1

Topic: Victorie importanta pentru protectia animalelor!

La initiativa lui crin_alb, careia ii multumim pentru sugestie, ne bucuram sa va anuntam o mare victorie pentru protectia animalelor: pe data de 05 mai 2009, Parlamentul European a votat interzicerea importurilor de produse derivate din foca in Uniunea Europeana! Fondul International pentru Protectia Animalelor (www.ifaw.org), considera aceasta decizie ca una din cele mai importante victorii din ultimii 40 de ani. Un articol mai amplu despre subiect puteti citi aici: http://www.ecomagazin.ro/uniunea-europe … -din-foca/

Aceasta este doar o batalie castigata, razboiul pentru dreptul la viata al focilor continua inca!

Publicam mai jos si cateva poze care arata dezastrul produs de vanarea focilor.

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

2

Re: Victorie importanta pentru protectia animalelor!

Cateva imagini....

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

3

Re: Victorie importanta pentru protectia animalelor!

Alte cateva imagini, dar si un filmulet (Atentie! Contine imagini violente si crude!):
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=95F26qOKwpc&feature=PlayList&p=6D4535BDF6E312FE&playnext=1&playnext_from=PL&index=8[/youtube]

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

4

Re: Victorie importanta pentru protectia animalelor!

Latifa...iti multumesc pentru ceea ce ai facut...e f bine gandit acest articol... :bravo:
La filmulet nu am putut sa ma uit...din pacate am vazut pozele.... :cry:
Groaznic ce se intampla cu bietele animalute din tinuturile inghetate... :cry: :cry:

:heart: crin_alb :heart:

5

Re: Victorie importanta pentru protectia animalelor!

am primit si eu un mail cu imagini despre foci... yikes groaznic... nici nu te poti uita la ele... :cry: bine ca au facut totusi ceva in privintza asta

6

Re: Victorie importanta pentru protectia animalelor!

nici eu nu pot sa ma uit la sa ceva. nu dorm toata noaptea si plang. e groaznic. cel mai mare daunator si mai rea suflare de pe pamant e omul. fiecare are locul lui pe pamant. de ce sa omori un suflet care nu-ti vrea raul si chiar sa-l vrea nu ai dreptul sa faci asta. ce sa caute omul in salbaticia unde traiesc animalele? ele nu stiu sa se apere.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

7

Re: Victorie importanta pentru protectia animalelor!

Pentru cei din tinuturile reci...si carnea de foca ( care este f sanatoasa ) este considerata un aliment de baza ( nu prea au alte alternative )...dar cand vin unii si fac asemenea crime doar din pasiune sau din dorinta se a se imbogatii...asta nu mai este ceva la ordine zilei...se considera deja ... braconaj. sad :cry:

:heart: crin_alb :heart:

8

Re: Victorie importanta pentru protectia animalelor!

Este un lucru extraordinar faptul ca s-a facut aceasta lege !!!!!!!!! Dar din pacate nu ii poate impiedica pe oameni sa faca asta !!!! Dak o fac , o fac si ei ajung cu amenda sau la inchisoare dar foca va ramane nemiscata !!!!!! Partea rea este ca mereu vor exista oameni care sa faca asta !!!

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

9

Re: Victorie importanta pentru protectia animalelor!

cat de rau poti fi sa omori niste minunate de foci doar pentru bani!bine ca s-a facut aceasta lege.

-Ioana-