2,251

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

O pasare libera in casa,mereu va face mizerie.Totusi avind in vedere dimensiunea lor,nu pot face prea mare mizerie. Ai grija ca sunt foarte rapide si daca vei vrea sa le prinzi,ai mari sanse sa le ranesti!
Sa-ti traiasca! smile

2,252

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Eu cand le dadeam drumul prin casa cintezelor mele se bagau prin toate dulapurile ,cutiile,pe sub pat....trebuia mare grija cu ele smile Acum cativa ani,una dintre ele a scapat afara,de a trebuit sa ma urc prin toti copacii s-o prind :wis:

2,253

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

eu in poza vad doua femele si un mascul..cum sa ai o femela? smile))

ferretlove wrote:

Buna seara tuturor ....am si eu o mica problema ca sa zic asa nu de curand am primit de la un amic 4 puiuti de zebre australiene din cate am inteles sunt 3 masculi si o femela ....si cred ca vor incepe sa se bata baietii in curand de aceea ofer la schimb un baietel pentru o fetita ca sa am pereche.Va multumesc

Animalele sunt lumea mea! :heart:

2,254

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

mihaela111 wrote:

eu in poza vad doua femele si un mascul..cum sa ai o femela? smile))

ferretlove wrote:

Buna seara tuturor ....am si eu o mica problema ca sa zic asa nu de curand am primit de la un amic 4 puiuti de zebre australiene din cate am inteles sunt 3 masculi si o femela ....si cred ca vor incepe sa se bata baietii in curand de aceea ofer la schimb un baietel pentru o fetita ca sa am pereche.Va multumesc

corect sunt 2 femele!!!

2,255

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

ferretlove wrote:

Buna seara tuturor ....am si eu o mica problema ca sa zic asa nu de curand am primit de la un amic 4 puiuti de zebre australiene din cate am inteles sunt 3 masculi si o femela ....si cred ca vor incepe sa se bata baietii in curand de aceea ofer la schimb un baietel pentru o fetita ca sa am pereche.Va multumesc

Daa...numai cel cu obraji negri e mascul :wis:

2,256

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Informatiile pe care le-ai primit sunt total gresite, in poza sunt 2 masculi si o femela.
Primul din dreapta, baltatul este si el mascul, are cioc rosu, urme de obraji, model zebrat pe gat sub cioc si puncte pe laterale, chiar daca sunt negre. Acestea sunt elementele de identificare ale masculilor. Daca mai si canta poti fi sigur ca este mascul.

ferretlove wrote:

Buna seara tuturor ....am si eu o mica problema ca sa zic asa nu de curand am primit de la un amic 4 puiuti de zebre australiene din cate am inteles sunt 3 masculi si o femela ....si cred ca vor incepe sa se bata baietii in curand de aceea ofer la schimb un baietel pentru o fetita ca sa am pereche.Va multumesc

2,257

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

serios  smile  smile  smile  si la masculi care sunt albi cum ai deosebest?i..ciocul femelelor este portocaliu iar al masculilor rosu..credema stiu ce vorbesc wink

vali2sima wrote:

Informatiile pe care le-ai primit sunt total gresite, in poza sunt 2 masculi si o femela.
Primul din dreapta, baltatul este si el mascul, are cioc rosu, urme de obraji, model zebrat pe gat sub cioc si puncte pe laterale, chiar daca sunt negre. Acestea sunt elementele de identificare ale masculilor. Daca mai si canta poti fi sigur ca este mascul.

ferretlove wrote:

Buna seara tuturor ....am si eu o mica problema ca sa zic asa nu de curand am primit de la un amic 4 puiuti de zebre australiene din cate am inteles sunt 3 masculi si o femela ....si cred ca vor incepe sa se bata baietii in curand de aceea ofer la schimb un baietel pentru o fetita ca sa am pereche.Va multumesc

Animalele sunt lumea mea! :heart:

2,258

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

mihaela111 wrote:

serios  smile  smile  smile  si la masculi care sunt albi cum ai deosebest?i..ciocul femelelor este portocaliu iar al masculilor rosu..credema stiu ce vorbesc wink

vali2sima wrote:

Informatiile pe care le-ai primit sunt total gresite, in poza sunt 2 masculi si o femela.
Primul din dreapta, baltatul este si el mascul, are cioc rosu, urme de obraji, model zebrat pe gat sub cioc si puncte pe laterale, chiar daca sunt negre. Acestea sunt elementele de identificare ale masculilor. Daca mai si canta poti fi sigur ca este mascul.

ferretlove wrote:

Buna seara tuturor ....am si eu o mica problema ca sa zic asa nu de curand am primit de la un amic 4 puiuti de zebre australiene din cate am inteles sunt 3 masculi si o femela ....si cred ca vor incepe sa se bata baietii in curand de aceea ofer la schimb un baietel pentru o fetita ca sa am pereche.Va multumesc

100% sunt 2 femele !!!

2,259

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

mihaela111 wrote:

serios  smile  smile  smile  si la masculi care sunt albi cum ai deosebest?i..ciocul femelelor este portocaliu iar al masculilor rosu..credema stiu ce vorbesc wink

Femelele nu au sub nici o forma model zebrat pe gat si nici sub aripi banda maro/neagra cu puncte albe.
Masculul din stanga are ciocul portocaliu, cine stie poate spui si de el ca e femela.
Nu te contrazic, sigur stii ce vorbesti dar nu ar stica si o documentare prealabila.
Scuze pentru off topic.

2,260

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Sunt foarte bine documentata,am zebruta de 2 ani,deci stiu ce vorbesc wink .Dupa cum vezi ultima zebruta din dreapta are ciocul rosu..acela este mascul.Nu inteleg cum ai ajuns la concluzia ca prima zebruta este mascul  smile  are ciocul exact ca a 2-a zebruta care este 100%  femela .Asa ca sunt doua femele..Daca tu consideri ca prima zebruta este mascul atunci si a 2-a trebuie sa fie neaparat pentru ca au ciocul lafel...deci in poza sunt 2 femele si un mascul wink

Animalele sunt lumea mea! :heart:

2,261

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

ferretlove wrote:

Buna seara tuturor ....am si eu o mica problema ca sa zic asa nu de curand am primit de la un amic 4 puiuti de zebre australiene din cate am inteles sunt 3 masculi si o femela ....si cred ca vor incepe sa se bata baietii in curand de aceea ofer la schimb un baietel pentru o fetita ca sa am pereche.Va multumesc

marul discordiei  big_smile

:perusi:

2,262

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

eu nu ma cert aici,doar  explic de ce am dreptate tongue

Animalele sunt lumea mea! :heart:

2,263

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Poza e de pe net... nu sunt zebrele ei in poza. Are 1 femela si 3 masculi,poza nu e a ei wink

- Bianca

2,264

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

mihaela111 wrote:

eu nu ma cert aici,doar  explic de ce am dreptate tongue

Nu este nici o cearta aici, afirmatiile trebuiesc argumentate iar tu nu ai adus nici un argument solid, eu am tot explicat care sunt elementele de identificare ale masculilor. Ciocul rosu nu este obligatoriu la masculi. Eu am un zebrut cu cioc portocaliu cu varsta de 2 ani si mandru tata a 6 pui in momentul de fata.  Vorbesc din propria experienta in reproductia zebrelor iar in momentul de fata detin un mic stol.
Deci inca odata in poza sunt 2 masculi, cei din margini iar femela cea din mijloc.
@ferretlove daca esti din Bucuresti te pot ajuta eu cu schimbul.

2,265

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

mihaela111 wrote:

eu nu ma cert aici,doar  explic de ce am dreptate tongue

sa ma scuzati,dar cand o sa aveti o femela cu pete,maro sau negre,sub ochi,si punctulete mici albe pe fond negru sau marosub aripioara,dar care sa va si oua,atunci sa postati poza cu ea.pana atunci in poza sunt 2 masculi si o femela.deocamdata nu au aparut femele cu puncte mici albe sub aripioara.chiar daca ciocul e mai deschis la culoare,si are mici pete albe(bulinute)sub aripioara este mascul.

2,266

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

serios :-?? ma rog poate ma insel eu..da spunetimi voi cum deosebiti o femela alba de un mascul alb?.Sa vedem acum,cam cine are dreptate wink .

Animalele sunt lumea mea! :heart:

2,267

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

mihaela111 wrote:

eu nu ma cert aici,doar  explic de ce am dreptate tongue

Aaaa, nu era vorba de tine...era vorba de poza  wink

:perusi:

2,268

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

da,ferret love e din Bucuresti wink o sa ii zic sa intre wink

- Bianca

2,269

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Buna seara ,da sunt din Bucuresti asa cum spune si bianca,poze nu e a zebrutelor e luata de pe net.Zebrutele mele sunt deocamdata pui abia de acum incepe sa le dea penajul caracteristic,si in realitate am 3 baietei si o fetita care e crem la penaj deci vreau sa fac schimb in asa fel incat sa imi formez 2 perechi cine vrea sa ma ajute ii multumesc tare mult .

Ps: am sa incerc sa adaug poze cu zebrutele cand o le va da tot penajul caracteristic.

2,270 (edited by danniel79 19-01-2013 20:03)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Pai si de ce ai pus poza aia daca nu era a ta? Ai creat discutii pe aici smile
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 19-01-2013 21:03[/merge_posts_bbcode]

Ps: adaugati-va fratilor si orasul sa stie lumea de unde sa va ia  tongue

:perusi:

2,271 (edited by cata_dany 20-01-2013 17:29)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

mihaela111 wrote:

serios :-?? ma rog poate ma insel eu..da spunetimi voi cum deosebiti o femela alba de un mascul alb?.Sa vedem acum,cam cine are dreptate wink .

la unele zebrute albe,exista si la mascul acele puncte mici sub aripa,chiar daca sunt mai decolorate si se observa mai greuasta la mascul.in caz ca ele nu exista,sunt cazuri de masculii albi simplii,atunci intervine regula culorii cioculyui.masculul are ciocul rosu aprins,femela rosu orange.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 20-01-2013 17:29[/merge_posts_bbcode]

cata_dany wrote:
mihaela111 wrote:

serios :-?? ma rog poate ma insel eu..da spunetimi voi cum deosebiti o femela alba de un mascul alb?.Sa vedem acum,cam cine are dreptate wink .

la unele zebrute albe,exista si la mascul acele puncte mici sub aripa,chiar daca sunt mai decolorate si se observa mai greuasta la mascul.in caz ca ele nu exista,sunt cazuri de masculii alb simplu,atunci intervine regula culorii ciocului.masculul are ciocul rosu aprins,femela rosu orange.

2,272 (edited by dydav 31-01-2013 18:03)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

intrucat m-am trezit cu cate 2 oua in recipientele de mancare de la ambele perechi de zebre le-am pus cuibarele inapoi, dar acum nu le vad sa stea in ciubar toata ziua cum stau de exemplu nimfele si fac cu schimbul, mai mult stau pe afara si cand intra femela in cuib scoate niste sunete parca plange nu stiu  smile  un piut asa incet
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 29-01-2013 18:38[/merge_posts_bbcode]

:heart:  :heart:  debia astept puisorii :iubareti:

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 31-01-2013 18:03[/merge_posts_bbcode]

avem 9 oute toate cu banut  :bravo:

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

2,273

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

:bravo:  Abia astept poze cu puiutii wink

2,274

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

dupa calculele mele, incepand cu data de 7 ar trebui sa iasa puiutii. si eu debia ii astept  :hihi:

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

2,275

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Dydav piuitul acela este ceva normal, toate zebrutele fac asa cand au oute