1

Topic: pasarea quetzal zeul aerului

aceste pasari sper ca vor inpresiona pe toata lumea prin frumusete si prin coloritul lor
Pasarea quetzal face parte din familia Trogonidae.

Aceasta pasarea are penajul de un verde-auriu, lucios ca smaraldul. Regiunea pectorala si celelalte parti ventrale sunt de un rosu foarte aprins, aripile si tectricele, precum si cele patru pene codale mijlocii sunt negre, celelalte rectrice sunt albe. Penele de podoaba lungi (tectricele de pe partea superioara a cozii) sunt verzi-aurii. Femela prezinta culori asemanatoare, dar are mari parti din penaj de culoare gri sau Pasarea quetzal populeaza padurile umede din Costa Rica si Guatemala, si se urca pana la o altitudine de 3000 m. In perioada clocitului, masculul executa deseori zboruri de rut. In acest timp se ridica peste varful copacilor si scPasarea quetzal pavonine (Pharomachrus pavoninus) – traieste in bazinul fluviului Amazon, in Ecuator, Brazilia, Columbia, Peru, Venezuela, in zonele cu clima tropicala si subtropicala, in padurile de la deal.oate sunete tari.maro.Quetzalul figureaza pe emblema si drapelul Republicii Guatemala. De altfel, Guatemala si-a denumit si monezile dupa acesta pasare.

Pasarea quetzal a fost venerata de civilizatia azteca si civilizatia Maya, era considerata ,,zeul aerului” (simbol al luminii si bunatatii). In legendele vechi americane era considerata o pasare divina, numita ,,sarpele zeu” (in multe limbi ,,quetzal” se traduce ,,sacru”, ,,pretios” ). Deoarece era considerat un act de crima sa omori un quetzal, pasarea era capturata, i se luau penele mai lungi din aripi si coada, si apoi era eliberata.

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

2

Re: pasarea quetzal zeul aerului

Ce superbitate de pasare...
Haideti sa mai invioram un pic locul...sa nu mai zaca la subiecte fara raspuns  smile
Pun cateva poze cu femelele quetzal,chiar daca nu sunt atat de spectaculoase.

3

Re: pasarea quetzal zeul aerului

da extraordinare eu am pus mai multe poze cu masculi big_smile

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

4

Re: pasarea quetzal zeul aerului

Ce coada, ce freza :wow:  SUPERB! :k:  :k:

28 Perusi :perusi: , o pereche de Nimfe :nimfa: :grey: , 5 Agapici

http://toculetabel.sunphoto.ro/

5

Re: pasarea quetzal zeul aerului

da  smile

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei