1 (edited by carmeryne 29-06-2012 17:10)

Topic: Fluturi

Va place fluturele din imagine?Exact unul de acesta am prins si eu azi,numai ca era mult mai viu colorat si aripile erau putin mai alungite big_smile
Este un fluture Coada Randunicii si dupa parerea mea mi se pare unul dintre cei mai spectaculoase lepidoptere.
  De-a lungul timpului am avut experienta numai cu animale de companie si lacuste dar si cu fluturi. Am avut peste 20-30 specii(dar nu toate in acelasi timp).Cel mai mult imi place cand ies din crisalide,atunci au aripioarele moi si imbotite,durand cateva ore pana pot zbura.
  Momentan il am doar pe acesta ,il hranesc cu un amestec format din:polen,miere de albine,dulceata,zahar...si ce mai gasesc prin casa smile
  Speciile mele favorite sunt: Molia de lemn cainesc,Albita,fluturele Coada Randunicii,Fluturele Amiral...

" Un fluture este o insectă din ordinul Lepidoptera. Scopul termenului depinde de cât de extins este conceptul de fluture. Ca și toate Lepidopterele, fluturii sunt de remarcat pentru ciclul lor de viață neobișnuit, cu un stadiu larvar de omidă, un stadiu inactiv de pupă și o metamorfoză spectaculoasă într-o formă familiară de adult cu aripi colorate. Deoarece cele mai multe specii zboară ziua, atrag de regulă atenția. Fluturii aparțin arborelui evoluționist al moliilor. Originea lor a fost stabilită în peioada cretacică, care s-a încheiat în urmă cu 65 de milioane de ani. Din păcate, există o arhivă foarte limitată de fosile. Cea mai veche fosilă este a unui posibil fluture skipper, nedenumit, din perioada paleocenului superior (cu circa 57 de milioane de ani în urmă), din Fur, Danemarca . Unul dintre cele mai frumos conservate exemplare este un Riodininae (Voltinia dramba) din urmă cu 25 de milioane de ani, găsit într-un chihlimbar din Republica Dominicană.''

2 (edited by carmeryne 29-06-2012 17:28)

Re: Fluturi

Um..ar fi interesant daca mi-as face o mica mica ferma de fluturi :wis:
  Momentan prin imprejurimi nu prea sunt multe specii de fluturi..dar m-as descurca hmm  smile

3

Re: Fluturi

Si cum prinzi fluturii?Si unde ii tii?

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

4

Re: Fluturi

Pai nu ar fi asa greu ai luat un avariu mai vechi si ai pune plansa pe deasupra si si un terarium cu fluturi

Animalul nu are nevoie de o pregatire speciala pentru a fi animal. Omul însa pentru a deveni om are nevoie de educatie. Educatia face diferenta dintre oameni si animale.

5

Re: Fluturi

gaby354 wrote:

Si cum prinzi fluturii?Si unde ii tii?

  Fluturii ii prind foare usor ori cu mana,ori cu un paharel transparent.
  De cele mai multe ori,ziua ii tin in camera ca sa zboare pe unde-o vrea. Uneori noaptea ii tin intr-o cutie,dar ca sa nu-i chinui de obicei stau dupa o perdeluta.
  Ma gandeam sa le fac un fel de loc al lor..dar pana acum le-a fost bine  smile

Adaugat: 29-06-2012 21:03

loveanimales wrote:

Pai nu ar fi asa greu ai luat un avariu mai vechi si ai pune plansa pe deasupra si si un terarium cu fluturi

  Ar fi o idee destul de buna,dar ma gandesc ca ar trebui un acvariu marisor(de care momentan nu dispun)..o sa ma mai gandesc..oricum,destul de buna ideea :k:

6

Re: Fluturi

foarte frumosi  smile  :bravo:  :k:

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

7

Re: Fluturi

carmeryne wrote:
loveanimales wrote:

Pai nu ar fi asa greu ai luat un avariu mai vechi si ai pune plansa pe deasupra si si un terarium cu fluturi

  Ar fi o idee destul de buna,dar ma gandesc ca ar trebui un acvariu marisor(de care momentan nu dispun)..o sa ma mai gandesc..oricum,destul de buna ideea :k:

deci faci ceva si mai simplu
cumperi 4 bucati de plaxiglas  si una de pal
iti mai trebuie 2 balamale ca sa prinzi bucata din fata ( palul fiind in spate )
sus cum nu va fii nimic vei face o rama cu dimensiunile terariumului si-l vei prinde cu sarma iar aici un desen ca sa intelegeti despre ce vorbeam

Animalul nu are nevoie de o pregatire speciala pentru a fi animal. Omul însa pentru a deveni om are nevoie de educatie. Educatia face diferenta dintre oameni si animale.

8 (edited by carmeryne 21-07-2012 14:00)

Re: Fluturi

Cum azi a fost o zi destul de calduroasa,gradina s-a umplut de fluturi,mai ales albite...Sicum nu-s prea speriosi,le-am facut poze..dupa care i-am alsat sa-si continuie zborul  :wis:

Adaugat: 21-07-2012 14:59

loveanimales wrote:
carmeryne wrote:
loveanimales wrote:

Pai nu ar fi asa greu ai luat un avariu mai vechi si ai pune plansa pe deasupra si si un terarium cu fluturi

  Ar fi o idee destul de buna,dar ma gandesc ca ar trebui un acvariu marisor(de care momentan nu dispun)..o sa ma mai gandesc..oricum,destul de buna ideea :k:

deci faci ceva si mai simplu
cumperi 4 bucati de plaxiglas  si una de pal
iti mai trebuie 2 balamale ca sa prinzi bucata din fata ( palul fiind in spate )
sus cum nu va fii nimic vei face o rama cu dimensiunile terariumului si-l vei prinde cu sarma iar aici un desen ca sa intelegeti despre ce vorbeam

Ce idee buna  smile Dar momentan "ii las in pace"  smile

9

Re: Fluturi

smile  smile  si eu i-am eliberat azi

Animalul nu are nevoie de o pregatire speciala pentru a fi animal. Omul însa pentru a deveni om are nevoie de educatie. Educatia face diferenta dintre oameni si animale.

10

Re: Fluturi

Eu ador fluturii .  :fluture: Dar cel mai mult imi place sa-i privesc in natura :floare:

11

Re: Fluturi

Si eu  :hihi: doar ca cei din gradina sunt foarte blanzi si stau pe mana...