1

Topic: Chow-Chow

Cu siguranta printre cele mai impresionante rase de caini, Chow-Chow este un animal superb, cu aparitie leonina si maniere regale. Aratand mai degraba ca o incrucisare intre leu si urs, decat ca un caine, adevarata origine a rasei se pierde in China antica, dovezi scrise despre el precum si imagini pe portelan existand inca din vremea dinastiei Han (206 IC pana la 22 DC), alte artifacte indicand insa existenta lui cu mult inainte, ca fiind caine din rasele primitive arctice, migrat spre Monglia, Siberia si China cu peste 2000 de ani IC.


Dupa unii cercetatori, Chow este stramosul original al rasei Samoyede, Norvegian Elkhound, Pomeranian si Keeshond. In timpuri ceva mai recente, pe vremea dinastiei T'ang (secolul 7 DC), este descris un imparat chinez ce detinea 2500 de Chow-Chow pt a insoti la vanatoare cei 10 000 de vanatori ai sai. Admirat de imparatii Chinei, favorit al starurilor de la Hollywood dupa 1920, Chow-Chow a avut o istorie dramatica.
    

Vestita limba albastra/neagra ramane in continuare un mister. O veche fabula chineazeasca ofera o "teorie": Cand Dumnezeu a facut cerul a scapat cateva picaturi din vopseaua cu care il picta. Chow a venit imediat dupa si a lins din vopseaua cazuta, si din ziua aceea Chow are limba albastra. Legenda aceasta il plaseaza insa automat la inceputurile lumii, Chow existand deja cand Dumnezeu s-a apucat de creatie...

Chow a fost inregistrat in cluburi si asociatii la sfarsitul anilor 1800. In AKC (American Kennel Club) rasa figureaza inregistrata din 1906. Popularitatea rasei a crescut dupa 1930 cand presedintele Calvin Coolidge a tinut un exemplar (Timmy) la Casa Alba, si inregistreaza un nou salt in anii '80.

iubesc animalele!!!

2

Re: Chow-Chow

am si eu un catel chow chow are 2 luni jumate si e asa de adorabil dak mai stiti ceva despre aceasta rasa spuneti-mi si mie va rog:):P:rusine:

iubesc animalele!!!

3

Re: Chow-Chow

ce frumos.asteptam poze smile

Adaugat: 04-06-2008 12:04

Descriere: Cap lat si plat, urechi mici si rotunde, cu o coama de par in spatele lor, limba de culoare albastru inchis, piept lat si adanc, labe drepte, coada stufoasa, blana deasa aspra sau matasoasa, lunga sau scurta
Origine: China
Greutate/inaltime: 20-32kg/46-56cm
Culori: Roscat, cafeniu, scortisoara, gri, negru, albastru, crem, alb
Speranta de viata: 15 ani
Temperament: Independent, serios, dominator, protector, incapatanat, are nevoie de dresaj ferm, se intelege bine cu copiii, poate deveni agresiv cu strainii
Aptitudini: Caine de munca, caine de paza, caine de companie
Conditii de viata: Se poate adapta si la viata in apartament daca are parte de suficient exercitiu fizic. Suporta mai greu temperaturile inalte

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

4 (edited by georgi 05-06-2008 07:45)

Re: Chow-Chow

da o sa postez!!!!sper sa va placa

iubesc animalele!!!

5

Re: Chow-Chow

categoric o sa ne placa smile wink

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

6

Re: Chow-Chow

asta e catelul meu!!!!

Adaugat: 05-06-2008 16:17

mai va dau o poza!!!

Adaugat: 05-06-2008 16:18

o cheama RONA sper sa-ti placaaaaaaaa Bianca si nu numai tie si la altii

iubesc animalele!!!

7

Re: Chow-Chow

doamne! ma innebuniti cu rasa asta! imi plac prea mult! e superba!!!!!!

8

Re: Chow-Chow

:heart: :heart: :heart:: heart: ce frumos e!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :pup: :heart: :heart: :heart: :heart:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

9

Re: Chow-Chow

ms!!!!:heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::rusine::rusine::rusine:

iubesc animalele!!!

10

Re: Chow-Chow

:k:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

11

Re: Chow-Chow

georgi wrote:

o cheama RONA sper sa-ti placaaaaaaaa Bianca si nu numai tie si la altii

georgi, rona este foarte foarte frumoasa! sa-tzi traiasca!

12

Re: Chow-Chow

ms mult printzesa:angel::angel::angel::angel::k::k::k::heart::heart::heart::heart::P

iubesc animalele!!!

13

Re: Chow-Chow

ce botic!!!Iubesc la nebunie cateii (din pacate nu am avut niciodata unul al meu),Rona este minunata!

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

14

Re: Chow-Chow

ati obstervat ca toti chow-chow seamana cu niste lei? tongue

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

15

Re: Chow-Chow

Pentru posesorii si iubitorii de chow-lini.....exista un site dedicat doar lor:www.chow.ro
Scumpik Rona,ii trimitem multi pupici dulci,asa cum e si ea:)
http://i29.tinypic.com/o7t73k.jpg

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

16

Re: Chow-Chow

ce frumusete!!!!!!!!

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

17

Re: Chow-Chow

seamana ca niste lei si putin ca niste ursuleti!!!!!!:):):):)

iubesc animalele!!!

18

Re: Chow-Chow

da,da foarte mult cu niste lei in miniatura :pup:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

19

Re: Chow-Chow

Apropo' de ceea ce a zis  ,,georgi''......O aveam inca pe Su(fetita de chow) si cum mergeam tot timpul la plimbare,ea fiind obisnuita sa fie admirata tot timpul si sa i se acorde atentie,intr-o zi ,o fetitza a facut urmatoarea afirmatie:,,mami .....uite ursu-leul!''.Sunt niste caini adorabili care nu au cum sa nu fie remarcatzi.
Ea a fost scumpa mea Su:(((

http://i25.tinypic.com/izuxpz.jpg

http://i29.tinypic.com/11t0j6s.jpg

Si Star ,pe care deja il cunoastetzi:
http://i32.tinypic.com/25up506.jpg

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

20

Re: Chow-Chow

wow!!!Su chiar seamana cu un leu :wow: .condoleante neutral

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

21 (edited by suana 17-06-2008 14:47)

Re: Chow-Chow

Uite asa ne delectam noi pe malul apei.....la racoare:)

http://i32.tinypic.com/2qaikcm.gif

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

22

Re: Chow-Chow

ce misto ai facut poza!

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

23

Re: Chow-Chow

salut cmf???? nu am mai vb de mult!!!bianca tot incerc sa pun poze cu cainele meu dar asteapta moderare de 2 luni poza:(:(:(:( acum am pus alta:):):):cry:

iubesc animalele!!!

24

Re: Chow-Chow

bine,sa-l vedem cat mai curand wink

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

25

Re: Chow-Chow

georgi wrote:

salut cmf???? nu am mai vb de mult!!!bianca tot incerc sa pun poze cu cainele meu dar asteapta moderare de 2 luni poza:(:(:(:( acum am pus alta:):):):cry:

Georgi, intr-adevar, in Animalbumele tale este o mica problema. In seara asta va fi rezolvata si vor aparea toate pozele pe care le-ai postat. Ne cerem scuze, dar nu am observat problema pana nu ai scris tu aici de ea.
De aceea, va rugam sa ne semnalati orice fel de problema intalniti in functionarea site-ului si/sau forumului, pentru a ne ajuta sa le remediem repede. Va multumim pentru intelegere!

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!