76

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

Bine zis,uneori,nu trebuie facut totul cu atata atentie si ''ca la carte''.

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)

77

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

Cate cazuri "triste" dar si foarte vechi,sper doar ca ce zicem acuma o sa ajute pe cineva,cum am zis am toti puii intregi,2 dintre ei au avut 2 zile un picior care sangera,le-au dat ochii si exploreaza acvariul.Ii mai dau hamsteritei cate un servetel,am vazut ca il baga in pungute si dupa ce o pun inapoi in ii acvariu acopera puii  si incearca sa iasa iar...cand era gravida nu era agresiva nici agitata.Nici nu stiam ca avea pui in burtica pana cand am vazut ca a nascut....

78

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

Scuze ca sunt off-topic,dar ce sunt alea pungute?Ca am tot vazut ca unii mai spuneau: "hamsterita isi baga puii in pungute"

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

79

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

Pungutele sunt cele pe care le tin in gura pe lateralul obrajilor.Acolo de obicei isi tin mancarea... :hamster:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

80

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

Buna tuturor!Am si eu o hamsterrita cu 5 puiutiii superbi.E singura in cusca,i.a facut cuib la pui.Hamsterita e siberiana.Dar ea face la rotita .Nu i.am luat.o/E ceva?sau daca chitaie puiutii sub ea? Help.

81

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

Ar fi indicat sa ii scoti  rotita, cel putin pana cand vor face puiutii ochi, asta sa nu se intample ceva nefericit cu vreunul din puiuti. smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

82

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

danyto wrote:

wow dupa ce mi-a slabit hamsteritza m-am aflat si cu 6 degete cu picioare si maini   imi putetzi da nishte sfaturi??????plss despre prichindei(nu vreau sa-i pierd)!!!!!!!!!!!!multzumesc

Pentru inceput ,nu ii atinge 2 saptamani
Un mic video ,sper sa te ajute :
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RRHEWdR6ouk[/youtube]
Si am gasit pe un site :

Puii de hamster sunt pe cat de mici, pe atat de sensibili si vulnerabili. Acestia au nevoie de ingrijire speciala inca dinprimele clipe de viata si trebuie sa fie pastrati in conditii de siguranta si confort tot timpul. Iata sfaturile de baza pecare trebuie sa le stii in ingrijirea unui pui de hamster.

1. Nu atinge puiul de hamster decat daca este cu adevarat important, necesar sau vital pentru acesta. De preferat este capuii sa fie atinsi doar de mama lor. Acestia sunt foarte mici si sensibili, iar faptul ca ii poti lua in brate, poate crea o stare de nervozitate femelei. Aceasta din urma ii poate ucide pe pui daca acestia isi schimba mirosul sau daca ea detecteazaalte modificari. De asemenea, oricat de blanda este in mod normal, femela te poate musca daca incerci sa pui mana pe puiiei.

Trebuie sa mentii distanta de pui aproximativ doua saptamani. Totusi, in acest timp poti pune mana pe femela sau pe cusca .

2. Ofera hrana suplimentara femelei care tocmai a nascut puii de hamster. Aceasta isi hraneste la randul ei puii, motivpentru care necesita nutrienti in plus. Asigura-te ca aceasta are intotdeauna apa proaspata, mixuri de fructe si legume proaspete si paine uscata. Pentru un plus de proteine, ii puoti oferi femelei ou fiert sau paine inmuiata in lapte.

3. Pastreaza cusca intr-o zona calda. Puii de hasmter au nevoie de caldura pentru a evita sa aiba frisoane si sa seimbolnaveasca. Totusi, evita sa asezi cusca in bataia directa a soarelui.

4. Atunci cand faci curatenie in cusca (in primele doua saptamani de la nasterea puilor) asigura-te ca pe acestia nu iiatingi cu mana, ci ii iei cu foarte multa atentie, cu o bucata de carton sau plastic si ca ii asezi, alaturi de mama lor, pe un pat de talas, intr-o alta cutie.

5. Daca in primele doua saptamani puii de hamster se hranesc doar prin femela, dupa aceasta perioada animalutele pot incepe s aconsume ou fiert, fructe moi sau paine. Dupa 4 saptamani puii pot incepe sa consume alimente obisnuite, exact ca mama lor.


Citeste mai mult pe: http://casa.acasa.ro/animale-de-companie-288/ingrijirea-puilor-de-hamsteri-164537.html#ixzz2ogqk58NH

Animalele sunt cei mai speciali prieteni ,nu trebuie sa ii uitam!