1

Topic: Rottweiler

am deschis acest topic pentru a ma putea informa inprivinta cestei specii minunate

yak terrier in viata mea big_smile

2

Re: Rottweiler

am citit la drescrierea lor de pe LATIFA ca este un caine Calm, curajos, devotat, protector, increzator, foarte rezistent la durere, pentru a preveni agresivitatea are nevoie de dresaj atent si ferm, foarte inteligent, agresiv cu alti caini, relationeaza bine cu alte animale

Adaugat: 12-08-2008 12:08

acesta este unul dintre specimenele frumoase

Adaugat: 12-08-2008 12:13

P.S. am sa pun si istoricul lui

yak terrier in viata mea big_smile

3

Re: Rottweiler

Ai dreptate e o specie tare frumoasa!!Mie imi plac in special cele 2 pete de culoare de deasupra ochilor!Si per ansamblu au un colorit foarte placut!   smile

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

4

Re: Rottweiler

Rottweiler – descrierea generala a rasei

Rottweiler este o rasa veche, cu totul speciala, cu foarte multe aptitudini si calitati. Rottweiler-ul nu este un caine pentru oricine, dar, daca i se inteleg necesitatile si personalitatea, poate deveni un companion de exceptie.

Origine si istoric

Istoria rasei Rottweiler nu este documentata, dar cel mai probabil este ca acest caine este descendentul cainilor de tip Mastiff pe care pastorii si negustorii de vite ai Romei antice ii foloseau. Acesti caini romani au fost descrisi de sursele istorice ca fiind robusti, extrem de inteligenti si foarte buni paznici. Exista multe dovezi care atesta rolul important pe care l-au detinut acesti caini in campaniile romane de cucerire a Europei. Ei manau si pazeau turmele de vite care acompaniau trupele romane. Acesti caini si-au continuat menirea de caini de turma secole la randul dupa caderea Imperiului Roman.

Numele rasei provine de la numele unui orasel – Rottweil – situat intr-o regiune vestita pentru turmele de vite care erau crescute acolo si unde acest caine era foarte apreciat. Totusi, pana la sfarsitul secolului 19 rasa a cunoscut un declin atat de mare incat in 1900 in orasul Rottweil nu mai putea fi gasit decat un singur exemplar – o femela. Primul razboi mondial a reprezentat punctul de cotitura in dezvoltarea acestei rase. Odata cu venirea razboiului cererea de caini de politie a crescut foarte mult, ceea ce a indreptat atentia autoritatilor catre Rottweiler. De atunci Rottweiler-ul a devenit din nou apreciat si cautat.

Rasa a fost recunoscuta oficial ca si caine de politie in 1910.

O idee gresita, dar des intalnita in randul populatiei este aceea ca Rottweiler-ul a fost dezvoltat ca un caine de lupta. Multi oameni considera ca Rottweiler-ul este rau si agresiv, dar acesta este numai cazul cainilor abuzati, neglijati sau incorect dresati.

Descriere

Rottweiler-ul este un caine de talie medie spre mare, solid, puternic si rezistent, al carui corp prezinta o musculatura bine definita. El poate atinge inaltimi de 56-69cm si greutati de 38-59kg.

Capul sau este de lungime medie, lat, cu osul occipital bine pronuntat.
Urechile sunt triunghiulare, departate una de alta, asezate sus si nu trebuie cupate. Ochii sunt de dimensiuni medii, inchisi la culoare si migdalati. Nasul este negru si lat, iar falcile sunt late si puternice.

Gatul are o lungime medie, este musculos, puternic si usor arcuit, iar umerii sunt musculosi si puternici.

Spatele este relativ scurt, iar pieptul este adanc si larg.

Labele din fata sunt drepte, solide si arcuite, iar cele din spate drepte, solide si usor mai lungi decat cele din fata.

Blana este scurta, cu firul rigid si gros. Culoarea este negru cu marcaj cafeniu-ruginiu pe obraji, desupra ochilor, gat, piept, labe, sub baza cozii.

Coada este de obiecei taiata (procedura interzisa in Germania si Anglia).

Temperament

Rottweiler-ul este un caine deosebit de inteligent, cu un caracter puternic si un psihic echilibrat, foarte curajos, extrem de loial si protector. Rottweiler-ul iubeste foarte mult oamenii si tanjeste dupa grija si atentia lor. El poate fi un companion minunat chiar si pentru familiile cu copii, iubindu-i si protejandu-i pe acestia. Insa, ajuns pe mana unui stapan iresponsabil acest caine poate deveni un pericol pentru oameni sau alte animale, datorita agresivitatii instinctuale pe care o poseda si care este generata de abilitatea sa naturala de paznic. Atentie! Rottweiler-ul este un caine mare si foarte puternic, care poate cauza rani grave oamenilor sau altor animale
Rottweiler-ul este un caine de paza excelent, familia si bunurile dumneavoastra aflandu-se in siguranta cu el. Prietenii si oaspetii vor trebui insa introdusi cu atentie in casa pentru a permite cainelui sa se obisnuiasca si sa capete incredere in ei.
Rotweiller-ul nu este un caine potrivit pentru oricine. Incepatorii, batranii si copiii ar trebui sa evite achizitionarea acestei rase deosebit de mari si puternice, care are nevoie de dominare din partea unei maini ferme. Dresarea si socializarea acestei rase de la varste cat mai fragede sunt obligatorii! Cainele trebuie obisnuit de mic sa fie ascultator, sa isi infraneze agresivitatea si sa tolereze alte animale de companie sau domestice.ncapatanat si puternic, daca nu este stapanit bine Rottweiler-ul are tendinta sa “preia sefia” si sa-si domine stapanul.

Rottweiler-ul este jucaus, gata oricand de o partida de joaca, dispus sa faca multe pentru a-si multumi stapanul. Este un caine destul de tacut, care latra rareori. Daca este ignorat va gasi metode creative prin care sa atraga atentia stapanului. Lasat singur mult timp poate dezvolta comportamente agresive sau distructive: ros, latrat, abtinere de la mancare.

Rotweiller-ul este folosit astazi la o multitudine de sarcini, incluzand depistarea narcoticelor sau cautarea si salvarea.

Ingrijire

Rottweiler-ul este un caine care are nevoie de mult exercitiu fizic in fiecare zi. Daca nevoia sa de miscare este satisfacuta (plimbari zilnice lungi, alergari, inot, diverse alte activitati fizile) el se poate adapta cu succes vietii in apartament. Este un caine activ si energic, care are nevoie de stimulente permanente pentru a se evita plictiseala si dezvoltarea unor probleme comportamentale.

Rottweiller-ul nu naparleste excesiv si blana sa scurta si lucioasa este usor de intretinut. Periajul regulat cu o perie tip tesala va va ajuta sa intretineti in bune conditii blana sa. Imbaiati-l numai cand este necesar.

Rotweiller-ul este o rasa in general sanatoasa, care prefera climatul mai rece. Unele exemplare sunt predispuse la anumite afectiuni: displazie de sold, displazie de cot, demodecie, torsiune gastrica, entropion, alergii.

Rottweiler este o rasa deosebita, care merita atentia si grija noastra. Poate cel mai important, avand in vedere valul de incrancenare existent la ora actuala fata de aceasta rasa, este sa ne informam corect asupra caracteristicilor si necesitatilor acestui caine. Un stapan responsabil, care urmareste atat binele propriului animal, cat si respectarea legilor si a comunitatii in care traieste, isi va educa si dresa companionul, in asa fel incat Rottweiler-ul sau sa devina un exemplu pozitiv, care sa contracareze parerea gresita formata despre aceasta rasa.

Adaugat: 12-08-2008 12:20

Yoana wrote:

Ai dreptate e o specie tare frumoasa!!Mie imi plac in special cele 2 pete de culoare de deasupra ochilor!Si per ansamblu au un colorit foarte placut!   smile

mie imi plac cele de pe labe

yak terrier in viata mea big_smile

5

Re: Rottweiler

eu am un rottwiler femela pe nume Lady e de o lene nedescrisa si fura pantofii de pe scari deobicei a lu bunicamea

6

Re: Rottweiler

inseamna ca este un specimen foarte jucaus

yak terrier in viata mea big_smile

7

Re: Rottweiler

da are 7 ani si tot ii fura

8

Re: Rottweiler

sunt frumosi si eu am avut 2

iubesc animalele!!!

9

Re: Rottweiler

mie numi prea place de lady ii rea si ma muscat de... 3 ori parca?

Adaugat: 19-12-2008 15:32

:)dar na fiecare cu preferintele lui

10

Re: Rottweiler

Eu ador rasa asta! Preferatele mele sunt: Golden Retriever, Ciobanesc German, Akita Inu, Rottweiler, Bichon Frise, Samoyede si Siberian Husky!  :heart: :heart: :heart:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

11

Re: Rottweiler

goldenni, husky si bichon maltez is preferatii mei big_smile

12

Re: Rottweiler

Si mie imi place Bichon Maltez, dar e mai frumos Bichon Frise tongue

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

13

Re: Rottweiler

E o rasa frumoasa si devotata stapanului...daca nu ii acorzi destula atentie si dresaj poate fi o problema cu el...in general nu socializeaza bn cu alte animale indiferent de ce animal e...si nici cu omu de multe ori din cate am vazut la cateva exemplarele...dar cum il cresti asa il ai...exemplarele care le-am vazut eu sunt tinute pe lantz ori facute pt paza si protectzie sincer sa fiu decat 2 exemplare am vazut mai blande asa cu animalele si cu omu...acestea fiind crescute la bloc si bn socializate

Adaugat: 12-03-2009 09:43

eu unu indragesc tare mult caini de tip Bull....

14

Re: Rottweiler

da bulldogu daca te prinde nuti mai da drumu nici daca il strangi de gat neutral