1

Topic: Perro de Presa Canario sau Dogo Canario

Presa Canario, cunoscut si sub denumirea de cainele de Canare, este o rasa masiva si puternica, un caine cu calitati innascute de protector si paznic al turmelor de vite. Acest caine are potentialul de a fi un inamic de temut.

Istoricul si originea

Originar din Insulele Canare, Presa Canario este un caine musculos cu o personalitate puternica. Aceasta rasa a fost initial utilizata la luptele de caini si a fost creata in urma incrucisarii cainilor de cireada, acum disparuti, care fusesera adusi in Insulele Canare de catre colonistii spanioli. Cainii Presa Canario au fost caini de lupta extraordinari, dar numarul lor a scazut aproape pana la disparitie atunci cand luptele de caini au fost interzise in anii 1940. In 1960, cativa crescatori interesati s-au straduit sa restabileasca rasa prin incrucisarea rasei Perro de Ganado Majorero cu alte rase de talie mare. In urma acestei incrucisari au aparut doua varietati.
Presa Canario care provine din Insula Gran Canare este un caine de talie mare si puternic obtinut in urma incrucisarii cainilor aparuti dupa incrucisarea initiala cu mastiff-ul si marele danez. Cealalta varietate provine din Tenerife si este mai agila. Aceasta varietate a fost creata prin incrucisarea bulldog-ului, bullmastiff-ului, marelui danez, Staffordshire bull terrier-ului, pitbull-ului si dogului de Bordeaux.


Astazi, Presa Canario se spune ca este un metis rezultat in urma tuturor incrucisarilor mentionate si a straduintelor multor crescatori, metis care este dotat cu toate caracteristicile unui excelent caine de cireada si de paza si protectie. Cu toate acestea, acesti caini sunt interzisi in cateva state datorita tendintei lor spre agresivitate. Rasa este acceptata in Statele Unite, dar American Kennel Club nu a recunoscut rasa pana in momentul acesta.

Astazi, rasa este recunoscuta de urmatoarele oficii si organizatii internationale: APRI.


Aspectul exterior si dimensiunile
Presa Canario este un caine de talie mare si puternic, cu un cap mare si patratos. Botul este lat si puternic. Nasul este negru, iar ochii sunt inchisi la culoare. Urechile sunt adesea cupate, iar coada este de lungime medie. Corpul este masiv si emana forta. Crupa este usor ridicata. Presa Canario are o piele groasa, o osatura compacta si o musculatura bine dezvoltata. Blana este scurta si aspra si poate fi dungat pe fond cenusiu, cenusiu si cafeniu cu marcaje albe pe gat si piept si o masca inchisa la culoare in jurul ochilor si a fetei.

Presa Canario atinge o inaltime la nivelul greabanului in jur de 55-65 cm si o greutate corporala de circa 38-48 kg.


Personalitatea
Presa Canario are un caracter puternic si agresiv innascut, avand nevoie de un stapan care sa stie sa-l domine. Acest caine este un luptator formidabil, dar este foarte loial stapanului sau. Sunt caini de paza inegalabili, simpla lor infatisare fiind un factor intimidant, fara sa mai mentionam abilitatea lor de a infrunta intrusii. Detinut de persoana nepotrivita, acest caine poate deveni periculos, dar cu un stapan ferm si consecvent el poate fi un companion devotat si agreabil. In concluzie, ceea ce trebuie sa stiti este ca Presa Canario nu este un caine indicat pentru persoanele neexperimentate.


Relatiile cu familia si casa
Presa Canario trebuie sa fie crescut de proprietari experimentati. Aceasta rasa a fost initial utilizata pentru a pastori si pazi turmele de vite, in luptele de caini si pentru paza si protectie. Acesti caini pot fi si caini de companie daca beneficiaza de un program de socializare si de un dresaj adecvat inca din copilarie. Presa Canario este tolerant cu copiii, dar trebuie sa fie supravegheat intotdeauna in preajma acestora. Copiii trebuie invatati sa nu-l necajeasca sau sa-l agreseze. Daca Presa Canario este crescut alaturi de alte animalute de casa, acesta le va tolera. Sunt prietenosi si loiali membrilor familiei lor, dar sunt agresivi cu strainii.


Dresajul
Presa Canario are nevoie de un program complex de socializare inceput inca din copilarie si de un dresaj de supunere si ascultare. Sunt caini foarte independenti si au nevoie de un stapan experimentat pentru a-i putea controla.


Aspecte particulare
Presa Canario trebuie sa aiba un proprietar experimentat si trebuie socializat si dresat inca din copilarie. Cand sunteti in public, este necesara o lesa rezistenta. Aceasta rasa este clasificata ca si caine periculos in multe state si chiar in anumite tinuturi din Statele Unite.

Presa Canario necesita o minima ingrijire. Periati-l o data pe zi pentru a-i mentine blana scurta stralucitoare si curata. Imbaierea sau toaletarea se vor efectua numai cand este necesar. Acest caine naparleste moderat.


Boli si afectiuni curente
Ca si in cazul altor rase de caini, nici Presa Canario nu este scutit de anumite sensibilitati de ordin medical. Dintre acestea, cu o frecventa crescuta, au fost semnalate urmatoarele:

- torsiunea (dilatatia) gastrica este o afectiune brusca ce pune in pericol viata animalului asociata umplerii stomacului cu aer si torsionarii acestuia.

- displazia de sold este o malformatie a articulatiei coxofemurale ce are ca rezultat aparitia durerii, schiopaturii si artritei consecutive.

Speranta medie de viata a rasei Presa Canario este de 8-11 ani.

2

Re: Perro de Presa Canario sau Dogo Canario

Si acum poze!

Adaugat: 30-04-2010 16:12

Si iar

Adaugat: 30-04-2010 16:13

si iar

Adaugat: 30-04-2010 16:16

si gata big_smile

3

Re: Perro de Presa Canario sau Dogo Canario

wow!nici nu stiam rasa asta de caini,sunt fff frumosi!!! :heart: ,mai pun si eu niste poze...

Adaugat: 30-04-2010 17:47

inca 3 :pup:

4

Re: Perro de Presa Canario sau Dogo Canario

ce caini frumosi si mandri! oare rasa  asta exista si in Romania?

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

5

Re: Perro de Presa Canario sau Dogo Canario

da raluky4 exista .. din ce am inteles la Targoviste este cineva care cica are ce-a mai tare canisa ...

6

Re: Perro de Presa Canario sau Dogo Canario

ador aceasta rasa:X are un prieten si sunt inebunita dupa cainele ala  :blb:  :hihi:

7

Re: Perro de Presa Canario sau Dogo Canario

raluky4 wrote:

ce caini frumosi si mandri! oare rasa  asta exista si in Romania?

Exista ,are un coleg din clasa la mine un asemenea exemplar si e un scump  :heart:  :hug:

Un papagal Rosella :heart: -Teodora Alina- :heart:

8

Re: Perro de Presa Canario sau Dogo Canario

scump?:) pai scuza-ma in romanica orice este scump acum...mai am putin si ma mut in sfarsit la curte... si vreau sa-mi iau 2 femela si mascul ... si 500 de euro nu mii se pare scump dar acum ptr cine isi permite

9 (edited by crazyang3lc 20-05-2010 21:01)

Re: Perro de Presa Canario sau Dogo Canario

teodora a vrut sa spuna ca este "un scump",adica dragalas,dulce,frumos.. :hihi: Eu asa am inteles din contextul ei tongue
Cat despre pret,nici mie nu i se pare scump!Iti doresc succes sa-ti iei niste exemplare frumoase :k:

^ :heart: Ello :heart: ^

10

Re: Perro de Presa Canario sau Dogo Canario

hei tibrana cred ca alina s-a referit la faptul ca e scump adica dragut simpatic frumos..
nu scump ca valoare.

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

11

Re: Perro de Presa Canario sau Dogo Canario

Asa este!  smile 
M-am referit la ,,scump'' adica dragalas,frumos etc. In niciun caz ca ar fi scump,ai inteles tu gresit dar nu-i nimic  wink

Un papagal Rosella :heart: -Teodora Alina- :heart:

12

Re: Perro de Presa Canario sau Dogo Canario

cutegirl wrote:

Asa este!  smile 
M-am referit la ,,scump'' adica dragalas,frumos etc. In niciun caz ca ar fi scump,ai inteles tu gresit dar nu-i nimic  wink

nu poti sa zici nici ca este ieftin..mai ales pe criza asta  :ironic:
dar este frumos intradevar!

:floare: Georgiana :floare:

13 (edited by tibrana 21-05-2010 13:03)

Re: Perro de Presa Canario sau Dogo Canario

ah scuze atunci am inteles eu gresit ...  :sol:  si mersi crazyang3lc

14

Re: Perro de Presa Canario sau Dogo Canario

raluky4 wrote:

ce caini frumosi si mandri! oare rasa  asta exista si in Romania?

da exista un campion mondial la zalau!!!

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

15

Re: Perro de Presa Canario sau Dogo Canario

frumoase exemplare aveti.felicitari pt ei si pt tot efortul depus in cresterea si intretinerea lor.am si un doua exemplare din aceasta rasa,numai 2 deocamdata,un mascul de 6 luni,bobby si o femela de 2 luni,axelia.o sa pun niste poze cu masculul.o seara faina

16

Re: Perro de Presa Canario sau Dogo Canario

Acesta este cainele meu. Are 2 an si 2 luni.