1

Topic: Putem schimba ceva? Cititi va rog!

Cand un caine este ucis, de ce nimeni nu face nimic? Dar cand un caine ucide un SINGUR om, de ce trebuie sa fie eutanasiati cateva zeci de mii? Ucid sufletele care ne iubesc neconditionat, care daca le abandonam sau le batem pana sare sangele din ei... tot ne iubesc... Haideti sa incercam sa facem ceva pentru sarmanii actei care zilnic stau in frig, incearca sa-si gaseasca hrana, sunt zilnic loviti de picioare, sunt goniti de la un loc uscat sau de langa caloriferul blocului...
Rog un moderator sa mute subiectul daca am gresit publicarea lui...


Mesajul urmator l-am primit pe telefon:


La telefonul prefectului 0724.334.168 va rugam sa transmiteti mesaje decente, dar ferme si sa abordeze urmatoarele teme:
1. prefectul este garantul respectarii legii, prin pozitia exprimata de dvs. Public ati instigat la nerespectarea legii si la violenta.
2. revenire la eutanasierea promovata de dvs ca metoda de rezolvare a problemei cainilor fara stapan este o actiune care are in spate interese ilegale, deoarece TIMP DE 8 ANI IN BUCURESTI SI TIMP DE 10 IN RESTUL TARII S-A APLICAT ACEASTA METODA (ordonanta 155/2001). Singurele rezultate obtinute au fost cheltuirea banilor publici fara eficienta ( incriminata de codul Penal) si nerezolvarea problemei, putem spune chiar exacerbarea ei.

Animalele ne fac un singur rau in viata! Atunci cand mor...

2

Re: Putem schimba ceva? Cititi va rog!

Imagini care rup suflete....Griji ,nevoi impartite cu un suflet cald.Pacat ca cei care sunt mai bogati ,nu sufleteste,uita de multe ori cat valoreaza dragostea adevarata,izvorata de un necuvantator.E o problema spinoasa si foarte grea,care tine nu numai de noi.Daca s-ar face ceva intr-adevar....Deunazi,un cal a fost batut pana la agonie si cine a facut ceva????Animalele nu sunt cele pe care le numin noi asa, ci acele fiinte care nu au nici un dram de compasiune,de suflet si iubire.Companionii nostri le detin cu prisosinta.Poate un mititng la nivel national ar sensibiliza pe cineva.....Oare pe cine?Cum sa invatam oamenii ca ,tot datorita lor,acesti caini lupta pentru supravietuire,pentru o bucata de paine mucegaita si care totusi dupa umiliri si suferinte,nu uita sa se bucure,sa se gudure,sa tina de cald oamenilor strazii  si sa-si arate recunostinta.De aceea......cu cat cunosc mai bine animalele,cu atat nu am incredere in semenii nostri.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

3

Re: Putem schimba ceva? Cititi va rog!

saraci catei :cry:  :cry:  :cry:  , as vrea sa ii iau pe toti la mn sa am grija de ei

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine:

4

Re: Putem schimba ceva? Cititi va rog!

Legat de cei 'saraci' care isi iubesc animalutele mai mult decat orice... Pe Magheru umbla un cuplu tanar, tipa intr-un catruciosr, iar in bratele ei mereu zaresti un metis de husky. L-au gasit abandonat cand dabea ii dadusera ochii si l-au crescut cu biberonul. I-am intrebat daca doresc sa-l vanda si au spus in cor ca nu vor sa se desparta de el... Si totusi sunt oameni ai strazii...
Un alt batranel pe calea Mosilor impreuna cu 5 catelusi sau 6, mereu nedespartit, i-am zarit inveliti cu hainele batranului, cu apa mereu dupa ei, mancand toti din aceeasi paine... Atat m-au impresionat aceste doua povesti si sunt multi altii ca ei, iar cei acre nu stiu ce sa mai faca cu banii isi lasa cainii sa moara de foame, iar lor li se strica mancarea in frigider....

Animalele ne fac un singur rau in viata! Atunci cand mor...

5

Re: Putem schimba ceva? Cititi va rog!

:cry:  :cry:  :cry:  :cry: ce rai sunt unii oameni!  :cry:  :cry:  :cry:  chiar e pacat de acesti catelusi! sad saracii de ei!

Bianca-am 12 ani -data de nastere:23 ianuarie-am :iubareti: ,2 :ou: ai lor si 1 :caine:  si I :heart: them !-http://biancapoli.sunphoto.ro/

6

Re: Putem schimba ceva? Cititi va rog!

Nu uitati de sms'uri!

Animalele ne fac un singur rau in viata! Atunci cand mor...