lucru se întâmplă rar şi veninul lor este considerat ne-toxic pentru oameni.
daca totusi sunteti muscat...: Curăţaţi muşcătura cu săpun şi apă şi protejaţi-o de supra-infectare. Pielea expusă la perişorii iritanţi se tratează indepartandu-i cu bandă adezivă.


acesta este luat de pe net!!!

4

Re: Tarantule

multumesc pentru informatii. nu stiu ce sa zic. inca ma tot gandesc daca sa iau una sau nu. oricum, am de gand sa ma mai documentez sa vad exact ce si cum. desi intr-un fel mi-e si mila sa tin una intr-un acvariu/terariu sau ce-o fi. adica, cam cum ar fi viata ei inchisa intr-un spatiu atat de restrans?:(

5

Re: Tarantule

mie una mi`ar place sa imi iau o tarantula dar nu mai am timp si pentru ea...am papagalii si cainii si pe langa astea mai am si 3 broaste testoase wink

6

Re: Tarantule

sasha_alexa wrote:

mie una mi`ar place sa imi iau o tarantula dar nu mai am timp si pentru ea...am papagalii si cainii si pe langa astea mai am si 3 broaste testoase wink

da' stiu ca ai ceva animale! smile o mica gradina zoologica smile cum se inteleg cu totii pe acolo? nu se intersecteaza?

7

Re: Tarantule

Printzesa wrote:

multumesc pentru informatii. nu stiu ce sa zic. inca ma tot gandesc daca sa iau una sau nu. oricum, am de gand sa ma mai documentez sa vad exact ce si cum. desi intr-un fel mi-e si mila sa tin una intr-un acvariu/terariu sau ce-o fi. adica, cam cum ar fi viata ei inchisa intr-un spatiu atat de restrans?:(

chiar daca nu o iei tu, o s-o ia altu shi tot asha inchisa o sa stea, doar nu-tzi inchipui ca cineva o sa o duca in jungla sa-i dea drumu. am citit pe net ca nu mori din cauza mushcaturii, da potzi sa ai reactzii alergice.

8

Re: Tarantule

yoyo_suricata wrote:
Printzesa wrote:

multumesc pentru informatii. nu stiu ce sa zic. inca ma tot gandesc daca sa iau una sau nu. oricum, am de gand sa ma mai documentez sa vad exact ce si cum. desi intr-un fel mi-e si mila sa tin una intr-un acvariu/terariu sau ce-o fi. adica, cam cum ar fi viata ei inchisa intr-un spatiu atat de restrans?:(

chiar daca nu o iei tu, o s-o ia altu shi tot asha inchisa o sa stea, doar nu-tzi inchipui ca cineva o sa o duca in jungla sa-i dea drumu. am citit pe net ca nu mori din cauza mushcaturii, da potzi sa ai reactzii alergice.

da, ai si tu dreptate... intr-adevar daca nu o iau eu o ia altcineva sad
asta cu alergiile e cam nashpa, ca sunt cam alergica la diverse chestii. poate ar trebui sa intreb un medic, dar cine naiba se pricepe la asa ceva?! lol

9

Re: Tarantule

sau potzi sa ai grija sa nu te mushte tarantula (evident..daca itzi iei una).:)

10

Re: Tarantule

yoyo_suricata wrote:

sau potzi sa ai grija sa nu te mushte tarantula (evident..daca itzi iei una).:)

da, corect. chiar ma gandeam ca totusi trebuie sa bagi mana in cusca din cand in cand (sa pui mancare, sa cureti etc). daca ma ataca? ca e totusi o creatura salbatica, nu se poate domestici ca alte animale. si mai trebuie banuiesc sa o scot si din cusca atunci cand fac "curatenie generala" la ea acasa. smile
oricum, cred ca pot sa port ceva manusi.

11 (edited by yoyo_suricata 10-10-2007 14:04)

Re: Tarantule

Cea mai uşoară metodă de manipulare a acestor animale este următoarea: se ia o sticlă de plastic căreia i se elimină porţiunea de la bază, obţinându-se astfel un clopot. Cu ajutorul unui beţişor lung (creion, ac de croşetat, etc), se ghidează animalul spre interiorul sticlei. Porţiunea deschisă a „clopotului” poate fi blocată cu un capac, o carte, etc. în perioada în care trebuie să menţinem nevertebratul afară din terariu. Pentru scoaterea animalului din sticlă, se desface capacul de la gura recipientului, ghidându-se (prin atingeri uşoare cu ajutorul beţişorului) animalul spre baza „clopotului”.
Nu recomandăm manipularea acesstor animale cu mâna goală pt ca intepatura sau muscatura lor poate fi neplăcută.

am gasit pe www.spiderzz.3x.ro. zic sursa ca sa nu zica nimeni k am copiat shi k imi atribui munca altuia :ironic:

12

Re: Tarantule

Printzesa wrote:
sasha_alexa wrote:

mie una mi`ar place sa imi iau o tarantula dar nu mai am timp si pentru ea...am papagalii si cainii si pe langa astea mai am si 3 broaste testoase wink

da' stiu ca ai ceva animale! smile o mica gradina zoologica smile cum se inteleg cu totii pe acolo? nu se intersecteaza?

sa vezi cand aveam si pisica si hamsteri si + 2 papagali (adik 4 in total)
era o teroare. smile)

13

Re: Tarantule

Mie mi-e foarte frica de animalutele astea :rusine:

14

Re: Tarantule

yoyo_suricata wrote:

