76

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

asa se intampla de la orice fruct-face mai moale.Asta nu e o problema atata timp cat nu e diaree.Iti recomand sa ii dai mere,pere,banana si chiar si citrice dar in cantitati mai mici!

O pereche de perusi si o catea carpatina+1 puiut al acesteia

77

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

Multumesc pt. lamurire...
Spune-mi te rog ce inseamna cantitate mai mica?
O jumatate de felie de portocala de dimensiune medie e suficient pt. un perus?

78

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

Buna. L-am adus pe Kiro de 5 zile in casa. Cand ar trebui sa incep dresajul? Si cam ce ar trebui sa fac?(are 2 luni aprox.)

:perus: - Kiro
Scumpicul!  Perusi :heart:

79

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

sal all... am 2 perusi, femele ambele, le am de un an si 2 luni. la inceput le-am dat drumu' din colivie relativ repede, dupa vreo 3 saptamani, dar a fost o problema cu bagatul inapoi, si nestiind metodele de prindere, le prindeam intr-un prosop sau tricou... de atunci nu se mai apropie de mine, decat foarte rar, dar si in cazurile alea, foarte vigilente, la cel mai mic sunet sau miscare...tzup. acum le dau drumu prin camera toata ziua, se duc singure inapoi in cusca... le inchid fara probleme seara.

dar... stateam intr-o zi si ma uitam la ele, si ma gandeam oare ar fi vreo metoda sa le fac sa vina pe deget, sa-mi manance din palma sau orice altceva legat de imprietenirea cu ele?

va rog, daca stie cineva metode de imblanzire... repet au peste un an...

80

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

Ai mei nu pot sa spun ca sunt nustiu cat de imblanziti dar fetita sta pe deget si baiatu vine pe cap si umar(si exerseaza vorbitu). Cu mine nu sunt deloc  speriati in cusca(afara sunt putin mai retrasi de mine)insa cu ceilalti membri nus asa prietenosi(in sensul de a sta sal mangai etc)

Animalul de companie ne este un prieten desarvasit,
Si primeste drept rasplata , afectiunea noastra toata
:hug:

81

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

Al meu la 1 an dupa ce l-am cumparat a inceput sa spuna foarte clar Kyky pupaciosu' . E foarte scump !  :perus:

82

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

ma bucur ptr perusii vostrii,dabea astept sa fie si al meu asa de bland si sa vorbeasca,dar am de asteptat  smile ,dabea l-am luat de 2 saptamani ,pana acum nu am reusit nimik cu el,doarme aproape tot timpul,dabea sa acomodat cu camera,in colivie nu intra nici de foame,tipa pana ii scot mancarea afara sau il bag eu cu forta,nu il prind ci il imping de la spate :perus:  .pe viitor sper sa fim prieteni apropiati

Adaugat: 21-09-2011 16:24

oglinda,are vre un rol in imblanzirea perusului? e bine sa aiva oglinda in colivie?lu al meu de cand iam pus oglinda in colivie nu mai iese afara,in schimb ma bucur ca atunci cand bag mana in colivie nu mai fuge si il pot mangaia.

83

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

Pf...nustiu dece dar , de o perioada nu mai sta pe deget femela :furios:  in schimb seara ma joc cu masculul vreo 30 minute fara sa zboare de pe colivie(cata vreme ea este in colivie). puteti sa-mi spuneti dece la inceput statea pe deget fara sa o fortez iar acum ma musca incontinu ? (nu am strigat la ea sau sa o necajesc ca sa se sperie)

Animalul de companie ne este un prieten desarvasit,
Si primeste drept rasplata , afectiunea noastra toata
:hug:

84

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

Maiii, si eu incercam sa il imblanzesc pe koco,dar dupa ce a ramas fara dudyyy....iii :angel:  :angel:  :k:  :k: tottul este atat de frumoooss...vine mapupa,sta pe capul meu,pe degetul meu,ii place sa stea pe degetele mele cand scriu la tastatura...etc.Eu zic ca daca il ai singur,ai cele mai multe sanse de a'l imblanzii!!
Succes!

P.s.:patrunjelul,papadia,marul si banana au fost ajutoarele mele!<3

Un pic de iubire face mai mult decat un varf de legi!
1 papagal perus (Koco) :perus:  :heart:

85

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

Am cumparat de 2 zile un papagal kakariki,sau papagal capra (scoate niste sunete f. interesante.)
As dori sa-l apropii de mine,sa-l fac sa manance din mana mea.

Are cineva experienta cu asemenea papagali?
Este o rasa de papagali foarte dinamici, topaie intr-una in colivie si nu au rabdare nici sa manance.
Nu este fricos,dar accepta doar o oarecare distanta fata de mine.Daca mai apropii mai mult decat a "stabilit" el, fuge, se sperie...

Cine imi da un sfat?? Cine cunoaste rasa?  Ei sunt verzi sau galbeni cu o pata rosie pe cap.  Al meu e galben, cam de marimea unei nimfe.

Uneori isi ia mancarea in gheruta si o duce la cioc. E foarte dragalas...

86 (edited by criss&paco 18-01-2013 15:09)

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

bunaaa numele meu este criss si nimfa mea(baiatul meu )Paco.as avea si eu niste intrebari legate de nimfe ,daca puteti sa ma ajutati cu un sfat.pe paco il am de 1 luna ,vb cu el,dar knd incerc sa ii pun mana usor in colivie sau knd ii dau de makre se agita foarte tare si zboara de park ii fac ceva rau.i am dat drumul in kmera si sta doar pe biblioteca.chin mare knd il prind ciupesteeeeee pfff foarte tareeee.cum sa fac sa ne imprietenim????va rog ajutatima.acum de exemplu stau in pat cu colivia langa mn,are usita deschita si mananca,knd ciripeste vb cu el calm.astept sfaturile voastree.vaaa pupaa criss si paco
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 18-01-2013 15:09[/merge_posts_bbcode]

am uitat sa specific ....are in jur de 7-8 luni

87

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

Salutare,
O sa va rog sa urmarati urmatorul material,mi se pare foarte interesant,urmariti pana la capat .
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nYHj5Ja74n4[/youtube]

Bafta.

88

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

hello! imblanzirea pasarilor e o metoda simpla, usoara la indemana oricarui posesor de pasari de companie...cu rabdare iti poti invata pasare multe expresii frumoase. cel mai potrivit moment in care pasarea asimileaza corect...este dimineata dupa trezire, o chemati la dvs, sau sta ea pe colivie si atunci incepeti primele lectii, rezultatele vor aparea cat se pote de repede, insa conteaza mult ptr ele tonul pe care pronuntati frazele. eu am 2 nimfe mascul care asa au fost dresate, fara manuale sau filmulete ajutatoare - simplu, prin comunicare directa, asta e cea mai buna metoda pe care am aplicat-o si rezultatul e ca in fiecare dimineata mi se spune in semn de salut "puiu-mic" sau "capushor". astea-s numai o parte din expresiile folosite des de cele 2 nimfe, mai au si altele in repertoriu dar le spun in functie de starea lor interioara, adica atunci cand sunt extrem de linistite. mut succes va doresc, incercati ca va este la indemana metoda de dresaj.