1

Topic: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

Ii blestemam, ii lovim si ii gonim, insa de multe ori am putea invata adevarate lectii de la ei. Urmariti aici o imagine impresionanta cu un biet caine care incearca, asa cum poate el, sa-si readuca la viata amicul lovit de o masina.

Catelul incercase, probabil, sa traverseze intr-o zona aglomerata. Nici nu conteaza unde si cand s-a intamplat... Cert este ca patrupedul pare sa refuze ca a ramas singur pe lume.

In timp ce participantii la trafic ii ocolesc, animalul face eforturi disperate: trage de celalalt catel, il impinge, il miroase, si poate astfel se va ridica si vor pleca din nou impreuna. sad :cry:

:heart: crin_alb :heart:

2

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

Nu s-a atasat poza la mesajul anterior.... :pls:

Imaginea este f sugestiva...oare cati prieteni adevarati avem langa noi?
Mai este valabila zicala..." Prietenul bun la nevoie se cunoaste?" :wow:
Raspunsurile ramane sa le dam fiecare dintre noi.... neutral

Adaugat: 10-06-2009 23:55

Acum am observat ca motto-ul pus de Latifa la subiectul Caini - "Cainele e singura vietuitoare care a dus la perfectiune vocatia prieteniei." - Vasile Ghica - se potriveste cu acest topic, dupa parerea mea... :pls:

Latifa...sa-mi fie cu iertare ca l-am copiat dar mi-a placut mult... :rusine:

:heart: crin_alb :heart:

3

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

crin_alb wrote:

Acum am observat ca motto-ul pus de Latifa la subiectul Caini - "Cainele e singura vietuitoare care a dus la perfectiune vocatia prieteniei." - Vasile Ghica - se potriveste cu acest topic, dupa parerea mea... :pls:

Latifa...sa-mi fie cu iertare ca l-am copiat dar mi-a placut mult... :rusine:

Nicio problema, si noua ne-a placut foarte mult, tocmai de aceea l-am si pus. smile

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

4

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

Sincer, nu am curaj sa ma uit la filmulet...voi plange cu lacrimi de crocodil...huh

5

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

nu e filmulet, e doar poza...pacat...

>>>>Alexandra<<<<

6

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

Bine a zis Cristina...initial a fost un filmulet ( dar cred ca va imaginati cum se scurg secundele :cry: ) dar nu avea link...si am reusit doar sa copiez imaginea initiala...asa ca sa va faceti o idee.... wink

:heart: crin_alb :heart:

7 (edited by suana 11-06-2009 13:05)

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

Filmuletzul a fost la una din editiile de stiri si l-am vazut.Dar nu e noutate ca animalele sunt capabile de sacrificiul suprem pentru seamanulor lor sau pentru om.Ce pacat ca niciul din animalele supreme,care se considera a fi omul,n-a intervenit sa-l ajute pe bietul caine.Singura diferenta dintre noi si animale este ratiunea ,care din pacate nu este folosita in multe cazuri.Am vazut un post undeva:cu cat cunosc mai mult oamenii,cu atat apreciez mai mult animalele.Si asta e un mare adevar.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

8

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

Oooo ......... Saracutzi ! Ce oameni ! Sa ii ocoleasca ! Eu asi fi mers la ei chiar dak nu asi fi putut sa ii ajut !

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

9 (edited by biancadumi 11-06-2009 13:39)

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

suana  era asa: cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat mai mult apreciez cainii.  Imi cer scz ca te-am corectat si sper ca despre asta  vorbeai  :pup: big_smile   daca nu imi cer scuze :merci:

- Bianca

10

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

Da asta era citatul.Mi-a venit in minte instant......Nici o suparare:)

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

11 (edited by biancadumi 11-06-2009 13:41)

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

ce bine ca asta  era :k:  ms ca nu te-ai suparat :merci:

- Bianca

12

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

toata lumea acuza oameni ca nu au facut nimic,dar voi nu tineti cont de un lucru ca atunci cainele sau animalul este ce mai vulnerabil si poate ataca ori cand,iar pe primul loc este siguranta ta si dupa aceea a animalului si nu spun asta in ne stiinta de cauza(din pacate eram la plimbare cu masina,iar un caine a vrut sa traverseze strada si a tasnit din tufisuri in ultima secunda si nu am mai putut sa il evit.m-am dat jos din masina crezand ca a murit si sa ii duc in iarba.vrand sa il apuc prietenul m-a oprit si cainele a dat sa ma muste,pt ca el nu stie daca ii face-am un rau sau un bine.asa ca grija mare daca vreti sa fiti buni samariteni).
si eu am vazut in realitate asemenea episoade,dar imi aduc amintesc nu mai de 2.unul cu 2 pisicute care din pacate una a fost calcata mortal de o masina in fata blocului,iar prietena sau prietenul ei statea in mijlocul drumului si o plangea.
iar al II lea este cu o catelusa cand i-a murit si ultimul pui si care plange acolo unde l-am ingropat.
animalele sunt capabile de sentimente mai mult mai profunde decat noi.

13

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

Nu e o acuza,pur si simplu nimeni nu s-a oprit macar sa vada ce se intampla.Cainele era disperat sa-l traga pe cel mort din strada.Si ai dreptate,un animal incoltit nu stie ca tu vrei sa-i faci bine,el are instinctul de aparare.Si acum imi aduc aminte de u reportaj pe un canal de televiziune.Era vorba de un golden care pur si simplu s-a blocat intre sinele de tren Stapanul lui l-a salvat cu pretul piciorului sau.Venea trenul dar pentru el mai important a fost viata cainelui.Si ar mai fi asemenea povesti cu animale si stapanii lor care si-au dat chiar si viata unul pentru altul.Cand a fost atentatul impotriva turnurilor gemene,s-a lucrat cu multi caini de salvare.Tot un retriever care si-a pus viata in pericol pentru a gasi supravietuitori ,s-a stins nu dupa mult timp suferind de cancer.Toata lumea a plans dupa el,doar el reusind sa ajute sufleteste multi dintre supravietuitori.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

14 (edited by deyseby 11-06-2009 14:52)

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

pacat de ei ca nu sunt apreciati de toata lumea. de fapt la cineva fara scoala vietii nu ai ce sa-i ceri. eu am mai multe istorioare dar o sa va zic doar doua. una e asemanatoare cu a lui Snow, cu o catea care avea 4 pui si care locuia langa magazinul mamei mele langa strada. cateii au iesit si au fost calcati pe rand de masini si carati de catelusa in locuri sigure. pe ultimul care a fost calcat a stat langa el in strada 2 zile si nu s-a miscat de acolo pana nu a luat-o mama cu tot cu pui. era si ultimul din 4. Iar cea dea 2-ua e mai haioasa si eu una as face la fel ca personajul principal de aici. tot in zona magazinului se intampa, unde sunt si case mai multe, sunt si romi care stim si noi cum se comporta cu caii in general. stau toti intr-un bloc parasit si au colibe unde tin caii. un prieten de familie foarte mare iubitor de animale si mai putin cu unii oameni, era de fata cand 2 persoane bateau groaznic un cal care nu putea trage o caruta cu fier vechi. atunci s-a enervat pe loc, a sarit din masina si a luat biciusca din mana celui care batea calul si a inceput sa-i bata pe ei ,ca a 2 zi nu-i mai recunosteai cum aratau.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

15

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

deyseby wrote:

Iar cea dea 2-ua e mai haioasa si eu una as face la fel ca personajul principal de aici. tot in zona magazinului se intampa, unde sunt si case mai multe, sunt si romi care stim si noi cum se comporta cu caii in general. stau toti intr-un bloc parasit si au colibe unde tin caii. un prieten de familie foarte mare iubitor de animale si mai putin cu unii oameni, era de fata cand 2 persoane bateau groaznic un cal care nu putea trage o caruta cu fier vechi. atunci s-a enervat pe loc, a sarit din masina si a luat biciusca din mana celui care batea calul si a inceput sa-i bata pe ei ,ca a 2 zi nu-i mai recunosteai cum aratau.

ca ma asa trebuie facut cu toti cei care maltrateaza animale ca sa simta pe pielea lor prin ce trec ele.

16

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

un filmulet asemanator
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AvG6u8HenyM[/youtube]

17

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

snow wrote:

toata lumea acuza oameni ca nu au facut nimic,dar voi nu tineti cont de un lucru ca atunci cainele sau animalul este ce mai vulnerabil si poate ataca ori cand,iar pe primul loc este siguranta ta si dupa aceea a animalului

Da...ai dreptate...dar una este sa incerci sa faci ceva ( orice lucru mic ) si alta sa treci pe langa eveniment, ca si cum acolo nu s-a intamplat nimica... :pls:

Si din pacate aceste nepasari ale unora se rasfrang si asupra semenilor nostri... sad Ex. o bataie intre tineri finalizata cu decesul unuia dintre ei ( mai ales ca a fost si nevinovat )...

:heart: crin_alb :heart:

18 (edited by Pretty_Alexandra 12-06-2009 15:39)

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

Vai ! Saracii de ei !!!! Imi pare atat de rau ptr ei !!!!!! Pacat ca pe lume nu pot exista numai oameni care sa iubeasca animalele , sa le ajute !!!!

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

19

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

Pretty wrote:

Vai ! Saracii de ei !!!! Imi pare atat de rau ptr ei !!!!!! Paat ca pe lume nu pot exista numai oameni care sa iubeasca animalele , sa le ajute !!!!

Da pacat ca nu e asa

I love animals :heart:

20

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

Si eu am vazut o astfel de poveste...(in realitate):(

Animalutzele mele:o broscutza testoasa,2 catelusi,2 perusi big_smile

21

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

cel mai mare pacat este faptul ca nu exista si in romania sau alte tari o organizatie cum este aceea din america pentru salvarea animalelor...ASPCA..parca se numea nu mai stiu sigur...... asa oamenii nu ar traii degeaba doar pt sufletul lor....macar unii ar ajuta animalele bolnave sau singure pe lume..... sad

:heart: -SABINA- :heart:

22

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

Se numea RASPCA

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

23

Re: Un caine incearca sa-si readuca la viata prietenul mort - merita citit

saracul catel  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine: