1

Topic: Nisip pentru pisici

M-am gandit sa va intreb ce fel de nisip folositi voi pentru pisicile voastre. Oare avem voie sa spunem aici numele marcii? eu folosesc nisip crystal, mi se pare cel mai bun, problema este ca nu gasesc intotdeauna, cateodata alerg de-mi vine rau pe la nu stiu cate pet-shopuri pana gasesc. si ma gandeam ca poate aflu si vreo alta marca buna de la voi. merci!

2

Re: Nisip pentru pisici

eu folosesc ptr pisica mea nisip sanicat plus....este parfumat s pisicilor mele le place..daca schimb nisipul si nu il gasesc in ziua aia nu mai place.... smile)

smile  Do you have a cat or a dog? or a wild animal ? Make up their life much better! Save wild animals and domestic animals and love all animals!  smile :X my cats :X animals :X licurici & kitty

3 (edited by Printzesa 25-06-2009 16:10)

Re: Nisip pentru pisici

CRIS_45 wrote:

eu folosesc ptr pisica mea nisip sanicat plus....este parfumat s pisicilor mele le place..daca schimb nisipul si nu il gasesc in ziua aia nu mai place.... smile)

multumesc! da, am incercat si eu sanicat si pare destul de ok!

4

Re: Nisip pentru pisici

cu placere big_smile

smile  Do you have a cat or a dog? or a wild animal ? Make up their life much better! Save wild animals and domestic animals and love all animals!  smile :X my cats :X animals :X licurici & kitty

5

Re: Nisip pentru pisici

da sanicat este f bun si eu ii pun pisicii mele tot sanicat cu miros de lavanda care acopera mirosurile urate inainte ii puneam kirby cat si nu era prea bun dar acum ii pun sanicat si este mai bine

6

Re: Nisip pentru pisici

buna....am si eu o intrebare si daca se poate sa ma ajute cineva.........am o pisicuta de vreo luna si jumatate pe care nu reusesc sa o invat sa faca la nisip,mi s-a spus ca este destul de mica si ca trebuie sa mai am rabdare cu ea dar.....chiar nu stiu ce sa fac,are atata energie incat cred ca nu am sa reusesc niciodata sa o astampar....:pls:

7 (edited by alexnutzu 09-04-2010 20:33)

Re: Nisip pentru pisici

mimisoru wrote:

buna....am si eu o intrebare si daca se poate sa ma ajute cineva.........am o pisicuta de vreo luna si jumatate pe care nu reusesc sa o invat sa faca la nisip,mi s-a spus ca este destul de mica si ca trebuie sa mai am rabdare cu ea dar.....chiar nu stiu ce sa fac,are atata energie incat cred ca nu am sa reusesc niciodata sa o astampar....:pls:

eu nu cred ca este mica.eu am un motan care are 1 an si jumate si l-am luat de mic.nici nu stia sa manance si  in mai putin de 1 luna el facea la nisip.

----Alex----  :nimfa:  :grey: + Max :X

8

Re: Nisip pentru pisici

pai din ceea ce spui tu inteleg ca in mai putin de o luna facea la nisipul ei dar eu o am de doar 3 saptamani si nu reusesc nimic....:(
alearga prin casa,mananca dar de facut pipi  unde trebuie nu reusesc sa o 'pacalesc'....:((

9 (edited by alexnutzu 10-04-2010 09:43)

Re: Nisip pentru pisici

mimisoru wrote:

pai din ceea ce spui tu inteleg ca in mai putin de o luna facea la nisipul ei dar eu o am de doar 3 saptamani si nu reusesc nimic.... sad
alearga prin casa,mananca dar de facut pipi  unde trebuie nu reusesc sa o 'pacalesc'.... sad(

ai rabdare..sigur va reusi.pisicuta stie unde este nisipul?

----Alex----  :nimfa:  :grey: + Max :X

10

Re: Nisip pentru pisici

Trebuie sa stai mult cu ochii pe ea!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

11

Re: Nisip pentru pisici

da normal ca stie unde ii este si nisipul,dar intra in litiera si in loc sa faca ce trebuie ea se joaca:))cum sa mai reusesc eu sa o invat cand ei ii arde numai de joaca...:pisica:....:P

12

Re: Nisip pentru pisici

Atunci cand vrea sa faca``ceva`` pe unde nu trebuie, du-o la litiera!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

13

Re: Nisip pentru pisici

Si eu am avut aceeasi problema cu unul din pisoii mei...dar,exact cum a spus si raluky4,stai cu ochii pe ea(eu asa am facut big_smile ) ,iar cand vezi ca se pregateste sa faca ceva,o iei repede si o duci la litiera!nu o sa se invete din prima dar repetand procesul,o sa se obisnuiasca! Iti garantez! :k:

^ :heart: Ello :heart: ^

14

Re: Nisip pentru pisici

Eu folosesc Cats Best Oko Plus (cel Universal e altfel). E cel mai bun dintre toate pe care le-am incercat pana acum (si am incercat o gramada). E biodegradabil, se poate arunca in wc la fel ca si hartia igienica, si miroase a brad, parca... Nu e nisipul acela obisnuit, ci e ca un fel de granule de lemn. Face bulgari compacti, si nu miroase defel!

E cam piperat la pret, 28 lei/sac de 10 l, dar mie imi ajunge aproape o luna, la 3 pisicute. Inainte luam si nisip mai ieftin, dar imi ajungea cateva zile un sac, si la sfarsit de luna ma trezeam ca am cumparat un nisip prost calitativ, si am dat pe el (intr-o luna) mai mult decat pe un nisip bun, doar ca am dat banii pe rand. Sa nu mai spun ca nu face praf defel... Am avut inainte unul de lavanda, era mai alb la culoare si peste tot aveam urme de labute albe... :ironic:

Va sfatuiesc sa-l incercati, sigurat o sa va placa.

Copilasii mei dragi: 3 pisicute, 6 perusi, 1 Marele Alexander, 1 Rosella, 1 hamster        --Claudia--

15

Re: Nisip pentru pisici

Dar mie pentru 10 pisici,cam cat m-ar costa? smile  Sa nu mai zic ca urmeaza sa vina altii pe lume.... smile
Dar nu-mi fac probleme pentru ca stau la curte si am o gradina foarte mare si zburda in voie....asa ca>>la ce bun sa mai dau banii pe nisip? Daca stateam la bloc era altceva... smile

^ :heart: Ello :heart: ^

16

Re: Nisip pentru pisici

am gasit si eu acum cateva zile pe strada un pui de british shorthair...cred k are o luna...am fost cu ea s-o deparazitez k nu parea a fi a cuiva...etc..problema mea este, nu ca nu o pot invata sa faca la cutiuta ei cu nisip...nu face nicaieri..decat in pat....nici macar pe covor...o duc de 10 ori p zi la cutiuta...am luat-o si in timp ce facea si am dus-o la cutiuta ei..tot nimic...e incapatanata si rasfatata...nu o pot lasa nicaieri singura ca plange...doarme non-stop la mine in brate...daca o las singura cateva secunde plange de mama focului...va rog sa ma ajutati sa gasesc o solutie.... :(

17

Re: Nisip pentru pisici

pei...ai putea incerca sa gasesti ceva cu care sa se poata juca...sau poate mai iei o pisicuta asta e alegerea ta...ai putea incerca sa gasesti pe la un pet shop ceva pe care sa se urce si in varf sa fie un soricel...sau un soricel mecanic pe care sa il fugareasca...nu stiu zic si eu  big_smile

Metallica !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

18

Re: Nisip pentru pisici

Pai pune la inceput litiera in pat si mut-o incet in locul unde vrei sa isi faca nevoile (de fiecare data o muti cu cativa cm mai departe de pat).
Si pune litiera la inceput in locul de pe pat unde vezi ca isi face nevoile.

Adaugat: 24-08-2010 15:59

Pune-i cateva fire de iarba pisicii in mijlocul litierei.Va fi atrasa de miros si va face singura acolo.

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

19

Re: Nisip pentru pisici

Si eu am avut aceeasi problema cu pisicuta mea, facea numai sub masa in bucatarie , si din prima zi de cand i am cumparat litiera , si nisip tip betonita, a facut acolo si numai acolo face. Trebuie sa vada ea nisipul. Eu am mai facut o chestie. Cand am prins o ca a facut pipi unde nu trebuia , am umezit un servetel in urina ei apoi am sters marginile litierei cu el , si a functionat,a venit dupa miros  smile  Bafta !

20

Re: Nisip pentru pisici

Am avut şi eu probleme cu pisicuţa mea la început, că făcea peste tot în casă (pat, lenjerii de pat, covor etc.) până când am învăţat-o prima dată la ziar şi după la litiera cu nisip. Acum că ştie unde trebuie să facă mă gândesc să îi schimb nisipul (prima dată i-am luat un nisip destul de ieftin, tip betonită). Nu că nu m-ar mulţumi, dar costă 9 lei 6 kg şi nu pare să mă ţină foarte mult, am consumat deja aproape tot sacul. big_smile Spuneţi-mi şi mie un produs foarte bun, care mă ţine mai mult, nu contează cât de piperat este preţul.
Am citit că este foarte bun, dacă nu cel mai bun, Catsan. L-aţi încercat?

Gabriela

21

Re: Nisip pentru pisici

Eu recomand nisipul cu granule de siliciu / nisip silicat. Rezistă foarte mult timp pentru că granulele respective reţin lichidul şi mirosurile neplăcute.

22

Re: Nisip pentru pisici

Am tot citit pareri despre tipuri de nisip dar nu m-am putut hotari deocamdata pe care sa-l incerc. Totusi, azi de dimineata am constatat ca am o problema destul de mare: nisipul face praf si ma sufoca (eu am si probleme)! Vreau ceva care sa nu scoata praf!!!

Gabriela

23

Re: Nisip pentru pisici

Tot cel silicat, nu face praf şi nu provoacă alergii.

24

Re: Nisip pentru pisici

Am cumpărat, acum aşteptăm să-l încercăm, nu desfacem punga că nu mai e mult până plecăm.

Gabriela

25

Re: Nisip pentru pisici

O să fii mulţumită de el. Ai litieră cu capac sau fără? Cele cu capac + silicat reţin mirosurile foarte bine.