1

Topic: Pinscheri pitici

va rog ajutatima si pe mine sa-mi cresc catelusa mea de rasa pincher pitic:x:x:x:x:))

2

Re: Pinscheri pitici

pai citeste si tu pe net...nu ma prea pricep la pincheri....nici nu stiu cum se pronunta....:wow: ofera-i dragoste si rabdare si vei reusi

3

Re: Pinscheri pitici

asteptam pozici cu  copilasul tau! smile...si sa ne zici ce anume te intereseaza......asa cum zicea si cosmina...iubire si poi totul vine de la sine...

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

4

Re: Pinscheri pitici

mno bine bien va pun niste poze si io mna...::angel::angel::angel::k::angel::angel::angel:

5

Re: Pinscheri pitici

ce tare e catelusul...sa-ti traiasca...

6

Re: Pinscheri pitici

pincher pitic

Origine

Germania
Inaltime

M. 25-30 cm
F. 25-30 cm
Greutate

M. Circa 4 kg
F. Circa 4 kg
Culoarea parului

Unicolo : rosu-ruginiu ; galben ; roscat. Bicolor : negru cu semne brune sau rosii ; brun, gri si albastrui.
Istoric

De origine germana, cu o vechime de peste 300 de ani, rasa apartine familiei "Pinscher-Schanuzer". Este apreciata si raspandita in toate tarile, cu deosebire in Germania, Anglia, Franta si, mai ales, America, unde s-a fondat si un club "Miniature Pinscher Club of America".
Caracteristici corp

Pinscherul pitic este copia micsorata a Pinscherului.Caine mic, vioi, elegant si armonios, cu musculatura bine distribuita. Capul este lunguiet, robust si drept, craniul plat, botul potrivit de lung, insa nu ascutit, nasul rotund si negru. Ochii ovali, de marime mijlocie si culoare inchisa, sunt vii si expresivi. Urechile ascutite sunt atasate si purtate drept in sus ; ele sunt amputate. Trupul este viguros, lungime este egala cu inaltimea ; spatele scurt coboara usor spre baza cozii, pieptul este adanc si puternic. Coada prinsa sus, purtata vesel, este amputata pana la 3 vertebre. Picioarele sunt fine insa cu osatura puternica : cele din fata sunt perfect drepte, cele din spate oblice si musculoase ; labele sunt scurte si rotunde. Parul este scurt, des, lucios, bine lipit de corp.
Caracter

Un caine mandru, inteligent, istet, placut, activ, ascultator, devotat. Se dreseaza usor. Latra cu orice ocazie.
Utilizare

Folosit la prinderea soarecilor si sobolanilor, este si un excelent paznic al casei si un foarte bun insotitor.

Adaugat: 10-09-2008 14:02

sa-ti traiasca catelul bigi!!!! :bravo::bravo::bravo:

iubesc animalele!!!

7

Re: Pinscheri pitici

chiar trebuie taiata coada la pincheri??? :furios:  :cry:  :bleah:  :sol:

Animalutzele mele:Bella un pincher&Coco si Paco doi perushi :perusi::X:X:X:X:X:X:X:X:X

8

Re: Pinscheri pitici

poti sa nu i-o tai,dar deobicei se taie ... dar numa istiu de ce ...o sa ma uit intr-o carte pe care o am ca acolo scrie de ce se taie coada la pincher ...dar eu cred ca io poti lasa asa smile

- Bianca

9

Re: Pinscheri pitici

problema este ca oamenii sunt rai cu animalele si duperficiali(unii)daca toti oamenii ar fi ca si noi asa de buni cu animalele lumea ar fi in armonie totala,dar poluarea e groaznica si daca ne-am ocupa de cainii dupa strada ar fi extraordinar,dar cine sa faca asta?ce castigam din asta?ce profit ne aduce?uite asa gandesc oamenii,nu exista toti oamenii sa fie la fel noi aici dupa forum stim cum e cu durerea asta pe care o suporta femelele cand nasc,noi acum visam o lume ca in basme cu prietenia dintre animale si oameni,eu la mine la bloc sunt niste pui mici de caini si unul din ei a murit si ceilalti mancau din el,asta nu s-ar fi intamplat daca am fi avut grija de ei!
noi ti-am dat un sfat anna,nu ne suparam,nu avem noi dreptul de a decide pentru tine,daca tu consideri ca esti pregatita pentru asa ceva noi iti uram succes!sa ne tii la curent :heart:

Love Nature
1 :perus: Paco(perus)
1 :caine: Cody(shih-tzu)

10 (edited by biancadumi 08-01-2011 22:41)

Re: Pinscheri pitici

anna_maria wrote:

SCZ da nu vr sa va supar dar am unde sa ii tin pt ca catelul acesta este de la altul tot al meu am o casa fff mare si au camera lor le ofer tot ce e mai bun animalelor mele :heart:  :heart:  :heart:  :heart:  :heart:  :heart:  :pisica:


A,deci sti atunci sa inmultesti metisi smile perfect bravo...altceva numai zic decat vai de cateaua asta  care va fi masina de facut pui... nu o sa mai ai la un momentdat unde sa dai puii,si ce o sa faci? o sa fie abandonati ...

numai zic nimic,ca deja intru in polemici si nu vreau sa imi iau ban wink

de curiozitate,cati ani ai ? smile

- Bianca

11

Re: Pinscheri pitici

biancadumi nu trebuie sa te superi,cu timpul v-a realiza ca e o greseala,si mai are de asteptat pana la momentul imperecherii si poate v-a renunta,noi incercam sa ii dam niste sfaturi,daca vrea asculta daca vrea nu :hug:

Love Nature
1 :perus: Paco(perus)
1 :caine: Cody(shih-tzu)

12

Re: Pinscheri pitici

Hei.Auziti daca ziceti ca nu e bine sa o dau la ascul atunci e....bine neutral
si biancadumi daca nu sti ce-am eu in casa nu te baga te rog frumos

Animalutzele mele:Bella un pincher&Coco si Paco doi perushi :perusi::X:X:X:X:X:X:X:X:X

13

Re: Pinscheri pitici

anna_maria wrote:

Hei.Auziti daca ziceti ca nu e bine sa o dau la ascul atunci e....bine neutral
si biancadumi daca nu sti ce-am eu in casa nu te baga te rog frumos

pai la animalutele mele scrie un pincher si 2 perusi ... asa ca de ce nu stiu ce ai tu in casa? ma rog e treaba ta,dar e pacat de ea si aici inchei smile

sa mai pui poze cu ea smile


apropo,are toate vaccinurile? smile

- Bianca

14

Re: Pinscheri pitici

Hei!Am si eu o catelus pe nume Bella,Pincher si vreau sa stiu:
1.Cum o pot dresa sa faca la hartiuta??? :muscle:
2.Cand o pot da la mascul sa faca pui??? :merci:  :sanatate:  :elefant: (ea are 4 luni) :iepure:

Animalutzele mele:Bella un pincher&Coco si Paco doi perushi :perusi::X:X:X:X:X:X:X:X:X

15 (edited by biancadumi 08-01-2011 21:01)

Re: Pinscheri pitici

ai pedigree la ea,ca sa o dai sa faca pui? sad ce o sa faci cu puii? sad iei doar sansa unui amarat sa ajunga la o familie sad si si pentru catelusa este un chin ....


O poti scoate afara daca are toate vaccinurile si o sa se invete sa faca afara asa smile


nu te inteleg,de ce sa o dai la pui? sad pierde un amarat sansa de a avea si el o familie ... in plus,e chin pentru ea sa odai la pui ...e doar de dragul tau,si nici nu stii ce greu e cu pui....urla noaptea fac kk in casa ...trei sa ii ti pana la 2 luni...cat cheltuiesti cu ei ...

Edit: bine ai venit,e foarte frumoasa Bella

- Bianca

16

Re: Pinscheri pitici

Buna anna,foarte frumoasa Bella,cand face langa hartiuta poti  sterge cu acea hartiuta si ii arati ca acolo trebuie sa faca si isi va sinti mirosul si acolo va face si la imperecheat pe la 1-2 ani din cate stiu

Love Nature
1 :perus: Paco(perus)
1 :caine: Cody(shih-tzu)

17

Re: Pinscheri pitici

ce frumoasa e bella  :heart:   :heart:   :heart:   :heart:

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine:

18

Re: Pinscheri pitici

ms de ajutor dar faza e ca e incapatanata si nu face nici afara am incercat si cu hartia... :sol:  sad

Animalutzele mele:Bella un pincher&Coco si Paco doi perushi :perusi::X:X:X:X:X:X:X:X:X

19

Re: Pinscheri pitici

eu l-am invata pe elliot usor
ex: cand face pipi las-o sa mai miroasa si se obisnuieste in locul respectiv  :hihi:
eu asa l-am obisnuit pe elliot...dupa se ducea in curte

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine:

20

Re: Pinscheri pitici

cel mia sigur este ca unde face sa il duci sa puna nasul acolo ...dar scoate-o afara ... asa treptat treptat nu o sa mai faca in casa ...

katygwen wrote:

Buna anna,foarte frumoasa Bella,cand face langa hartiuta poti  sterge cu acea hartiuta si ii arati ca acolo trebuie sa faca si isi va sinti mirosul si acolo va face si la imperecheat pe la 1-2 ani din cate stiu

da,cam pe la 2 ani,dar ce rost are?

- Bianca

21

Re: Pinscheri pitici

big_smile biancadumi nu are nici un rost,ai dreptate,mai ales ca si cateaua se chinuie extrem de mult,si e un chin,mai bine nu ar face dar daca propietarul vrea cu adevarat,acum el decide din sfaturile noastre ce sa faca si ce sa nu faca

Love Nature
1 :perus: Paco(perus)
1 :caine: Cody(shih-tzu)

22 (edited by biancadumi 08-01-2011 22:27)

Re: Pinscheri pitici

asa e,dar stau si ma uit la cainii de afara ...oare din ce cauza? din cauza noastra ca nu i-am sterilizat ca i-am dat la pui ca zice doctorul "lasa ca e bin o data sa fete" si pe urma ii abandonam prin camp,de unde mai ies vreo 10 catei,si ne mia intrebam de ce sunt atatia maidanezi (metisi) cand noi ii abandonam ,e total gresit,cel mai bine e sa fie sterilizata inainte de primul estru,s-a dovedit ca asa scad sansele de cancer mamar si tumori mamare .... plus,ca nu ai de unde sa stii,la cine ajung,la tara (in lant si cu o bucata de mamaliga,nu e vorba de toti ..dar majoritatea asa sunt) sau la oras (masina de facut pui la samsari) ... e alegerea ei,normal ...

- Bianca

23

Re: Pinscheri pitici

SCZ da nu vr sa va supar dar am unde sa ii tin pt ca catelul acesta este de la altul tot al meu am o casa fff mare si au camera lor le ofer tot ce e mai bun animalelor mele :heart:  :heart:  :heart:  :heart:  :heart:  :heart:  :pisica:

Animalutzele mele:Bella un pincher&Coco si Paco doi perushi :perusi::X:X:X:X:X:X:X:X:X