1 (edited by hannah 15-01-2008 22:06)

Topic: Ce inseamna sa ai pisici in casa ?

Este o senzatie minunata cand te priveste o pisica si fiecare dimineata incepe cu MIAU MIAU- vreau mancare, dupa care da fuga in curte sa se joace.
Indragesc pisicile, si deorece ne-am dorit o pisica, am si primit o pisica, plus inca trei si alte trei pe parcurs(au migrat de pe la vecini).
O sa va povestesc pe scurt cum a ajuns prima pisica la noi.
Intr-o dimineata m-a trezit un mieunat de pisicuta. Am coborat in curte si in fata portii un ghemotoc cat palma mea, murdar, cu codita taiata, si infometata plangea.
L-am adus in casa, si asa el a devenit preferatul nostru Pityi, care cred ca face parte din rasa bobtail, bobtail american, sau are rude sau stramosi printre râsi.
Dupa cateva zile de la gasirea lui Pityi si preimirea lui in familia noastra, plimbandu-ne cu un nepot ne-am intalnit pe o strada cu Kuku, era intuneric , seara pe la 20.00 si singurul lucru ce se vedea pe marginea drumului au fost 2 puncte fosforescente verzi. Kuku e negru, deci daca e intuneric nu se vede ! Serios. In strada unde l-am gasit, in Miercurea-Ciuc, locuitorii starzii au oi, si noul nostru pisoi Kuku zile in sir a avut mirosul de stana! smile)

Dupa alte cateva zile intr-o dupa-amiaza ploioasa, mergand spre casa, pe strada Petofii in centru orasului, ne-a taiat calea o pisicuta uda, si friguroasa tremurand.
Bineanteles, si pe ea am dus-o acasa, si dupa ce i s-a uscat blanita, am descoperit ca are parti din blana rosiatice ca la vulpe, de la care arata ca un pui de vulpe, si astfel pisicuta a primit numele de Vulpe.
Dupa un timp mergand din nou in oras si cautand kitekat pentru pisici, a aparut o alta pisica care simtind mirosul de la punga cumparata cu kitekat ne-a urmarit pana acasa si a urcat cu noi pana in mansarda si s-a apucat de rontatit din portia primita de kitekat.
Era seara cand a inceput acest pisoi sa ne urmareasca, din pacate strada unde stam nu prea e luminata asa ca numai in momentul in care am intrat in casa am observat ca noul pisoi arata ca o vacuta in miniatura smile) , are blana exact ca un vitel asa ca aprimit numele de Vitel.
Adevarul este ca ne-au oferit o multime de clipe placute, o prietenie rar intalnita, fiind foarte recunoscatoare pentru mancarea , locul de joaca si locul de dormit pe care l-au primit de la noi.
Acest blog este in cinstea lor prezentand in fotografii cat de mult ne-au indulcit viata cu bucuria lor de viata si de joaca.

Va asteptam cu drag sa mai reveniti pe blogul nostru, deoarece vom updata continutul site-ului, totul depinzand de timpul nostru, care ne ramane intre jobb-ul "care ne aduce banii" din domeniul IT.

http://numaipisici.blogspot.com

2

Re: Ce inseamna sa ai pisici in casa ?

Da e este foarte frumos si eu am avut dar am duso la bunici ca mama nu a mai vruto pentru ca era cam rea,se suia pe perdea era si ea micuta si nevionovata nu stia ce face,dar o vad in fiecare wikend,ii simt dorul dar otusi trebe sa ma impac cu ideea ca nu mai e la mine ci la bunici.

I love animals :heart:

3

Re: Ce inseamna sa ai pisici in casa ?

Inseamna o bucurie imensa, relaxare, joaca si multa multa iubire. Eu asa simt. Indiferent cum vin seara acasa, Zuza mea are grija sa ma bine-dispuna, sa-mi aduca din nou zambetul pe buze, veselie si joaca in casa. Este placut sa te intorci intr-un asemenea camin. :bravo: :heart:

4

Re: Ce inseamna sa ai pisici in casa ?

Si noi avem si am avut mereu pisici in casa! Recent am trecut prin mai multe momente neplacute, intre care inclusiv tragicul sfarsit al mult iubitului nostru motanel angora care era la rand cu copiii. Acum ca l-am jelit, ca ne-am mai linistit, ne-am pus sa cautam o pisicuta care sa umple golul din suflet. L-am gasit la felisa Manah Coon, un pui de pisicuta marime xxl care ne-a intrat in suflet in clipa in care l-am vazut. Inca nu e cu noi, mai trebuie sa asteptam sa creasca, dar copiii mei au si pregatit casa pentru primirea noului venit. Intre timp, mama mea a gasit o pisicuta europeana obisnuita, care a fost si ea adoptata in primul rand de copii :angel: si care deja se simte ca acasa la noi si-l asteapta si ea pe printisorul cu sange albastru.
Ceea ce era uimitor a fost impactul pe care l-a avut vizita la crescatorie a baiatului meu mai mare. Trecut prin mai multe incercari, incepand cu probleme de sanatate, culminand cu pierderea tovarasului de joaca pufos, el a devenit foarte melancolic si trist. Nu-l mai vedeam zambind cum zambea el inainte...... dar cand am intrat la felisa, si a fost inconjurat de superbele pisici de acolo, si apoi au dat navala si puiutii mai marisori care aveau deja voie sa iasa la joaca, copilul a inceput sa straluceasca, viata a revenit in sufletelul lui, era atat de fericit cum eu nu l-am mai vazut de mult timp! Pisicile s-au jucat cu el, l-au urmat peste tot, s-au asezat in bratele lui, i-au tors si s-au lingusit. Aceasta vizita a fost o adevarata terapie, la fel cum am auzit ca se duc copiii sa vada delfinii in unele tari..... Animalele nu sunt o simpla companie, ele simt necazurile noastre, si sunt sincere.... dragostea lor as readus zambetul pe chipul baietelului meu! Mai avem un pic, si micul ghemotoc de blana va sosi la noi in casa. Il asteptam cu drag, sa ne umple casa de bucurie si veselie!

5

Re: Ce inseamna sa ai pisici in casa ?

As dori sa cumpar o pisicuta American Shorthair pentru fetita mea (care este disperata dupa animale)
unde as putea sa gasesc?  daca aveti raspuns, adresa mea este : danielle_trandafir@yahoo.com

6

Re: Ce inseamna sa ai pisici in casa ?

Si eu am avut o pisica!Defapt...nu era chiar a mea...dar eu o ingrijeam(hrana,apa,o mangaiam,etc)...pt. ca persoana ce o avea nu o ingrijea ...dar ...din pacate,a murit sad

Animalutzele mele:o broscutza testoasa,2 catelusi,2 perusi big_smile

7

Re: Ce inseamna sa ai pisici in casa ?

Da Dyenutza si eu am avut multe pisici. Dar vecinii ni le otraveau :cry: :cry:. Dimi era pisica mea preferata dar in noaptea de Revelion a anului trecut a fugit su a murit din cauza petardelor, a zgomotului pentru ca, and am venit noi acasa nu am mai gasit-o. Dimi era fetita , a avut 2 serii de puiuti dar apoi a trebuit sa o castram . Era foarte iubitoare, dragastoasa, mamoasa. Si acum imi pare foarte rau de ea chiar daca s-a intamplat acum 1 an. Dupa Dimi am mai avut 2 pisoi pe Mitu si Emy. Emy era o puiuta care se aciuase la noi dar pana la urma a fugit Iar pe MITU il aveam de 3 ani dar a fugit si el sau a fost otravit. De mult timp nu mi-am mai luat pisicute pentru ca sueream prea mult dup disparitia lor sau chiar moartea dar acum am 5 perusei si prin uramare nu mai am nevoie de pisicute. :blb:

:heart: ¤ Anyta ¤  :heart:

8

Re: Ce inseamna sa ai pisici in casa ?

annymary40 wrote:

Da Dyenutza si eu am avut multe pisici. Dar vecinii ni le otraveau :cry: :cry:. Dimi era pisica mea preferata dar in noaptea de Revelion a anului trecut a fugit su a murit din cauza petardelor, a zgomotului pentru ca, and am venit noi acasa nu am mai gasit-o. Dimi era fetita , a avut 2 serii de puiuti dar apoi a trebuit sa o castram . Era foarte iubitoare, dragastoasa, mamoasa. Si acum imi pare foarte rau de ea chiar daca s-a intamplat acum 1 an. Dupa Dimi am mai avut 2 pisoi pe Mitu si Emy. Emy era o puiuta care se aciuase la noi dar pana la urma a fugit Iar pe MITU il aveam de 3 ani dar a fugit si el sau a fost otravit. De mult timp nu mi-am mai luat pisicute pentru ca sueream prea mult dup disparitia lor sau chiar moartea dar acum am 5 perusei si prin uramare nu mai am nevoie de pisicute. :blb:

ce scumpici dragutze! :heart: pacat ca nu mai sunt printre noi...

9

Re: Ce inseamna sa ai pisici in casa ?

sa ai pisici in casa...ce ar putea sa insemne...iti aduc bucurie in suflet,il iubesti si te iubeste...

10

Re: Ce inseamna sa ai pisici in casa ?

Asta vara s-a aciuat o pisica adandonata la mine sub geam .Copiii mei ii dadeau mancare de pe geam.Intr-o zi dupa o ploaie,am vazut peretele de sub geam murdar si am dat vina pe baiatul meu. Am mai patit vreo 2 ture asa pana am prins faptasul ::era pisica..se catara cu labutele murdare pe perete dupa mincare   :pisica:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

11

Re: Ce inseamna sa ai pisici in casa ?

Eu am 4 pidicute.. si urmeaza sa mai am cateva deorece femela este gestanta.. Imi iubesc mult animalutele.. Dar avand in vedera ca am si papagali este mai greu sa cresti si pisici si papagali si cireasa de pe tort.. catel big_smile  :perus:  :pisica:  :caine: