1

Topic: salamandra (amfibian)

face parte din rasa salamandridelor

2

Re: salamandra (amfibian)

cum se face reproducerea la salamandre?

3

Re: salamandra (amfibian)

nu stiu

4

Re: salamandra (amfibian)

Mai bine ar fi sa postezi acest lucru la sectiunea "reptile".Daca vrea,administratorul poate muta discutia.
Sa trecem la subiect...pai,exista foarte multe specii de salamandre,dar la toate sistemul de reproducere este acelasi:ou,larva,(juvenil),adult.Daca te referi la reproducerea in captivitate,nu stiu,intreaba expertii sau pe cei care au reusit sa inmulteasca asa ceva in captivitate.
Numai bine...

5

Re: salamandra (amfibian)

asta este de stiut

6

Re: salamandra (amfibian)

Are cineva idee de unde sa poate achizitiona o salamandra,cat costa,cum arata si ce face.Banuiesc ca nu se transforma intr-un urias albastru si vorbeste cu tine ca in desenu' ala Ned si Salamandra sau ceva de genu'.:))

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

7

Re: salamandra (amfibian)

Uite in site cateva specii de salamandre. http://www.4animale.ro/reptile/salamandre/specii
Singurele animale care pot imita vocea umana sunt papagalii. Sa nu te astepti ca o salamndra sa vorbeasca. Este o reptila.  Nu tot ce vezi in desene se aplica si in lumea reala. :bang:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

8

Re: salamandra (amfibian)

am glumit la faza cu desenele smile)

Adaugat: 07-09-2009 23:44

am vazut smile
nu prea ma intereseaza :sol:

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

9

Re: salamandra (amfibian)

vrei sa iti iei o salamandra?

10

Re: salamandra (amfibian)

Chiar vrei o salamndra? smile Nici macar nu stii cum arata. smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

11

Re: salamandra (amfibian)

nu:)
am vrut doar sa ma documentez

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

12 (edited by LovePets 08-09-2009 13:35)

Re: salamandra (amfibian)

Salamandrele sunt frumoase,am prins si eu cateva dar le-am dat drumul bineinteles. big_smile
Aaaa da si Dany,salamandrele nu sunt reptile sunt amfibieni,iar papagalii nu sunt singurele animale care pot imita vocea umana. :rusine:

13

Re: salamandra (amfibian)

Mai florine, nu am zis amfibian :blb: am zis foarte clar reptila. wink Stiu ca mai sunt cateva pasatri care pot imita vocea umana, dar nu mai stiu care. :ironic:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

14

Re: salamandra (amfibian)

Pai tocmai ca nu sunt reptile sunt AMFIBIENI.A fost greseala mea in primul post,eram cu capul in alta parte :bang: .
Acum am editat si celalalt post.

15

Re: salamandra (amfibian)

Dar ce legatura am eu cu ele? Se taraste, pt mine e reptila. smile :rusine:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki