1

Topic: Weimaraner

Buna dragi prieteni? Ce stiti despre aceasta rasa?

2

Re: Weimaraner

Cateva poze cu aceasta rasa.

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

3

Re: Weimaraner

Puneam eu poze pt ca detin primul Multi Campion din Romania smile) si prima canisa Of Lovin' Phantoms Kennel FCI.

4

Re: Weimaraner

Felicitari  :bravo: !!
Sa intelegem ca este caine de vanatoare. Este "ruda" cu bracul??

5

Re: Weimaraner

Anul ce urmeaza fetita noastra, care este primul Weimaraner cu proba de lucru din Romania, va da nastere pentru prima data; puii sunt asteptati in mai - iunie sau iulie din tatal Silversmith Chateau Royal Weim import SUA: locul 2 masculi clasa juniori la Euro Dog Show - Celije (Slo) , locul I la clasa Intermediara masculi la Campionatul Frantei de la Paris 2011, Euro Dog 2011 Olanda- locul I clasa Deschisa masculi. Liber de displazie. poze cu el si mai multe info pe site-ul propietarilor lui http://www.royalweim.com/silversmith-ch … -weim-jeff
tot Jeff:
http://i880.photobucket.com/albums/ac1/lovin-phantoms/JEFFPOINTING1.jpg
http://i880.photobucket.com/albums/ac1/lovin-phantoms/JEFFinferma3.jpg
http://i880.photobucket.com/albums/ac1/lovin-phantoms/JEFF6.jpg
http://i880.photobucket.com/albums/ac1/lovin-phantoms/JEFFEURODOGSHOW2011-2.jpg
http://i880.photobucket.com/albums/ac1/lovin-phantoms/JEFF9.jpg
http://i880.photobucket.com/albums/ac1/lovin-phantoms/JEFF10.jpg

Adaugat: 14-12-2011 15:54

La multi ani si toate cele bune pentru voi si cateii dvs.!
Tin sa anunt ca incepand de azi, se deschid rezervarile pt puii din MultiCh. Carrolla Fala Love'a si Silversmith Chateau Royal Weim, adica cainii postati mai sus. Taxa pentru rezervarea unui pui va fi achitata de catre cei ce au rezervat deja puiul in momentul confirmarii gestatiei la ecograf, puiul se poate alege la o saptamana de la nastere, se pot vedea si vizita dupa primul vaccin, specific ca nu as dori sa le tai cozile pt ca:
1. nu sunt de acord ca oricare din membre sa fie amputate doar de frumusete, traditie, etc si nu din motive medicale (aceasta fiind specificat si in legislatie)
2. mai nou multe dintre expozitii (din afara tarii noastre) numai accepta caini cupati (de exemplu femela noastra nu poate participa la Modialele din 2012 din Austria pt ca nu ne permite legislatia lor bine pusa la punct)
3. sunt destul de multi vanatori care vaneaza cu caini necupati si nu ii deranjeaza cu absolut nimic, tot ce conteaza este dresajul

Eu cred ca sunt 3 motive destul de bine intemeiate, insa daca viitorul propietar decide taierea cozii e bine sa fie facuta inca de cand puii sunt ff mici 7 zile-10 zile de viata, dar odata ales acest pui , el numai poate fi schimbat, iar cumparatorul este obligat sa plateasca jumatate din suma totala.

Totul se face pe baza unui/unor contracte inclusiv chestia cu codita.
Puii vor pleca la 12 saptamani din familia noastra (acesta este perioada in care se poate cat de cat sa analizezi aptitudinile cainelui, iar eu recomand ca la asceasta varsta sa fie ales puiul).
Puiutii vor pleca cu: vaccinuri (dorim ca puiutii sa plece cu toata schema terminata) si deparazitari (produsul folosit va fi Milbemax), pedigree ( puiutii care pleaca peste granitele Romaniei vor detine pedigree export), microcip, pasaport, carnet de performante si un puppy kit.
Doresc sa tin legatura pe tot parcursul vietii cainelui, in caz de probleme genetice imi asum raspunderea si voi primi cainele inapoi, iar banii vor fi returnati, insa testele genetice ale parintilor, bunicilor si stra-bunicilor garanteaza ca aceasta nu se va intampla.

Va reamintesc ca eu nu cresc caini, doar ca sa ii cresc, nu traiesc de pe urma lor si nici nu o voi face! Dovezile se pot vedea in rezultatele parintilor si munca depusa cu femela si puii ei. Va mai reamintesc ca totul este pasiunea mea si dragostea pt caini si ofer tot ce e mai bun si omenesc pt aceste sufletele dragi mie! Despre canisa mea si activitatea mea de crescator va puteti interesa la Asociatia Chinologica Metropolitata Bucuresti, unde sunt memebra, iar numele de canisa il puteti regasi inregistrat pe site-ul oficial al FCI (www.fci.be).
O ultima precizare, puii nu pleaca la oricine, am dreptul sa aleg viitorii stapani ai catelusilor.

Daca aveti intrebari sau mai doriti si alte informatii o puteti face aici sau la: lovin.phantoms@yahoo.com / 0724.458.301

6

Re: Weimaraner

frumosi catei....n-am vazut inca aceasta rasa dar imi palce ce vad...bafta cu puiutii!!!!

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

7

Re: Weimaraner

multumim!

Adaugat: 02-01-2012 11:44

Catela noastra a intrat ieri in calduri, speram sa tina vremea cu noi si sa ajungem cu bine in Italia la mascul! Incep prenotarile, in momentul confirmarii gestatiei la egoraf si a cel putin 3-4 pui vom deschide contul pentru depozitul de 200 de euro, care nu va fi retrunarabil in caz ca persoana se va razgandi in privinta achizitionarii puiului, dar se va returna, in caz ca nu se nasc destui pui pentru toata lumea ori din diferite motive accidentale puiul/puii vor muri la nastere sau pana la achizitie.

Puii vor fi vazuti si achizitionati in ordinea prioritatii (adica exact cum au venit cererile), este de preferat sa fie vazuti prima oara la macar 1 saptamana dupa primul vaccin, pana atunci nimeni din afara casei noastre nu as dori sa aibe acces la ei pt a scadea sansele incubarii cu cine stie ce virus.

Nu voi taia coada decat la cerere pana la maxim 10 zile de viata ale puiului si o data ales pt cupare, depozitul se mareste la jumate din suma toatala, din momentul cuparii puiul nu poate fi schimbat si nici depozitul nu poate fi returnat, indiferent ca persoana se va razgandi in privinta achizitionarii lui, va fi returnat numai daca puiul va patii ceva ce i va cauza moartea sau se va imbolnavi ori va avea vreo probelma de ordin genetic (insa cred 99% ca nu se vor intampla!).
Poate veti spune ca nu procedez bine, insa suntem corecti si ne gandim la toate posibilitatiile. De asemenea imi respect cainii si munca.

Cer aceste depozite pentru siguranta ca puiul pleaca la o familie responsabila si buna, si nici nu mi-as dori sa fiu incurcata de cereri la prima gandire sau false, pentru ca un pui crescut deja nu cred ca va fi foarte cautat, iar in privinta cuparii cozii, personal nu sunt de acord, desi femela mea e cupata, eu nu am fost intrebata, in multe expozitii fiind de mult interzisa prezentarea cainilor cupati ( de exemplu noi nu putem participa la mondialele din acest an din Austria, din cauza cozii). Singura motivatie reala pt cuparea cozii este pt ca se pot rani usor atunci cand dau din coada, in pereti, mobila, etc fiind subtire si cu balnita scurta, in rest toate mtivele le consider niste aberatii si legende sau o chestie de traditie ff primitiva. Eu nu mi-as dori sa imi mi se taie mana, degetul sau chiar urechile pt ca asa ar crede cineva ca arat mai bine si ca este mai estetic.
Se poarta si se va pruta mult si bine naturalul!