1

Topic: Ce se intampla cu animalele care trec strada?

Acum am venit de la tara si m-am gandit sa deschid acest subiect.Animalele care incearca sa traverseze strada cel mai des ajung sa fie omorate.De ce?Pentru ca unii oamemi cred ca e mai important sa ajungi repede la destinatie decat sa lasi in viata un biet animal.Pe drum am vazut vulpi,caini,pisici,vrabiute,arici si chiar si un dihor fara suflare.E ingrozitor.
Mesajul pe care vreau sa il trimit e sa pui frana ca sa protejezi viata unui animalut.Si el are drapturi.

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

2 (edited by carmeryne 29-04-2013 14:04)

Re: Ce se intampla cu animalele care trec strada?

Bun subiect ai pus in dezbatere.Mie masinile mi-au omorat 3 pisici in cateva luni sad

3

Re: Ce se intampla cu animalele care trec strada?

sad Imi pare rau.Vreau sa atrag atentia caci animale sanatoase mor din vina soferilor care se grabesc.Mai sunt si cazuri care opresc doar ca sa nu loveasca masina :furios: .Deci cum sa iti pese mai mult de masina decat de animale mad .E ceva de nedescris neutral .

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

4

Re: Ce se intampla cu animalele care trec strada?

Dar accidentele astea se intampla si noaptea, soferii vad prea tarziu cainele. Si cred ca e si vina oamenilor care isi duc cainii in camp sa scape de ei. Parerea mea  smile

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

5

Re: Ce se intampla cu animalele care trec strada?

Da,dar cei care le vad(ziua) nu mai au nicio scuza.

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

6

Re: Ce se intampla cu animalele care trec strada?

Eu de cand is venita in Romania, am facut de multe ori drumul Brasov-Sibiu. E un drum european unde se circula cu destula viteza, si din pacate vad si mult caini morti pe marginea drumului.. Dar din cauza vitezii, cred ca soferii nu mai au timp sa puna frana cat sa nu le faca  nimic saracilor caini.

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

7

Re: Ce se intampla cu animalele care trec strada?

Da,cei ce accelereaza prea tare si nu pot pune frana si au intr-un fel o scuza dar daca circula atat de tare incat sa nu poata sa puna frana nu isi dau seama ca isi risca viata proprie ci si a celor din jur.
Mie imi vine sa plang cand vad pe strada animale moarte sau in agonie :cry: .Cateodata incep asa dintr-o data sa plang pentru aceste animale fara vina.Unii soferi spun ca ele sunt de vine caci la accidenteaza dar nu e adevarat.In aceste cazuri oamenii sunt aniamale  hmm .

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

8

Re: Ce se intampla cu animalele care trec strada?

...da, aveti cu totii dreptate, nu animalele sunt devina ca trec "prin loc nepermi" pot spune prostia si nesimtirea soferilor, eu vad periodic carnagii de acest gen cand merg in provincie, pe dn1, e un adevarat abator...mai ales de cand au pus niste "inteligenti" parapetii din beton pe mijlocul drumului - vezi doamne separatoare de banda...pai va spun eu cine-i prostovan tot se infige in ei, ce daca-s semnalizati. despre animale ce sa zic, n-au nici o sansa, ptr ca se duc direct catre parapetul de beton si apoi obligatoriu in rotile vreunui "inteligent de bucuresti" care gata i-a luat viata simplu. ce n-au avut in vedere cei de la amenajari drumuri e faptul ca pe la saftica spre exemplu,  e zona cu padure pe un nr de kilometri de sosea, dar e si localitate in apropiere, adica sat, oameni pe drum, animale...etc.

9

Re: Ce se intampla cu animalele care trec strada?

Aveti dreptate toti! M7 s-a intamplat si mie la fel: Tuturica  voia sa fuga sub o masina! A fugit si in tot acest timp un dobitoc care conducea cu masina a calcat-o pe un picior! A ramas cu piciorul in ghips dar acum este ff bine!
P.S:Scuz3 Latifa din tot sufletul daca am folosit cuvantul ,,dobitoc''.Imi cer mii de scuze :cry:   :angel:  De acum incolo nu o sa mai folosesc cuvinte de acest fel! :idee:

I'm never going back
The past is in the past!