1

Topic: Albinute

Nu sunt chiar cele mai uzuale animale de companie ,dar le intalnim cateodate in vreo gospodarie.nu le poti imblanzi dar le calmezi dandu-le FUM [cei drept ,mai da cate una si un ac ] Au obiceiul sa roiasca cand sunt prea multe intr-un stop  daca le vezi le poti aduna daca nu ...le pierzi .Nici ele nu sunt scutite de boli dar se pot trata    :buzz: POFTA MARE la MIERE  :buzz:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

2

Re: Albinute

Mie nu imi plac,imi e fica de ele!!!
Un unchi de-al mamei lucreaza in domeniul acesta...
Mi-a dat sa tin o albina in mana,nu ma muscat(pentru ca era noapte,el mi-a zis ca albinele nu inteapa noapte)....
Mierea naturala e foarte buna dar nu se compara cu cea din magazin(parerea mea) cea naturala e foarte lipicioasa,mie nu-mi place ca se lipeste de tot ce apuca dar si una si alta tot miere e si isi face treaba de a indulci nu? tongue
niste poze cu abine de pe google

-Ioana-

3 (edited by dana1 10-07-2011 10:03)

Re: Albinute

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Hv1K6xGWyfg[/youtube]  asta e o rama cu albine. :buzz:    :buzz:   .propolisul are rol etans si e pe marginea ramei.[partea de jos].iar eu m-am lipit de un ac in ziua aceea facand-o pea cameramanul. tongue    .am scapat ieftin ca unchiul si bunicul s-au pricopsit cu mai multe. :wis:   .dar e buna mierea.. smile

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

4

Re: Albinute

Si tataie are albinutze la tara dar nu imi plac deloc si de-aia nu ma duc la tara, cei drept chiar daca nu erau albine tot la Bucuresti raman.

Blog | Acvariu cu scalari big_smile

5

Re: Albinute

mie imi place viata la tara..ma simt mai aproape de natura si puritate.. :ok:     .orasul mi se pare prea aglomerat... :cry:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

6

Re: Albinute

Ma inspaimanteaza albinele, dar sunt foarte interesate

7

Re: Albinute

Pana acum nici nu am vazit acest topic... De cand ma stiu, am amintiri cu albinele. Bunicul meu e apicultor de vreo 70 de ani (el avand 93) si am invatat ca nu trebuie sa imi fie frica de albine. Vara, cand am un pic de timp, trag o fuga pana la tara si il ajut cu albinutele. Mierea nu imi place, fiindca atunci cand eram racita, mama ma indopa cu miere... Insa viata albinelor e perfecta prin structura lor, si noi, oamenii, am avea ce invata de la ele.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

8

Re: Albinute

multe animale au o viata bine structurata..de exemplu furnicile..au adevarate orase subterane..cu aerisirea camerelor..crese pentru larve..si exemple sunt multe...NOEMI..ma bucur ca-ti sunt dragi si tie albinele... :pup:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare: