1

Topic: Probleme de comportament la caini

Buna, dragii mei !

Am un pui (4 luni) metis de ciobanesc german (il puteti vedea in toata splendoarea lui in poze). Il am de cam o luna si a ros toate cablurile din casa. Mi-e imposibil sa le ridic pe toate pentru ca prizele sunt pozitionate la 20cm de podea. Instalatii de brad, incarcatoare, masina de spalat, frigider, absolut tot. Sa nu mai pun si papucii, adidasii, tocurile de la usi,etc. Mi-e tare frica sa nu se curenteze peste noapte cand e nesupravegheat, sau cand ramane singur acasa.
I-am luat oase cu calciu, oase fara calciu, oase mari, oase mici, cu arome, fara arome, jucarii de cauciuc, de plastic, tot ce-am gasit. Se joaca putin cu ele, si se intoarce la tocuri, incaltaminte si la cabluri.

Oricine are vreo idee, orice sugestie e bine-venita !

2

Re: Probleme de comportament la caini

Poti sa cumperi solutie repelenta de la pet- shop si sa dai pe firele din casa , o sa-l tina la distanta de ele si o sa-si indrepte atentia catre jucarii sau oase . Probabil ii place sa roada materiale mai dure . smile

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

3

Re: Probleme de comportament la caini

Multumesc mult pentru sfat !
O sa incerc asa.
Va tin la curent !  big_smile

Adaugat: 04-01-2012 09:59

Sa stii ca a functionat. S-a apucat de tocurile de la usi, dar urmeaza sa cumpar sa dau si pe ele. E mult mai agitat de cand nu mai roade cablurile, si parca e certat cu toate jucariile si oasele pe care i le aduc.
Sunt constienta ca are nevoie sa roada, ca-l mananca gingiile... isi mai roade singur labutele, mi-e mila de el.
Nu stiu ce sa-i dau sa roada acum. Of of of, cum o dai nu-i bine  :sol:

4

Re: Probleme de comportament la caini

Cumparai oase de piele ca cica ar fi rezistente big_smile nu am incercat dar asa am auzit big_smile

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

5

Re: Probleme de comportament la caini

I-am luat , Doamneeeeee, ca nici mie nu-mi vine sa cred cate prostioare i-am cumparat. Daca as fi caine, m-as juca toata ziua  big_smile Si asa imi vine sa ma joc eu cu ele... De fapt ma joc, sa-l fac si pe el, dar nu vrea.
Nu roade nicio jucarie, niciun os, nimic nimic. Nu stiu cum sa-l fac sa roada din ele, si sa renunte la ideea cu cablurile (suspina uitandu-se la ele) si cu tocurile (care momentan sunt deliciul lui)

I le cumpar, ajung acasa, i le dau, ne jucam putin cu ele, si le lasa. Nu le mai baga in seama. Daca incerc sa ma joc eu iar cu el si cu jucariile, nu le mai baga in seama si tot mana mea vrea s-o muste...

6

Re: Probleme de comportament la caini

i-ai ceva ce-i atrage atentie...de ex al meu are ursuletul din imagine care are multe atze si ii atrage atentia...mai roade bidoane si papuci de cauciuc

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

7

Re: Probleme de comportament la caini

Uite ca nu m-am gandit sa-i iau ceva de plus... Are numai jucarii de plastic, cauciuc, oase, sfori din acelea cu multe noduri, tot felul de jucarii aromate, blah blah...
O sa-i iau un ursulet. Hehe smile) Mai ceva decat cei mici  smile

8

Re: Probleme de comportament la caini

Da stiu cum e al meu are 7 luni si inca vrea sa roada tot felu de prostii...dar ii las ursuletu,bidoane si niste papucei de cauciuc si sta linistit cu jucariile  big_smile inca vad ca nu s-a plictisit de jucaria aia big_smile

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

9

Re: Probleme de comportament la caini

si poti sa ii schimbi jucariile din cand in cand..le iei pe unele vechi si le ascunzi vreo luna..si i le dai iar si i se vor parea noi wink si asa nu se plictiseste deloc...

Cainii au stapan. Pisicile au personal wink