1

Topic: Dresaj

Buna ziua!

Sunt din Bucuresti si am si eu o femela Akita Inu foarte incapatanata si as vrea sa va rog sa ma ajutati si pe mine daca puteti. As vrea sa merg cu ea la un dresor bun, care a mai dresat  aceasta rasa si are experienta, dar vreau ca sedintele sa se desfasoare la domiciliu.

Stie cineva un dresor bun pentru aceasta rasa?
Eventual sa fie in apropierea Bucurestiului, preferabil in Bucuresti.

Multumesc mult!

2

Re: Dresaj

Iti recomand sa iei legatura cu Catalin Cornea sau Gabriel Cocu. Multa bafta!

3

Re: Dresaj

Multumesc mult pentru raspuns! smile

4

Re: Dresaj

Buna ziua. Am si eu un dog argentinian de 4 ani. De cateva luni am probleme cu el ca nu mai vrea sa iasa pe strada. Stam la curte, dar in fiecare zi iesea la plimbare pe strada. De ceva vreme nu mai vrea...este foarte speriat, scoate capul pe poarta si intra repede cu coada intre picioare. Daca are cineva o idee ce as putea sa-i fac si cum sa procedez cu el. Nu inteleg dc face asa pt ca era marea lui placere sa iasa la plimbare. Multumesc!

5

Re: Dresaj

Este posibil sa il fi agresat cineva de pe strada, sa se fi speriat de petarzi, puscatori, betivi... cu multa rabdare, recompense ar trebui sa isi revina treptat. Sa ii arati ca si tu iesi pe strada si nu patesti nimic rau, iar ca cu tine este in siguranta acolo. Sa ai o atitudine linistita, vorbeste frumos cu el, nu il brusca din lesa in niciun caz.

6

Re: Dresaj

Multumesc pentru raspuns. Am incercat cu recompense, cu joaca...tot ce am putut. El are o problema cu zgomotele puternice si cu intunericul. Se sperie foarte tare si nu reusim sa-l calmam deloc...face spume la gura si ii bate inima foarte tare. De Revelion cand se dau pocnitori ii dam de calmare. E destul de greu cu el.

7

Re: Dresaj

se sperie de zgomote? Uite-te la asta poate te ajuta;)

http://www.peteava.ro/id-719816-cesar-si-cainii-gavin

8

Re: Dresaj

Multumesc frumos pentru link. Este foarte interesant, dar mai greu la noi asa ceva. Ideea este ca al meu face si mai urat decat acel labrador. O sa incerc si eu ideea cu zgomote mai reduse la inceput si apoi crescut in intensitate. Stiti cumva daca avem si noi dresori pe partea asta de comportament care sa fie cat de cat mai accesibili. La Cocu 2 luni de dresaj sunt 1000euro...sincer nu ne permitem asa ceva si ne dorim sa ne ajutam catelul.
Multumesc!

9

Re: Dresaj

Recomand o scoala de dresaj. Ai avantajul de a beneficia de instructori certificati. Pretul e un pic mai mare dar se justifica.
In Bucuresti cred ca cea mai buna scoala de dresaj e planetahamham