26

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

dar mi mila de el cand il vad ce agitat ii ....:(

Adaugat: 18-02-2009 17:43

il mai las o saptamana doua ..... dar daca as vedea macar ca se linistetste ....sa stiu ca se mai obisnueste cu locul ....dar tot asa agitat ii in fiecare zi sad sper sa ii treaca .....

27

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

Goti,  si eu am aceasi problema cu Perusul meu smile Astazi s'a implinit o saptamana de cand il am, dar il mai las o vreme in cusca pana se mai obisnuieste cu mine si pana se urca pe deget. Si mie imi este mila cand il vad ca se agita in cusca si musca din hranitoare si din cusca, parca ar vrea sa iasa, dar nu am ce sa'i fac.

28

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

Nu poti dresa un perus din prima saptamana de cand il ai! La mine a durat 5-6 luni sa-i imblanzesc! :k:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

29 (edited by hawk 15-05-2009 21:10)

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

De 2 zile ii dau drumul lui Pif prin camera, si am observat ca nu mai musca de gratiile custii si nici din hranitoare...e mult mai relaxat...si are un motiv foare bun sa bea mai multa apa si sa manace mai mult...si nu se mai sperie asa tare de mine...voi incerca sa iau ceva mancare in mana si sa vad daca vine la mine.


Sa tii perusul inchis in cusca ca un puscarias nu este o solutie sa'l dresezi...ce'l mai bine e sa'i dai drumul prin camera si va veni singur in cusca cand ii va fi foame, asa a facut Pif, si e si mult ma relaxat...nu se mai sperie de orce.

30

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

Iusty wrote:

Nu poti dresa un perus din prima saptamana de cand il ai! La mine a durat 5-6 luni sa-i imblanzesc! :k:


Iusty te contrazic tongue eu in 3 zile l-am facut sa mi se urce pe deget, din priza z cand l-am luat am incercat sa in urc pe deget ai a stat, a doua zi la fel, ia a 3a zi se ura deja singur, inca nu a invatat sa mi se urce in cap, iar pe umar vine pe deget , merge pe mana pana ajunge pe umar, ma lasa sa il pup....a invatat totusi repede smile , si mai este ceva big_smile zice "puiu" si "pci" de la "pupici" sau "pici" smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

31

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

ai  luat   un perus  ff  bland  dresat si daia smile

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==

32 (edited by iloveanimals 16-05-2009 12:57)

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

dresat nu era dar era ff mic :angel:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

33

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

Iloveamals, pt ca finutul tau e pui mic mic :heart: ! Daca as avea un perus asa mic l-as dresa si eu in 3 zile, ca stiu cum! Am capatat experienta, o sa-mi foloseasca cand o sa-mi iau nimfa! wink wink :ironic:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

34

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

Iusty Snowy are vreo 3 luni, nu e nici ff mic nici ff mare, si nici nu am avut experienta in dresaj, eu ii spuneam ff multe si el era atent la mine, la tot ce faceam, am incercat din prima zi sa il iau pe deget, era ff putin speriat....imi pereceam majoritatea timpului cu el si sa obisnuit repede, nu l-am incurcat cu ore fixe de dresaj sau mai stiu eu ce, cand il vedeam ca e atent la mine ma duceam imediat la el, si asa a invatat ff repede smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

35

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

unii dintre voi nu stiu cum sa-si faca papagalii sa nu se sperie de ei.eu am 2 perusi femela si mascul.pe femela nu am reusit sa o imblanzesc dar pe mascul am reusit.dupa cateva zile de cand lam cumparat,lam dus intro camera unde era liniste si am inceput sa vorbesc cu ei.si tot dadeam degetul la mascul sa se urce pe el si am repetat in fiecare seara pana cand sa invatat.intro seara am dat degetul si sa suit pe el si a inceput sa ma ciupeasca(nu tare).pe ea nici azi nam reusit sa o fac sa se urce pe deget dar ei ii place sa stea pe umar:Din august fac 9 luni de cand sunt la mine!:sanatate:

36 (edited by Iusty 16-07-2009 20:21)

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

alexandra10 wrote:

Din august fac 9 luni de cand sunt la mine!:sanatate:

Pe 19 iulie ai mei perusi (Cipy si Popica - Bella prin martie) fac un an de cand ii am :bravo: :sanatate: :heart:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

37

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

nu ma mai satur sa va citesc povestile cu perusi!!!
Sunt atat de frumoase!cred ca o sa inebuesc inca 2 saptamani,pana o sa il cumpar pe Coco :pup: ,dar si cand o sa il am,ce frumos o sa fie!!! big_smile big_smile big_smile

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

38

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

Azi am facut progrese cu dresajul mai ales cu cichi.Am bagat mana in voliera cu mancare si cichi isi facea de lucru in jurul mainii mele.Ii era frica sa vina la mana.Vroia sa-mi atraga atemtia stand pe spate pe o stinghie, cu un picior in aer si unul pe plasa.Se mai apropia de mana,fugea inapoi pe stinghie in pozitia aia...si tot asa pana si-a facut curaj si inloc sa vina la mana ,a zburat peste ea si mi-a dat toate semintele pe jos...

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

39

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

Si eu m-am chinuit mult cu ai mei, dar nici acum nu vin sa se aseze pe mana mea sau pe umar.......intr-o zi Kiki a mea a venit si sa asezat inopinat pe capul meu si eu m-am speriat ca eram obisnuita sa zboare aproape si sa se aseze undeva langa mine sa ma acompanieze la ce fac...asa ca nu ii mai chinui.....vorbesc foarte mult cu ei cand sunt acasa si sunt foarte atenti....si cand nu vb cu ei tot ciripesc in legea lor....

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

40 (edited by birdslover 19-08-2009 19:49)

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

Eu intr-o saptamana am reusit sa-l fac pe David sa se ataseze de mine. In fiecare zi imi infasuram mana intr-o carpa si o bagam la el. Il lasam sa roada carpa si ii ziceam sa apuce mai incet ca ma doare. big_smile Spre final lasam carpa sa cada usor pe fundul coliviei si il mangaiam cu un deget... si asa pana am lasat-o de tot smile Se mai ferea de mine dar nu ma mai musca. Iar seara puteam sa pun mana pe el fara probleme ca era prea obosit si puturos ca sa se mai miste. Cam dupa o saptamana a inceput sa scoata si sunete dimineata. In prima saptamana... l-am trezit din somn seara si ii faceam pupici. El s-a apropiat de mine, a scos limba si a facut "beeeea" smile . Acum canta toata ziua. Mentionez ca atunci cand l-am luat era intr-o camera plina cu papagali si in colivie cu inca 2. Dupa 2 saptamani i-am dat si drumul. In jurul orei 20 intra singurel in colivie si nu vrea sa mai iasa. Pe 28 se fac 3 luni de cand il am. Acum ma bate gandul sa imi iau si un perus... :heart:

41

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

Eu am inteles ca e o metoda de dresaj intr-o zi ii lasi mancare, si detoate in colivie, ca in ziua urmatoare sa nu ii dai nimica, ci doar din mana ta, astfel capatand incredere big_smile

:hamster: My name is COdY tongue

42

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

yikes Sa il lasi flamand? yikes Nu cred ca e o varianta tocmai buna... mai bine faci altfel decat sa-l chinui asa sad

43

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

NU! prin infometare in nici un caz! Daca pasarea nu vrea sa te accepte, asta nu inseamna s`o chinui prin infometare.Trebuie sa ai rabdare cu ea. wink

>>>>Alexandra<<<<

44

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

Nu am zis ca folosesc aceasta metoda! :sol:
Doar ca am auzit de ea :ironic:

:hamster: My name is COdY tongue

45

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

Nu e o solutie infometarea ..... eu ma chinui de ceva vreme cu ai mei adica vreo 3 luni , s-au mai imblanzit ce-i drept dar daca nu au chef de mine nici nu ma baga in seama ..... :nani:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

46

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

nimfa185 vreau sa imi iau si eu 1 nimfa zimi si mie niste lucruri importante cum sa-l fac sa nu ma muste daca o sa ma muste pls                          big_smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

47

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

pai nimfa 185  a vrut sa dreseze papagalul si s-a ales cu moartea pasarii. poate data viitoare o sa stie mai multe si o sa fie mai bine. depinde de unde il cumperi. asta conteaza foarte mult. nu mai ai nevoie de imblanzire. restul o sa vina de la sine. pasarile nu se dreseaza . ele fac lucrruri frumoase daca le iubesti. asta conteaza. o sa invete ce vrei tu daca o sa ai rabdare.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

48

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

ms          big_smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

49

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

Ajutor!
NIMFU MEU BATE FETITA (NIMFA)!
CUM SA IL CALMEZ?
VA ROG FRUMOS AJUTATIMA!!!

Bianca-am 12 ani -data de nastere:23 ianuarie-am :iubareti: ,2 :ou: ai lor si 1 :caine:  si I :heart: them !-http://biancapoli.sunphoto.ro/

50

Re: Imblanzirea pasarilor...metode de dresaj!

esti sigura ca ai pereche ? ca la mine am vrut sa-i iau un baietel nimfei mele si tot fetita s-a nimerit si se cam ciondanesc. sad