1 (edited by gaby354 03-11-2009 12:35)

Topic: boli la pesti

Buna! am un acvariu de 30 l si vreo 15 pesti ieri am gasit unul mort si astazi doi :cry: Astazi o sa ma duc la pet-shop sa iau verde de malachid. Aveti idee ce boala poate fi pt k eu nu stiu nimic de ea. Astazi am vazut k sanitarul meu aymonyeri era rosu pe spate stici ce boale este? pls  sad

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

2

Re: boli la pesti

dnd stau si tot astept rasouns  yikes

Adaugat: 03-11-2009 18:50

m-au murit toti pestii  :cry:  sad

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

3

Re: boli la pesti

pacat...poate a fost ceva in mediul lor,in apa,de au murit toti

yoyo

4

Re: boli la pesti

da dar mai am puii de guppy  :sol:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

5

Re: boli la pesti

stie cineva cam ce dimensiuni au petele ce apar in boala numita "catifea" si unde sunt localizate?

yoyo

6

Re: boli la pesti

mi-a murit u peste ieri.azi,scalarul sta cu burta in sus.moare.beta la fel.am ramas doar cu 2 gupy,u tetrazon, 2 neoni,un moli,si doi neonin HHHHHHELPPPPPPPP :sol: :sol: :sol: :sol: :sol: :sol:

7 (edited by fulg 29-03-2010 21:36)

Re: boli la pesti

Cel mai bun tratament pentru pesti impotroiva fungilor este verdele de malachit. Il puteti gasi la pet shop www.petmagic.ro

8

Re: boli la pesti

Salut! am un peste Betta. I-am cumparat o femela pe care am tinut-o cu el in acvariu apoi am separat-o pt ca se imbolnavise. :cry: dar a murit ( probabil a muscat-o).  sad De atunci ( aprox 2 sapt) masculul nu mai mananca si e suparat. nu i-a aparut nimic pe piele. VA ROG AJUTATI-MA ! Nu vreau sa-l pierd pt ca il am de mult timp si m-am atasat f mult de  el !!!

9

Re: boli la pesti

ghmarinela@yahoo.com wrote:

Salut! am un peste Betta. I-am cumparat o femela pe care am tinut-o cu el in acvariu apoi am separat-o pt ca se imbolnavise. :cry: dar a murit ( probabil a muscat-o).  sad De atunci ( aprox 2 sapt) masculul nu mai mananca si e suparat. nu i-a aparut nimic pe piele. VA ROG AJUTATI-MA ! Nu vreau sa-l pierd pt ca il am de mult timp si m-am atasat f mult de  el !!!

trebuia intai sa te documentezi mai bine in privinta pestilor betta...acestia stau singuri in general nu suporta femela decat in timpul imperecherii..in rest o bate..o poate omora chiar,nu stiu ce sa-ti spun sa faci,poti sa pui 2 sanitari sa-i tina companie...acestora nu are qm sa le faca nimic,schimba ceva in acvariu,ceva nou,pune putin albastru de metil in apa,sa nu fi avut femela vreo boala,dak poti curata acel acvariu...

:heart: -SABINA- :heart:

10

Re: boli la pesti

PESTELE-VULPE CRED CA O SA MOARA...STA NUMAI PE FUNDUL APEI, NICI MACAR NU MAI VINE SA MANANCE, NU SE MAI "ZBURLESTE" LA DEGET. IL AM DIN DECEMBRIE 2009 SI PAREA ADULT...E CIUDAT...ACUM CATEVA ZILE ERA FF VIOI...OARE SA FIE ALTCEVA IN AFARA DE BATRANETE? IATA CUM SE COMPORTA:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=V-RxdxLXRNw[/youtube]
A FOST UN LUPTATOR...A FACUT UN DRUM IASI-BUZAU IN VARA ASTA DE 300 KM INTR-UN BIDON DE 5 L, APOI 30 KM DE DRUM ACCIDENTAT...
O SA-MI PARA RAU DACA O SA MOARA

yoyo

11

Re: boli la pesti

Buna!am avut si eu un acvariu mare cu neon,incalzitor etc si am avut in el destui pesti de diferite feluri si doi sanitari dintraia.Pe rand au murit si doar un sanitar a ramas si dupa si el a murit.Ce s-a intamplat?ca le curatam acvariul si le dadeam de mancare...

-Ioana-

12

Re: boli la pesti

Cat de des curatai apa si cat din apa schimbai?
Ce si cat le dadeai de mancare?
La ce temperatura e setat incalzitorul?

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

13

Re: boli la pesti

Sincer nu imi amintesc cu incalzitorul dar stiu cand schimbam apa erea calduta si nu fierbinte si nici rece.Dar atunci am fost plecata trei saptamani la bunica mea cu niste probleme si dupa ce am venit le-am curatat acvariul.Nu au murit de foame pentru ca aveam hranitor si ala intr-o prioada de 5 ore el dadea hrana (e complicat si  a fost scump aparatul).Si imi pare rau ca au murit  si ca am investit atat il ei... neutral

-Ioana-

14

Re: boli la pesti

hmmm...si te mai intrebi de ce au murit pestii... neutral

^ :heart: Ello :heart: ^

15

Re: boli la pesti

Ma puteti ajuta si pe mine?..am o femela de guppy si de cand am cumparat-o am observat ca nu prea manca ..acum i-a aparut la o inotatoare pe martea dreapta un fel de vata..ceva alb , iar pe partea stanga are un punct rosu pe piele ca si cum ar avea sange..am mutat-o intr-un borcan si am pus niste picaturi de tripaflavin pentru tratament.In acvariu am adaugat cam o lingurita de sare neiodata.Stiti ce ar putea fi?sau daca se poate transmite si la ceilalti pesti?femela in continuare nu mananca si este foarte slabita..

Adaugat: 25-09-2011 22:41

In dimineata asta am gasit-o moarta..sper sa nu se intample la fel si cu ceilalti sad(

16

Re: boli la pesti

nu prea ma pricep la bolile lor..mie mi-a disparut un neon si am gasit doar cateva resturi azi cand am schimbat apa.. :bleah:   cred ca a murit si l-au mancat.. :bleah:   daca guppy a ta era cumparata recent..poate ca ai luat-o bolnava[ei sunt si mai sensibile] si nu cred  ca se vor molipsi si ceilalti[oricum urmareste-i ]..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

17

Re: boli la pesti

A fost cumparata cam in urma cu o saptamana.Am mai observat si la o alta femela care era perfect sanatoasa ca acum inoata cu aripa de sus inchisa , uneori mai inchide si coada si se freaca de pietrisul din substrat si sta mai mult la suprafata apei.Ar trebui izolata?..:(

18

Re: boli la pesti

uita-te atent la ele sa nu aiba niste pete mici albe..[boala numita gris]..izoleaz-o apoi cauta pe nett despre aceasta boala[eu nu m-am lipit de ea inca si sper sa nu-mi apara la pestii mei. ]..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

19

Re: boli la pesti

Am izolat-o..nu cred ca este gris , nu are nici un fel de punct pe ea sau cum avea cealalta acele rani rosii sau urme albe (din cate am citit cealalta femela care a murit avea mucegaiul pestilor..)

20 (edited by poly 30-09-2011 17:46)

Re: boli la pesti

s-ar putea sa fie gris,daca era pe aaripioare deoarece eu in momentul acesta imi tratez pestii impotriva acestei boli, iar la fel la mn o femela sta cu aripioara superioara cam pleostita,dar se va face bn pt ca am actionat la timp,iti recomand costapur.p.s actioneaza si impotriva altor paraziti de acest gen adica este bun sa il incerci.

:heart: -SABINA- :heart: