51

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

poate folosesc prezervativ big_smile

52

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

smile nu cred ...
Deci hamsteru meu nu e ipotent smile , iar hamsterita e gravida ... tocmai acum..cand trebuie sa plec la mare sad si nu stiu ce sa fac cu ea ... vreau sa o dau la o matusa care are si ea hamsteri ... dar nu cred ca ar fi foarte bine .. pentru ca are copil mic cu gura mare..si face multa galagie ... si nu stiu ce sa fac. .. oare cat o sa dureze pana o sa nasca ? acum am observat ca are sani neutral si ieri nu cred ca ii avea

Adaugat: 16-08-2008 11:03

Mi-a nascut hamsterita neutral ..
Am auzi-to ca bea apa , si m-am dus la ea...si am vazut ca e tare slaba neutral si am luat-o in mana .. si am vazut ca nu mai are burta , si sfarcurile sunt foarte evidente ... si acpoi m-am uitat in casuta (pentru ca acolo banuiam ca sunt puii) si am vazut miscari mici big_smile
Deci chiar o fatat ..
E vreo problema ca am pus mana pe ea ?

Well open up your mind and see like me ^^ Open up your plans and damn you're free

53

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

Nu cred ca este nici o problema,doar pe pui sa nu pui mana pana nu sunt intarcati,caci altfel mama ii va abandona.
Ai grija ca mama lor sa fie bine hranita,deoarece,daca ii este foame isi poate manca puii.
Mult succes...si sa-ti traiasca!:ok::sanatate:

54

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

merci :pup:
Stiu ca pe pui nu e voie sa pui mana , fiindca ii mananca , dar azi unul a picat din casuta ... pana jos ... eu m-am repezit sa aduc o lingura pentru al duce inapoi in casuta (am citit ca daca este neaparata nevoie sa luam un pui , sa folosim o lingura pe care sa o frecam de talas ) .. dar pana m-am intors hamsterita il loase si il duse inapoi in casuta big_smile happy end smile dar oare nu a patit ceva cand a picat ? neutral adica e asa mic si fragil...are doar o zi ... defapt nici atat nu are smile

Adaugat: 19-08-2008 18:49

AJUTOR !!! nu stiu ce sa fac ! toti puii pica pe rand din casuta ... casuta e destul de sus .. nu stiu ce pot sa fac . Hamsterita to ii aduna si i duce in casuta , dar cand iese iar pica puiuti ...
Stiu ca nu am voie sa fac mutari in cusca .. dar ar fi vreo problema sa-i pun casuta jos , ca sa nu mai pice puii ? va rog ajutati-ma !!! yikes

Adaugat: 19-08-2008 22:38

Mi-au murit toti puii ... azinoapte hamsterita a evadat .. si cand am gasit-o era foarte speriata , si s-a dus in casuta si a bagat toti puii in pungute ... dimineata i-am gasit morti :cry: acum puii sunt tot in cauta .. nu stiu daca sa ii iau ... sau ce sa fac ... ajutati-ma pls sad

Well open up your mind and see like me ^^ Open up your plans and damn you're free

55

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

Yaya wrote:

Mi-au murit toti puii ... azinoapte hamsterita a evadat .. si cand am gasit-o era foarte speriata , si s-a dus in casuta si a bagat toti puii in pungute ... dimineata i-am gasit morti :cry: acum puii sunt tot in cauta .. nu stiu daca sa ii iau ... sau ce sa fac ... ajutati-ma pls sad

:cry: imi pare tare rau... ce de vesti proste astazi...

eu cred ca ar trebui sa-i iei din cusca. ca nu poti sa-i lasi acolo...

56

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

I-am scos...adica pe cei ramasi .. a mancat din ei . Cred ca erau 8 sau 10 . Si am gasit numa 3 si nici aceia nu erau intregi .
Am descoperit ca un pui e viu smile
Dar mie frica , ca l-a omorat si pe ala .. astept sa iasa afara din casuta ca sa vad ...

Well open up your mind and see like me ^^ Open up your plans and damn you're free

57

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

Yaya wrote:

I-am scos...adica pe cei ramasi .. a mancat din ei . Cred ca erau 8 sau 10 . Si am gasit numa 3 si nici aceia nu erau intregi .
Am descoperit ca un pui e viu smile
Dar mie frica , ca l-a omorat si pe ala .. astept sa iasa afara din casuta ca sa vad ...

:cry: saracutzii de ei!

poate ai totusi noroc cu ultimul! succes mult!
oare de ce i-o fi mancat? poate ca s-a speriat sau cine stie...

58

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

Da . Cred ca s-a speriat.Aseara cineva a lasat usita de la cusca deschisa , si a evadat . Am gasit-o , dupa o ora de cautari la 2 noaptea prin toata casa , foarte speriata si agitata. Era sub un coltar . Am luat-o si am bagat-o in cusca la puiti si s-a dus la ei si i-a bagat in pungute. Cred ca i-a tinut acolo si au murit fiindca nu aveau aer .
Nu-mi explic ce s-a intamplat cu puiul care e viu (da , e viu !!:) tocmai l-am vazut) .
Inainte sa-mi dau seama ca hamsterita lipseste , am vazut un puiut picat jos din casuta si m-am gansit ca nu a vazut cand a picat . Si am luat o lingurita , am frecat-o de talaj si l-am luat si l-am bagat in casuta .
E posibil sa-l fi respins si de aceia sa nu il fi luat si pe el in pungute , iar dimineata , vazand ca e singurul in viata , sa-l fi acceptat ? neutral nu stiu ...
Si mai e o prolema..eu plec la mare , si trebuie sa ii duc la o matusa , care sta la o distanta de 20 de minute cu masina . Oare se v-a intampla ceva daca va "calatori" puiul ? sad

Adaugat: 20-08-2008 19:28

Si-a mancat si ultimul pui . Nu pot sa inteleg de ce :cry:
N-are suflet de mama .
Si nu l-a atins nimeni ...

Well open up your mind and see like me ^^ Open up your plans and damn you're free

59

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

pai..poate era prima nastere din viata ei si....puii nu erau viabili asa ca mama i-a mancat.

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

60

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

yaya poate puii erau bolnavi....

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

61

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

E prima nastere a ei , dar nu cred ca puii erau bolnavi . Cred ca e o mama rea , o scorpie hmm Ma rog...sa zicem ca reau bolnavi .. dar unu a supravietuit , pana azi . L-a mancat si pe ala . E o scorpie:|
Am pus-o impreuna cu masculul ... thoamne ce face din el . Sia infipt dinti in pielia lui , am incercat sa o iau si deabea am reusit , ca nu vroia sa-i dea drumul . Cred ca de ias lasa impreuna l-ar devora !
Da totusi e a mea si nu am ce sa fac smile
Poate cu trecerea timpului se va calma si va fi mai cuminte ? hmm

Well open up your mind and see like me ^^ Open up your plans and damn you're free

62

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

pai si femela mea i-a curuit picorul masculului.....pana la sange.i-am despartit si am zis:-in viatza mea nu ii mai pun impreauna.pe mascul l-am pus in borcan si pe femela am lasat-o in acvariu.Nu a durat 3 zile si i-am vazut pe amandoi in acvariu :wow: si de atunci nu se mai bat.

Adaugat: 22-08-2008 14:07

ah acvariu era la 2 cm de borcan.

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

63

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

Eu i-am despartit definitiv...mereu se bat , si nu risc (ea e o criminala) si in plus nu mai vreau sa faca pui , nici nu amc e sa fac cu ei si nici nu vreau sa-i mai omoare .
Pe fetita am lasat-o in cusca , iar pe baiat l-am pus intr-un bol de la pesti hmm ... credca ii place ... i-am pus foarte mult rumegus si doarme sub el big_smile

Adaugat: 22-08-2008 15:27

Nu stiti ... pot sa le dau hamsterilor lucerna , de acea de care mananca chinchila ? am foarte multa ...

Well open up your mind and see like me ^^ Open up your plans and damn you're free

64

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

poti dar fa o asa prima zi o frunzilitza a doua si 2 a treia zi 3 a patra putin mai multa si dupa o saptamana poti sa ii dai 2 tulpinitze de 10cm si ctva frunze (ATENTIE lucerna trebuie sa fie spalata bn si apoi uscata timp de 10-15 min

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

65

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

big_smile nu de aia ... lucerna gata "preparata" , si mancarea pt. hamsteri contine . Sunt granulele acela subtziri si mai lungi , verzi big_smile
Acum le-am pus , nu stiu daca le place . Fetitei i-am mai dat intr-o zi si a mancat ceva din ea , dar baiatul nu . Am observat ca de ceva timp mananca doar seminte neutral

Well open up your mind and see like me ^^ Open up your plans and damn you're free

66

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

poate a trecut la dieta

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

67

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

poate smile
da nu prea are de unde sa slabeasca ..si asa nu e prea dolofan neutral

Adaugat: 24-08-2008 21:05

Am pus hamsteri din nou impreuna putin , ca sa vad cak se inteleg . Si s-au batut , rau de to . Si eu m-am ales cu o muscatura destul de urata , cand am incercat sa-i despart , dar nu am fost singura muscata , ci si hamsterita . Destul de rau de data asta . Pe o portiune mica i-a cazut blana si cred ca e si putin sange . Ce e de facut ? sper sa nu pateasca ceva :cry:
Se poate infecta ?

Well open up your mind and see like me ^^ Open up your plans and damn you're free

68

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

dezinfecteaza bine zona(apa oxigenata,rivanol)si incearca sa intrebi mai multe la un vet.nustiu daca e bine sa dai cu unguente pt ca pot  fi toxice.in timp se vindeca,au un sistem imunitar foarte puternic

Adaugat: 30-11-2008 22:38

Yaya wrote:

big_smile nu de aia ... lucerna gata "preparata" , si mancarea pt. hamsteri contine . Sunt granulele acela subtziri si mai lungi , verzi big_smile
Acum le-am pus , nu stiu daca le place . Fetitei i-am mai dat intr-o zi si a mancat ceva din ea , dar baiatul nu . Am observat ca de ceva timp mananca doar seminte neutral

poti sa le dai linistit,al meu maninca cind mai multe swminte cind mai multe vegetale,au si ei pofte si toane.in mixurile pt hamsteri din animax(alea la pungi sau cutii)am vazut stickuri de lucerna.al meu nu face nazuri

aici moartea e in scopul vietii

69

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

hamsterica mea e gravida are de 15 zile puisori in burtica...azi i-am facut curat in cusca dar nu i-am spalat acvariu, maine s-ar putea sa o mult in alt acvariu mai mare...ei si-au facut si cuib acolo si nu stiu ce sa fac...se poate intampla ceva daca ii mut in alta cusca? cand trebuie sa ii fac ultima data curat in cusca? e foarte blanda nu ma musca dak ii pun mana in cuib sau prin cusca, nu a muscat niciodata...devine mai agresiva inaite sa nasca? hmm hmm niste raspunsuri va rog... :sol:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

70

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

incearca sa nu o tot muti las-o sa isi gaseasca locul ei.dupa ce fata in nici un caz sa nu atingi puii cam 10 zile ca altfel ii omoara.inainte de fatere poate sa fie agitata si sa incerce sa muste.
sa faci curat inainte sa fete ca altfel o sa miroasa si nu ai voie sa intervii

aici moartea e in scopul vietii

71

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

si masculul cand trebuie sa il separ de ea? hmm inainte sau dupa ce fata?

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

72

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

am intele ca la pitici nu trebuie separat masculul de femela numa la sirieni

aici moartea e in scopul vietii

73

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

daca ii las impreuna dupa ce fata o sa ma trezesc cu un alt rand de pui, si nu mai vreau big_smile

Adaugat: 14-04-2009 15:16

am o problema cu hamsterica mea sad isi tot muta un pui prin cusca, nush de ce  sad vrea sa il duca in alt cuib si anume in pat neutral ce as putea face in privinta asta? neutral luky-muky piky a ta tot asa face? sad

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

74 (edited by gaby354 10-03-2011 18:38)

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

alex_iasi2005 wrote:

bv!felicitari pt puiutzi!!le-ai asigurat conditii speciale ca sa faca pui....sau te-ai trezit asa cu ei?:)

wink

Adaugat: 13-10-2009 13:56

Sunt foarte frumosi puiutzi vostrii :hihi:  :hamster:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

75

Re: Ajutor...am pui de hamster nou-nascutzi

Ma....Nu stiu care este viata voastra,dar eu stau bine mersi,am 10 pui,am pus mana pe o mare parte din ei si sunt intregi toti!Ii tin intro cusca fara casuta,ii am de 2 saptamani si ceva,ii las cu mama lor care sta PE ei ii alapteaza si le mai pun foi de salata,hamsterita le rupe salata si o pune pe langa ei,ii tine ca o pasare intr-un cuib, si acum se misca prin cusca unii dintre ei,nu le-au dat ochii inca,si Hamsterita are un picior rupt....asa am luat-o si o las din cand in cand libera si o mai pun si intr-o minge.Noroc  cu puii Vostri!