1

Topic: catelul meu in lesa atacat de alt caine , cum procedam ?

catelusa noastra este metis dog argentinian (tatal) si cane corso (mama), si are 4 luni , de ceva timp am inceput dresajul si deja stam jos si culcat la comanda si acum mergem la pas foarte elegant (prinde foarte repede in maxim 2 zile executa comanda usor) , la prima iesire a fost atacata de o catelusa maidaneza de pe strada , desi a facut pipi pe ea reactia a fost sa sara la bataie si sa latre , dar le-am despartit la timp ea fiind mica nu avea sanse , si un urmatoarele zile le-am imprietenit in asa fel incat acum se joaca de rup strada cand se vad (ea vrea numai joaca iar in curte mai am 2 catele batrane care nu au chef de ea) , pana aici toate bune si frumoase , dar tot pe strada la 2 case mai departe avem un mascul cane corso , foarte prietenos cu toata lumea , nu a latrat la nimeni niciodata dar sa muste , nici vorba , ideea este ca astazi cand a vazut-o a venit la ea sageata sa o faca praf , am reusit la timp s-o iau in brate si s-o bag in curte ca eram aprope (tocmai ne facusem lectia de dresaj si veneam acasa) , nu spun ca ea a facut pe mine de data asta de frica , latra de la mine din brate si dadea sa ma muste , ala sa sara pe mina sa ajunga la ea , stapana lui era depasita total de situatie ... ideea este , de ce a reactionat el asa , mai ales ca ea este fata ? si pe viitor in astfel de cazuri cum ar reactiona un dresor profesionist ? mie personal nu imi este frica de caini , eu orice haita de pe strada in 5 min ii intind pe toti la mangaiat , dar acest caz este cu totul diferit , acum e mica si vad ca nu prea bate in retragere si cu fiecare intamplare de genul asta prinde mai mult curaj , dar nu vreau sa ajung in situatia sa bata sau mai rau vre-un caine care o agreseaza cand se face mare , repet dresajul face deja parte din viata ei (atat cat ma pricep mediu ) dar si exercitiile de forta pentru dezvoltarea musculaturii pentru ca este un caine care are nevoie , si nu ast putea sa asist la un caz cand face praf alt caine , deci pentru ca am lungit-o prea mult , cum ar proceda un dresor profesionist cand cainele pe care il are in lesa este atacat fioros de un caine mult mai mare ?