1

Topic: Legea maidanezilor, crima sau siguranta pentru cetateni?

Voi ce parere aveti despre acest subiect mult mediatizat?

P.S Eu sunt impotriva adoptarii acestei legi pentru ca si ei au dreptul la viata  :caine

2

Re: Legea maidanezilor, crima sau siguranta pentru cetateni?

:caine:

3

Re: Legea maidanezilor, crima sau siguranta pentru cetateni?

alexandru25 wrote:

:caine:

sper sa nu iasa o cearta aici... daca te uiti in profil, sunt (zic eu) un mare iubitor de animale. dar... eu nu pot sa scot caini mei afara pt ca sunt atacati de maidanezi (hilar avand bull-terrieri dar asta e realitatea) prietena isi duce fetita la scoala cu bata in mana, un porumbel s-a gandit in vara sa aterizeze in spatele blocului si a stat 2 saptamani la vet.

E ceva... cu mare dus si intors, greu de judecat

4

Re: Legea maidanezilor, crima sau siguranta pentru cetateni?

Intradevar sunt care ataca, poate ma repet,tatal meu cu catelusa au fost atacati,tata a ridicat catelusa deausupra capului sa o protezeje si pe el l-au muscat de picioare dar nu a dat in ei DELOC, toata lumea a zis ca nu-i normal la cap dar asa e el, s-ar uita si dupa furnici cand merge pe trotuar sa nu le calce.
Cateii de pe strazi nu se fac violenti singuri asta-i clar.tot de la dracul de om incepepe tot,am vazut oameni care cum trec pe langa un catel cum poc ii da un picior ,normal ca dupa 100 de picioare in fund se gandeste sa -i traga o muscucatura la urmatorul EU ZIC NU eutanasieri cainilor!

:heart: Copiii mei:  Alexa si Paco Marele Alex, :nimfa: 2 Nimfe Pusi si Kiki , :iepure:  2 iepurasi Maxi si Mitzi, o veverita siberiana cu dungi Del, :caine: Tori mini yorkshire terrier :floare: 2 :hamster: :hamster: hamsterici Lilo si Stitch

5

Re: Legea maidanezilor, crima sau siguranta pentru cetateni?

Buna ziua,
Şi noi suntem împotriva eutanasierii câinilor...Dacă sunt prea mulţi este şi din vina noastră... Şi agresivi devin tot din vina noastră, a oamenilor...
Dacă într-o zi, la nivel mondial, cineva s-ar gândi că oamenii sunt prea mulţi?.....

6

Re: Legea maidanezilor, crima sau siguranta pentru cetateni?

in CHINA a fost o lege[nu stiu daca e si acum] care interzicea unei familii sa aiba mai mult de 1 copil...ceea ce a scris MIHAIPETRINO..mi se pare corect...se cheltuie bani publici pe diverse  tampenii dar sterilizarea cainilor si prevenirea abandonului acestora ar fi o solutie mai umana decat uciderea lor...in fond si noi suntem creatii ale aceluiasi DUMNEZEU care i-a creat si pe ei... :cry:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

7 (edited by misha67 30-11-2011 13:35)

Re: Legea maidanezilor, crima sau siguranta pentru cetateni?

Intai si intai ar trebui educati oamenii, sa-si sterilizeze cainele din casa/curte, si sa nu mai arunce puii pe camp, printre blocuri etc. Maidanezii s-au inmultit in principiu din acest motiv. Apoi, fiecare proprietar obligat sa-si microcipeze cainele, in caz ca e abandona/pierdut se poate gasi proprietarul si eventual amenda in caz de abandon. Si sa-l castreze/sterilizeze, daca este de rasa cu pedigree si are canisa e ok, daca nu e rasa pura, mai bine castrat,  sunt destui samsari care vand pui. Si mentine si sanatatea cainelui in acest fel, se stie ca o catelusa risca sa faca cancer mamar daca nu are pui.
Ar trebui eutanasiati cainii batrani, bolnavi si cei agresivi, sterilizati/castrati cei care sunt sanatosi si isi pot gasi un camin. In alte tari se tin o perioada in adapost dupa care sunt eutanasiati, si acolo nu comenteaza nimeni atat cat comentam unii din noi.
Si eu sunt proprietar de caine, l-am sterilizat/microcipat si sincera sa fiu mi-e frica sa o scot la plimbare de teama maidanezilor. Nu mai spun ca stau cu teama cand pleaca copilul la scoala.
Iubesc animalele dar sunt si realista. Maidanezii s-au inmultit totusi prea mult.

Vicky - Mamica fericita