2,226

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Baietii au cintec pe cind fetele fac doar ca trompetica.

2,227

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Am o problema , masculul o tot jupoaie pe femela de pene ! I-am sperat i-au crescut penele inapoi in vreo 2 saptamani si am pus`o la loc iar masculul in 2 zile a facut`o inapoi ! Ce sa le fac ?! Tin sa precizez ca sunt pereche si in permanenta stau unii langa altii .

2,228

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Multumesc asemenea

mihaela111 wrote:

andredog:ai niste puisori superbi..sa-ti traiasca! :hug:

Adaugat: 27-06-2012 21:29

Saraca  de ea poate o vrea si el dezbracata pe caldura asta smile  Glumeam si ai meu mai au divergente dar intre cupluri eu am trei perechi la un loc+sapte pui.

beginner wrote:

Am o problema , masculul o tot jupoaie pe femela de pene ! I-am sperat i-au crescut penele inapoi in vreo 2 saptamani si am pus`o la loc iar masculul in 2 zile a facut`o inapoi ! Ce sa le fac ?! Tin sa precizez ca sunt pereche si in permanenta stau unii langa altii .

2,229

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

La mine masculul are apucaturi asemanatoare,atunci cind vrea sa construiasca ,cuib si nu are materiale.Lasa in permanenta,in colivie,citeva fire de iarba uscata,sau fisii subtiri din servetel,ca sa aiba cu ce sa isi faca de lucru.Eu asa ai potolesc pe ai mei.

2,230

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

sedinta foto  :hihi:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

2,231

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

smile Ce frumos e zebroiul  :heart:
Exact asa era si al meu

2,232

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

multumesc :heart: ...stie cneva de ce zebrutelor li se exfoliaza ciocul? apar niste creuste pe cioc albe(dar nu e raie),in rest mananca se joaca si este cumntel foc,doar asta e problema..si nu e prima oara cand e exfoliat :k:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

2,233

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Si alor mele li se intampla,cred ca doar li se regenereaza,n-ai de ce sa te ingrijorezi :k:

2,234

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Cat timp trece pana depun din nou oua in cazul in care prima tura nu a fost fertila?

2,235

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

La mine a trecut o saptamana dar e posibil sa treaca doua sau chiar si trei

tandrei wrote:

Cat timp trece pana depun din nou oua in cazul in care prima tura nu a fost fertila?

2,236

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

andredog wrote:

La mine a trecut o saptamana dar e posibil sa treaca doua sau chiar si trei

tandrei wrote:

Cat timp trece pana depun din nou oua in cazul in care prima tura nu a fost fertila?

Exista anumite conditii sau produse ce trebuie administrate pentru a reduce perioada?

Stiu ca lumina influenteaza foarte mult perioada de imperechiere.

2,237

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Da  lumina apa proaspata mancare diversificata cum ar fi:morcov crud,telina patrunjel tocat ,oua fierte tari,fructe etc. si osul de sepie sa nu lipseasca.

tandrei wrote:
andredog wrote:

La mine a trecut o saptamana dar e posibil sa treaca doua sau chiar si trei

tandrei wrote:

Cat timp trece pana depun din nou oua in cazul in care prima tura nu a fost fertila?

Exista anumite conditii sau produse ce trebuie administrate pentru a reduce perioada?

Stiu ca lumina influenteaza foarte mult perioada de imperechiere.

2,238

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

eu zic sa iei cuibul zebrutelor si sa'l pui inapoi peste 5-6 luni,clocitul oualor necesita munca daca trece o saptamana si se inepereche din nou vor fi foarte estenuati wink

tandrei wrote:

Cat timp trece pana depun din nou oua in cazul in care prima tura nu a fost fertila?

Animalele sunt lumea mea! :heart:

2,239 (edited by tandrei 05-10-2012 06:57)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

mihaela111 wrote:

eu zic sa iei cuibul zebrutelor si sa'l pui inapoi peste 5-6 luni,clocitul oualor necesita munca daca trece o saptamana si se inepereche din nou vor fi foarte estenuati wink

tandrei wrote:

Cat timp trece pana depun din nou oua in cazul in care prima tura nu a fost fertila?

Sunt nou in domeniu si am zebrutele de doar 2 sapt. Pana acum ouale erau goale, fie din cauza celor care aveau grija fie din cauza stresului. Ideea e ca au avut 3 oua cu galbenus si intamplarea a facut ca cuibul s-a rasturnat in colivie. Desi 1 ou a supravietuit a fost ciocanit de mamica si golit. Intreb ca acum dupa intamplare chiar ne doream macar 1 pui de zebruta.

Nu cunosc foarte multe detalii legat de numarul de imperecheri avute pana acum, singurul lucru cunoscut e varsta 3 ani.

Sper totusi pana de sarbatori sa ne putem mandri cu urmasi din partea lor.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 05-10-2012 06:57[/merge_posts_bbcode]

Unde pot vizualiza o plansa cu varietatea culorilor in cazul Zerelor Australiene? Am gasit ceva pe net, dar dimensiunea e redusa. Au si denumirile cuorilor, insa nu se vad.

Legat de perechea mai sus mentionata, au facut 4 oua si asteptam sa vedem ce-o sa iasa. Ce delicatese se ofera pana cand inca nu au iesit puii? Os sepie, patrunjel, apa schimbata zilnic, cadita. Altceva?

2,240

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Ele au fost zebrutele mele,Flug si Finchy   neutral

2,241

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Au fost?

2,242

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

ce frumusele erau,mie imi par 2 baietei in poza hmm

Animalele sunt lumea mea! :heart:

2,243

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

da sunt 2 baieti

2,244 (edited by carmeryne 08-10-2012 16:41)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

tandrei wrote:

Au fost?

Da sad le-am avut timp de patru ani si ceva,dar acum 1 an si cateva luni le inchisesem intr-o bucatarioara,iar o pisica a reusit sa intre si sa dea la ele...nu au fost mancate,dar cred ca au scapat afara....sper ca le-a gasit cineva..imi este foarte dor de ele sad
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 08-10-2012 16:40[/merge_posts_bbcode]

valibv wrote:

da sunt 2 baieti

Da,erau 2 cintezoi,dar pentru mine nu conta,le iubeam  neutral

2,245

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

coco big_smile

Animalele sunt lumea mea! :heart:

2,246

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

m-ar interesa detalii despre reproduceera zebrelor, nr de pui, oua, de cate ori pe an fac etc? ms

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

2,247

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

http://www.4animale.ro/pasari/canari-ci … producere/

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

2,248

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

asta am citit vroiam de la voi ca aveti sa aflu mai multe

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

2,249 (edited by tandrei 12-11-2012 12:18)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Nr de oua: 2-5 sau chiar poate ajunge si la 8.
Depun oua atata timp cat au cuib in colivie. Nu e indicat mai mult de 3 ori pe an, sau cel putin o perioada de 3-4 luni de la o serie la alta sa fie lasati. Dupa intarcarea puilor parintii sunt separati.
Puii ies dupa 14-21 zile de la depunerea celui de-al 3-lea ou, ptr ca tot atunci incepe si clocirea lor.
Daca vrei sa iasa toti odata, poti scoate ouale si cand il depune pe al 3-lea le pui si pe celelalte.
Au grija de ei parintii, tu doar sa le schimbi apa si mancarea.
Se pot lasa sa depuna oua dupa 3 luni dar este recomandat macar 7-8 luni sa aiba pentru ca exista riscul sa nu aiba grija de ele. Sau sa nu hraneasca puii.
Dar de la o tura la alta de pui vor invata sa aiba mai bine grija.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 12-11-2012 12:18[/merge_posts_bbcode]

Ouale se matuies dupa 5-7 zile de clocire. Si pe fundul oului, patea mai lata se va vedea o retea de vinisoare. Puiul dupa 5 zile va deschide ochii.
Singurul lucru care pot spune ca m-a speriat a fost gusa, se vede mancarea prin ea la propriu. Nu sunt fost posesor de pasari asa ca nu am stiut. Initial dupa ce sparge oul gusa daca e plina e mica, apoi o data cu cresterea puiului si gusa se mareste.

2,250

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Saluut! Am 2 zebrute australiene, Alpha si Beta, de cateva zile. Am mai avut inainte dar au murit :sad: . Vreau sa le dau drumul prin casa...am vazut ca unii dintre voi le dati drumul...dar ma gandesc ca poate, poate o sa faca mizerie(stiti la ce ma refer).
Multumesc! :aga:

My birds are Alpha and Beta. :aga: