1

Topic: Parul de pisica

Foarte multi vorbesc despre pericolul inghitirii parului de pisica ...la inceput eu am vrut sa imi iau o pisicuta dar am renuntat la idee din cauza parului...am vazut ca foarte multi au ca animal de companie o pisicuta si nu au patit niciodata nimic ...chiar asa mare e problema asta ...incat poti sa ajungi la operatie si la discutia daca va muri din cauza unor fire? yikes
Astept pareri in special de la cei care au pisicute big_smile

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

2

Re: Parul de pisica

Parul de pisica nu este periculos

Probabil ca te-ai gandit adesea daca ti-ar face placere sau nu sa ai opisica si daca acest lucru s-ar potrivi stilului tau de viata. Daca negandim matematic, multor femei le-ar placea sa aiba un astfel de animalde casa - circa 80% din membrele Asociatiei Felina Romana sunt femei. Inrandurile ce urmeaza vom spulbera mitul conform caruia femeilor gravide nule este recomandat sa creasca pisici, cu ajutorul presedintelui acesteiasociatii, Dan Voicu.

Cine se hotaraste sa aiba in locuinta o pisica, trebuie sa fiepregatit sa-si ia raspunderea pentru acest animal si sa-i indeplineascanecesitatile naturale. Zoologic, pisicile sunt calificate ca animalede prada, dar asta nu inseamna ca nu au fost, de-a lungul timpului,domesticite.

Femeile simt de multe ori nevoia sa alinte pe cineva, sa ia pe cineva inbrate si sa-l mangaie. Aceste gesturi de rasfat se pot manifesta si inperioada de graviditate, cand multi "prieteni" le spun sa alunge pisicadin casa. Dan Voicu, presedintele Asociatiei Felina Romana, a explicatca pericolul de a inhala par este foarte mic pentru ca el se simtepe varful limbii iar tot ce se spune despre "inghitirea" acestor fireeste exagerat. Chistul hedatic nu poate fi provocat decat daca pisica(ori pisicile respective) nu au fost deparazitate corespunzator, si maiales impotriva viermilor intestinali.

Daca femeile nu au avut pisica pana sa nasca este indicat sa-si cumpereuna abia dupa ce copilul a implinit opt ani, deoarece aceasta poatedeveni agresiva cu copiii care o supara. Pisica nu este agresiva dinfire, ea nu ataca de exemplu copiii aflati in patut dar se supara foarterepede cand este necajita de acestia si riposteaza. Anumite rase, cum arfi persana, detesta zgomotele stridente (plansul) si atunci pot deveniagresive. Depinde acum pentru ce rasa ai optat sa cresti.

Cel mai mult par lasa pisica persana si de aceea trebuie sa tii cont dacavrei sa nu ai astfel de probleme. Referitor la parul lasat de pisici ingeneral, nu uita ca ele naparlesc la schimbarea anotimpurilor si au nevoiede suplimente vitamino-minerale pentru intretinerea blanitei. De asemenea,foarte necesar este si periatul. Pentru aceasta foloseste un pieptene cudinti de metal (ar fi bine sa ai doi piepteni, cu distanta diferita intredinti). Pieptanatul se face de la cap spre coada, in directia capului.

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

3

Re: Parul de pisica

asta e o poveste exact ca cea cu nu e bn sa itzi sufle un cn pe fatza sau liliacii se agatza in par.

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

4

Re: Parul de pisica

Sunt tare multe superstitii de astea inventate de "unii,altii"....si de pe urma carora avem, de suferit daca pot sa zic asa...pentru ca poate multi si-ar dori o pisica daca tot e vb de pisici si parintii nu le permit din cauza"pericolului" de a inghiti parul lor....

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

5

Re: Parul de pisica

Bianca wrote:

Parul de pisica nu este periculos

Probabil ca te-ai gandit adesea daca ti-ar face placere sau nu sa ai opisica si daca acest lucru s-ar potrivi stilului tau de viata. Daca negandim matematic, multor femei le-ar placea sa aiba un astfel de animalde casa - circa 80% din membrele Asociatiei Felina Romana sunt femei. Inrandurile ce urmeaza vom spulbera mitul conform caruia femeilor gravide nule este recomandat sa creasca pisici, cu ajutorul presedintelui acesteiasociatii, Dan Voicu.

Cine se hotaraste sa aiba in locuinta o pisica, trebuie sa fiepregatit sa-si ia raspunderea pentru acest animal si sa-i indeplineascanecesitatile naturale. Zoologic, pisicile sunt calificate ca animalede prada, dar asta nu inseamna ca nu au fost, de-a lungul timpului,domesticite.

Femeile simt de multe ori nevoia sa alinte pe cineva, sa ia pe cineva inbrate si sa-l mangaie. Aceste gesturi de rasfat se pot manifesta si inperioada de graviditate, cand multi "prieteni" le spun sa alunge pisicadin casa. Dan Voicu, presedintele Asociatiei Felina Romana, a explicatca pericolul de a inhala par este foarte mic pentru ca el se simtepe varful limbii iar tot ce se spune despre "inghitirea" acestor fireeste exagerat. Chistul hedatic nu poate fi provocat decat daca pisica(ori pisicile respective) nu au fost deparazitate corespunzator, si maiales impotriva viermilor intestinali.

Daca femeile nu au avut pisica pana sa nasca este indicat sa-si cumpereuna abia dupa ce copilul a implinit opt ani, deoarece aceasta poatedeveni agresiva cu copiii care o supara. Pisica nu este agresiva dinfire, ea nu ataca de exemplu copiii aflati in patut dar se supara foarterepede cand este necajita de acestia si riposteaza. Anumite rase, cum arfi persana, detesta zgomotele stridente (plansul) si atunci pot deveniagresive. Depinde acum pentru ce rasa ai optat sa cresti.

Cel mai mult par lasa pisica persana si de aceea trebuie sa tii cont dacavrei sa nu ai astfel de probleme. Referitor la parul lasat de pisici ingeneral, nu uita ca ele naparlesc la schimbarea anotimpurilor si au nevoiede suplimente vitamino-minerale pentru intretinerea blanitei. De asemenea,foarte necesar este si periatul. Pentru aceasta foloseste un pieptene cudinti de metal (ar fi bine sa ai doi piepteni, cu distanta diferita intredinti). Pieptanatul se face de la cap spre coada, in directia capului.

..pieptanatul se face de la cap spre coada,in directia  capului??????????????
Tradus in romaneste si mai ales stiind ca blana se pieptana invers cresterii firului...ce ar trebui sa inteleg???

6

Re: Parul de pisica

bulinutza3000 wrote:
Bianca wrote:

Parul de pisica nu este periculos

Probabil ca te-ai gandit adesea daca ti-ar face placere sau nu sa ai opisica si daca acest lucru s-ar potrivi stilului tau de viata. Daca negandim matematic, multor femei le-ar placea sa aiba un astfel de animalde casa - circa 80% din membrele Asociatiei Felina Romana sunt femei. Inrandurile ce urmeaza vom spulbera mitul conform caruia femeilor gravide nule este recomandat sa creasca pisici, cu ajutorul presedintelui acesteiasociatii, Dan Voicu.

Cine se hotaraste sa aiba in locuinta o pisica, trebuie sa fiepregatit sa-si ia raspunderea pentru acest animal si sa-i indeplineascanecesitatile naturale. Zoologic, pisicile sunt calificate ca animalede prada, dar asta nu inseamna ca nu au fost, de-a lungul timpului,domesticite.

Femeile simt de multe ori nevoia sa alinte pe cineva, sa ia pe cineva inbrate si sa-l mangaie. Aceste gesturi de rasfat se pot manifesta si inperioada de graviditate, cand multi "prieteni" le spun sa alunge pisicadin casa. Dan Voicu, presedintele Asociatiei Felina Romana, a explicatca pericolul de a inhala par este foarte mic pentru ca el se simtepe varful limbii iar tot ce se spune despre "inghitirea" acestor fireeste exagerat. Chistul hedatic nu poate fi provocat decat daca pisica(ori pisicile respective) nu au fost deparazitate corespunzator, si maiales impotriva viermilor intestinali.

Daca femeile nu au avut pisica pana sa nasca este indicat sa-si cumpereuna abia dupa ce copilul a implinit opt ani, deoarece aceasta poatedeveni agresiva cu copiii care o supara. Pisica nu este agresiva dinfire, ea nu ataca de exemplu copiii aflati in patut dar se supara foarterepede cand este necajita de acestia si riposteaza. Anumite rase, cum arfi persana, detesta zgomotele stridente (plansul) si atunci pot deveniagresive. Depinde acum pentru ce rasa ai optat sa cresti.

Cel mai mult par lasa pisica persana si de aceea trebuie sa tii cont dacavrei sa nu ai astfel de probleme. Referitor la parul lasat de pisici ingeneral, nu uita ca ele naparlesc la schimbarea anotimpurilor si au nevoiede suplimente vitamino-minerale pentru intretinerea blanitei. De asemenea,foarte necesar este si periatul. Pentru aceasta foloseste un pieptene cudinti de metal (ar fi bine sa ai doi piepteni, cu distanta diferita intredinti). Pieptanatul se face de la cap spre coada, in directia capului.

..pieptanatul se face de la cap spre coada,in directia  capului??????????????
Tradus in romaneste si mai ales stiind ca blana se pieptana invers cresterii firului...ce ar trebui sa inteleg???

eu stiu ca se periaza in directia cresterii firului de par, de la cap spre coada. eu asa o periez pe a mea. nici nu suporta sa o perii in raspar...

7

Re: Parul de pisica

Eu am auzit la tv mai demult un doctor spunind ca parul de pisica e la fel ca orice fir de par ,nu e mai periculos .

8

Re: Parul de pisica

nici eu nu cred ca parul de pisica e asa de periculos cum crede lumea. am doua pisici acasa de mai multi ani si nu am avut niciodata nicio problema smile

9

Re: Parul de pisica

eh, cred ca e o legenda urbana chestia asta cu parul. eu am avut pisici toata viata mea, de cand eram copil si n-am patit niciodata nimic. si apoi, cate fire de par poti inghiti? ca doar simti cand ai unul in gura si-l dai jos imediat hmm

10

Re: Parul de pisica

probabil e o legenda cine stie,dar cred ca orice copil mic a inghitit macar odata un fir de par de animal si nu a patit nimic,cica doctorii spun ca poti sa mori,asta doar un doctor prost poate sa fie,ca daca eu inghit un fir de par de-al meu nu cred ca mor smile ,poate te imbolavesti daca inghiti un fir depar murdar de animal,dar nu unul curat si ingrijit

I love animals :heart:

11

Re: Parul de pisica

O sa mor daca inghit unul?

12

Re: Parul de pisica

nu smile si eu am pisici si cred ca am inghitit par de pisica si nu am patit nimic. big_smile

13

Re: Parul de pisica

Poate ca nu iti dai seama acum dar in viitor te va afecta mult hmm Eu am avut o pisica si am inghitit un fir de pisica si aveam alergii in continuu Daca luam medicamente cand eram bolnava organismul meu nu le accepta din cauza firului smile Si asa m-am chinuit 2 ani di cauza pisicii wink

Un papagal Rosella :heart: -Teodora Alina- :heart:

14

Re: Parul de pisica

cine nu e obisnuit cu pisici sau alte animale fac alergii dar eu de mica am avut animale si nu am avut niciodata alergii de la ele.

15

Re: Parul de pisica

Ei mi-am dat si eu cu parerea vorbeam de unele persoane big_smile

Un papagal Rosella :heart: -Teodora Alina- :heart:

16

Re: Parul de pisica

eu cunosc o doamna care vreo 4 ani a avut 11 pisici dar la casa care dormeau in pat cu ea si nu a patit nimic    :heart:

17

Re: Parul de pisica

sunt cam multe pisici,cerd ca si doamna aceea a inghitit mult par smile
si eu am o pisica si cateodata parca simpt in gat fir de par de pisica