1

Topic: Chihuahua

as vrea sa stiu mai multe despre chiuaua.la ce pret este si unde as gasi unul .as vrea mascul

2

Re: Chihuahua

--- CHIHUAHUA ---


Talie: foarte mica 
Tara de origine:  Mexic 1904
Culori:  orice culoare si amestec de culori 
Inaltime:  15-22 cm
Greutate:  1-3 kg 
Durata vietii: 15 ani sau chiar mai mult
Boli frecvente:  probleme oftalmologice, genunchii
Temperament: inteligent, loial



Chihuahua este un caine foarte mic, cu un cap in forma de mar si un botic scurt si ascutit. Are ochii rotunzi, mari si foarte inchisi la culoare. Urechile mari, element distinctiv al acestei rase, ar trebui, daca exemplarul este de rasa pura, sa fie mereu ridicate.

Chihuahua este un foarte bun caine de companie.

Curajos si extrem de activ, mandru si intreprinzator, Chihuahua ofera dar si cere mereu afectiune din partea stapanului. Indraznet si foarte vioi, se misca cu mare viteza de multe ori pentru a evita sa fie calcat.

Sunt foarte devotati si devin foarte atasati de stapanii lor, mergand pana la gelozie. Le place sa-si langa stapanul pe fata. Priveste cu suspiciune toate persoanele straine cu care intra in contact. In prezenta strainilor, urmareste fiecare miscare a stapanului si incearca sa fie cat mai aproape de acesta cu putinta.

Sunt caini inteligenti, invata repede si raspund bine la un dresaj facut cu multa blandete.

In ciuda faptului ca sunt mici si dragalasi cainii Chihuahua nu sunt recomandati pentru copii. Nu accepta joaca cu un copil care le-ar putea provoca durere si de aceea recurg la autoaparare.

Sunt destul de galagiosi. Trebuie foarte bine socializati, in caz contrar, in ciuda staturii, putand fi agresivi fata de alte rase de caini sau fata de straini.

Probleme medicale: din cauza botului scurt, stranuta des si sforaie. Sunt predispusi la probleme cu gingiile, raceli, reumatism. Trebuie hranit corespunzator deoarece are tendinta de a se ingrasa cu usurinta.

Puii de Chihuahua se nasc cu capuri mari si de cele mai multe ori prin operatie de cezariana ce trebuie executata de un veterinar foarte priceput. Puii sunt foarte vulnerabili si predispusi la fracturi.

Uraste frigul si tremura puternic cand este expus la el. Va aprecia o hainuta in zilele reci. Sunt excelenti pentru viata in apartament.

Desi tendinta generala este de a purta acesti caini in brate, trebuie scosi si la plimbare si lasati sa mearga pe jos pentru a-i mentine in forma.

Blana trebuie periata ocazional, si trebuie sa li se faca baie cam o data pe luna, avand mare grija sa nu le intre apa in urechi.


sper sa te ajute

Adaugat: 13-08-2008 16:42

iar cat costa nush

Adaugat: 13-08-2008 16:49

sau potzi sa-ti iei un pechinez(cel imperial are multa blana)

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

3

Re: Chihuahua

ok mersi o sa mai caute mama pretzul

4

Re: Chihuahua

300 euro ar fi unul

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

5

Re: Chihuahua

sunt multe specii de catei talie mica si sunt si foarte dragalasi...pretul cam la toti se invarte in jurul a 300 de euro!Eu zic sa citesti multe despre fiecare si sa vezi care ti se potriveste si la temperament!Mult succes in alegere! big_smile

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

6

Re: Chihuahua

am gasit cu 100 euro va suna mama sa se intereseze

7

Re: Chihuahua

Daca e chiuhauha la 100e eu te sfatuiesc sa nu iei.Ori e bolnav,ori nu e de rasa pura.Cel mai bine ar fi sa te interesezi la un pet-shop sau un crescator serios.Eu am vazut un astfel de caine superb...da la 500 de euro.

8

Re: Chihuahua

pai..cel mai bn este sa-i facei inainte de achizitionare un control la veterinar...

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

9

Re: Chihuahua

e ceva la mijloc sincer cand pretul e atat de mic!!!cel putin merita sa faci niste cercetari,nu cred ca vrei un catel bolnav sau cu cine stie ce probleme,veti avea de suferit amandoi!!

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

10

Re: Chihuahua

ok multzumesc.a gasit mama un catzel care nu costa il doneaza.a trimis mama un mail stapanului.acum asteptam raspuns:ironic:

11

Re: Chihuahua

si..cum e ai reusit sa faci rost de catzelush?

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

12

Re: Chihuahua

:bravo::bravo::bravo: ai facut rost de el??? sau inca nu???

iubesc animalele!!!

13

Re: Chihuahua

mi-ar placea si mie o chestie de-asta mititica. cred ca sunt tare dragutzi

14

Re: Chihuahua

ei..cum este cu cutzu? ai reusit sa-l achizitionezi?

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

15

Re: Chihuahua

sa vedem si noi catelul daca l-ai luat smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

16

Re: Chihuahua

uhh ce curios sunt daca a facut rost de el cum arata....

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

17

Re: Chihuahua

vai da mai ai un pic si pocnesti smile .cum poate arata?
http://i294.photobucket.com/albums/mm120/Bianca_rikki/chiuaua-1.jpg?

http://i294.photobucket.com/albums/mm120/Bianca_rikki/chiuaua.jpg?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

18

Re: Chihuahua

soooooooooooooo cute

Adaugat: 24-08-2008 20:52

cred ca ar ava nevoie de botnitza smile smile smile  smile=)

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

19

Re: Chihuahua

poi sa stii ca nu sunt tocmai ingerasi....cand am fost cu pluto la vet ne-am intalnit cu unu care era de cateva ori mai mic decat el dar rau de tot!Adica pluto vroia sa se joace cu el si ala mic latra cat il tinea gura!Arata ca un liliac tongue,eu personal nu sunt fana lor  tongue....fiecare cred ca avem afinitati pentru anumite rase  wink,chiar daca ii iubim pe toti,ca la urma urmei toti sunt speciali in felul lor  (dar...exista un dar  :ironic:)....

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

20

Re: Chihuahua

pai nu miam mai luat ca mi se pare o responsabilitate mare chiar daca el e mic si nu vroiam sal fac sa sufere atunci mi-am luat nimfa

21

Re: Chihuahua

asa m-am gandit si eu desi chiar imi doream cocker sad dar nu pot avea grija de el asa ca de ce sa-l chinui? wink

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

22

Re: Chihuahua

bibipaco wrote:

pai nu miam mai luat ca mi se pare o responsabilitate mare chiar daca el e mic si nu vroiam sal fac sa sufere atunci mi-am luat nimfa

Asta e adevarul...sunt o mare responsabilitate...nu se compara cu un papagal sau un hamster....sunt ca un copil,un copil care te iubeste neconditionat si car e la randul lui are nevoie de tare multa atentie!Sunt deosebiti si merita tot ce e maibun pe lume!

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

23 (edited by ioana99 11-01-2012 14:38)

Re: Chihuahua

eu zic sa nu va luati chihuahua pentru ca are o prietena si tot tremura chiar daca are haine pe el.Mai bine sa va luati un alt caine de talie mica pt ca risti ca chihuahua sa fie bolnav la un pret sub 250e.

-Ioana-

24

Re: Chihuahua

Buna ziua .. am si eu o fetita Chihuahua .. e la a 3'a gestatie .. prima data a facut 3 , 2 morti si unu a murit dupa .. a doua oara 2 sanatosi smile .. acuma intrebarea mea ar fi cati puii ar putea sa faca maxim un Chihuahua ?? ca e destul de mare burta si are dabia 1 sapt. sau 2 ..

25

Re: Chihuahua

O fetita in rasa Chihuahua are maxim 3 pui la o gestatie  wink

-Lory-   :heart: *Nu exista psihiatru mai bun pe lume decat un catelus care te linge pe fata.*
:floare: *Cainele este singura fiinta dupa pamant care te va iubi mai mult decat te iubesti tu insuti.*