Cea mai uşoară metodă de manipulare a acestor animale este următoarea: se ia o sticlă de plastic căreia i se elimină porţiunea de la bază, obţinându-se astfel un clopot. Cu ajutorul unui beţişor lung (creion, ac de croşetat, etc), se ghidează animalul spre interiorul sticlei. Porţiunea deschisă a „clopotului” poate fi blocată cu un capac, o carte, etc. în perioada în care trebuie să menţinem nevertebratul afară din terariu. Pentru scoaterea animalului din sticlă, se desface capacul de la gura recipientului, ghidându-se (prin atingeri uşoare cu ajutorul beţişorului) animalul spre baza „clopotului”.
Nu recomandăm manipularea acesstor animale cu mâna goală pt ca intepatura sau muscatura lor poate fi neplăcută.

am gasit pe www.spiderzz.3x.ro. zic sursa ca sa nu zica nimeni k am copiat shi k imi atribui munca altuia :ironic:

merci de informatii smile cred ca nu m-as fi gandit la metoda asta dar chiar pare o metoda buna

Adaugat: 13-10-2007 14:54

ma mai gandesc inca daca sa-mi iau sau nu tarantula. sa vad si cam cat costa....
oricum, va anunt daca o iau wink

Adaugat: 13-10-2007 14:56

am facut si eu cercetari si studii despre tarantule. am ajuns la concluzia ca nu e cazul sa-mi iau una. am inteles ca au pe corp niste perisori foarte iritanti pe care ii arunca in aer. cica daca ii inhalezi e foarte nashpa si eu si sunt cam alergica... cica tusesti in ultimul hal. iar daca iti ajung pe piele iar e foarte nashpa. mai sunt si unele tarantule care nu au perisori de-astia, dar alea cica sunt foarte foarte agresive si risti sa te muste ca sunt foarte rapide. si daca te musca...
imi plac foate mult, dar nu ma risc totusi...

15

Re: Tarantule

nu stiu ce vezi la tarantule da oricum iti poti lua un hamster.e mult mai dragut decat o tarantula,dupa parerea mea :ironic:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

16

Re: Tarantule

bianca.....si mie imi plac dar nu am conditii sa le tin. poate ei nu`i plac pasarile dar ea nu a zis nimik hmm

17

Re: Tarantule

bianca wrote:

nu stiu ce vezi la tarantule da oricum iti poti lua un hamster.e mult mai dragut decat o tarantula,dupa parerea mea :ironic:

pai imi plac pentru ca sunt elegante si gratioase. au culori frumoase si par delicate, dar sunt chiar periculoase. si cred ca sunt interesant de urmarit. si parca sunt si oarecum misterioase... smile
hamsterii sunt foarte dragutzi, dar taiesc prea putin si as suferi prea mult...

Adaugat: 22-10-2007 14:27

sasha_alexa wrote:

bianca.....si mie imi plac dar nu am conditii sa le tin. poate ei nu`i plac pasarile dar ea nu a zis nimik hmm

multumesc pentru solidaritate sasha_alexa wink
imi plac si pasarile, dar nu am avut niciodata una. poate o sa-mi iau una totusi la un moment dat. toate animalele imi plac! smile

18

Re: Tarantule

da scuze.da nu prea pot spune ca imi plac da daca le privesti dintr-o alta perspectiva poate sunt dragute....

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

19 (edited by ariadna 25-03-2008 09:06)

Re: Tarantule

Eu chiar ma temeam de ele; nu am vazut niciodata una in realitate, dar le-am privit din alt "unghi" si chiar mi se par dragute!:):D

Don't worry, be happy!:)

20

Re: Tarantule

pai orice animal care nu-tzi place, dak incerci sa il priveshti altfel, potzi sa vezi multe lucruri interesante la el. mie mi-e frik de molushte shi broashte, da poate dak ma uit altfel la ele nu o sa ma mai tem atat (pana acuma nu am incecat asha ceva).

21

Re: Tarantule

yoyo_suricata wrote:

pai orice animal care nu-tzi place, dak incerci sa il priveshti altfel, potzi sa vezi multe lucruri interesante la el. mie mi-e frik de molushte shi broashte, da poate dak ma uit altfel la ele nu o sa ma mai tem atat (pana acuma nu am incecat asha ceva).

da, ai dreptate yoyo, asa este!
mie mi-e frica de gandaci, rame, viermi si de meduze, adica nu-mi plac, in sensul ca mi-e sila de ele.

22

Re: Tarantule

De gandaci si mie mi-e frica!

Don't worry, be happy!:)

23

Re: Tarantule

Printzesa wrote:
yoyo_suricata wrote:

pai orice animal care nu-tzi place, dak incerci sa il priveshti altfel, potzi sa vezi multe lucruri interesante la el. mie mi-e frik de molushte shi broashte, da poate dak ma uit altfel la ele nu o sa ma mai tem atat (pana acuma nu am incecat asha ceva).

da, ai dreptate yoyo, asa este!
mie mi-e frica de gandaci, rame, viermi si de meduze, adica nu-mi plac, in sensul ca mi-e sila de ele.

intradevar trebuie sa facem diferentza intre a ne fi frica si a ne fi sila de un vertebrat sau de un nevertebrat,sunt sigura ca de ati fi puse intr-o situatie cat de cat la limita si ar trebui sa luati atitudine in fatza unui animal de care va este sila ati face-o, nu v-ar fi frica! si intradevar ce nu are par si nu zambeste ne cam desgusta, dar nu ne pot face rau decat in masura in care ne expunem fara rost. sa aveti parte de soare si zambete, numai bine! wink

slm

24

Re: Tarantule

exact! mie mi-e mai mult sila de ele. frik nu era de ce.:)

25

Re: Tarantule

mie imi e si frica si sila...am un fel de fobie...pur si simplu mi-e frica de paianjeni.poate am vazut prea  multe filme de groaza da cand vad un paianjen parca vad un criminal cu pusca in mana,asa mi-e frica de paianjeni.poate credeti ca e exagerat dar....

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you