1 (edited by carmeryne 26-10-2012 17:45)

Topic: S.O.S. !Toate dispar...trebuie luate masuri!

Stiati ca,din cauza defrisarilor padurilor si poluarii peste 15.000 de specii de animale sunt in prag de extinctie? mad  yikes  ...ca sa nu mai spun de cele care au disparut in ultimele sute de ani...
  Multe animale au disparut din cauza introducerii altora in habitate in care normal nu au ce cauta acolo(unele dintre ele au fost aduse accidental,dar majoritatea au fost introduse pentru a combate unii "daunatori"),astfel ele dand peste cap ecosistemul...ce mai fac oamenii astia...se apuca ei sa aranjeze natura dupa cum ii duce capu' .  :furios:
De exemplu,saracul porumbel Dodo  :dans:  a disparut din cauza ca,lacomii astia de oameni s-au apucat sa le infulece pana la ultimul iar animalele introduse de ei(caini,porci,pisici) le-au distrus cuiburile si le-au omorat puii..
  Cand va ganditi ca au fost unele dintre cele mai numeroase specii....si peste cateva zeci de ani...... a devenit o amintire...  :sol:
Din cauza vanatorii excesive,pasarea Moa,un exemplar superb de peste 2 metri (cea mai mare a masurat peste 3,5 metri)a disparut....
Ce mi-ar fi placut sa vad astfel de specimene....poate ca acum s-ar fi numarat printre animalele de companie si acest strut gigantic...
   Cand ma gandesc ca pe teritoriul Romaniei au trait antilope Saiga,elani,tarpani,zagani,foci ,dropii.....cam tine de domeniul SF-ului,nu?   :wow:
Quagga,o subspecie a zebrei,arata ca un veritabil hibrid zebra-cal :wow:
Bourul,care a tarit si in Romania,a fost o specie de vita de dimenstiuni foarte mari. Delfinul Baijii,din raul Yangtzee,un superb mamifer care a populat pamantul foarte mult timp a devenit unul dintre cele mai rare animale...  :pls:
Tigrul tasmanian....cand auziti acest nume va ganditi mai mult ca sigur la o felina dungata cu dinti ascutiti....defapt seamana mai mult cu un fel de catel cu coada lunga...dupa parerea mea.....si ghiciti din cauza cui a disparut... ultimul a murit in 1936...
Porumbelul pasager era una dintre cele mai numeroase pasari.....peste ceva timp....n-a mai ramas nimic...  :ironic:  cam ironic....Am auzit un zvon cum ca,testoasa de Galapagos ar fi cam cel mai rar....  sad  :tzest: Si as putea continua la nesfarsit...dar va las pe voi sa va dati cu parerea...
Sper ca,undeva,ori in junglele dese sau oriunde nu a calcat omul,mai exista cateva exemplare din aceste specii....

2

Re: S.O.S. !Toate dispar...trebuie luate masuri!

Bun subiect.Nu numai ca ne facem rau singuri ci Asa omaram si facem sa dispara fauna si flora,lucruri extrem de pretioase.

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei