1

Topic: Ce este animalul?

Animalul este un prieten care chiar daca ii faci ceva un se supara  doar fuge iar apoi se intoarce .
DAR TU CE FACI CAND TE MUSCA ?

2

Re: Ce este animalul?

Cand ma musca animalul(vreau sa spun ca m-au muscat,ciupit,zgariat aproape toate animalele pe care le am avut/le am,inclusiv hamsterul,canarul si porcusoru de guinea)il las in pace sa se linisteasca,caci stiu ca m-a muscat ori din cauza ca este stresat sau nervos,ori fiindca e chiar vina mea si am facut ceva ce nu i-a placut.De exemplu,daca ma musca porcusorul de guinea(si nu ma refer daca musca din joaca)cand il scot afara din cusca,nu mai interactionez cu el cateva minute,ceea ce nu ii place si isi va da seama ca a facut ceva gresit fara sa il lovesc.

3

Re: Ce este animalul?

pei sa sa fac? ca nu-loi mushca si eu pe el smile  smile smile smile il las sa-si revina si ma intorc apoi la el.

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

4

Re: Ce este animalul?

Cand ma musca Popi sau Cipy (perusii mei) de deget, le dau cioculetzul la o parte, ii vorbesc incet, apoi il ating cu degetul pe cioc si ii trece! Dar sunt f. atenta sa nu fac miscari bruste! big_smile

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

5

Re: Ce este animalul?

...Pai sa va povestesc si eu o mica patanie de genu asta...Eram la petshop ,si inaintea mea era o doamna cu un catelus bichon ( scuze daca n-am scris corect ) si eu pina s-ajung la rind ,ce sa fac ,il draganesc  ,il mingii pe tuturel si deodata ma muscat . Nu-mi venea sa cred ochilor ,tocmai mie sa-mi faca asa ceva ,care am salvat atitea animalute ,cum e posibil ,bla bla...m-am gindit eu . Dupa ce am cumparat am plecat acasa dunga si am plins o tira. Si amintindu-mi ca vinzatoarea mi-a zis ca a muscat mai multe persoane ,imediat mi-a venit in minte ca acel catelus a fost chinuit ,batut ,ceva de genu asta . Deci pentru aditudinea necorespunzatoare a animalelor  tot noi oamenii ,sintem responsabili ,asa ca trebuie sa meditam mai mult cind ne dorim un ciine sau o pisica .

6

Re: Ce este animalul?

knd ma musca...poi ce as putea sa fac? daca e al meu il las sa se calmeze(doar e normal) dak e vreun animal dp strada(nu abandonat k ala nu musca niciodata :pup: ) fug smile smile , nu stiu ce as face in privinta asta hmm smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

7

Re: Ce este animalul?

daca ma musca (cainele meu rottweiler mo muscat de trei ori) ce sai fac? daca ii fac ceva ma face breloc sad si daca mar musca porcusorul meu de guineea (ceea ce nu a facut niciodata) o las sa se linisteasca si dupa o scot sa se plimbe prin camera

8

Re: Ce este animalul?

pe mine m-a lovit calul popii.... si m-am prins ! Nu stau in fata sefului si in spatele calului !!!
De muscat inca nu m-a muscat nici un animal.....sper sa ramana asa .....

9

Re: Ce este animalul?

foxbox wrote:

pe mine m-a lovit calul popii.... si m-am prins ! Nu stau in fata sefului si in spatele calului !!!

Ce tare-i faza... smile smile :k:
Nu m-am putut abtine sa nu zambesc...asa ca pe viitor, mai multa atentie... :k:

:heart: crin_alb :heart:

10 (edited by deyseby 24-06-2009 14:04)

Re: Ce este animalul?

da chiar tare faza cu calul...eu nu iubes sarpele si nici reptilele in general. animalul este un suflet care te bucura atunci cand nu ai pe nimeni alaturi si care te iubeste cel mai mult si te respecta pt ajutorul pe care il dai.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

11

Re: Ce este animalul?

Este "persoana"de langa tine cu care iti imparti si bunele si relele ...aceasta iti este fidela, nu te insala, nu te minte si este alaturi de tine chiar daca de multe ori, n-ar trebui; iubirea pe care ti-o ofera este neconditionata... :heart:

:heart: crin_alb :heart:

12

Re: Ce este animalul?

Pe mine ma muscat cainele (ciobanesc german) de mana. Nu stiu sigur de ce pentru ca nu ii facusem mai nimic dar deh e si el batran si l-am iertat , chiar imi pare rau de el deoarece il stiu de cand eram copil si ne jucam impreuna ( din fericire nu m-a muscat grav smile ). Si acuma m-am cadorisit cu un hamster sirian pe care mi l-a adus o prietena temporar. De fiecare data cand ii dau de mancare sau ma apropii de el sare sa ma muste de deget. :furios: . l-am iertat odata ( e nouu , e speriat... ) si a doua oara dar pe urma l-am ceratat. Din fericire a inceput sa devina mai pasnic smile

Don't worry , be happy !

13

Re: Ce este animalul?

Animalul este...ceva minunat :heart:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

14

Re: Ce este animalul?

animalul este cel mai bun prieten :heart: cand esti trist animalul te inveseleste :pup: :pls:

- Bianca

15

Re: Ce este animalul?

crengutza wrote:

...Pai sa va povestesc si eu o mica patanie de genu asta...Eram la petshop ,si inaintea mea era o doamna cu un catelus bichon ( scuze daca n-am scris corect ) si eu pina s-ajung la rind ,ce sa fac ,il draganesc  ,il mingii pe tuturel si deodata ma muscat . Nu-mi venea sa cred ochilor ,tocmai mie sa-mi faca asa ceva ,care am salvat atitea animalute ,cum e posibil ,bla bla...m-am gindit eu . Dupa ce am cumparat am plecat acasa dunga si am plins o tira. Si amintindu-mi ca vinzatoarea mi-a zis ca a muscat mai multe persoane ,imediat mi-a venit in minte ca acel catelus a fost chinuit ,batut ,ceva de genu asta . Deci pentru aditudinea necorespunzatoare a animalelor  tot noi oamenii ,sintem responsabili ,asa ca trebuie sa meditam mai mult cind ne dorim un ciine sau o pisica .

mai degraba cainele ala nu a fost socializat, nu a fost educat, nu este un caine stabil. apoi, tu ai intrebat daca poti mangaia cainele? si aici este greseala ta, daca nu ai facut-o. nu te duci sa mangai un caine strain si apoi te plangi ca te-a muscat. oricum, cainii de talie mica, de obicei detinuti de persoanele mai in varsta, nu sunt tinuti in lesa, sunt alintati excesivi, li se permite orice, pentru ca deh..sunt de talie mica si ce rau pot face?..

16

Re: Ce este animalul?

Pana acum m-a muscat doar papagalul si.. am tipat :rusine:

17

Re: Ce este animalul?

m-a muscat doar papagalul pina acum :perus:

picii mei, va iubesc!!!!!!!!!!!!!!!!! ingerul meu pazitor este dasa

18

Re: Ce este animalul?

pe mine m-a muscat pana acum cainele:aveam vreo 5 ani si ii dadeam cainelui(cocker spniol) ceva vitamine,erau in forma de bat.doar una pe zii ii dadeam.odata am mai scapat inca una pe jos si cand am vrut sa o iau cainele ma zgariat putin.chiar in ziua aceea aveam un musafir venit din ungaria.mama era la servici(asistenta)iar tata cu musafirul nu stiau ce sa faca cu mine pt ca eu plangeam smile .am mers la doctor si mi-a dat un vaccin pt orice siguranta desi cainele era vaccinat iar dupa ce am primit injectia eu tot plangeam iar saracul nostru musafir cand veneam spre casa ne-am oprit la piata si mi-a cumparat pepene rosu doar sa nu mai plang smile))
iar papagalul m-a muscat pt ca l-am prins si a vrut sa scape smile

19

Re: Ce este animalul?

in filmul indian PRIETENUL MEU ELEFANTUL o melodie [aproape de sfarsit] suna cam asa                            Cand un om omoara un animal/Nimeni nu spune nimic/Cand un animal omoara un om/ Toti spun ca e un criminal/..    :elefant:  :elefant: Cred ca animalele asigura echilibrul naturii    :heart:  :heart:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

20

Re: Ce este animalul?

Si pe mine m-a muscat un caine al vecinei mele ,m-a muscat de CAP! :cry:  :cry: S-a intamplat cam asa:
Tatal ei venise de la oras si eu cu vecina si cu sora mea stateam la discutii in fata curtii ei.Ea ne-a rugat sa ii tinem de poarta (pt.ca nu statea) sa intre tatal ei cu masina ,iar ea isi tinea in curte cainele sa nu scape.Dupa un minut aud:
-Richi!Stai!
Vecina mea scapase cainele ,iar el a alergat afara din curte direct la mine.Eu am incercat sa fug,dar prea tarziu,fiind un caine de talie mare a sarit pe mine ,m-a dat jos si m-a muscat de.....CAP  :cry:  :cry:
Imediat parintii mei m-au dus la spital sa ma trateze.
De atunci imi e frica de cainele ala  :soarece: ,dar in vara o masina l-a calcat si a terbuit sa-i amputeze (am sris bine?) un picior  hmm ,dar si acum,fara un picior tot mi-e frica de el  :soarece:

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

21

Re: Ce este animalul?

yikes  Ce-a facuuut?!  :wow:
        ...
Si pe mine m-au mai muscat papagalii la inceput,m-a prins putin testoasa de deget,asa ,din dragoste smile  Dar nu ma supar niciodata pe ele :hug:  poate uneori le mai enervez smile

22

Re: Ce este animalul?

Buna.Imi amintesc ca am patit si eu ceva de genul asta cand eram mica.S-a intamplat cam asa:eram in vacanta la tara la bunica mea si ea tocmai se pregatea sa dea de mancare cainelui.Eu coboram de undeva din vie si voiam sa ma duc sa ma joc cu catelul,nestiind ca mananca.Cand am ajuns si m-am aplecat sa-l mangai,a sarit pe mine si m-a muscat de obraz.Acum am cicatricea mai incolo,pe la tampla si nu se mai vede atat de tare.Stiu foarte multi oameni care au avut axperiente la fel cu cainii si care au ajuns sa-i urasca si au fobii.Eu iubesc fff mult caini si chiar daca unii oameni s-ar plange de cicatrice,mie imi amiteste de cat de mult am iubit si iubesc aimalele,un pic cam excesiv,dar... smile Cat despre animalutele mele trebuie sa spun ca am vreo doua cicatrici la maini de la catelusa mea,dar si de la ea  mi-am cautat-o u lumanarea.Ea a trecut de faza can era pui si e normam,char daca eu mai uit uneori.Purcelusii mei nu m-au muscat niciodata,uneori prusii,iar broasca pe care am avut0o a muscat-o odata pe bunica mea de buza ca a vrut sa o pupe smile

The trill of the kill,you fell,is a sin.

23

Re: Ce este animalul?

Si pe mine m-a muscat un caine cand eram mica....4-5 ani... :wow: Noroc ca n-au mai ramas semne :wis: